Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 7 Μαϊου 2008.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    Αρα κατά πως λες δεν σε αποκάλεσα με το μικρό σου όνομα μιας που δεν το γνώριζα μέχρι τώρα.

    Όσο για την ερώτηση την αποσύρω τζιέρι μου. Καλή καρδιά.
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Κανενα προβλημα φιλε, αυτα στα εγραψα απλα γιατι μεσα σε ενα φορουμ πρεπει να τηρουντε ορισμενοι κανονες για τα προσωπικα δεδομενα του καθενος, οπως τηλεφωνα, ονοματα, επιθετα, εργασια, κ.λ.π., κατα τα αλλα μου εισαι πολυ συμπαθης, γιατι αποτελεις μια ευθυμη νοτα μεσα στο φορουμ, με αρκετο χιουμορ και υψηλο εκιου.
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Έχω αναπτύξει τις απόψεις μου στο παρελθόν και κρίνω πως η επανάληψη είναι περιττή. Πέραν, τα καταγγελτικού ύφους νήματα δε συνάδουν με την αισθητική μου και συνεπώς δε στέργω να προσφέρω de facto αναγνώριση μέσω διαλόγου. Έτερον ουδέν.
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    θα θεωρήσω εύνοια τότε το "Jerry Springer show" σε ανάλογο καταγγελτικό νήμα, όπως εύνοια ήταν και η απάντησή μου με το σχετικό βιντεάκι με τον φορτηγατζή Heidi (οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, καθώς και με ατυχείς φραστικούς χαρακτηρισμούς, αποτελεί διαβολική σύμπτωση, την οποία θα πρέπει να χειριστούμε αναλόγως μέσα στο πλαίσιο του ξεπεσμού της συναίνεσης περί θετικού κλίματος του αγαπημένου μας φόρουμ).
     
  5. Μην την προσφερεις την αναγνωριση.
    Μονο μια χαρη. Αν θελεις να μου πεις που ειδες το καταγγελτικο υφος
    για να σε καταλαβω καλυτερα και ισως να βελτιωθω.
     
  6. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Σου έχω μια συνταρακτική αποκάλυψη: για να καταλάβεις πώς γαμιέται ο καθένας, πρέπει να βρεθείς στο κρεββάτι του, όχι να διαβάσεις τις απόψεις του για το γαμήσι.

    Διάλεξε λοιπόν για ποιούς ενδιαφέρεσαι, και κάνε τις ανάλογες κρούσεις - you never know when you might get lucky!

    Στο μεταξύ, γιατί κρίνεις πως αυτό είναι νήμα για το BDSM Discussion, που είναι το κεντρικό κομμάτι του φόρουμ;

    Προφανώς, γιατί έχεις κάτι άλλο να πεις... για να δούμε...

    Εβαλα bold το "νόμιζα".

    Και σου απαντώ: "Τα νομίσματα στην τράπεζα".

    (όπως έλεγε κι ένας καραβανάς στο στρατό, ο οποίος όταν μας έδινε την τρύπια κουβέρτα, πριν πάμε φυλάκιο, επέμενε πως κάθε Σάββατο, τουλάχιστον, θα τρώγαμε "ζνίτζελ")

    Βρίσκεσαι ήδη στο Introduce Yourself, με τάση να πας στο Personal Experiences.

    Πέραν του ότι είσαι σε ένα (χλιαρό, για BDSM φόρουμ) Personal Experience ρωτώ:

    Σ΄εμπόδισε σ΄αυτό που περιγράφεις κάποια διατύπωση στο φόρουμ; Τί ακριβώς θέλεις από μας; Θέλεις να αφήσεις μια διεύθυνση, όποτε το επιτυγχάνετε αυτό, εσύ και ο σύντροφός σου, να στέλνουμε "μυρωμένα λέλουδα σε χαρτί του χαλβά";

    Ελα και κάνε καμμιά μαλακία με τα Λιμόζ που έχω σπίτι και θα δω μετά ποιός νόμος θα σε σώσει...

    Πνευματική κατάσταση;;; Ενα είδος trance; (δε λέω εσένα, Μιρέλλα) Αυτά είναι κόλπα ζόρικα, που κάνουν στην Ινδία...

    Εσύ δλδ. το ζεις σε μια πνευματική κατάσταση, και από μας ζητάς αποδείξεις με πράξεις; (και πώς; να στις περάσουμε attachment 

    Και πολύ καλά θα κάνεις. Εχουν αυτά κάποια σχέση με τις "Θεωρίες Δύναμης" ή τα γράφεις απλώς για να μας καβλώσεις; (πνευματικά, πάντα..)

    Οπως τα νομίσματα στην τράπεζα, έτσι και τα συγχωρέματα στην εκκλησία.

