Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η εξουσία του εξουσιαζόμενου....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 12 Φεβρουαρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: Η εξουσία του εξουσιαζόμενου....

    Αξιαγάπητε Mavrobasili αυτό που εσύ το βλέπεις "κάπως" και το ειρωνεύεσαι η και το χλευάζεις εμένα προσωπικά και κάποιες άλλες Κυρίες και τις εξιτάρει και το αναζητούν.
    Είναι ένας τρόπος και αυτός να απολαμβάνουμε αυτό που θεωρώ ότι η φύση μας προίκισε ...την Κυριαρχία μας....
    Γιατί ε ναι, όταν ένας άντρας βγάλει το power suit και πέσει στα πόδια μου είναι για μένα η απόλυτη ευτυχία και ικανοποίηση...ιδίως αν αυτός ο Άντρας (και επιμένω στο κεφαλαίο) είναι και ένας επιλεγμένος μου υποτακτικός.
    Οπότε αγαπητέ Mavrobasili καλά θα κάνεις και συγγνώμη που θα στο ζητήσω (θεωρώ ευγενικά) να περιορίσεις αυτήν την υποτιμητική διάθεση σου γι αυτή την μερίδα αντρών που αρέσκονται να ερωτοτροπούν με ένα strap on.

    Προσωπικά με ενόχλησε διότι αυτό που έγραψες με θίγει και ως γυναίκα που αρέσκετε και απολαμβάνει αυτού του είδους απολαύσεις με τον σύντροφο της.

    Να ξέρεις τους άντρες αυτούς που φλερτάρουν είτε με το strap on μου είτε με το μαστίγιο μου σαφώς δεν τους θεωρώ λιγότερο άντρες από μερικούς "μουστακαλήδες" και αποδεδειγμένα στο λεω.
    Η πολυετή και πίστεψε με πλούσια πείρα μου το επιβεβαιώνει.

    Αντίθετα τους macho δεν τους εμπιστεύομαι και τόσο, Ο λόγος είναι ότι για να τους δω πρέπει να κάνω παραπέρα το ορθωμένο τους πέος. Μετά αφού κάνω καλά αυτό, έχω να κάνω με την ορθωμένη του μύτη άσε που θέλει και ξύρισμα και το μουστάκι τις περισσότερες φορές για να δω το τι κρύβει η ψυχή τους η οποία τις περισσότερες φορές την έχω βρει ευνουχισμένη από το ίδιο τους το Εγώ και όχι από κάποιο strap on

    Συνεχίστε το θέμα συγγνώμη για την παρένθεση

    Με εκτίμηση
     
  2. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Η εξουσία του εξουσιαζόμενου....

    Το "σχεδόν" oscarwil δεν είναι απαραίτητα εξουσία της "υπό"  

    Το "σχεδόν" μπορεί να σημαίνει:

    Σχεδόν, αλλά όχι ακόμα.

    Σχεδόν, γιατί δεν έχω βρει τον τρόπο για το "τελείως" και ψάχνω να τον βρω.

    Σχεδόν, γιατί δεν με Έχει ώριμη για το "τελείως".

    Σχεδόν, γιατί πάντα υπάρχει και κάτι παραπέρα.

    Σου αρέσουν τα ακραία oscarwil, τα απόλυτα πόσο τα αγαπάς; <s>

    Για την ηδονή του "ξυπόλυτη στ αγκάθια", τί θα είχες να πεις;

    Το πιό γερό κλάμα της "υπό" στο D/s μπορεί να είναι από παράπονο που δεν έκλαψε από χαρά τότε που της Έδωσε την ευκαιρία, μιά που έχει μάθει να βάζει περιορισμούς στην απόλαυσή της και δεν έχει καταφέρει να το ξεμάθει ακόμα.
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Εύα, η παρέμβασή σου δεν ήντονε καθόλου άκαιρη διότι τα όσα αναφέρεις σχετίζονται άμεσα με την (ανύπαρκτη) 'εξουσία του εξουσιαζόμενου'.

