Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2005.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Αν ξεχασουμε για μια στιγμη τον ερωτικο σαδισμο/μαζοχισμο.....


    .... πως να την δεσεις την Μεσσογειο με σκοινια ? .........   
     
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

    Όχι πάντα. Ούτε ο τρόπος και η χρονική στιγμή είναι σίγουρο πως θα συμπίπτουν. Αντιθέτως, θα έλεγα πως τι σύνηθες είναι να μην εμφανίζεται αυτό το ιδανικό timing.
    Επιπλέον, αν μια υποτακτική έδινε αυτά που ήθελε και το θέμα έληγε εκεί, αμφιβάλλω αν η σχέση μεταξύ των ατόμων αυτών είναι Κυριαρχίας και υποταγής. Αν ίσχυαν τα ως άνω, δεν θα υπήρχε λόγος να μιλάμε για υπερπήδηση ορίων, για πίεση από την πλευρά του Κυρίαρχου και για εκπαίδευση, καθώς όλα θα ήταν στις άμεσες δυνατότητες της υποτακτικής. Σαν γενικοί όροι "Κυριαρχία" και "υποταγή" είναι τα επιθυμητά από το κάθε αντίστοιχο μέλος, τα οποία αλληλοσυμπληρώνονται. Δεν αρκεί, όμως, πολλές φορές να εστιάζουμε μόνο στην "μεγάλη εικόνα", αλλά και στις λεπτομέρειες που την συνθέτουν
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    δεν είναι καθόλου εύκολο στην πράξη να διαχωριστούν αυτά τα δύο

    ... υπερβαλεις νομιζω .....
    εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τα ριχνετε ολα στο ιδιο τσουκαλι ... αλλο το "θελω" και αλλο το εχω αναγκη ...
    πχ. "θελω την Σιντυ Κρωφορντ δεμενη με χειροπεδες να ειναι λησταρχινα και εγω ανακριτης , οι δυο μας μεσα σενα κελι ...."
    .... ωστοσο αυτο που εχω αναγκη ειναι μια καλη νοικοκυρα που να μπορει να ανεχτει τις απιστευτες ιδιαιτεροτητες μου , να παρει το ρισκο να κανει μαζι μου παιδι , μιας και φως φαναρι οτι ειμαι λιγακι .. αλλου ... και τελος να μην ακουσει ουτε "ευχαριστω" γιατι εχουμε και ενα εγωσιτικο Μαστεριλικι τρομαρα μας ...
    ΠΟΥ τα βλεπετε "θελω" και "αναγκες" να μπερδευονται ?????? ......

    παντως εδω θα κρατησω το "ρουχα μαζι που πληθηκαν και εχουνε γινει ροζ"  
     
    Last edited: 11 Δεκεμβρίου 2006
  4. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

    Για μένα, "ανάγκη" είναι κάτι αδιόρατο και υποσυνείδητο που όταν αναδυθεί στην επιφάνεια και το αντιληφθούμε γίνεται "θέλω". Τόσο απλά.
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2006
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

    αρα λοιπον κυριαρχεισαι πρωτα απο ολα , απο τα "θελω" σου ...... αφου πιστευεις οτι εκφραζουν πραγματικες σου αναγκες .... .....
     
  6. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

    isnogood, κυριαρχούμαι μόνο από τον Κύριό μου  

    ΥΓ. δε θυμάμαι να χρησιμοποίησα πουθενά το ρήμα "πιστεύω"
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θέλω να κάνω σεξ 3 φορές τη μέρα. Έχω ανάγκη να κάνω σεξ τουλάχιστο ανά κάποια διαστήματα- κι όταν λέω έχω ανάγκη σημαίνει πως αν δεν το κανω θα επηρεαστεί η υγεία μου, ψυχική και σωματική.
    Θέλω να τρώω 3 σοκολατίνες τη μέρα. Δεν έχω ανάγκη να τρώω καθόλου σοκολατίνες αλλά έχω ανάγκη να έχω ένα ισορροπημένο διατροφολόγιο αλλιώς επηρεάζεται η υγεία μου, ψυχική και σωματική.

