Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η χρήση του κορσέ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Storm, στις 22 Νοεμβρίου 2008.

  1. jim28

    jim28 Regular Member

    Απάντηση: Η χρήση του κορσέ

    Εχω ακούσει πως ο κορσές, όπως είναι στενός, καταστέφφει τα εσωτερικά όργανα του σώματος, εαν αποφασίσεις να φορέσεις μην τον σφίξεις.
    Είναι πάντως πολύ αισθησιακό αξεσουάρ
     
  2. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Η χρήση του κορσέ

    Οι κλασσικοί κορσέδες (αυτοί με τις μπανέλες)
    μου φαίνονται πάρα πολύ δύσκολοι για να τους
    χρησιμοποιήσει κανείς. Το δοκίμασα δύο-τρείς
    φορές και (αφού αγανάκτησα) εγκατέλειψα.
    Μου αρέσουν πολύ όμως τα εσώρουχα που μοιάζουν
    με τον κορσέ (αυτά που στους γαλλικούς καταλόγους
    λέγονται guepiere). Όχι τα πολύ πλουμιστά,
    τα πιο απλά. Η αίσθηση σε σχέση με τα κοινά
    εσώρουχα είναι μοναδική και επιπλέον παρατηρώ
    ότι υπάρχει και καλή ανταπόκριση  
     
  3. sexoula

    sexoula Regular Member

    Απάντηση: Re: Η χρήση του κορσέ

    τιμη μπορω να σου πω 100 ευρω ειχα δωσει μαρκα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο δημοσια να την αναφερω δημοσια
     
    Last edited: 17 Σεπτεμβρίου 2009
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Η χρήση του κορσέ

    Δεν είναι άσχημη σαν εναλλακτική λύση στην περίπτωση όπου κανείς δεν αισθάνεται καλά φορώντας κορσέ. Αν έχει αρκετή ελαστικότητα στο underbust κομμάτι και πολλές κάθετες ραφές, εφαρμόζει ικανοποιητικά μπορώ να πω, σε γυναίκες με φυσιολογικό βάρος και ισορροπημένη κατανομή λίπους.
     
  5. Y13

    Y13 Regular Member

    Τυχαια επεσα εδω Starlite - Κορσέδες και ειδα οτι εχει πολυ καλες τιμες για κορσεδες σε σχεση με αυτα που διαβασα πριν.ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ
     
  6. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Η χρήση του κορσέ

    100%. Επιπλέον (σε αντίθεση με τον κορσέ) δεν χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία για να φορεθούν.
     
  7. Animator

    Animator Regular Member

    Κατι ασχετο, περασα απο το monsterville και απο οτι ειδα εχει και κορσεδες αν σας ενδιαφερει Monsterville
    δεν ειναι τιποτα fancy κτλ οποτε dunno.
    Το μαγαζι τους ειναι κοντα στην στουρναρη. Δυο βηματα απο την πλατεια.
    Ειχε και αυτα Monsterville
    που τα βρηκα αρκετα καυλωτικα για γκομενες που εχουν ωραιο κωλο. Θα τους ταιριαζουν.  
     
  8. gothoula

    gothoula Regular Member

    Απάντηση: Η χρήση του κορσέ

    'Ενας καλός κορσές στηρίζει την μέση και δίνει στην πλάτη μας τη σωστή στάση.. Με συστηματική και μακροχρόνια χρήση "σπρώχνει" τα εσωτερικά όργανα (ή και τα πλευρά σε ακραίες περιπτώσεις) με αποτέλεσμα να προσδίδει μόνιμα στο γυναικείο σώμα το χαρακτηριστικό σχήμα κλεψύδρας   επίσης μπορεί να ατροφήσει τους κοιλιακούς μύες, μικρό το τίμημα για εμέ, the tighter the better!
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Gothoula το ανατομικό και το αισθητικό σκέλος είναι άρρηκτα συνδεδεμένα στα είδη ένδυσης και υπόδυσης.

    Ένας underbust κορσές με κάθετες ραφές, αν εφαρμοστεί σωστά έτσι ώστε να στηρίζει τη σπονδυλική στήλη και να συσφίγγει ελαφρώς και διακριτικώς την κοιλιακή χώρα δίνει το βέλτιστο συνδυασμό αισθητικής & ανατομίας. Η σωστή στήριξη της πλάτης δεν προϋποθέτει την παρεμπόδιση της λειτουργίας των κοιλιακών μυών στο βαθμό που αναφέρεις. Για να το θέσω απλουστευμένα, είναι πολύ θετικό το να βοηθάει ο κορσές μια γυναίκα να στήσει την πλάτη της σωστά, αλλά πολύ αρνητικό (και δυσλειτουργικό) το να την εμποδίζει να σκύψει εμπρός ενώ είναι όρθια ή να σηκώσει άνω ή το κάτω μισό του σώματός της όταν στέκεται σε ύπτια θέση.

