Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ιεράρχηση των υ και σ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος subwhat, στις 27 Απριλίου 2017.

  1. Dasein

    Dasein Regular Member

    Τι μου εκανεεες..ξερεις ότι ηδονιζομαι με τετοια, αλλά θα χρειαστώ σεμινάριο...δεν με σώζει η wiki   
    Βρήκα όμως κάτι που μου άρεσε και αναρωτιέμαι αν αυτό εννοουσες.
    Για διατεταγμένα ζεύγη η αρχή της ταυτότητας διατυπώνεται ως εξής:
    {w,x}={y,z} μόνο και μόνο αν w=y και y=z.
    Αυτό μου κάνει για μοναδικότητα και μου φαίνεται υπέροχο  
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ένα διατεταγμένο ζεύγος είναι πάντα μοναδικό. Λέγεται διατεταγμένο, γιατί η θέση του χ και ψ έχει σημασία.
    Η ζαριά στο τάβλι δεν είναι διατεταγμένο, οι συνταταγμένες στο καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων είναι.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Όταν τα υ που συμμετέχουν στο σχήμα αποδεχθούν πως δεν υπάρχουν κεκτημένα παρά μόνον παραχωρηθέντα, για λόγους που δεν τα αφορούν, που μπορούν ν' ανακληθούν ανά πάσα στιγμή για λόγους που επίσης δεν τα αφορούν, υπάρχουν ελπίδες.
     
  4. pegasus.

    pegasus. New Member

    Προφανως και ενα παλιοτερο χρονικως υ, εχει αλλο "δεσιμο" και σιγουρα πιο "δυνατη" θεση στην ζωη ενος Κ. Το ιδανικο, ειναι να υπαρχει ενας ευγενης ανταγωνισμος μεταξυ των υ, που οδηγει και τα δυο στο να εξελιχθουν και να γινουν οσο καλυτερα γινονται απεναντι στον Αφεντη τους! Το νεο σαφως ως κατι αγνωστο και φρεσκο εχει το αβανταζ του ενθουσιασμου που φερνει, αλλα το παλιο -απο την στιγμη που υπαρχει στην ζωη του Κ του- εχει το know how και την εμπειρια να ειναι οτι ακριβως θελει και περιμενει απο ενα υ ο Κ...Ως προς την τελευταια ερωτηση, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και μπορει το νεο να "ανεβει βαθμιδα" στην ζωη του Κ εναντι του παλιου, αν αυτο δειξει αδιαφορια, βγαλει κακες συμπεριφορες ή γενικοτερα ειναι κατωτερο ποιοτικως απο το καινουργιο...Οπως αναφερω και σε αλλο σχολιο μου, τα υ πρεπει ΠΑΝΤΑ και υπο ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ να δινουν το 1000% τους για να ευχαριστουν τον Κ τους και αυτη θα πρεπει να ειναι η μονη τους αγωνια...Ειναι οπως μας ελεγαν παλια οι δασκαλοι μας οταν ημασταν παιδια "προσπαθησε εσυ και δωσε μου οτι μπορεις και θα σου βαλω τον καλυτερο βαθμο"... 
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Τι εννοείτε λέγοντας "ποιοτικώς κατώτερο" ;
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι δεν κατάλαβες; καινούριο κοσκινάκι μου κ που να σε κρεμάσω!; το άλλο πάλιωσε, απόσυρση πως το λένε κομψά;  
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μού ακούγεται λίγο σαν τους στίχους στο Καθαρτήριο από την ανάποδη, αλλά ποιος μπορεί να ισχυριστεί πως στερείται μιας κάποιας αληθείας στο πλαίσιο αντίληψης/λειτουργίας του κάθε σχήματος..?  
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Για να απαντήσει κάποιος στο ερώτημα, θα πρέπει να σκεφτεί τον λόγο που κάποιος Κ βάζει στη ζωή του μια ακόμα υ. Τι ανάγκες εξυπηρετεί η κάθε μία και πόσο σημαντικές είναι αυτές για το Κ. Πιστεύω όμως πως αυτό δεν πρέπει να απασχολεί τις υ , μια και θα πρέπει να εστιάζουν στον δικό τους ρόλο. Μια ανταγωνιστική υποτακτική λειτουργεί ανταγωνιστικά και με το περιβάλλον του Κ της και τρώγεται με τα ρούχα της έτσι και αλλιώς.

