Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θέτοντας κανόνες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MASTER--YODA, στις 18 Μαρτίου 2018.

  1. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    σαφώς. μην ξεχνάς που είμαστε μεγαλωμένοι. το channeling η εκτόνωση και η ερωτικοποίηση του ψυχαναγκασμού και της ενοχικότητας είναι στοιχεία του M/s των χριστιανικών χωρών. θα ήθελα πολύ να μάθω αν αυτά υπάρχουν στο M/s των τζαπάνων. δεν θα με εξέπληττε αν δεν...

    τι να κάνουμε όμως τώρα? κάποιοι μεγαλώσαμε απο ενοχικούς γονείς και το παλεύουμε. απαγορεύεται να κάνουμε M/s D/s?
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Kαι ποιος δεν μεγάλωσε με αυτές τις συνθήκες, πάνω κάτω, λίγο έως πολύ..?
    Οι Τζαπάνοι ας πούμε πως αντιπροσωπεύουν έναν πολιτισμό λατρείας του θανάτου, στα καθ' ημάς το αντίθετον...
    Κατ' αναλογία αντίστοιχα κουσούρια θα κουβαλάνε κι αυτοί (μάλλον κι ακόμα πιο ζόρικα, όπως έχει πάει το πράμα)...
     
  3. angel42

    angel42 Regular Member

    'Εχω ένα βίτσιο... Θέλω σε όλες τις σχέσεις Μου, είτε είναι φιλικές είτε είναι ερωτικές γενικώς, είτε είναι ασύμμετρες να Με επιλέγουν με σώας τας φρένας χωρίς θεοποίηση, ωραιοποίηση, ζυγισμένα και συνειδητά...
    Ίσως επειδή έτσι κάνω Εγώ και θέλω (άλλο βίτσιο) να υπάρχει ισορροπία ως προς αυτό.
    Δε θέλω κάποιος να είναι μαζί Μου, ούτε επειδή Με χρειάζεται, ούτε επειδή δεν μπορεί να κάνει χωρίς Εμένα, ούτε επειδή δε βρήκε κάτι καλύτερο, ούτε επειδή βολεύεται, ούτε επειδή δεν έχει το σθένος γι αυτό που πραγματικά επιθυμεί και συμβιβάζεται. Θέλω να έχει όλη την εικόνα, με όλες τις αντιφάσεις, τα τρωτά και τα άτρωτα, τα ολοκληρωμένα και τα σε εξέλιξη... Τα υπέροχα και τα σπαστικά... Τα καυλερά και τα ξεκαυλερά. Τα σοφά και τα ανόητα... Τα προσεκτικά και τα αφηρημένα... Τα ευαίσθητα και τα αναίσθητα...

    Αν στο προσωπικό ζύγι βγάζει νόημα και παραμένει αυτό το σύνολο ποθητό, καυλερό, ερωτεύσιμο, αγαπητό, θαυμαστό, κλπ τότε με πλήρη επίγνωση να επιλέγει την παραμονή στη σχέση και την εξέλιξή της... Και όταν ξεχνάει ότι είναι επιλογή ελεύθερη να μπαίνει σε χώρο να το θυμηθεί και να αποφασίζει είτε για την παραμονή είτε για τη διακοπή... Και να παίρνει την ευθύνη και τις συνέπειες αυτής της επιλογής και της απόφασης. Διότι πάντα κανείς όταν επιλέγει κάτι κερδίζει και κάτι χάνει... Έτσι πάει...

    Είναι λοιπόν λογικό, ότι αυτό Μου το βίτσιο καθορίζει σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό το πλαίσιο, τους κανόνες, τα όρια...

    Δεν είναι για όλους... Αυτό είναι και το όμορφο... Γι αυτό και το πρόσωπο /πρόσωπα που είναι αυτό ταιριαστό και για εκείνους, είναι ξεχωριστά, πολύτιμα και ποθητά...

