Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θα παντρευόσασταν ποτέ τον-ην σκλάβο-α σας ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 23 Οκτωβρίου 2008.

  1. cruelest

    cruelest Regular Member

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Προσωπικά έχω κάνει την επιλογή να μη κάνω τέτοιο γάμο. Δε μου καθόταν το θέμα παιδιά στη διάταξη και το απέρριψα από πολύ νωρίς. Σημειώνω ότι είχα πει ότι θα παντρευτώ τη μητέρα των παιδιών μου - και αυτό έπραξα. Όπως είναι γνωστό καθένας παντρεύεται άλλο πράγμα. Κάποιοι την πεθερά τους, άλλοι τα σπίτια, το status κλπ. Φαντάζομαι λοιπόν ότι και κάποιοι θα παντρεύονται το/τη σκλάβο/α τους. Άρα συμφωνώ στο κατηγορηματικά όχι όσο αφορά εμένα. Δε θα το γενίκευα όμως.
     
  2. master00dragon

    master00dragon Regular Member

    δεν μπορω να καταλαβω την ερωτηση
    εχει να κανει με τα σκαλια της εκκλησιας και το σωστο νυφικό??
    χρειαζεται κανεις την επισημοποιηση των θειων η του δημαρχου για να βιωσει τη σχεση του??
    και αν ναι και γουσταρει τις συμβασεις
    γιατι οχι ????
    περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
    υστερογραφο
    μην αραδιασετε τορα τα υπολοιπα γλυκα
    μπακαλβαδακια και σια....
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Θα παντρευόσασταν ποτέ τον-ην σκλάβο-α σας ?

    Είναι πολύ συνηθισμένο, σχεδόν ντεμοντέ. Μέχρι και ο Νέρων το έκανε.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα παντρευόσασταν ποτέ τον-ην σκλάβο-α σας ?

    Επειδή ο γάμος, κατά τη δική μου αντίληψη, είναι ένα συμφωνητικό με χαρακτήρα νομικό, κοινωνικό και οικονομικό, που αντιμετωπίζει τα δύο μέλη ως ισότιμα, ως εκ τούτου, μπορεί να είναι ένα σχετικά εύστοχο νομικό εύρημα για να εκφράσει και υποστηρίξει μία vanilla σχέση, όχι όμως μία M/s σχέση.

    Εντός ενός νομικού πλαισιού που θα προέβλεπε ένα νομικό μόρφωμα (συμφωνητικό, συμβόλαιο, αγνοώ τη νομική ορολογία) ικανό να προσδώσει σε μία M/s σχέση νομική διάσταση, χωρίς να αλλοιώσει τον χαρακτήρα της (την ασυμμετρία), και εφόσον με ενδιέφερε μία τέτοια δέσμευση, θα απαντούσα "κατηγορηματικά ναι".
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Θα παντρευόσασταν ποτέ τον-ην σκλάβο-α σας ?

    Κατανοητό 
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Χμμμμμ, σκεπτομαι.......γιατι να μην υπαρχουν?????????????????
    Νομιζω ναι, σε ολες τις αποχρωσεις!
    Και αλλωστε αν δεν υπαρχουν ιδου μια ακομη τιμωρια για εναν σκλαβο πριν τον........παντρευτουμε με δοξα και τιμη.
    Αφου τον συναντησουμε εξω απο το μπανιο του σπιτιου μας του αστραφτουμε με καλοσυνη δυο χαστουκια, του δινουμε το μαυρο λατεξ μας στα χερια και με υφος αυστηρο και λιαν αποφασιστικο του λεμε: " Αν θελεις να με δεις στο πλαϊ σου νυφουλα αρπα την χλωρινη, τριψε το καλα, το θελω ασπρο, καταλευκο, χιονατο!!!!!!!!!!!!!!
    Εκτος................αν θελεις να σε στειλω να παντρευτεις με τον Βαρεμενο του Alter"!!!!
    Mετα το περας της φρασης μας τον χαστουκιζουμε ξανα προκειμενου να εμπαιδωσει ο,τι του ειπαμε!.  
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Syrah .. μου πληγωσες την ιδεολογια μου , και τον ρομαντισμο μου (   ) ..... η βασικη μας διαφορα εντοπιζεται ως προς το τι αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ο γαμος ... ειναι δυνατον η επιθυμια του γαμου να εξαρταται απο καταλληλο νομικο πλαισιο ; ...
    Θα συμφωνουσα μαζι σου εαν το θεμα μας αφορουσε εγκατασταση δυκτιων μεταξυ Ηλεκτρ/Υπολογ. .... μιλαμε ομως για ανθρωπους με αισθηματα και κυριως ευαισθησιες .. ενιοτε και φλεγομενες , ποτισμενες στο Μεσογειακο ταπεραμεντο ...
    Επισης η αρχη της αφωσιωσης ειναι ισχυροτερη απο τον νομο της δεσμευσης .. παντα η αρχη ειναι ανωτερη απο τον νομο ..
    Ακομα και η ασυμετρια που αναφερεις θα μπορουσε να υπαρξει μονο πανω σε ενα χαρτι/συμβολαιο και οχι στις επιθυμιες και στα αισθηματα του ζευγαριου .... προσεξε την λεξη ... "Ζευγαρι" ... δεν ειναι ουτε συμβελβημενα μερη ουτε εταιροι ουτε συνυπογραφοντες και συμφωνησαντες ... αυτο σημαινει οτι το βραδυ μπορει να τους βγει εκεινος να ντυμενος στο λατεξ και εκεινη να τον παταει με το τακουνι της και την μερα εκεινη να φορα μοναχα την ποδιτσα της νυκοκυρας και εκεινος να της χαιδευει το κωλαρακι οσο εκεινη ανακατευει τα μακαρονια .. γιατι τα ζευγαρια αυτο κανουνε .. και αν εχουνε την τυχη να βρουνε ο ενας τον αλλο και η χαρα τους διψαει για γλεντι νυφικα , φιλους και τουρτα 3οροφη .. τοτε ολα τα αλλα πανε περιπατο ..

    Επισης .... Artemis .... επιλεγεις εναν συντροφο στην ζωη διοτι τον θεωρεις πως σε συπληρωνει (το αλλο μου μισο που λενε) και κυριως πιστευεις οτι χωρις αυτον διπλα σου η ζωη σου θα εχει λιγοτερη χαρα ...
    Κανεις δεν ξερει αν σημερινη M/s ή D/s σχεση θα υφισταται και αυριο , γι αυτο και δεν μπορει να αποτελει κριτηριο επιλογης ...
    Μια ερωτηση ειναι μοναχα απαραιτητη να κανεις στον εαυτο σου .. : "Μπορω διχως αυτον ; " .....
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Ναι. Μπορώ δίχως αυτόν αλλά θέλω να είμαι μ' αυτόν. Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το: Δεν μπορώ δίχως αυτόν, γιατι είναι το ένα μου πόδι κι αν το χάσω θα μείνω ανάπηρη..
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν αναγνωρίζω "επιθυμία γάμου". Ο γάμος δεν έχει καμία συμβολική αξία, έχει αμιγώς χρηστικό ρόλο, ως προς τα γενικευμένα κριτήρια που προανέφερα.

    Παραδείγματα:
    Έχει νόημα να παντρευτώ για να εξασφαλίσω τη νομική (και οικονομική συνεπαγωγικά) δέσμευση του συντρόφου μου προς το παιδί μου, όσο αυτό είναι ανήλικο.
    Έχει νόημα να παντρευτώ για να εξασφαλίσω στον εαυτό μου και το σύντροφό μου μερική φοροαπαλλαγή.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μμμμ .... αυτο ειναι πολυ μεγαλο θεμα .. παιζουν πολλα .. κυριως η ωριμοτητα και η επιγνωση της προσωπικης ταυτοτητας ...
    για να μην την αναλυσουμε τωρα την κουβεντα ... (   ) ... θα κανω εναν διαπραγματευτικο ελιγμο αναμεσα στις αποψεις μας (   ).. και θα πω πως αν μπορεις χωρις αυτον , αλλα θελεις αυτον , ζησε μαζι του διχως δεσμευσεις ... παντρεψου μονο αν δεν μπορεις διχως αυτον .....


    ας με συγχωρεσει η Artemis .. ξεφευγω λιγουλακι ...
    Έχει νόημα να παντρευτώ για να εξασφαλίσω τη νομική (και οικονομική συνεπαγωγικά) δέσμευση του συντρόφου μου προς το παιδί μου, όσο αυτό είναι ανήλικο.
    οχι ... για να εξασφαλισεις το παιδι , επιλεγεις εναν σωστο πατερα .. δεν το αναλυω περισσοτερο ... κανενας νομος δεν φτιαχνει ενα σωστο πατερα .. ουτε η οικονομικη εξασφαλιση φτιαχνει σωστα παιδια ...  
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2008
  11. Noble

    Noble Regular Member

    Aν αυτή η ερώτηση μόνο είναι απαραίτητη, τότε σε κάθε περίπτωση το ετοιμοπόλεμο νυφικό της Artemis είναι άχρηστο, πόσο μάλλον εάν η απάντηση είναι αρνητική (όχι) .

    edit:
    Και όλως παραδόξως συμφωνώ με την συράχ. Για δες!
     
  12. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Θα παντρευόσασταν ποτέ τον-ην σκλάβο-α σας ?

    Αν μου εξασφαλίσεις και σύνταξη επιπέδου golden boy, σε παντρεύομαι, ακόμα και ασύμμετρα.