Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θέλει να Τον χαρτζιλικώνω. Τον κάνει αυτό λιγότερο Αφέντη?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος rea.., στις 23 Μαρτίου 2021.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Οι κακές γλώσσες του χώρου μιλάνε συχνά για το φαινόμενο του/της Κ σουμποεισοδηματία, που για να βγάλει τα προς το ζην του βασίζεται στο σουμποπορτοφόλι.

    Από κεράσματα καφέ και τσιγάρα μέχρι σοβαρότερα ποσά.

    Μπορεί αυτή η οικονομική υπο-στήριξη, να επηρεάσει αρνητικά την ασυμμετρία ή μπορεί να είναι μέρος του ηδονικού πλαισίου Κ/υ?

    Εντάσσεται στην απόλαυση της προσφοράς της υποταγής ή δημιουργεί ερωτηματικά για την ικανότητα της Κυριαρχίας?
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ενδιαφέρον θέμα!

    Για μένα όλο αυτό που περιγράφεται στο εισαγωγικό post είναι αντάλλαγμα σε είδος, τα περιεχόμενα του σουμποφορτοφολιού για παροχή top υπηρεσιών. Από εκεί και πέρα κυριαρχία στην οποία ο Κ αποζυμεί τους υποτελείς του υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει.

    Και για να μην είμαι απόλυτος μπορώ να σκεφτώ ένα απολύτως θεμιτό -αν και θεωρητικό- σενάριο: Το υ είναι ευκατάστατο και επειδή το Κ είναι ατσίδα στα οικονομικά βάζει το υ να επενδύσει και καρπώνεται μέρος των κερδών και το κάνει τόσο επιτυχημένα ώστε να μη χρειάζεται πλέον να βιοποριστεί με άλλο τρόπο.
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2021
  3. Dancingsoil

    Dancingsoil Regular Member

    Για αυτό όταν ήμουνα μικρότερος οι μεγαλύτερες μου έβαζαν λεφτά στο παντελόνι και μου έλεγαν" πάρε πασακο μου".
    Πόσα λεφτά έχω χάσει τόσα χρόνια!!!
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Το ερώτημα προσομοιάζει με το "Ο Κυρίαρχος χρειάζεται αναπηρικό καροτσάκι και η υποτακτική το σκουντάει, τον κάνει λιγότερο Αφέντη;"
     
  5. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Από προσωπική εμπειρία, ένα υ, ήθελε και επιθυμούσε τον οικονομικό έλεγχο των δικών της πόρων.
    Γενικότερα το Financial domination (για να το πούμε με αγγλική ορολογία, για να λέμε ότι είπαμε κάτι σοβαρό και με κύρος) έχει μεγάλο φάσμα και αρκετές διαφορετικές καταστάσεις.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ναι, το νήμα δεν λέει για έλεγχο των οικονομικών του υ αλλά υποστήριξη του Κ από το εισόδημα του υ.
     
  7. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Για αυτό μίλησα γενικά, ότι το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι ξένο από το BDSM, αλλά μια ειδική περιπτώση, μιας γενικότερης κατηγορίας.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτό που αναφέρεις έχει όνομα και λέγεται "παροχή υπηρεσίας" αλλά θαρρώ πως δεν είναι αυτό που έχει στο μυαλό της η OP.
     
  9. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Απλά δίνω μια ενδιαφέρουσα, κατ' εμέ, οπτική.
    Όποιος θέλει την κρατάει, όποιος θέλει την αγνοεί.
    Δεν θα χαλάσουμε τις καρδίες μας.
     
  10. Άποψη μου είναι να μην εμπλέκονται οικονομικές συναλλαγές στις σχέσεις Κ/υ.
    Άλλο σε μια ειδικη κατάσταση που εκει μπαίνει το θέμα της υποστήριξης κι άλλο σε καθημερινή βάση.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αρκετά ερωτήματα να απαντηθούν μέχρι να προκύψει σχετικά (σχετικά λέω) "ασφαλής" απάντηση.
    Γίνεται συστηματικά αυτό;
    Πρόκειται για κάτι που προέκυψε στην πορεία ή ήταν εξαρχής έτσι;
    Η υ της υπόθεσης θεωρεί το χρήμα "ενδείκτη"/μέτρο Ισχύος;
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Παλαιόθεν ο λιοντάρης τρώει πρώτος από το κυνήγι των λεαινών του, και σε κανέναν δεν κακοφαίνεται.  

    Εδώ από το 2:55: