Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεραπευτκο Μαστιγωμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 12 Οκτωβρίου 2005.

  1. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    llazouli, μα απο αυτο που σου έγραψα αυτό κατάλαβες?

    Το έβαλα σε εισαγωγικά για να δείξω πως δεν μιλάαω για κάτι τέτοιο αλλά για κάτι άλλο...
    Απομονώνοντάς το έτσι, κουτσουρεμένο, δεν είναι σαφές τί λεω, μάλιστα μοιάζει ακριβώς έτσι όπως δεν το λέω...
    Και εν τέλει καλή μου το νήμα μιλά για την θεραπευτική υπόσταση του μαστιγώματος οχι για την απόλαυσή του...
    Συμπάθαμε, καμιά σκέψη ή διάθεση αρνητικότητας δεν έχω, αντίθετα μάλιστα...
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2010
  2. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    flogging ναι. bullwhipping οχι [εκτος απο την κοιλια].

    btw κι εμενα ετσι μαρεσει να κανω και να μου κανουν.
     
  3. anima0

    anima0 Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Αμήν!
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Και....Αλληλουϊα!!!!   
     
  5. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Κανείς μεγαλύτερος "ειδικός" από τον άνθρωπό σου που σε βιώνει καθημερινά επί ολόκληρα χρόνια. Αν ο κυρίαρχος χαρακτήρας σε μια σχέση δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό το δύσκολο έργο, τότε ίσως θα πρέπει να αναζητάς κάποιον άλλο που μπορεί. Δεν είναι λίγες οι φορές που οι άνθρωποι αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων.

    Αυτό σαφέστατα δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να μη ζητήσουμε την βοήθεια ειδικών θεραπευτών και ιατρών, ειδικά αν αντιμετωπίζουμε σοβαρά ψυχολογικά ή ψυχικά προβλήματα.

    Επεκτείνοντας τα όρια της απόλαυσης κάθε φορά και περισσότερο, θεραπεύεσαι ψυχικά μέσω αυτής, καθώς εξαντλείς τα όριά σου. Η αυτογνωσία και η ταυτόχρονη ευχαρίστηση που προσφέρει αυτή η διαδικασία είναι η μεγαλύτερη θεραπεία που θα μπορούσες να προσφέρεις στον εαυτό σου. Έχω όμως την εντύπωση ότι απλά αρνείσαι να το παραδεχθείς.
     
  6. lina

    lina Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα


    Βλέπεις καλή μου llazouli τί γίνεται όταν αποκόβεις μια φράση από ένα κείμενο? ΧΑΟΣ...

    Συμφωνούμε Αιρετικέ Άγγελε...


    Λέμε ακριβώς το ίδιο και το βάζω εδω ολοκληρο το κείμενο, προς αποφυγήν άλλων παρανοήσεων...
    Δεν είναι απαραίτητο κανείς να ψάξει στις πίσω δημοσιεύσεις και δυστυχώς, αν στηριχτει σε ένα κομάτι μ' ένα σχόλιο του τύπου "οι τρελοί στον γιατρό", αδικείται το κείμενο που έκανε κάποιος τον κόπο να γράψει, με σκοπό να επικοινωνήσει...


    "Εχμμμμ... δεν μιλώ για απολαυση εδώ...

    Αυτό που αναφέρω ώς "σεξουαλική κορύφωση" παλι δεν άπτεται της απόλαυσης... Είναι απλά κορύφωση (επαναλαμβάνω:ως μαζοχίστρια).

    Μιλώ για κάθαρση=θεραπεία... προφανώς περνάει η στάθμη απο το όριο της καυλας/ευχαρίστησης/απόλαυσης αλλα το ξεπερνάει... φτάνει εκεί που λέω ότι:
    "Δεν έχει εδώ ψεματάκια και δικαιολογιούλες...
    Μιλάει η μέσα φωνή και δεν έχει πολλά να πεις, ή την αλήθεια ή τίποτα"

    Μιλάω για την ζωή πέρα απο το σεξ τέλος πάντων... το να μπω σε αυτήν την διαδικασία δεν αποσκοπεί στο να κάνω καλύτερο σεξ...αλλά να περάσω σε άλλο επίπεδο, εγώ η ίδια, ως προσωπικότητα...
    Μερικοι Κ, έχω ακούσει να λένε για αυτό πως δεν επιθυμούν να λύσουν "ψυχολογικά προβλήματα" και λυπάμαι να το ακούω, γιατι το να θές να εξελιχθεις και να γνωρίσεις τα όριά σου δεν είναι πρόβλημα για μενα αλλα υψηλός στόχος..."