    Στο μεταξύ, αφού δεν την πιστεύεις την προσέγγιση, όταν βρεις αυτόν τον άλλο τρόπο, άνοιξε ένα νήμα για την συναίνεση αν δεν σου φτάνουν αυτά που υπάρχουν (Hint: το πρώτο νήμα που άνοιξα στο φόρουμ όταν βγήκα για πρώτη φορά από τα ΡΕ λεγόταν: "Τί είν΄αυτό που το λένε συναίνεση;" Πήγε άπατο.)

    Μέχρι να το κάνεις, ας μην ανακυκλώνουμε αυτή τη σάχλα, ότι "η συναίνεση δίνεται στο πρόσωπο και όχι στις πράξεις". Αυτό δεν είναι παρά ένα γλωσσικό κουκούλι σκώληκα που κάνει ρεγιόν, μια μεταμοντερνιά κατευναστικής ανατροπής του νοήματος των λέξεων όταν δεν ταιριάζουν οι λέξεις με την πραγματικότητα: τί ετυμολογικό και ουσιαστικό νόημα έχει η λέξη "συναίνεση" άμα δεν ξέρω σε τί συναινώ; Εκτός αν μιλάμε για "γιουτώ", εις την χαλουμαϊκήν που είναι ευκολότερη από την αραμαϊκήν, και που έχει και μια χροιά απ΄το "βολεύειν"...

    Αλλά προφανώς, σε τούτο το φόρουμ, υπάρχουν άτομα που προτιμούν να βάλουν την άπλυτη πούτσα του Κινγκ Κονγκ ολόκληρη στο στόμα, παρά τη λέξη "αποδοχή"!

    Περισσότερα, σε κανά πιο σχετικό νήμα...

    Η στάση απέναντι στην συναίνεση είναι κομβική στο τί ορίζει ο καθένας ως BDSM και συνεχώς αυτό θα ξανα-ματα-συζητιέται. Αλλά:

    α) Το μασκάρεμα αυτής της συζήτησης για τη συναίνεση σε συζήτηση για το πώς εκφράζεται ο καθένας λεκτικά, είναι τουλάχιστον γελοίο

    και

    β) Ουδείς από όσους εκφράζονται λεκτικά με ακρίβεια -αυτό που μερικοί αποκαλούν "ωραία"- δεν επενέβη σε καμμία συζήτηση που κάποιος εκφραζόταν "άτσαλα" για να του πει "Τσαππρρ... τί βελάζεις ρε γίδι;" - κατ΄αντιστοιχία με τα δικά σου "Ωπα, ρε μεγάλε" και τα τοιαύτα,

    ακριβώς επειδή

    γ) Καθένας που εκφράζεται με ακρίβεια θυμάται πολύ καλά πώς ήταν γι αυτόν τα πράγματα όταν δεν εκφραζόταν με ακρίβεια, και δεν βιάζεται να βγάλει το συμπέρασμα ότι ο άλλος βελάζει επειδή είναι γίδι, ούτε σπεύδει πατερναλιστικά να τον καπακώσει π.χ. υπονοώντας ότι κάνει υπεραναπλήρωση, καπάκωμα που πας να κάνεις εσύ εδώ πέρα (δες παρακάτω).

    Comprende?


    Αυτό κατάλαβες; Είδες δλδ. κάποιον να γράφει για το επέκεινα, στο BDSM discussion; Είδες κάποιον να γράφει για το Είναι και το Μηδέν; Προβληματίστηκε κάποιος για το θεώρημα των τεσσάρων χρωμάτων και την ποιότητα της απόδειξής του και δεν τον πήρα χαμπάρι; Γιατί δεν ζήτησες να βγουν στο off topic;

    Νάτος κι ο πατερναλισμός! Επιτέλους, κάποιος κατάλαβε τί χρειαζόμαστε κατά βάθος!

    Αν σου βρίσκετε λίγη ΠΡΟΔΕΡΜ πέρνα για παράδειγμα από το σπίτι του Dolmance, του Μάνου, του Μαυροβασίλη, του G_E, του deSade, της Syrah, ή το δικό μου - τη στοργή σου την θεωρώ δεδομένη.

    Ως προς το άτομό μου, πέρασε η Κυριακή μετά το Πάσχα που έδειχνα στους απίστους το σημάδι από τη μαχαιριά που μου 'δώσε ο Μαγυάρος στην Κωστάντζα - του χρόνου πάλι, να 'ρθεις να με ελέγξεις.

    Δλδ. στα φόρουμ με σεξουαλικό περιεχόμενο γράφουν καλοκάγαθοι ανεπάγγελτοι και αργόσχολοι μπούληδες, που φαίνονται εκ πρώτης όψεως σκληροί και απρόσιτοι; Υπονοείς ότι πίσω από τόσα νικ κρύβεται ο Καμπούρης; (μπασκετμπολίστας του '87).

