Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κίνητρα για τον εξευτελισμό

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 13 Ιανουαρίου 2009.

  1. gaby

    gaby Guest

    Η αρχική τοποθέτηση της Syrah που αποτέλεσε και το έναυσμα του νήματος, με ικανοποιεί πέρα ως πέρα.

    Για την ευχαρίστηση του σαδιστή, για την απόλαυσή του. Είναι η πιό πλήρης και περιεκτική απάντηση που πιστεύω ότι μπορεί να δοθεί από έναν σαδιστή σε αυτό το ερώτημα.

    Απο κει και πέρα, η γνώμη μου είναι ότι τόσο ο σαδιστής που ταπεινώνει όσο και ο μαζοχιστής που γίνεται αποδέκτης της ταπείνωσης αξίζει να καθίσουν και να αναρωτηθούν για τον εαυτό τους γιατί επιθυμούν αυτό που επιθυμούν, ποιές οι αιτίες που αποκομίζουν απόλαυση από την ταπείνωση. Θα μπορούν να σχετίζονται πιο ουσιαστικά, πιστεύω, όταν ο καθείς έχει βρει τα προσωπικά του "γιατί".
     
    Last edited by a moderator: 18 Ιανουαρίου 2009
  2. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Κίνητρα για τον εξευτελισμό

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Jomaru

    Jomaru Guest

    τα κινητρα της ταπεινωσης για εμενα ειναι δυο η εκπαιδευση και η ευχαριστηση..
     
  4. female

    female Contributor



    Τι τα "ψάχνω", ε;

    λολ

     
  5. gaby

    gaby Guest

    όχι διόλου  

    Καλά κάνεις, αν επιθυμείς και το ψάχνεις, για μένα μόνο είναι αρκετό δεν είπα ότι πρέπει να είναι για όλους   Μερικές φορές το απλό λέει περισσότερα από το αναλυτικό που στην τελική στο απλό πάλι θα κατέληγε.

    Οπωσδήποτε, έχεις δίκιο ότι οι ερμηνείες που βασίζονται στην παρατήρηση μίας μόνο μεταβλητής θα αφήνουν πολλά συμβάντα ανερμήνευτα.
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ σωστά, συμφωνώ. Βρε τι γίνεται... 

    Διερωτώμαι λοιπόν, εάν ένας μαζοχιστής είναι δυναμικός και επιθυμεί να ζει μη αυτοκαταστροφικά και είναι διατεθειμένος να κάνει πάρα πολλά για να το κατορθώσει αυτό, και στον εξευτελισμό αντιδρά χωρίς να τον κατανοεί - δηλαδή χωρίς να τον απολαμβάνει - τεκμαίρεται ένας Κ που βρίσκεται σε σχέση με τον συγκεκριμένο μαζοχιστή να χρησιμοποιεί τον εξευτελισμό; Εάν ο μαζοχιστής είναι Υ υποταγμένο, και όχι απλά μαζοχιστής, ένα Υ που έχει ήδη δώσει δείγματα υποταγής, και που αντιδρά στον εξευτελισμό με τάσεις αυτοκαταστροφής, τις οποίες είχε προηγουμένως καταπολεμήσει αποτελεσματικά, είναι θεμιτό (ή έστω λογικό, παραγωγικό, good management κλπ) για τον Κ να χρησιμοποιεί τον εξευτελισμό;

    Εδώ, στην άποψη της elfcat, διαφαίνεται ως προϋπόθεση η απόλαυση και των δύο. Εάν η απόλαυση είναι μόνο του Κ, και τα αποτελέσματα στο Υ είναι καταστροφικά, τότε ποια η άποψή σας; Στρεβλώνουμε το BDSM, το οποίο υποτίθεται σε σχέσεις M/s συμπεριλαμβάνει γερές δόσεις εξευτελισμού, ή προχωρούμε σε release; Ο MasterJp λέει κάπου ότι η σκλάβα θέλει να είναι μόνο αυτό που θέλει ο Αφέντης της, και αν δεν το θέλει, τότε είναι με λάθος Αφέντη. Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο να διαφυλάξουμε αυτή την έννοια; Ή είναι προτιμότερο να διαφυλαχτεί η ίδια η σχέση, εφόσον ο Κ είναι διατεθειμένος να κάνει τις απαραίτητες σπονδές (με δεδομένη την ύπαρξη ενός μεγάλου pool από Υ που απολαμβάνουν τον εξευτελισμό, και την αποδεκτή πολυγαμικότητα του Κ);

    Παρόμοια άποψη, περί αναγκαιότητας απόλαυσης του Υ, χωρίς την δημιουργία "προβλημάτων" (δηλαδή βλάβης) εκφράζει και ο cider:

    Επαναφέρω το νήμα.
     