     
    Με κάθε σεβασμό, Λίνα...
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    @lina τι ορίζεις ως ψυχολογικό πρόβλημα και ποια η σχέση αυτού με την εξέλιξη και γνώση προσωπικών ορίων?
     
  8. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Καταλαβαίνω τη σκοπιά σου, αλλά διαφωνώ. Ο άνθρωπός μου δεν οφείλει να είναι και θεραπευτής μου, αλλοίμονο αν περίμενα από έναν άνθρωπο να έχει αντιληφθεί ξεκάθαρα τι μου συμβαίνει σε ζητήματα ευαίσθητα, σκοτεινά που κι εγώ μπορεί να τα εκφράζω μπερδεμένα!
    Θεραπευτικές λύσεις θα ζητούσα μόνο από ένα 'τρίτο ματι', έναν ψυχρό παρατηρητή που δεν εμπλέκεται σε προσωπική σχέση, έτσι ώστε να μπορεί να δει πέρα από τα 'πέπλα' των υποκειμενικών κρίσεων.

    Δεν χρειάζομαι θεραπεία, δεν νοιωθω 'άρρωστη', ούτε περιμένω τον σωτήρα να βάλει σε τάξη και αρμονία το προσωπικό μου σύμπαν. Συνοδοιπόρο χρειάζομαι, ο οποίος δεν θα προσπαθήσει να με αλλάξει αλλά θα καλλιεργήσει το πρόσφορο έδαφος που ήδη υπάρχει. Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια να 'φτιάξεις' κάτι που ο άλλος δεν το έχει, δεν το διαθέτει ως σπόρο, ειναι άσκοπη σπατάλη και χάσιμο χρόνου.
    Όλα αυτά βέβαια ειναι προσωπικές οπτικές και ουδείς κατέχει το αλάθητο.
     
  9. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Δεν οφείλει, δεν περιμένεις από αυτόν να το κάνει και ούτε θα έπρεπε να το περιμένεις αλλά ο ίδιος ως άνθρωπος θα πρέπει να θεωρεί χρέος του να ασχοληθεί και να αφιερώσει χρόνο ώστε μπορεί να αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει στον εσωτερικό σου κόσμο, όπως επίσης και για να καταλάβει τα όσα μπερδεμένα έχεις να του πεις, αν επιλέξεις να του τα πεις.

    Διαφορετικά μιλάμε για μια εντελώς ρηχή σχέση που ως σκοπό δεν έχει την επικοινωνία σε ψυχικό/πνευματικό/σωματικό επίπεδο αλλά μόνο ένα εκ των τριών, πιθανότατα το τρίτο. Αν εσύ καλύπτεσαι από αυτό και δεν επιθυμείς το κάτι παραπάνω, δεκτόν. Καλός ο συμβιβασμός, δεν σημαίνει όμως ότι είναι και ότι καλύτερο.

    Αυτό το ανέφερα ήδη στο αρχικό μου μήνυμα, όταν μίλησα για επαγγελματική βοήθεια αλλά για κάποιο λόγο επέλεξες να το αφήσεις εκτός παράθεσης.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Οι δημιουργικές δραστηριότητες, όπως και οι ερωτικές σχέσεις λειτουργούν ΚΑΙ ψυχθεραπευτικά.
     
  11. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Μια εμβόλιμη παρατήρηση στην κουβέντα σας, έχω ένσταση τι να κάνω. Κατανοώ ότι σε κάποιους έχει ριζώσει πολύ στη σκέψη το χριστιανικό δίπολο σώμα - ψυχή/πνεύμα κι ως επακόλουθο θεωρούν αυτούς που ασχολούνται με την ψυχή/πνεύμα ως ανώτερους και βαθείς τύπους. Θα πρέπει όμως να κατανοήσουν κι αυτοί ότι στην κοσμοθεωρία άλλων ανθρώπων, που ενδεχομένως δεν έχουν εμβαπτιστεί τόσο στα ιδεώδη του χριστιανισμού, τέτοιο δίπολο δεν υφίσταται. Σώμα και ψυχή είναι μια αδιαίρετη μονάδα. Αδυνατώ να φανταστώ ένα σώμα που το χαιδεύουν και αυτό το χάδι δεν αντανακλάται στην ψυχή, ή το ανάποδο: μια ψυχή που τη χαιδεύουν (!) χωρίς το σώμα να ανταποκρίνεται.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    επιπλεον, μια ψυχη που υποφερει,θα βγαλει τα σημαδια της και στο σωμα...