    Αν δεν επηρεάζεται τότε είναι θέλω και όχι ανάγκη.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @lara: you are learning <s>
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σας ευχαριστώ Κύριε, είμαι τυχερή γιατί έχω πολύ καλούς Δασκάλους  
     
  10. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    lara[E-p] τελικά είναι εύκολο για έναν/μία υποτακτικό/ή να σταματήσει τα ''θέλω'' και να περιμένει απλά από Τον/Την Κυρίαρχο του να γνωρίζει τις ανάγκες του και να τις ικανοποιήσει ,στην περίπτωση που φυσικά Εκείνος/Εκείνη το επιθυμεί;Ειλικρινά μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης με το bdsm δυσκολεύομαι να μην έχω ''θέλω'' ...
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν βλέπω γιατί ένας υποτακτικός να σταματήσει να έχει θέλω.
    Η σχέση μεταξύ Κυρίαρχου/υποτακτικού προϋποθέτει πως υπάρχουν όρια προσυμφωνημένα. Αν μέσα σ' εκείνα τα προσυμφωνημένα, θέσει ο υποτακτικός ώς όρο - για να χρησιμοποιήσω το πιο πάνω παράδειγμα μου -να έχει σεξ 3 φορές τη μέρα και σ' αυτό συμφωνήσει ο Κ. , τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να μην συνεχίζει να έχει θέλω και να απαιτεί να εκπληρώνονται ο υ.

    Ας πάμε όμως λίγο και στο Ms.
    Είτε έχω θέλω, είτε δεν έχω, αλλάζει τίποτα στο γεγονός, πως είμαι εκεί και θα είμαι είτε καλύπτονται είτε όχι?
    Δεν νομίζω ποτέ κανείς να σταματά να έχει θέλω(επιθυμίες).
    Η διαφορά πιστεύω μεταξύ των σκλάβων που είναι σε τέτοιου είδους σχέσεων επειδή έχουν ανάγκη και εκείνων που είναι σκλάβοι επειδή απλά επιθυμούν να είναι απλά, είναι πως οι πρώτοι δεν μπορούν να αποφύγουν να είναι σε μια Ms σχέση, ενώ οι 2οι μπορούν. Οι πρώτοι μπορούν να θυσιάσουν τις επιθυμίες στο βωμό των αναγκών, επειδή αντιλαμβάνονται πως χωρίς την κάλυψη αυτών των αναγκών θα είναι πάντα δυστυχισμένοι και η από μόνη της απλή κάλυψη των επιθυμιών δεν αρκεί, (Άσε που πολλές φορές ακόμη και ανάγκες μένουν ανικανοποίητες αρκεί να καλύπτεται η βασική ανάγκη του ανήκειν για κάποιους) ενώ οι άλλοι στοχεύουν σε αυτή ακριβώς την κάλυψη επιθυμιών, η οποία είναι ότι σημαντικότερο. Αν θέλω να καλύπτονται και οι επιθυμίες μου? Και βέβαια! Αν έχω να επιλέξω όμως ανάμεσα στην κάλυψη των επιθυμιών και των αναγκών, θα επιλέγω πάντα την κάλυψη των αναγκών.

    Επίσης κάτι που ήθελα να τονίσω, είναι πως δεν περιμένω από Τον Κύριο μου, να μαντέψει τις επιθυμίες μου.
    Εκφράζω τις επιθυμίες μου, γιατί δεν είναι ούτε μάντης ούτε διαβάζει σκέψεις - όχι πάντα τουλάχιστο   )
    Απλά σ Εκείνον επαφίεται αν και πότε και με ποιούς τρόπους θα επιλέξει να ικανοποιήσει τις επιθυμίες μου.
     
  12. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

    Kι αν μια υποτακτικη κωλυεται να εκφρασει τις επιθυμιες της ή ακομη και τις αναγκες της στον Κυριαρχο γιατι φοβαται πως θα Τον στεναχωρησει, θα Τον θυμωσει κτλ, τι γινεται τοτε?

    Πρεπει παντοτε οι επιθυμιες να εκφραζονται, ακομη κι αν γνωριζει πως η εκφραση τους και μονο θα δυσαρεστησει τον Κυριαρχο?

    Και τι συμβαινει στην περιπτωση που δεν ειναι απλως επιθυμια για αυτην αλλα αναγκη? Οπως για παραδειγμα η αναγκη της να αναφερει στον Κυριαρχο ο,τιδηποτε περναει απο το μυαλο της χωρις να φοβαται της συνεπειες.