    Α.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

     
    Ο κανόνας μου είναι ένας και είναι πολύ σοβαρός, περιεκτικός και απαρέγκλιτος. Αποφεύγουμε την χρεία safeword, τιμωριών και πατάσσεται κάθε μορφής ανυπακοή αν γίνει αντιληπτός και αποδεκτός εξ´αρχής.
    Τα πράγματα είναι τόσο απλά!
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αγαπητέ νηματοθέτη θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου και τη δική μου προσωπική αντίληψη πάνω στο θέμα: "Θέτοντας κανόνες".

    Ίσως το παρέλειψες επειδή το θεωρείς αυτονόητο, αλλά εγώ με τη σύντροφό μου ξεκινούμε πάντα από το "Θέτοντας στόχους".

    Και χρησιμοποιώ το ρήμα "ξεκινούμε" επειδή θέλω να θυμίζω συνέχεια στον εαυτό μου ότι η σχέση μας είναι μία κοινή εμπερία που ο καθένας τη βιώνει με τον δικό του ατομικό και ξεχωριστό τρόπο και συνάμα τη βιώνουμε μαζί.

    Οι κοινοί στόχοι δεν αφορούν μόνο την εξέλιξη της σχέσης, για μένα.
    Αφορούν εξίσου αυτή όσο και την εξέλιξη του καθενός ξεχωριστά σαν άτομα.
    Στην εργασία, στον χαρακτήρα, στις σχέσεις με άλλους ανθρώπους και στις σχέσεις με τις επιθυμίες μας και τις ανάγκες μας, ατομικά και ξεχωριστά.
    Κάτι που επιβάλω και απαιτώ να εκτυλίσσεται ταυτόχρονα και παράλληλα επειδή κρίνω ότι το ένα επηρεάζει το άλλο θεμελιωδώς.

    Με κεντρικό άξονα και γνώμονα τους στόχους που βάζουμε, στη συνέχεια χτίζονται οι κανόνες κάθε φορά.

    Υπάρχει ένας θεμελιώδης που έχει συνομολογηθεί σιωπηρά και εκατέρωθεν από την αρχή και παραμένει αναλλοίωτος:
    Να βάζουμε την έγνοια για τον άλλο πάνω απ' όλα και αυτό να δουλεύουμε να συνδυάζεται με την έγνοια για τον εαυτό μας.

    Οι υπόλοιποι κανόνες λίγο ή πολύ συνομολογούνται και προσαρμόζονται στις περιστάσεις.

    Η εξοικείωση με τον καιρό κάνει τη διαδικασία αυτή αυθόρμητη και αυτόματη.

    Υπάρχει κι άλλος ένας κανόνας που τηρώ και απαιτώ να τηρείται:
    Απαγορεύω στον εαυτό μου να επιβάλει κάτι επειδή έτσι απλά εγώ το θέλω, όπως φυσικά της απαγορεύω να επιχειρήσει να το κάνει το ίδιο σε μένα.
    Πάντα προηγείται συνενόηση. Όσο χρειάζεται. Με ανοιχτά χαρτιά και με τη σοβαρότητα που απαιτείται και από τους δύο κάθε φορά.

    Τις σπάνιες εκείνες φορές που σε ειδικές περιπτώσεις οι συνθήκες και το διακύβευμα θεμάτων που έχουμε συναντήσει στο διάβα μας γεννά την αμφιβολία και την ανασφάλεια στο διάβα της σχέσης μας,
    μόνο τότε αναλαμβάνω την πρωτοβουλία και την απόφαση εγώ μόνος μου, και μαζί με αυτά και τις ευθύνες, κι εκείνη ακολουθεί.
    Επιπλέον, ακόμα και σε εκείνες τις περιπτώσεις που ακολουθούμε από κοινού κάτι που συμφωνήσαμε μεν αλλά ήταν δική της επιμονή και ιδέα και στη συνέχεια δεν εξελίχθηκε όπως αναμενόταν, αναλαμβάνω επίσης την ευθύνη της αντιμετώπισης των συνεπειών, αφού όμως πρώτα έχω σιγουρευτεί ότι κατάλαβε τα λάθη της.