    Αυτά με το Αληθινό και Απόλυτο "Κακό" και το παρακάτω παραλήρημα όπου περιγράφεις διάφορους φραγκοφονιάδες και euro-πνίχτες, μικρού ή μεγαλύτερου βεληνεκούς, από Ουκρανούς λαδέμπορους μέχρι ηρωινο-ντίλερς, ως Αρχοντες του Σκότους, είναι άλλα αντ΄άλλα, της Βιβής το γάλα, (που έχει και κάτι βύζουλους τεράστιους, η Βιβή) και ισχύουν όσο κρατάει το Ψυχώ του Χίτσκοκ. Μετά, ανάβουν τα φώτα και πάει ο καθένας σπίτι του.

    Καιρός να το πάρεις απόφαση ότι οι αξιολογήσεις "καλό" και "κακό" δεν είναι ίδιες για όλους, δεν είναι cross-brain, δεν είναι κύματα που διαπερνούν το καύκαλο για να φτιάξουν αρμονικές - πόσο πιο απλά να στο πούμε;

    Ο Dolmance (σου) εξηγεί ότι είναι τεχνητές κατασκευές από τις οποίες θα μπορούσαμε να απελευθερωθούμε. Εγώ συμφωνώ μαζί του, στο ότι είναι τεχνητές κατασκευές, και προσπαθώ να υπερασπιστώ την άποψη, ότι είναι α-π-α-ρ-α-ί-τ-η-τ-ε-ς για την συνάρθρωση των ατομικοτήτων σε κοινότητες.

    Και θα αναφερόμουν στον Μαρκούζε, αν δεν με προλάβαινε ο Dolmance και η camera_obscura, λέγοντας ότι απλώς το έχουμε παρακάνει με την αποδοχή της επίφασης, την έχουμε πάρει πολύ τοις μετρητοίς.

    Αλλά αυτήν τη συζήτηση μεταξύ εμού, του Dolmance και ευαρίθμων άλλων, εσύ και μερικοί άλλοι, προσπαθείτε μανιωδώς να μην την κάνουμε. Σε όποιο νήμα και να προσπαθήσουμε.

    Κι αντί να σας την πούμε εμείς, που οδηγείτε σε κάθε σχετικό νήμα τους όρχεις μας εν τη σκοτία δια της τσουτσουνοειδούς σας παρεμβάσεως, μας την λέτε εσείς από πάνω!!!

    Και η συζήτηση αυτή είναι απολύτως BDSM, για τον απλούστατο λόγο ότι ένα σεβαστό ποσοστό των ανθρώπων που κάνουν BDSM (εννοώ, πέρα από τα -σεβαστότατα- πνευματικά κόλπα που κάνεις εσύ με τους συντρόφους σου, και τις ντιλντοβυθίσεις με χρονοχρέωση που κάνουν άλλοι με άλλες) βασανίζονται από τα προβλήματα που δημιουργεί το "καλό" και το "κακό", δλδ. αξιολογίες που επάγουν σχέσεις "ιερού" και "βεβήλωσης".

    Ευτυχώς που δεν νομίζεις και που (ίσως) δεν έχεις εξουσία, γιατί κάτι άλλοι που νομίζανε και είχανε, προχωρήσανε παραπέρα, και τώρα θα πρέπει να πλένουμε το λάπτοπ και τα USB στικάκια μας όποτε είναι να πάμε Αγγλία:

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/berkshire/7389476.stm

    Πίστευε και μη ερεύνα (είπα να το γράψω όπως το λέει ο Πανούσης, όχι ο καθηγητής, αλλά λέω άσε, θα με βγάλουν και ομοφοβικό - εδώ που τα λέμε, από τις λίγες ταμπέλες που λείπουν από την "συλλογή" μου).

    Και PLEASEέστερα μην αγοράζεις τρέλλα, γιατί όποιος αγοράζει δεν μπορεί να ξέρει πότε έχει φουλάρει το ρεζερβουάρ και θα αρχίσει η υπερχείλιση.

    .. συμπέρασμα που εσύ θεωρείς αυτονόητο, μιας που το παρέλαβες γραμμένο σε πέτρα από το Βουνό, οπότε μπερδεύεσαι που κάποιοι άλλοι μπερδεύονται...

    Οσο χρειάζεται για να περάσει το αίμα στον πούτσο και να τον σηκώσει. Οχι παραπάνω.

    Μήπως έχεις μπερδευτεί και νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε σφιγκτήρες;

    φίλοι-φίλοι, αλλά θες και να μας γαμάς το καρυοφύλι - sorry, no bonus...

