Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θέλω και Ανάγκη, ποιά η διαφορά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2005.

  1. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

    Το "Θέλω" εμπεριέχει το υποκειμενικό στοιχείο της προσωπικής μας επιθυμίας που όλοι αισθανόμαστε με ελεύθερη κι ανεπηρέαστη από τρίτους εξωγενείς παράγοντες βούληση .
    Το "Έχω Ανάγκη" έχει τη διττή σημασία της στέρησης ....
    Σημαίνει ότι μου λείπει κάτι και το επιθυμώ και να νιώθω ολοκληρωμένος , για πολλούς και διάφορους λόγους, π.χ. ερωτικούς, κοινωνικής καταξίωσης, εγωιστικούς, πείσματος, απωθημένων κλπ.
    Όμως περισσότερο ταιριάζει στο BDSM κατά την άποψή μου η έννοια της ανάγκης ως εξάρτησης (συνειδητά ή ασυνείδητα) του/της υ από κάποιον/αν Κ (και όχι μόνον βέβαια), καθώς και της έντονης έλλειψης συγκεκριμένων συμπεριφορών, (υπακοής, επιβολής, τρόπου ικανοποίησης) που όχι μόνο η παρουσία κι εξάσκησή τους φέρνει πληρότητα σε κάποιον, αλλά η έλλειψη- στέρησή τους μπορεί να είναι εξαιρετικά επίπονη και ζωτικής σημασίας για την συνέχιση μιας "φυσιολογικής" ύπαρξης, λειτουργίας και συμπεριφοράς τους σε κάθε τομέα κι έκφανση της καθημερινότητάς τους ....
     
  2. v1979

    v1979 Regular Member

    Το θέλω έρχεται ακατέργαστο από τα εγγατα του υποεγω μας. Είναι η μαγική λέξη που συνδέει τον πυρήνα της ύπαρξής μας με την πραγματικότητα. Το θέλω είναι αυθεντικό, ακατέργαστο και έρχεται στην επιφάνεια με όλη μας την δυναμική. Η ανάγκη από την άλλη εμπεριέχει μέσα της την πραγματικότητα. Είναι το φιλτραρισμένο θέλω μέσα στις υποκειμενικές συνθήκες που βιώνουμε. Η ανάγκη εμπεριέχει την έννοια της επιβίωσης ενώ το θέλω της επιθυμίας.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Διαβαζοντας αυτο το παλιο νημα, δεν μπορεσα να μην χαμογελάσω με το πως και πόσα έμαθα για χαρη του βδσμ.
    Οι ανάγκες και τα θέλω αλλάζουν, η ικανότητα να τα ανακαλύπτεις και διαχωρίζεις είναι χρήσιμη για πάντα.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όση μεταξύ του "χρειάζομαι" και του "επιθυμώ".
     
    Last edited: 13 Νοεμβρίου 2019
  6. -_Όταν λες "έχω ανάγκη" δεν γίνεσαι υπεύθυνος.
    Η ανάγκη μοιάζει με κάτι που εδράζεται έξω απο'μένα.Κάτι με το οποίο δεν έχω καμία σχέση.
    Κάτι στο οποίο υποκύπτω επειδή μου είναι απαραίτητο.

    Αντιθέτως το "εγώ θέλω" είναι μια έκφραση που εμπλέκει όλο μου το είναι.

    Το "εγώ θέλω" προυποθέτει μια επιλογή._-

    -Χόρχε Μπουκάι.
     
  7. Ken Jackson

    Ken Jackson Imperious, choleric, irascible

    Δεν νομίζω οτι διαφέρουν και το ένα και το άλλο είναι τόσο εγωιστικά.
     
  8. -_Επιτρέψτε μου να πω πως και το ένα και το άλλο είναι η ίδια η ζωή!_-
     
  9. Υπάρχει μία στιγμή που τα πραγματικά θέλω μου, γιγαντώνονται μέσα μου και βιώνονται σαν ανάγκες. Είναι η χρονική στιγμή που μου δίνουν όλη τη δύναμη και την ενέργεια που χρειάζομαι για να τα διεκδικήσω και να παλέψω για αυτά.

    Οι ανάγκες μου πότε δεν υπάκουσαν στον άκαμπτο μονόδρομο του Maslow μάλλον υπήρξαν όπως και τα θέλω μου ευμεταβλητα αναλόγως των δεδομένων της χρονικής στιγμής.
     
  10. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    "Εχω αναγκη την τροφη και για αυτο θελω ενα νοστιμο χαμπουργκερ. "

    Η "αναγκη" ειναι αντικειμενικά κατι το απαραίτητο. Το "θελω" ειναι η επιλογη για το πως θα καλυψουμε την αναγκη μας . Αν δεν υπηρχαν αυτες οι επιλογες τοτε το ενστικτο ειναι αυτο που κανει κουμάντο
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Για την ακρίβεια όταν έχεις "ανάγκη" δεν έχεις τον έλεγχο των πραγμάτων.
    Το "εγώ θέλω" εκφράζει μια επιθυμία και δίνει και τον απαραίτητο χρόνο και υπομονή να αποκτήσεις αυτό ακριβώς που θέλεις
    Αν νομίζεις ότι είναι επιθυμία ενώ είναι ανάγκη αυτό το θέλω είναι εύκολο να το διαχωρίσεις....
    Από την υπομονή που θα κάνεις ή δεν θα κάνεις προκειμένου να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα
     
  12. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Με τον ορο αναγκη εννοουμε αυτο που χρειαζομαστε για να επιβιωσουμε κατι στο οποιο υποκυπτουμε επειδη μας ειναι απαραιτητο
    Με το θελω εκφραζουμε τις επιθυμιες μας ειτε αυτες ειναι μεγαλες ειτε μικρες.Οι επιθυμιες ωστοσο δεν ειναι αναγκες.