    Διαπιστώνω πως δεν έχεις ακόμη εμπεδώσει το διαχωρισμό μεταξύ ανδρών και αρσενικών (στους οποίους αναφέρεσαι). Ο ανδρισμός είναι σύνολο αξιών που συνεπάγεται συγκεκριμένο κώδικα συμπεριφοράς, αντιδιαμετρικά αντίθετο προς τα χαρακτηριστικά της υποτακτικής φύσης. Ας το θέσω ντρέτα: δεν θεωρώ τους υποτακτικούς ως άνδρες. Όπως δεν θεωρώ και ένα συντριπτικό ποσοστό μη σχετιζόμενων με το BDSM αρσενικών, οι οποίοι δεν ικανοποιούν την προαναφερθείσα συνθήκη. Οι δε αξίες που συνθέτουν το σύνολο, θαρρώ αναφέρθηκαν λεπτομερώς σε προηγούμενο νήμα που άνοιξε ο φίλτατος Χάινριχ. Ανάμεσα σε αυτές κατέχει εξέχουσα θέση το αυτεξούσιο του ανδρός- κάθε εκχώρηση εξουσίας κρίνεται ως απαράδεκτη. Και ασφαλώς καταδικάζεται η γελοία επίδειξη ανδρισμού των macho.

    Επί προσθέτω, Εύα, υποδείξεις σχετικά με ποιούς θα έχω σε εκτίμηση, ποιούς υποτιμώ ή οικτήρω, δύσκολα δέχομαι. Αναγνωρίζω πως έγινε καλή τη πίστη οπότε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Επίσης για το λόγο πως πιστεύω ότι καλοπροαίρετα προέβης σε νουθεσίες, λυπάμαι αν σε ενόχλησε η άποψή μου- η οποία ποτέ δεν επιρρεάσθηκε από το βαθμό αποδοχής και δε συντρέχει λόγος να αλλάξει.

    Αγαπητή μου MPslave, ποσώς δεν σε έχω παρεξηγήσει. Μάλιστα η αντιπαράθεση μου είναι ευχάριστη και προσφιλής ακριβώς για το λόγο που ανέφερες.

    Με εκτίμηση (και στις δυο σας)
    Μαυροβασίλης

    ΥΓ: Διακρίνω κάποιο απωθημένο με τους μουστακαλήδες, Εύα;
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Η εξουσία του εξουσιαζόμενου....

    Το θέμα το έθεσα σαν νέο thread προς συζήτηση:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=1750
    ...ας αφήσουμε αυτό το συγκεκριμένο να κυλήσει χωρίς παρενθέσεις....
     
  5. adelina

    adelina Regular Member

    KyriosG σας ευχαριστω πολυ για το link προς αυτο το νήμα. Πραγματικα πολύ ενδιαφέρον και με χαρα ειδα πως με καποια ατομα εχουμε κοινες αποψεις.

    Εκεινο που δυσκολευομαι να κατανοησω ειναι καποιες αποψεις που εκφραζουν μια επιθυμια για ισοτητα, ισως γιατι για μενα η ισοτητα της υποτακτικης με τον κυριαρχο ειναι εξ ορισμου ασυμβατη τουλαχιστο με το Ds.

    Στα 6 χρονια που ειμαι ιδιοκτησια ο Κυριος ειναι το κεντρο οχι απλα του κοσμου μου αλλα του συμπαντος ολου, αλλα ειναι αυτο λογος να περιμενω οποιοδηποτε ανταλλαγμα, οπως το να ειμαι εγω το κεντρο του δικου του κοσμου? μου πεφτει λογος για το τι ειμαι και τι οχι γι αυτον? και το σημαντικοτερο, μπορω να απαιτω κατι τετοιο και να το θετω σαν ορισμο?
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Καλως όρισες. Γλυκειά η φωνή σου...

    Να σε χαίρεται.

    ΥΓ Και ας διαβαστεί αυτό το post (το δικό σου) με προσοχή
     
    Last edited: 21 Ιουνίου 2006
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Kαλως όρισες και απο μένα adelina!!

    Χαίρομαι για σένα, και βέβαια περήφανος σίγουρα ο Κύριός σου που σ'έχει.

    φαντάζομαι ότι 6 χρόνια μετά ξέρεις καλά Εκείνον , τις προτιμήσεις Του και τα αισθήματά Του, όπως και Εκείνος τα δικά Σου.
    (σαφώς και δεν είναι θέμα ορισμού ή προϋπόθεσης) Όλα "κερδίζονται" σε μια σχέση , step by step και αν δεν προσπαθήσει , καθείς απο τη θέση Του, τίποτα δεν στεριώνει. Ετσι δεν είναι?
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Τώρα που λίγο ως πολύ καταλήξαμε ότι στις συγκεκριμένες συντεταγμένες που Β/βιώνουμε το BDSM, αφού δεν ζούμε στο Σαν Φραντσίσκο, δεν είθιστε να υπάρχει εξουσία του εξουσιαζόμενου, ίσως θα άξιζε να συζητήσουμε για την ηδονή του εξουσιαζόμενου;
     