    Ιεράρχηση ή απλά προτίμηση πάντα υπάρχει, κακά τα ψέμματα, από πλευράς Κ και είναι στο χέρι του πως θα τη χειριστεί. Αν δοθούν από την αρχή συγκεκριμένες αρμοδιότητες και η κάθε μια ξέρει τη θέση της τα πράγματα απλοποιούνται.
     
  9. skia

    skia Contributor

    Όταν τα πράγματα είναι εξ΄ αρχής σαφή, δεν υπάρχουν ψέματα ακόμη κι αν η αλήθεια πονάει, κι η καθεμιά ξέρει τη θέση της δεν υπάρχει απολύτως καμία παραξήγηση. Είναι αυτονόητο ότι το να ταιριάζουν μεταξύ τους δυο υπό είναι μια ευτυχής συγκυρία κι ότι αυτό μπορεί να είναι ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα σε ένα πολυερωτικό σχήμα. Υπάρχουν όμως μερικές παγιδούλες. Η μια ''παγίδα''.... το καινούριο. Κι εκεί καλείται ο Μaster να δείξει πόσο καλός ''παίκτης'' είναι. Πώς μπορεί να χειριστεί τον ενθουσιασμό για το νέο, χωρίς το παλιό να νοιώσει παραμελήμένο. Μην μου πείτε ότι αν έχει εκπαιδευτεί σωστά, αυτά δεν υπάρχουν. Κάποια στιγμή, θα βγει αν δεν υπάρχει ισορροπία. Η δεύτερη παγίδα είναι κατά πόσο μια παλιά μπορεί να καταλάβει τις συναισθηματικές δυσκολίες που μπορεί να περάσει μια καινούρια κι η καινούρια με τη σειρά της να μη βιαστεί να πάρει πράγματα. Τώρα τα νούμερα στις ιδιοκτήσιες θεωρώ ότι είναι απλά άκυρα.
     
    Last edited: 1 Ιουνίου 2018
  10. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Καλά αν θέλει να χτίσει στρατόπεδο με ιεραρχήσεις το Κ ,μαλλον θα έχει πολυ ελεύθερο χρόνο...
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Η απάντηση είναι νομίζω σε τίποτα ουσιώδες αν υπάρχουν ισορροπίες.
    Η ερώτηση όμως παραμένει ... δηλαδή δεν "ιεραρχεί"?
    Ταπεινή μου άποψη, μέσα του/της νομίζω ότι το κάνει. Το αν θα το επικοινωνήσει είναι ένα άλλο θέμα.
    Όπως το πως και το γιατί το κάνει (πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις δυναμικές των σχημάτων)
    Επίσης πιστεύω ότι σε όλα υπάρχουν ιεραρχίες έτσι είναι η ζωή η ίδια.
    Αυτό που ίσως δεν είναι εύκολο να κατανοηθεί ακόμη κι αν ειπωθεί (γιατί πολλές φορές πράγματα δεν τα λέμε τα δείχνουμε) είναι ότι αυτές οι ιεραρχίες δεν είναι απλά Α ή Β.
    Μπορεί σε κάποια να είναι πιο "ψηλά" το ένα, σε κάποια άλλα θέματα το άλλο κ.ο.κ.
    Απλά αν το καράβι το φορτώσουμε από τη μια πλευρά γέρνει επικίνδυνα κι εκεί το θέμα δεν είναι τι θα ειπωθεί αλλά τι θα γίνει στην πράξη.
    Ταπεινή μου άποψη πάντα γιατί στο βάθος όλοι παραμένουμε απλά άνθρωποι  
     
    Last edited: 22 Απριλίου 2019
  12. lotus

    lotus Silence

    Νομίζω ότι αν ένα υ νιώσει την ανάγκη της ιεράρχησης ή έχει προσωπικά θέματα τα οποία πρέπει να επιλύσει ή υπάρχει θέμα με το άλλο υ, ή κάτι δεν έχει κάνει καλά ο/η Κ
    Είναι δουλειά του Κ μέλους να ασχοληθεί να δει τι δεν πάει καλά στο βασίλειο του.