  7. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Κίνητρα για τον εξευτελισμό

    Πολυ καλα εκανες που το επανεφερες Dora. Πολυ ενδιαφερον και σχετικο με το νημα μου. Να'σαι καλα.
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Κίνητρα για τον εξευτελισμό

    Αχ εσύ...Μας έβαλες σε μπελάδες... 

    Έψαχνα να βρω το νήμα με τις συγνώμες, για σένα, και κοίτα τί ανακάλυψα...Ποιος ξέρει τί άλλο θα ξεθάψω - κανέναν ψόφιο δεινόσαυρο, κανέναν βατραχάνθρωπο, για να δούμε... 

    Είχα την απύθμενη χαρά εν τω μεταξύ να διαβάσω παλιά μου ποστς. Ναι, επιβεβαιώνεται η ξεροκεφαλιά των Υ. 
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Κίνητρα για τον εξευτελισμό

    Προκειμενου να στρεβλωσουμε ανθρωπους ,ειναι προτιμοτερο να στρεβλωσουμε το βδσμ Δωρα...
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Κίνητρα για τον εξευτελισμό

    με αφορμη το τιτλο του νηματος δραττομαι της ευκαιριας να ζητησω τα φωτα σας πανω στο θεμα εξευτελισμος.
    τι εννοουμε με τον ορο αυτον? υπαρχει αντικειμενικος ορισμος?

    και ερωτω διοτι σε προσφατη συνομιλια με καποιον φιλο απο τον χωρο του ειπα οτι ενα πραγμα που δεν δεχομαι ειναι ο εξευτελισμος.
    σε ερωτηση του, το Α το δεχεσαι? ειπα ναι.
    σε ερωτηση του, το Β το δεχεσαι? ειπα οχι ειναι εξευτελιστικο
    και με μεγαλη απορια μου ειπε : καλα θεωρεις το Β εξευτελισμο και δεχεσαι το Α?????

    η απαντηση μου ηταν: ναι διοτι το Α με καβλωνει ενω το Β με χαλαει, με εξοργιζει, με ταπεινωνει.
     
  11. Απάντηση: Κίνητρα για τον εξευτελισμό

    Πολύ ενδιαφέρον νήμα.


    Κατά τη διάρκεια του εξευτελισμού, αν και προσπαθούσα μανιωδώς να βρω κίνητρο για να το υποστώ και να αντέξω, σαν απάντηση στους μηχανισμούς άμυνας, να προσθέσω ότι μου ήταν κι εντελώς ακατανόητο ( ξεπηδούσαν χιλιάδες "γιατί" μέσα στο κεφάλι μου), εγώ προσωπικά δεν είχα βιώσει κάποια ιδιαίτερη απόλαυση, και αυτό είναι κάτι που δεν με απασχολεί, πια. Κατά την αφομοίωση όμως, λίγες στιγμές αργότερα (ή πολλές), ένιωθα ελαφρύτερη, πιο κοντά σε μένα, και πιο δική Του.
    Ετεροχρονισμένα το απόλαυσα δηλαδή, κι εφόσον το έμαθα αυτό, λειτούργησε και ως κίνητρο για τις επόμενες φορές.


    Δεν είναι κάτι που είναι σε θέση να σου προκαλέσει/προσφέρει ο οποιοσδήποτε.


    Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα, είναι τί ακριβώς προσφέρει στον εξευτελιστή.
    Αλλά δεν με νοιάζει κιόλας, πλέον. 
     
  12. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Κίνητρα για τον εξευτελισμό




    Στην ερωτηση σου εχεις ηδη απαντησει η ιδια αγαπητη μου