  9. adelina

    adelina Regular Member

    Σας ευχαριστώ KyriosG  

    Ευχαριστώ Mpslave για το καλοσώρισμα  

    Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα την ερώτηση σου ή τι σχέση μπορεί να έχει ότι στα 6 χρόνια γνωριζόμαστε καλύτερα παρά στα 2 ή στα 4 με την αρχική σου δήλωση, "και βέβαια ο Μαστερ μου ειναι το κέντρο του κόσμου μου, αλλα ειναι σαφές οτι θα πρεπει να ειμαι και γω το κεντρο το δικό του.".
    Ποιός καθορίζει αν είναι σαφές? Γιατί για μένα είναι κάθε άλλο είναι παρά σαφές κάτι τέτοιο.
    Είναι δηλαδή όρος για σενα να εισαι το κεντρο του κοσμου του, αλλιώς δεν εχει δικαιωμα να απαιτει να ειναι εκεινος το κεντρο του δικου σου?!
    Πως αλήθεια το εννοεις?
     
  10. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    καμμιά σχέση δεν έχει με την αρχική μου δήλωση adelina.

    είπα μόνο ότι:
    "φαντάζομαι ότι 6 χρόνια μετά ξέρεις καλά Εκείνον , τις προτιμήσεις Του και τα αισθήματά Του, όπως και Εκείνος τα δικά Σου. "

    αρα σίγουρα ξέρεις πιά αν είσαι πολύτιμη για εκείνον ή όχι.

     

    το "θα πρέπει" στην αρχική μου δήλωση (ίσως φραστικά να μην ήταν απόλυτα σωστό) αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να μην είσαι ... Μπορεί ομως και να γίνεται!!
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Η εξουσία του εξουσιαζόμενου....


    Που και που θυμάμαι εκείνο το ωραίο θέμα που είχε βάλει παλαιότερα ο Κύριος MasterJp ......

    ‘’ 9 levels of submission ‘’ .
    Πήγα για άλλη μια φορά λοιπόν να το διαβάσω .

    Σκεφτόμουνα πως όταν μιλάμε για σχέση Μ/s και δη μακροχρόνια ,
    σοβαρή , και η λειτουργία είναι Μάστερ /σκλάβα ,
    το πιο κοντινό επίπεδο είναι από το 7 και κάτω ,
    βασικά το 8 και το 9 .
    Το 9 δεν νομίζω πως υφίσταται στα Ελληνικά δεδομένα ,
    οπότε πιο σωστό βρίσκω το 8 .

    Εκεί λοιπόν έχει μια παράγραφο , μεταξύ άλλων ,
    που θεωρώ πολύ σημαντική και λέει ....

    ‘’ Ο σκλάβος θεωρεί για τον εαυτό του/της ότι υπάρχει στη ζωή
    αποκλειστικά και μόνο για την ικανοποίηση και ευημερία του/της
    Κυριάρχου. Σε ανταπόδοση αυτού ο σκλάβος προσδοκά να θεωρείται ως το
    πολυτιμότερο πράγμα που ο/η Κυρίαρχος έχει στην ιδιοκτησία του/της. ‘’

    Υπάρχει φυσικά μια λέξη κλειδί εκεί μέσα ,
    η λέξη ‘’ προσδοκά ‘’ που σημαίνει πως εκείνη μπορεί να προσδοκά αλλά από την άλλη , υπάρχει το ενδεχόμενο να μην συμβεί ποτέ να εκπληρωθεί η προσδοκία ,
    αλλά υπάρχει και άλλη μια λέξη ,
    η λέξη ‘’ ανταπόδοση ‘’ που για μένα είναι και το ... θέμα και ο προβληματισμός !

    Προσδοκά λοιπόν ! μπορεί ? έχει δικαίωμα ? και αν ναι σε τι και σε πόσα ?
    Ανταπόδοση από την άλλη ! υπάρχει ? και αν ναι , ποια είναι η ανταπόδοση του Μάστερ στην σκλάβα ?

    Υ.Γ βάζω αυτό το ποστ εδώ αν και θα ταίριαζε και στο άλλο θέμα .....
    ‘’ εγώ, η femsub Του, πήγα με vanilla εραστή ‘’
     
  12. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Σοβαρά αυτά τα θέματα anasia. Πρέπει να σκεφτούμε καλά πριν να απαντήσουμε.