    Μέχρι στιγμής τα παραπάνω με έχουν υπηρετήσει εξαιρετικά ως κανόνες και δεν με έχουν προδόσει ποτέ.

    Έχει συμβεί όμως και τουλάχιστον δύο φορές σε ζωτικά θέματα που μας προέκυψαν, να αναλάβω αρχικά την πρωτοβουλία αλλά στη συνέχεια, λόγω ζωηρής επιμονής της πάνω στις αμφιβολίες της που δεν είχαν όμως σαφές σχήμα, να εμπιστευθώ το ένστικτό της, να ξανασκεφτώ σοβαρά και να αλλάξω απόφαση, και παραδέχομαι ότι έκρινε καλύτερα από εμένα, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια.

    Κάτι που προσωπικά το εκλαμβάνω ως οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν όμως τους κανόνες μου.

    Δεν έχω πια τη φιλοδοξία να προσπαθώ να είμαι ούτε Master ούτε Dom, με την έννοια εκείνη που έχω διαβάσει ότι προσδίδουν στους όρους αυτούς κάποια άλλα μέλη εδώ μέσα ή σε άλλους ιστότοπους ή περιγράφεται από τρίτους διά ζώσης όταν τους συναντώ,
    και αντιστρόφως δεν αναγνωρίζω και την εξουσία κανενός πάνω σε μένα,
    πλην μόνο κάθε φορά για επιμέρους θέμα επί σκοπού να θέλω να τα μάθω ή να τα κατακτήσω και αποφασίσω να ζητήσω καθοδήγηση, κι αυτό πάντα και μόνο προσωρινά, μέχρι να πετύχω τον σκοπό μου.
    Οπότε μπορεί να μη συγκαταλέγομαι στους κατάλληλους για να έχω λόγο πάνω στο νήμα σου.

    Επειδή όμως μπορεί να μην αισθάνθηκα ποτέ την ανάγκη να αφήνομαι στην κυριαρχία ή στην καθοδήγηση τρίτων με παθητικό τρόπο,
    και να έχει περάσει και κάμποσος καιρός που έπαψε να με συγκινεί και το να κυριαρχώ εγώ σε άλλους όσο και όπως με συγκινούσε όταν το επεδίωκα και το βίωνα παλαιότερα,
    αλλά παρόλ' αυτά σε κάποια θέματα, όπως μεταξύ άλλων και οι δύο παραπάνω κανόνες, είμαι αμετακίνητος και κυριαρχώ αταλάντευτα στην τήρησή τους,
    έκρινα ότι ταίριαζε στο παρόν νήμα να εκφράσω και τη δική μου προσωπική οπτική και εμπειρία πάνω στο θέμα του.
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2018
  6. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit


    υγιής και ωραία η τοποθέτηση σου. οι στόχοι είναι το πλάνο και οι κανόνες το μέσον !!! σε ευχαριστώ!!
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    respect !
     
  8. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    μια διευκρίνηση θέλω να έχω για να καταλάβω το κείμενο στο 100% . Δεν χρησιμοποιείς safeword ή κατάλαβα λάθος ?. σε ευχαριστώ
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ

    Δεν χρειάζεται να πω οτιδήποτε άλλο, όσον αφορά το πως βλέπω εγώ τα πράγματα.

    Τα σέβη μου.-
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Παρακαλώ. Μίλησα για χρεία, με την έννοια της ανάγκης. Δεν μίλησα για ανυπαρξία.
    Εγώ άλλωστε δεν είμαι σκληροπυρηνική όπως κάποιοι άλλοι.
    Οπότε ναι, καταλάβατε λάθος.
    Είμαι φανατική οπαδός της συναίνεσης.
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    γιατι αφοριζετε με οτι δεν συμφωνειτε ?
     
  12. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. όμορφη η τοποθέτηση σου και μάλιστα απο την οπτική ματια που μερικές φορές δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να αντιληφθούμε