Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακομεταχείρισης παράδειγμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Ιουλίου 2006.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Αυτό που υποστηρίζω είναι πως το BDSM διαχειρίζεται ιδιαιτερότητες χαρακτήρα και πάθη. Απ’ αυτά που τρομάζουν μερικούς.

    Εγώ πιστεύω ότι το σαδιστικό υπόβαθρο ενός σαδιστή δολοφόνου, ενός πειρατή που αρπάζει σκλάβες, ενός σαδιστή Μάστερ ή ενός ιεροεξεταστή, εχει αρκετα κοινά. Η διαφορετικότητα έγκειται στο πλαίσιο ανάπτυξης και στον τρόπο εκδήλωσης αυτού του υποβάθρου. Είπα πως το BDSM προσφέρει ένα αρκετά υγειές πλαίσιο γι αυτό.

    Επίσης πιστεύω πως το μαζοχιστικό υπόβαθρο μιας αφιερωμένης μοναχής, μιας γυναίκας-θύμα και μιας BDSM σκλάβας έχει πολλά κοινά. Πάλι η διαφορετικότητα έγκειται στο πλαίσιο ανάπτυξης και στον τρόπο εκδήλωσης αυτού του υποβάθρου.

    Το ροζ δεν αναφερόταν στην αγάπη της σκλάβας προς τον Κυρίαρχο, αλλά στον υπερβολικό ζήλο BDSM τάσεων να το εντάξουν πλήρως στη mainstream κοινωνία, κάνοντας το κομποδετική τέχνη, γιόγκα στάσεων ή κοσμοπόλιταν υποταγή, αφαιρώντας του κάθε πάθος που θα μπορούσε να ξεβολέψει και να φέρει σε δύσκολη θέση το μικροαστό σαδιστή που μετά τη δουλειά του στην τράπεζα βάζει τα δερμάτινα.

    Διαφωνούμε ή δεν καταλαβαινόμαστε.

    ΥΓ Προσωπικά δε με αφορά γιατί δε δουλεύω σε τράπεζα.
     
    Last edited: 27 Ιουλίου 2006
  2. llazouli

    llazouli Contributor

    Κρινένια μου, προβληματίζομαι κατά πόσο οι καταστάσεις στο bdsm παίρνουν ερωτικό χαρακτήρα και μάλιστα πολύ έντονο. Το ότι εγώ ως υποτακτική ‘‘αφήνομαι στα χέρια του’’ προϋποθέτει, σεβασμό, αναγνώριση ικανοτήτων, εμπιστοσύνη, έντονη σεξουαλική διέγερση, αλλά ο έρωτας και μάλιστα λατρευτικά ενδεδυμένος, νομίζω, πως δεν βρίσκει πρόσφορο έδαφος μέσα στα χωράφια του bdsm και ως ζιζάνιο, περισσότερο ανατρέπει τις κάθε λογής συμβάσεις.
    Mπορεί να συμβεί, μπορεί και όχι και σίγουρα όταν συμβεί, τύποι και πρωτόκολλα τινάζονται στον αέρα, δεν αναγνωρίζονται μέτρα και σταθμά, εκλύονται τέτοια άθλια δαιμόνια, ώστε η γλώσσα του ‘‘δικαίου’’και κάθε μορφή συναίνεσης, πάει περίπατο.

    Με αυτήν την έννοια και η κακοποίηση, ως ακραία εκδήλωση πάθους, είναι εξίσου πιθανή σε κάθε μορφή σχέσης, όπως και να την ονομάζουμε, αφού έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και όσο κι αν το bdsm είναι εξ ορισμού ελεγχόμενο, όταν στεριώνει το παράλογο, οι ισορροπίες εύκολα μπορούν να ανατραπούν.

    Εδώ, ο καθένας μας πορεύεται με όσα ξέρει και μπορεί, μέχρι εκεί που είναι ικανός να φτάσει, προσπαθώντας να ξεμπερδέψει το κουβάρι της διαφορετικότητάς του.

    Kyrie G, σίγουρα τρομάζει η βουτιά στα βαθιά...ειδικά όσους δεν έμαθαν ποτέ από θάλασσα κι από κολύμπι  
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Από το Καθημερινό Ξύρισμα
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showpost.php?p=78214&postcount=5

    Φαινομενικά μοιάζει να σας καταπιέζουμε - εξωτερικά. Αυτό όμως, κυρίες μου, είναι δική σας επινόηση. Όπως οι τρομοκράτες προκαλούν τις δικτατορίες που τους βοηθάνε να καταλήξουν κάποτε στη λαϊκή κυριαρχία, έτσι κι εσείς μας εγκαταστήσατε «κυρίαρχους», για να δημιουργήσετε την τρομοκρατία της ενοχής.
    ..Και ισχυρότερη καταπίεση από αυτήν της ενοχής δεν υπάρχει.


    Μακάρι να μην ζήσω ποτέ να δω γυναίκες στην εξουσία με απόψεις δημίου. Χειρότερος μεσαίωνας θα είναι από όποιο μεσαίωνα μπόρεσε να δημιουργήσει και ο πιο σκληρός και απάνθρωπος άντρας...

    Άλλος ένας λόγος να ντρέπομαι που ανήκω στο ίδιο φύλο με κάποιες...
     
