Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 26 Νοεμβρίου 2012.

  1. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    ερώτηση :

    Εαν επιθυμώ διακαώς, να βρεθεί κάποιος να με πετάξει απο τον γκρεμό ή να με κάψει ζωντανή γιατί γουστάρω τρελά. Παρακαλέσω, εκλιπαρήσω, το υπογράψω , και βρεθεί κάποιος να μου κάνει "το χατήρι" , αυτό σημαίνει τελικά πως :

    - Εγώ θα είμαι νεκρή?

    - Εκείνος θα είναι δολοφόνος?

    - Η πράξη θεωρείται εγκληματική?
     
  2. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Όταν γουστάρεις κάτι τρελά και βρεις άτομο να στο κάνει, υποθέτω πως θες να είσαι εκεί κ μετά την πράξη ώστε να απολαύσεις το αποτέλεσμα.

    Στην περίπτωση σου νομίζω θες να αυτοκτονήσεις....

    Τί γίνεται μήπως παρα-συμμετέχω στα θέματα.. 

    EDIT: αχαχαχαχααχ.. αν και προς στιγμή τρόμαξα, παρ'όλα αυτά κάποιος που θέλει να τον κάψουν ή να τον πετάξουν σε γκρεμό είναι όντως αυτοκτονικός κ μου φαίνεται απίθανο να ανήκουν τέτοιες σκέψεις στο bdsm.. όποιος βοηθήσει θεωρείται συνεργός σε εγκληματική πράξη! Ας πιω το γάλα μου τώρα...:Ρ
     
    Last edited: 9 Φεβρουαρίου 2013
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση




    Ρώτα τον Μονσελά.
     
  4. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    JUST WTF??!?!?!?!?!?!v   
     
  5. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση


    αλήθεια είναι οτι ειναι "αυτοκτονικός" αλλά επίσης μήπως ξέρεις ποιος ή πως του απαγορεύει να είναι στο bdsm ?

    Επίσης οκ το ως ανω παράδειγμα/ερώτημα είναι ακραίο, μα αν μου αρέσει να με κόβουν? να με ράβουν? να με χτυπούν ή να με υποτιμούν να με σοδομούν ?

    πως ακριβώς η συναίνεση άρει το έγκλημα?
     
  6. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Κανείς δεν σου απαγορεύει να είσαι ή να σκέφτεσαι οτιδήποτε αυτοκαταστροφικό. Μπορεί αυτοκτονικός να είναι κ ένας/μια vanilla.. γι αυτό κάπου εδώ εγώ συνδέω και το ψυχολογικό υπόβαθρο.. παρ'όλα αυτά χρήζεις ψυχολογικής υποστήριξης ώστε να αποφευχθεί να βρεθείς όντως σε γκρεμό ή κάρβουνο.
    Δεν ξέρω αν ειπώθηκε οτι η συναίνεση άρει το έγκλημα ή αν έχει και νομική υπόσταση αυτό.. Έχω την εντύπωση οτι ο συνεργός θα τιμωρηθεί για ανθρωποκτονία ή πρόκληση σωματικής βλάβης, εάν και εφόσον του προσαφθεί κατηγορία.
    Αν και πάλι δεν απαντώ επαρκώς, μπορείς να μου υπενθυμίσεις το θέμα που εδώ ακριβώς συζητάμε? το νόημα δλδ...
     
  7. undertraining

    undertraining Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Η απάντηση και στα τρία είναι ναι! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο όνομα της επιθυμίας κάποιου θα πρέπει να διαστρεβλόνουμε το νόημα των λέξεων και την πραγματικότητα.

    Ετσι:
    "Εσύ" θα είσαι όντως νεκρή!
    "Εκέινος" θα είναι όντως δολοφόνος γιατί σε σκότωσε
    Η πράξη θα είναι εγκληματική γιατί έτσι ορίζει ο νόμος!
     
  8. slave dimi

    slave dimi Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Set the limits in consent, transcend the limits in consent, expand the limits in consent! But have limits! Ουκ εν τω πολλώ το ευ, παν μέτρον άριστον και μηδέν άγαν. Τα γνωστά!
     
  9. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Εγώ την εντύπωση πως για άλλα μιλάει ο ένα και για άλλα ο άλλος σε αυτό το thread! Για ποίου είδους κακοποίηση μιλάμε?

    Την BDSMική?, Την κοινωνική, Την πνευματική η την κακοποίηση υπό την νομική έννοια του όρου?

    Διότι από αυτό εξαρτάται και ο ορισμός των ορίων πέραν των οποίων κάτι χαρακτηρίζεται ως κακοποίηση.
     
  10. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    μπορείς ίσως να βοηθήσεις εξηγώντας την διαφορά της μιας με την άλλη?
     
  11. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Θα χρειαζόταν αρκετός χώρος και χρόνος. Επειδή το δεύτερο ειδικά το έχω σε έλλειψη αυτή την περίοδο δεν θα μπoρέσω. Θα πώ μόνο πως αυτά μεταξύ τους απέχουν όσο απέχει το νόμιμο απο το ηθικό.

    M KOstas
     
  12. slave dimi

    slave dimi Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Η μεν BDSMική "κακοποίηση" βασίζεται στη συναίνεση και στη συμφωνία. Δηλαδή στον λόγο μεταξύ δύο ανθρώπων, στα ερωτικά τους γούστα. Η κοινωνική, πνευματική, σωματική, γλωσσική, ψυχολογική κ.λπ. κακοποίηση του συνανθρώπου είναι αυθαίρετη και ως εκ τούτου καταδικαστέα.