Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Η ιστορία της Ο''

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Mistress_Trinity_reborn, στις 28 Απριλίου 2005.

  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Μες την εβδομάδα θα το βάλω στο download section. Ίσως και άυριο εάν και κάτι μου λέει πως δεν θα έχει ιδιαιτερη ζήτηση..
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Τελικά εσείς που κατεβάσετε την ταινία από το Download section η που την είχατε δει παλαιότερα πως σας φάνηκε ?
     
  3. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Ευτυχως που ο Konstantinos εβαλε το torrent και ετσι μπορουμε να εχουμε στη συλλογη μας, μια απο τις πρωτες ταινιες - προπομπους του BDSM, που για την εποχη της ηταν προχωρημενη σιγουρα! Ακομα και σημερα ομως, εμενα προσωπικα αυτη η ταινια μου ασκει μια ιδιαιτερη γοητεια και ελξη  
     
  4. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Εγώ ακόμα περιμένω να κατέβει η ταινία και θα περιμένω μέχρι τότε για να πω την άποψη μου, μια και από την πρώτη φορά την είδα περασαν αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι ιδιαίτερα την πλοκή της. Αναμφισβήτητα όμως είναι υπέροχη ταινία.
     
  5. τασος0

    τασος0 Regular Member

    εμενα μου περισευουν 3 cd με την ιστορια της ο..οποιο μελος θελει τις δινω... ας μου πει να στειλω
     
  6. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: "Η ιστορία της Ο''

    θα θέλαμε πολύ να δούμε κι εμείς την ταινία αλλα όπως βλέπουμε είναι σε παλιό post, και δεν υπάρχει ακόμα το download section.
    μπορεί Κ/κάποιος/α να μας βοηθήσει σχετικά με το πως θα την βρούμε?
     
  7. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: "Η ιστορία της Ο''

    Ελάτε ρε παιδιά.την ιστορία της Ο δεν μπορείτε να βρείτε στα σοβαρά; Yπάρχει σχεδόν σε όλα τα κεντρικά βιντεοκλάμπ της Αθήνας.και δεν μιλάω για βιντεοκλάμπ με ταινίες ερωτικού περιεχομένου αλλά για κοινά βιντεοκλάμπ.Ρίξτε μια ματιά στα ράφια με τις ¨αισθησακές" ταινίες και θα τη δείτε. Στο Αμστερνταμ βρήκα μια πολύ ωραία έκδοση του βιβλιου στα Αγγλικά. Θυμάμαι πολύ καλά ότι το βιβλίο είχε μεταφραστεί στα ελληνικά και δημοσιευτεί σε συνέχειες στην εφημερίδα "απογευματινή" στα τέλη της δεκαετίας του '70 (με το ανάλογο φωτογραφικό υλικό απο την ταινία), Υπάρχει επίσης και μια άλλη έκδοση της ίδιας ταινίας την οποία δεν μπορώ να βρω ακόμα. Γνώμη μου είναι ότι η Ιστορία της Ο είναι πλέον ένα κλασσικό αριστούργημα του ερωτικού κινηματογράφου.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Re: "Η ιστορία της Ο''

    Μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν καλά το έργο.

    Ο σκηνοθέτης Ζιστ Ζακιν δεν ήταν λαιφσταιλερ, ήταν φωτογράφος και στυλίστας της Vogue και έδωσε την ανάλογη αισθητική στο έργο. Έχει μιλήσει για την πρόκληση που αντιπροσώπευε γι αυτόν το έργο.

    Ο Udo Kier, γνωρίζουμε αν είχε σχέση με το λαιφσταιλ;

    Αν τον δει κανείς με υποψιασμένο μάτι, είναι πολύ πολύ μελετημένος στο πώς παίζει τον ρόλο του.
     
  9. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Re: "Η ιστορία της Ο''

    (from male part)
    η αλήθεια είναι οτι δεν ψάξαμε και πολύ σκεπτόμενοι οτι αφού υπήρχε στην κοινότητα...
    παρόλα αυτά εμείς δεν ζούμε αθήνα και όπως μπορείς να δεις στα μέσα του '80 ήμασταν βρέφη!
    και κάτι ακόμα:
    όταν κάτι υπάρχει ελεύθερα στο διαδίκτυο δεν πας να το αγοράσεις.
    η πειρατεία σκοτώνει την εμπορευματοποίηση των ιδεών!
    ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
     
  10. Striker

    Striker Regular Member

    Re: "Η ιστορία της Ο''


    Αγαπητη lilly δεν γνωριζω τις δηλωσεις του σκηνοθετη, αυτο ομως που μου εκανε προσωπικα εντυπωση ειναι η περιοκτικοτητα του εργου σε διαφορετικες bdsm δραστηριοτητες. Ειλικρινα δες το ξανα εχοντας αυτο στο μυαλο σου και μετρα. Προσπαθει να περιλαβει οσο το δυνατο περισοτερα στον περιορισμενο χρονο μιας ταινιας. Αν σιγουρα δεν ηταν λαιφσταιλερ οπως λες, τουλαχιστον διαβασμενος περα απο το σεναριο, εχω την αισθηση οτι ηταν. Ο ιδιος? Καποιος αλλος? Δεν ξερω. Τελικα ομως και πρακτικα να την δεις την ταινια, χωρις αισθησιασμους κλπ, θεωρω οτι δινει μπολικες πληροφοριες σχετικα με bdsm. Τυχαια?
     