    Dream

    ΥΓ. Σχετικώς άσχετο: Μερικοί άνθρωποι χρειάζεται να διαβάσουν. Μερικοί άλλοι να τους διαβάσει κάποιος άλλος. Κατά προτίμηση, παπάς. Εξορκιστής του démence littéraire.

    Συνοδό θέαμα:

    Απ΄τα Bad Boys του φόρουμ, με αγάπη:

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    Συνοδό τραγουδάκι:

    "You'd better get your ass in here boy,
    your monkey's having too much of a good time!" - Robbie Williams, "Me and my monkey"
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. Guest05

    Guest05 Guest

    Ντριμ το μόνο που δεν κατάλαβα είναι που βρίσκεται το παραπέτασμα. Αυτό το «εμείς κι εσείς» κάτι σαν εθνικόφρονες και μιάσματα μου κάνει.

    Υ.Γ. Ντολμανσέ αν πας με τους εθνικόφρονες κακό σπυρί να βγάλεις στον κώλο.
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Έχω ήδη προσχωρήσει στον εθνικισμό και συχνάζω σε παρελάσεις...Εκεί απαντάται το αδούλωτον φρόνημα της Ελληνίδας....
    Το σπυρί να το βγάλεις στη μύτη σου, Εωσφόρε αναρχικέ...
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κύριε DreamMaster!!!
    Τα σέβη μου και την αγάπη μου! Είστε Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο Σ!!!

    υποκλίνομαι ταπεινά.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Παράφραση – Παράκρουση
    Υπάρχει πλήρης ενημέρωση για κάθε καινούργια εξέλιξη, για κάθε στάδιο της διαπραγμάτευσης, για κάθε πτυχή της διαπραγματευτικής μας τακτικής στο forum. Όλα τα μέλη ήξεραν και ξέρουν πολύ καλά τόσο τους στόχους όσο και τις γραμμές των θέσεών τους.
    Δίνουμε μία δύσκολη μάχη και επιτυγχάνουμε μία σημαντική εξέλιξη. Δεν θριαμβολογήσαμε και δεν θριαμβολογούμε. Δεν υπερτιμούμε, αλλά και δεν υποτιμούμε το αποτέλεσμα. Ξέρουμε ότι έχουμε σημαντικό δρόμο μπροστά μας ώσπου να φτάσουμε στον τελικό BDSM στόχο και στην οριστική επίλυση του ζητήματος.
    Είπαμε καθαρά ότι οι μακρόχρονες διαπραγματεύσεις, είχαν και έχουν ως τελικό στόχο μία αμοιβαία αποδεκτή στάση ζωής. Σχεδόν όλοι συμφωνούμε σε αυτήν την επιδίωξη. Και αυτό οφείλω να το υπογραμμίσω.
    Συμμετοχή στο διεθνές γίγνεσθαι του BDSM, χωρίς σεβασμό στους διεθνείς κανόνες του δεν γίνεται. Συμμετοχή στους θεσμούς του χωρίς σεβασμό στις αρχές που διέπουν τη λειτουργία του δεν γίνεται. Δεν μπορεί να ζητά κανένας τα οφέλη, που εγγυώνται οι πρωταγωνιστές του και να απορρίπτει τις αρχές τους. Δεν μπορεί να ζητά ένας υποτακτικός συμμαχία στο BDSM και ταυτόχρονα να αναπτύσσει φιλελεύθερες, αλυτρωτικές λογικές εις βάρος των Κυρίαρχων.
    Οφείλω να διευκρινίσω ότι δεν πάω στο Amstrerdam για να λύσω το πρόβλημα κανενός, αλλά το δικό μου. Προσχηματικές κινήσεις δεν γίνονται και δεν θα γίνονται δεκτές.

    Ότι κάνουμε το λέμε και ότι λέμε δεν το κάνουμε.
    ΚΑΡ-ΑΜΑΝ-ΛΗΣ

    Δεν ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι και στραβός είν'ο γιαλός και στραβά αρμενίζουμε!
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Τότε, υπάρχει περίπτωση να χαράξετε, Κυρία μου, ορθή πορεία!
    Στραβό το ένα, στραβό και το άλλο, στην ευθεία καταλήγουμε.


    ΥΓ Έχω δίπλα μου αυτόν τον θεομπαίχτη, τον Χάϊνριχ, και με ρωτά επιμόνως, όπως κάνει πάντα:
    'Ποιός είναι αυτός ο Καραμανλής; '
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...υπαρχουν πραγματα που γινονται και δεν λεγονται και αλλα που λεγονται και δεν γινονται
    Ετσι το'χε πει ο Εθναρχης.Για την πολιτικη. Η για την πολιτικη του BDSM; Η για το BDSM της πολιτικης;
    Μπερδευτητκα.