    Last edited: 27 Ιουλίου 2006
  4. G_E

    G_E Contributor

    Ουπς -- εβαλα to post σε λάθος thread
     
    Last edited: 1 Αυγούστου 2006
  5. gaby

    gaby Guest

    Και χειρότεροι αγωγοί των ενοχών από τους κυριαρχικούς με την βανίλλα έννοια, άντρες δεν υπάρχουν. Από εξαιρετικά κακές αντιδράσεις ως και νευρική κατάρρευση μπορεί να τους προκαλέσουν οι ότι και να λένε, αυτογενείς ενοχές τους. Το "φταίς εσύ που εγώ νιώθω ένοχος" τα λέει όλα...

    Τώρα πιά καθ οδόν προς την εξουσία και τα δύο φύλα χάνουν τα χαρακτηριστικά του φύλου τους και αποκτούν τα χαρακτηριστικά της εξουσίας. Κοινωνικός μπηχαβιορισμός. Στο όριο.
     
  6. perastikos

    perastikos New Member

    Απάντηση: Κακομεταχείρισης παράδειγμα

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ tender lilly. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΒΙΑ, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ. ΕΧΩ ΜΙΚΡΗ ΠΕΙΡΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ BDSM, ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΩ, (ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΘΩ), ΜΟΝΟ ΩΣ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΕΡΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
     
  7. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Ένα παλιό ρητό λέει : Μία γυναίκα δεν πρέπει να την ακουμπάς ούτε με ένα τριαντάφυλλο.
    Καλά του έκανε΄αν και εγώ θα τον τιμωρούσα διαφορετικά, πιο βασανιστικά, έτσι τον σκότωσε και τον απάλλαξε μία και καλή.
    Εγώ θα του έκοβα το καυλί του να βασανιζόταν μία ζωή.
    Όσο για την απόφαση του δικαστηρίου........φυσικά και έπρεπε να αθωωθεί.
    Για την ασφάλεια, τι περιμένατε?
    Απατεώνες, ασφαλιστικές και τράπεζες, Α Π Α Τ Ε Ω Ν Ε Σ !!!!!
     
  8. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    απαραδεκτο, με το ιδιο σκεπτικο οποτε εχει καποιος δικιο πρεπει να σκοτωνει σαν εκδικηση και δεν τρεχει τπτ. η γυναικα επρεπε να παει φυλακη και σιγουρα θα γινοτανε κατι τετοιο αν ο αντρας εκανε την δολοφονια. Φυσικα ουτε την αποζημιωση επρεπε να παρει. ειναι σαν να ασφαλιζεις το σπιτι σου και μετα να πηγαινεις να το καις και να ζητας αποζημιωση οταν ξερουν ολοι πως το εκανες εσυ
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    και ομως το εχεις ζησει ... Θατσερ (Φωκλαντ) , Ολπραϊτ (Σερβια) , Ραϊς (1/3 του πλανητη - και συνεχειζεται...) ....
    ... αλλα τελος παντων .... ειναι αλλο θεμα αυτο ....

    στο θεμα τωρα σιγουρα η ζωη ειναι πανω απο ολα και η αξια της ανυπολογιστη ... υπαρχουν ομως και αλλες αξιες οπως η ποιοτητα της ζωης και οι ατομικες ελευθεριες , για να μην πουμε και το δικαιωμα στην αυτοαμυνα (οπως και να την αντιλαμβανεται ο καθενας) . Σιγουρα ουτε ο ενας ουτε η αλλη εστεκαν πληρως στα καλα τους , σιγουρα και καποιοι αλλοι θα γνωριζαν και ομως μειναν αμετοχοι .
    Σιγουρο ομως ειναι ακομα οτι τιμωρια υπηρξε ... και για τον γκεσταμπιτη συζυγο και ειμαι βεβαιος και για τον θυληκο Τσαρλς Μπρονσον (συζυγος) η οποια θα κουβαλαει την πραξη αυτη για παντα στο μυαλο της αλλα και στα ματια των παιδιων.
    Η αποφαση του δικαστηριου ? ... δικαιη για μενα ..... και σιγουρα αποτρεπτικη για τους επιδοξους "Μπαντ Σπενσερ" και νομιζω μια δικαστικη αποφαση πρεπει να εχει ΚΑΙ αυτον το χαρακτηρα ... ετσι οταν καποιος χασει τον αυτοελεγχο του και παει να σπυρει θυελλες ισως να τον σταματησει η σκεψη οτι πολυ πιθανο να θερισει καταιγιδες εφοσον αυτες θα γνωριζουν οτι θα μεινουν ατιμωρητες ....
    Τελος και σχετικα με την ασφαλεια .... εφοσον , προφανως , αποδειχθηκε οτι δεν υπηρχε δολος δηλαδη δεν εκανε την ασφαλεια με σκοπο να τον σκοτωσει , δεν βλεπω για ποιο λογο να μην αποδωσει η ασφαλιστικη το ποσο που συμφωνησε οταν συναπτεται το συμβολαιο και επερνε τα χρηματα του πελατη της ... νομιζω ειναι ξεκαθαρο : ... δεν υπηρξε δολος , ο ανθρωπος δεν ζει , αρα κατεβαινε τα λεφτα ....
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2006