  11. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: "Η ιστορία της Ο''

    Bασικά δεν είχατε καν γεννηθεί...η ταινία γυρίστηκε το 1974,η μετάφραση στα ελληνικά στα τέλη της δεκαετίας του 70. Και εγώ στο δημοτικό ήμουν εκείνη την εποχή,αργότερα το πληροφορήθηκα.

    Δεν συμφωνώ με αυτό που είπατε για την πειρατεία. Τον μόνο που σκοτώνει η πειρατεία είναι τον καλλιτέχνη,ο οποίος θα πρεπει να κάνει κάτι άλλο για να ζήσει και αυτός...Ίσως δεν είναι τυχαίο ότι οι σαβούρες βγαίνουν πια με τους τόνους,ενω τα αληθινά αριστουργήματα είναι πλέον τόσο σπάνια...

    Η Ιστορία της Ο δεν εχει απλά σχέση με το BDSM...Kατά κάποιο τρόπο δημιούργησε BDSM,αφού πολλές απο τις σημερινές πρακτικές,ιδεες και φαντασιώσεις γύρω απο αυτό είναι εμπνευσμένες απο αυτο ακριβώς το βιβλίο που θα υπενθυμίσω γράφτηκε από μια γυναίκα...Η ιδέα των στάσεων "μόνιμης διαθεσιμότητας της σκλαβας" πχ (πόδια ποτέ σταυρωμένα,χείλη πάντα μισάνοιχτα,μάτια πάντα χαμηλωμένα,ρουχισμός που διευκολύνει την πρόσβαση του Κυρίαρχου στις ερωτικές περιοχές της σκλάβας,απαγορευση εσωρουχων κλπ )όλα αυτά είναι εμπνευσμένα απο αυτό ακριβώς το βιβλίο το οποίο γράφτηκε σε μια τρελλά πουριτανική εποχή (μέσα δεκαετίας του 50).Δεν πέσαν απο τον ουρανό όλα αυτά...

    Στα παρακάτω sites ,και για όποιον ενδιαφέρεται,μπορείτε να δείτε φορέματα και αξεσουαρ τα οποία είναι εμπνευσμένα απο την Ιστορία της Ο. Οι τιμές είναι αρκετά "τσουχτερές" βέβαια,αλλά σίγουρα πρόκειται για μοναδικά και πολύ αισθησιακά κομματια.

    http://www.o-fashion.de/index_2.html

    http://www.die-geschichte-der-o.de/





     
     
  12. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: "Η ιστορία της Ο''

    "Δεν συμφωνώ με αυτό που είπατε για την πειρατεία. Τον μόνο που σκοτώνει η πειρατεία είναι τον καλλιτέχνη,ο οποίος θα πρεπει να κάνει κάτι άλλο για να ζήσει και αυτός...Ίσως δεν είναι τυχαίο ότι οι σαβούρες βγαίνουν πια με τους τόνους,ενω τα αληθινά αριστουργήματα είναι πλέον τόσο σπάνια..."


    γράφτηκε απο male part of couple και οχι και απο τους δυο.
    καταρχάς συμφωνούμε στο οτι υπάρχουν άπειρες σαβούρες.
    όμως δεν νομίζεις οτι είναι απόρεια της εμπορευματοποίησης της τέχνης?
    όταν ο σκοπός είναι το κέρδος , σ'όλους τους τομείς , η ποιότητα υστερεί.
    η συγγραφέας της ιστορίας της Ο έχει συγκεκριμένο χρόνο ζωής.
    η εταιρεία όμως που το εκδίδει θα το εκμεταλεύεται όσο θα υπάρχει.
    ε λεφτά στην εταιρεία δεν νομίζω οτι οφείλουμε.
    στη συγγραφέα για να ζήσει ναι.
    ξέχωρα όμως απο αυτό υπάρχουν σοβαροί καλλιτέχνες που προτρέπουν στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών και του έργου τους.
    τελειώνω με λόγια του Σιδηρόπουλου:
    "θα έπρεπε να γνωρίζετε οτι ένα έργο όταν φεύγει απ τα χέρια του δημιουργού του αποκτά δική του προσωπικότητα, δική του ταυτότητα σύμφωνα με τα οποία χαράσσετε η πορεία του και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του έργου να ακολουθεί αυτόνομη καριέρα την οποία εν ονόματι οποιασδήποτε πατρότητος δεν έχετε το δικαίωμα να σταματήσετε."
    ευχαριστώ για τις links.

    συγνώμη που βγήκα απ το θέμα του thread,αν θεωρηθεί σκοπιμο ας μεταφερθεί αλλού.