    Θεωρώ όχι ενδεικνύμενη τη χρήση του κορσέ προκειμένου για τη δραματική βελτίωση της εικόνας του σώματος, αλλά πολύ θετική ως στοιχείο επικουρικού χαρακτήρα. Η καλή εικόνα είναι το αποτέλεσμα ενός υγιούς σώματος. Το άνω μέρος του σώματος δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σταθεί σωστά αν η πλάτη και οι ώμοι δεν είναι θεμελιωδώς γυμνασμένοι. Θα γέρνει πάντα προς τα εμπρός και οι ώμοι προς τα εμπρός και μέσα. Χρειάστηκαν αρκετοί μήνες και αρκετοί διαπληκτισμοί με τους γυμναστές μου μέχρι να το εμπεδώσω και συνεπώς δεν είμαι ο καταλληλότερος άνθρωπος για να νουθετεί επί του θέματος. Υποθέτω ότι στο διαδίκτυο θα υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία.


    ΥΓ. Αν επιτρέπεται, τι ακριβώς εννοείς γράφοντας πως θα μπορούσε να "σπρώχνει" τα εντόσθια όργανα χωρίς να σπρώχνει προηγουμένως τα πλευρά, εφόσον τα πλευρά βρίσκονται εκεί ακριβώς για να τα προστατεύουν;
     
  10. gothoula

    gothoula Regular Member

    Απάντηση: Re: Η χρήση του κορσέ

    Έχετε πολύ δίκιο ως προς τη σημασία της σωστής ανατομικής σχεδίασης για το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα! Έχω δει και εγώ πολλά ωραία αλλά κακοφτιαγμένα κομμάτια..
    Προσωπικά υπέρ των body mods, ακόμα και κάποιων πολύ πιο αμφιλεγόμενων από το waist training με την χρήση κορσέ συνεπώς είναι μέσα στα σχέδια μου..
    Πέραν της ανατομίας όμως, βεβαίως και είναι η άσκηση στην οποία οφείλεται η ωραία στάση του σώματος και ολοκληρώνει το σύνολο.. Yoga, pilates, κάτι που να μην διογκώνει τους μύες παρακαλώ! Το πως ζηλεύω τα εκ φύσεως λεπτοκαμωμένα γυναικεία σώματα δεν λέγεται! Χεχε..
    Αυτό που εννοούσα οτί συμβαίνει, όπως το έχω διαβάσει, είναι πως ο πολύ στενός κορσές που ασκεί μακροχρόνια και παρατεταμένη πίεση στην κοιλιακή χώρα στενευεί την περιοχή που καταλαμβάνει πάγκρεας και λεπτό έντερο με αποτέλεσμα αυτά να σπρώχνουν βαθύτερα προς τα επάνω στομάχι, νεφρούς και ήπαρ μέσα στη θωρακική κοιλότητα.. Με αυτές τις ωθήσεις επέρχεται και άνοδος του διαφράγματος, μειώνεται η χωρητικότητα στο θώρακα και παθαίνουμε και δύσπνοια..
    Πότε πάμε για ψώνια?  
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Η χρήση του κορσέ

    Να μην τα ζηλεύεις, ή τουλάχιστον όχι σε ό,τι αφορά στη συμβατότητά τους με τα corsets γιατί τα συγκεκριμένα είδη lingerie ταιριάζουν άψογα σε πληθωρικές γυναίκες, και όχι ιδιαιτέρως σε ισχνούς ή αθλητικούς σωματότυπους. Βεβαίως όταν αναφέρομαι σε πληθωρικές ή ελαφρώς αφράτες, κάνω λόγο για κυρίες με ΒΜΙ έως και 25 περίπου (π.χ. 165cm ύψος & 68 kg), και όχι για περιπτώσεις παχυσαρκίας (π.χ. 120kg).

    Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

    Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος με τον οποίο θα ήθελε κανείς να επιδοθεί σε shopping. Όποτε θελήσεις θα είμαι όμως στη διάθεσή σου για συστάσεις μέσω ΡΜ.
     
  12. gothoula

    gothoula Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Η χρήση του κορσέ

    Και πάλι συμφωνώ, ένα σώμα με έντονες καμπύλες δείχνει υπέροχα περιορισμένο μέσα σε ένα κορσέ..
    Αλλά ένα λεπτοκαμωμένο σώμα δείνει ωραία μέσα σε οτιδήποτε!
    Η παραπάνω φράση αναφέρεται αποκλειστικά σε δικές μου προτιμήσεις (μαζοχιστικές πολλές φορές) οι διαστάσεις μου είναι μικρότερες αυτών που αναφέρατε αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τις χαρακτήριζα ως ιδανικές..

    Σας ευχαριστώ