Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 12 Νοεμβρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Το φόρουμ είναι μία μικρή λίμνη. Μικρά πετραδάκια μπορούν να εγείρουν κύματα που μοιάζουν μεγάλα, απέναντι ακόμα και σε αυτούς που έχουν δει μεγαλύτερα. Ο θόρυβος των τελευταίων κάνουν και τους άπειρους να βεβαιώνονται για το αίσθημα του δικαίου, που αισθάνονται.

    Τα πετραδάκια είναι μικρά, αλλά τα αποτελέσματα τους μεγαλύτερα όταν μεγεθύνονται ιδίως από τις παραπάνω συνθήκες.

    Με αφορμή αυτό το παράδειγμα ας συζητήσουμε για τις διάφορες μορφές κυριαρχίας και υποταγής που μπορούν να ενδυναμώσουν σε τέτοιου είδους καταστάσεις.

    Υ.Γ. Το θέμα είναι καθαρά Bdsm, οποιοσδήποτε πει το αντίθετο θα πρέπει να το στηρίξει απέναντι μου.
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Μήπως θα μπορούσε να το επεξηγήσεις λίγο παραπάνω  γιατί δε μου είναι κατανοητό?
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Η ψυχραιμία και η ισχύς δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν. Ωστόσο, η ψυχραιμία είναι ουσιώδες όπλο για τη μακροχρόνια διατήρηση της ισχύος και ιδιαίτερα για την ανάκτηση της, σε περίπτωση που έχει απωλεσθεί. Αλλά μιλώ για τη σφαίρα της πολιτικοκοινωνικής ισχύος.
    Στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν υπάρχει κανόνας, είναι ανώφελη οποιαδήποτε γενίκευση - γι' αυτό και το D/s δεν είναι, όπως έχω κατ' επανάληψη υποστηρίξει, σοβαρή και άξια λόγου υπόθεση.
    Πρόκειται, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, για ένα παίγνιο άνευ δεσμευτικών κωδίκων, μια πρόσκαιρη υπόδυση εγκεφαλικά πεποιημένων ρόλων.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Το BDSM στηρίζεται στην κοινή συναίνεση..
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Το ίδιο και οι Τράπεζες όταν συνάπτεις δάνειο, Ίνκο μου!
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Οι τράπεζες όμως έχουν τα ψιλά γράμματα..
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Οι άνθρωποι, δηλαδή, είναι γραμμένοι ευανάγνωστα;
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Δουλεύει ο Γιάννης το θεριό ή το θεριό τον Γιάννη;
     
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Εγώ πάντως, εν προκειμένω, δεν δουλεύω κανέναν. Αναρωτιέμαι: Πιστεύεις πως όσα λένε αναμεταξύ τους οι άνθρωποι, για να καταλήξουν σε ένα συμβιβασμό (ό,τι αποκαλούμε 'συναίνεση') πρέπει να εκλαμβάνονται στην ονομαστική τους αξία;
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Δεν το έλεγα για 'σένα,βάσει της δικής μου αντίληψης επέτρεψα στον εαυτό μου να μεταπηδήσω από το διάλογο μας στο γενικότερο θέμα..

    Απάντηση:σαφώς και όχι γιατί αν η συναίνεση είναι ο προορισμός,η συγκατάβαση είναι το μέσο για να φτάσεις σε αυτό.
    Η συγκατάβαση επιλέγεται κιόλας ως πρόχειρη πρώτη αόριστη αντιμετώπιση προς οτιδήποτε ,που μπορεί κιόλας και αξία να μην έχει και να μην άπτεται κανενός σκοπού και προορισμού.Δυστυχώς ,όμως,όταν αυτη γίνεται αμφότερα αντιληπτεί απογοητεύει το δέκτη.
    Σε μια "λίμνη ενηλίκων" ,λοιπόν,καλό είναι η συγκατάβαση να μη γίνεται μέσο ,αλλά την έννοια του μέσου να την καταλάβει οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση.
    Όμως,η συγκατάβαση ας γίνεται και όργανο αντίληψης και αντιμετώπισης,όταν ... κάποιος κάποια στιγμή θα ερωτηθεί "ποια είναι τα καλύτερα" και τι προσδιορίζει κατά τη θύελλα τη δύναμη του ώριμου και τη δύναμη του ανώριμου..
    Αναρωτιέμαι ,πόσο ώριμος είναι ο ώριμος που έχει την ειρωνία και την αλληγορία ως "όπλο" απέναντι στον ανώριμο και ποια τα όρια της κεκαλυμμένης ειρωνίας ως προς την ψυχραιμία....
    Dolmance_ μην το πάρεις πάλι προσωπικά,απαντάω στο θέμα..
     
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Αυτος ο Ντολμανσε σαν το κρασι... οσο περναει ο καιρος καλυτερος γινεται..


    πες κ αλλα...
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Η ψυχραιμία δεν ήταν πάντα προνόμιο των ισχυρών.

    Η ψυχραιμία είναι κατά βάση ένδειξη δυνατού ανθρώπου, ανεξαρτήτως τοποθέτησης του μέσα στη σχέση. Δείχνει άνθρωπο που ξέρει να κρατάει τη σωστή απόσταση από τα πράγματα. Η ψυχραιμία σε κάθε περίπτωση, πράγματι βοηθά στην συντήρηση και στην ανάκτηση της χαμένης ισχύος