Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ιεραρχία..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Μαρτίου 2009.

  1. Εμενα Ευα μου με ξεχασες παλι  
    Γιατι παντα με ξεχνας και δεν λες ποτε ποσο με θαυμαζεις?  
     
  2. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Ιεραρχία..

    εγω προσωπικα αυτη που θαυμαζω περισσοτερο και την θεωρω απο τα πιο εξηπνα ατομα που εχω γνορισει στη ζωη μου ειναι η δορα αν καπια ειναι γεννημενη σκλαβα και τιμαιει την υποταχτικη φυση της με πραξεις ειναι η δορα ειναι ενα ιδιαιτερο πλασμα που με λατρεια προς τον αντρα αφεντη και ειδικα στα αντρικα στιβαρα χερια ειναι βγαλμενη απο αμερικανικες ταινιες με πορνες της μαφιας και τον σκληρο τροπο που φερεται η μαφια σε αυτες στα ονειρα της θα ηθελε να ειναι μια απο αυτες εγω που θεωρω ειμαι πεφωτισμενος την θεωρω στο νου ανωτερη μου ευχαριστως ομως θα την εσερνα με αλησιδες στην τσιμισκη θα το δεχοταν συγουρα δορα σε θαυμαζω και σε λατρεβω μιλωντας για ιεραρχια σκλαβων εισαι το νουμερο ενα μακραν ο πιστος μαθητης σου αρχοντισσα των σκλαβων σκλαβοςγιωργος
     
  3. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Ιεραρχία..


    ΘΕΟΣ ο sklabosgiorgos..δηλωνω Fan:nod:
    Aσε που διαβαζοντας κειμενο του,ενα ''asphyxiation''  το εχεις στανταρακι!!!
     
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Για μενα γνωστο εδω και χρονια οτι θεωρω μεντορα μου τον Captain Morgan τον οποιο και σεβομαι απεριοριστα,την sapfw ως ατομο με γνωσεις,την Sm_Art_Lady για τον αυθορμητισμο της και την ντομπροσυνη της και την μικρη μου για οτι εχει καταφερει να αλλαξει και για την προοπτικη που εχει.
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μήπως έχουμε μπερδέψει λίγο τις έννοιες; Η ιεραρχία, όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνομαι εγώ, έχει να κάνει με μία κλίμακα ατόμων, ευρέως αποδεκτή από όλους, όπου ο Χ έχει ανώτερη θέση από τον Υ και, κατά συνέπεια, ότι λέει οφείλει να γίνεται αποδεκτό. Κάτι τέτοιο, θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει, ή, αν θέλετε εσείς να υπάρχει, μην περιμένετε από μένα να το αναγνωρίσω.

    Βλέπω, όμως, πως έτσι όπως έχει αναπτυχθεί το νήμα, αναφέρεται περισσότερο στο σεβασμό απέναντι σε άτομα, στις απόψεις τους και, ενίοτε, στον τρόπο ζωής τους. Κάτι τέτοιο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πρέπει κάποιος να έχει τρομερά υπέρμετρο εγωισμό για να μη σέβεται και να μην εκτιμά κανέναν. Αυτό, όμως, δε σημαίνει πως θέτει τον άλλο ως "ανώτερό" του. Δε μπορώ να θεωρήσω πως κάποιοι είναι ανώτεροι ιεραρχικά επειδή σέβομαι και εκτιμώ τις απόψεις και τις πράξεις τους, ούτε πιστεύω πως τίθεμαι σε κατώτερη θέση επειδή εκτιμώ κάποιους. Επίσης, μου είναι αδύνατο να αποδεχτώ κάτι ως θέσφατο, πριν το περάσω από τη δική μου, προσωπική κρίση, απλά και μόνο επειδή το είπε κάποιος που εκτιμώ.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν αναγνωρίζω ιεραρχίες στο bdsm.

    Αυτά είναι για τους σκύλους (τους πραγματικούς).
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    @Durcet: συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ιδίως στο πρώτο σκέλος του ποστ. Πραγματικά, ιεραρχία σημαίνει αυτό, και αν εννοεί αυτό ο νηματοθέτης, μακριά από μας.
    Στο δεύτερος σκέλος συμφωνώ, αν και όχι με την ίδια ένταση.
    Όντας de facto μοναχικός λύκος (δεν έχω γνωρίσει ακόμα προσωπικά κανέναν άλλο κυρίαρχο, είτε από δω μέσα, είτε γενικώς) δεν έχω καν σημείο αναφοράς για να ξέρω αν πρέπει να σεβαστώ κάποιον ή όχι (να με συμπαθάτε, τα γραφόμενα εδώ μέσα και μόνο, δε μου λένε τίποτα -- το πολύ πολύ να πω, "καλά φαίνεται να τα λέει αυτός").
    Είμαι λοιπόν απόλυτα διατεθειμένος να δείξω ιδιαίτερο* σεβασμό σε όποιον μου αποδείξει ότι το αξίζει, αλλά, ναι, πάλι τα λεγόμενά του θα περάσουν από την κρησάρα της λογικής και της εμπειρίας μου.

    *διότι, όπως έχω αναφέρει ξανά, (regular) σεβασμό δείχνω σε όλους ανεξαιρέτως, μέχρι να αποδείξουν ότι δεν τον αξίζουν
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ιεραρχία..

    Και αφού "μάλωσα" έναν φίλο από το φόρουμ  p),συνεχίζω..

    Η έννοια της ιεραρχείας έχει να κάνει με το πως ορίζει κάποιος το χώρο του BDSM και τον εαυτό του μέσα σε αυτό.Ανάλογες μορφές "ιεραρχίας" μπορεί να υπάρχουν σε κάθε ομοιόκλιτο κύκλο.Και εφόσον μιλάω για κύκλο μιλάω για άτομα ενταγμένα σε αυτόν.Ίσως η ιεραρχία να είναι και το αποτέλεσμα κάποιων συνεχών αλληλεπιδράσεων αυτών μέσα στο χώρο αυτό,που καταλήγουν ως "λιθοδόμοι" στο εγώ τους.
    Πιστεύω πως σε πολλούς χώρους έχουμε ανάλογα ένστικτα,ίσως μη συνειδητοποιημένα.Όπως και να ΄χει ,η διαφορετική οπτική των πραγμάτων ,δε σημαίνει πως δεν "αγκαλιάζει" όμοιες καταστάσεις..