Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καλά, ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος sorriso solare, στις 12 Οκτωβρίου 2008.

  1. DiDi

    DiDi Regular Member

    Τι να σου πω δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα. Πάντως ζζζζζζζζ δεν ξανακούστηκε.
     
  2. mprou

    mprou Regular Member

    Προσπαθω να μην το λεω ποτε αυτο γιατι φαινομενικα μπορει να μετανοιωσεις για κατι αλλα εν τελει αυτο που καταριεσαι μπορει να σε οδηγησει σε κατι που δεν φανταστικες ποτε
    Η φραση "το φαινομενο τησ πεταλουδας" δεν ειναι καθολου τιχαια
     
  3. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Ενας φίλος έλεγε "it sounded like a good idea at the time"..
    Και φυσικά πρέπει να είσαι άντρας για να απαντάς στα "γιατί" (σου/της) με μία σύντομη πρόταση. Απλά πλάσματα, ξεκάθαρα, με συγκεκριμένη φυσιολογία από απόψεως αιμάτωσης. Δεν είναι άξιο απορίας. Για να λειτουργήσει αποτελεσματικά το ένα όργανο πρέπει να κάνει shut down το άλλο.  
     
  4. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Έχω τσακώσει τον εαυτό μου να τον ωθούν οι σκέψεις σε τέτοιου είδους συμπεράσματα την αμέσως επόμενη στιγμή όμως αρνούμαι να μετανιώσω.
    Αν ήτανε καλό τότε είναι υπέροχη ανάμνηση αλλιώς ήτανε μία ακόμα εμπειρία.
    Καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες και δοκίμασες πάρα για κάτι που δεν έκανες και να σε τρώει μια ζωή το "αν".
     
  5. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Από τα λάθη μας μαθαίνουμε.
    Αν θεωρήσουμε σωστό να ξορκίσουμε τα λάθη θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να πετάξουμε και τη γνώση που μας προσέφεραν.
     
  6. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Το καλύτερο είναι να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων. Μην ξαναανακαλυπτουμε τον τροχό.  
     
  7. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Το ιδανικό και η πραγματικότητα είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
     
  8. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

     
      Καθόλου ιδανικό...

    «Όταν οι άνθρωποι μιλούν άκουγε εντελώς. Μην σκέφτεσαι τι πρόκειται να πεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ακούνε ποτέ. Ούτε παρατηρούν. Θα πρέπει να είσαι σε θέση να πας σε ένα δωμάτιο και όταν βγαίνεις να ξέρεις όλα όσα είδες εκεί και όχι μόνο. Αν αυτό το δωμάτιο σου έδινε αίσθηση, θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι ήταν αυτό που σου έδινε αυτό το συναίσθημα.»

    Ερνεστ Χέμινγουεϊ, Μέσα απ’το ποτάμι και στα δέντρα.

    Edit: Για να απαντήσω και στο θέμα. Δεν νιώθω ντροπή για κάποια σχέση μου.   όλες, στις τότε συνθήκες και με τα τότε μυαλά, καλώς καμωμένες.

    Νιώθω ντροπη για μια ξεπέτα μου στα 25, γιατί ήταν πολύ όμορφος (ΠΟΛΥ) αλλά εντελώς βλάκας. Δηλαδή για να πηδηχτούμε, άκουσα ένα ολόκληρο βράδυ από φλατερθ μέχρι Ελοχίμ και Νεφελίμ. Και έκανε έναν ήχο που δεν έχω ξανακούσει, ένα αχφσσς αχφσσσς όταν έχυνε. Έβαλα τα γέλια αλλά οκ, δεν το κατάλαβε (πιο μπετοστοκος πεθαίνεις). Oh well, είναι πάντα μια καλή ιστορία και κάπου εκεί ασυναίσθητα έγινα sapiosexual  
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2020
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι; Μας επηρεάζουν το ίδιο τα λάθη ή οι προβληματισμοί τυχαίων ανθρώπων σε ένα δωμάτιο, απ' ότι οι δικοί μας; Κλαίμε κάθε μέρα που τα παιδιά στην Αφρική πεινάνε;

    Άλλο να είσαι παρατηρητικός και να μπορείς να μπαίνεις στη θέση του άλλου, αυτό λέγεται οξυδέρκεια. Κι άλλο να μαθαίνεις περισσότερο από τα λάθη των άλλων κι όχι τα δικά σου, αυτό είναι λίγο ψευδαίσθηση. My opinion ofcourse.
     
  10. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Ναι φυσικά   ίδιοι δεν είμαστε, αλλά παρόμοιοι είμαστε. Όσο πιο πολύ ακούω, και παρατηρώ, τόσα πιο πολλά μαθαίνω για την ανθρώπινη συμπεριφορά. Γι’ αυτό και με την εμπειρία μαθαίνουμε ένα πατερν (πρότυπο) συμπεριφοράς να το αναγνωρίζουμε νωρίς...γενικά είμαι πολύ υπέρ να μαθαίνω από τα λάθη των άλλων. Ρωτώ (με ευγενική αδιακρισία, επιμονή κι υπομονή), ακούω και σιωπώ. Δουλεύει περίπου για 7-8/10. Οι άλλοι είναι συντονισμένοι σε ίδιες συχνότητες με εμένα   Όποτε ακολουθεί άλλη επικοινωνία.

    τωρα να πω κάτι άσχετο; Αυτό που λέμε «γνώμη μου εμένα, σύμφωνα με εμένα, αυτό πιστεύω εγώ» γιατί φοβόμαστε ότι θα μας την πουν ότι δεν είναι καθολική αλήθεια. Τι να πω, με τα δικά μας ψευδώνυμα γράφουμε, τύπου φυσικά και απηχούν τα γραπτά μας δικές μας απόψεις. Τίνος να είναι; Του γείτονα; Ουφ πια  
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Το δύσκολο με το να μαθαίνουμε από τα λάθη των άλλων είναι ότι δεν βιώνουμε τις συνέπειες.

    Η θλίψη, ο θυμός, ο πόνος δεν είναι απλά αντανακλαστικά συναισθήματα, λειτουργούν είτε ως προειδοποιητικά είτε ως διδακτικά. Αν δεν τα νιώθαμε μετά από κάθε "λάθος" τι θα μας εμπόδιζε να το επαναλάβουμε;

    Μαθαίνουμε από τα δυσάρεστα συναισθήματα και για αυτό είναι εξαιρετικα χρήσιμα και για αυτο πρέπει να αφήνουμε να τα νιώθουμε και εμεις οι ίδιοι αλλα και οι άλλοι. Αυτό το "μη στεναχωριέσαι" είναι πολύ χαζή συμβουλή.
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2020
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Παράδειγμα ανθρώπινης συμπεριφοράς είναι κι ο ίδιος μας ο εαυτός, εκτός κι αν είμαστε R2D2.

    Νομίζω αυτό το είπα, άλλο να έχει κάποιος τις αντένες του ανοιχτές κι άλλο να λέμε ότι είναι προτιμότερο να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων... νο;

    Εάν δουλεύει για εσένα 7-8 στις 10, do your thing. Η γνώμη μου περιττεύει.

    Είσαι ακόμη νέα στο φόρουμ.... I think.
    Οπότε δεν θα σου spoilάρω! Δεν χρειάζεται να μάθεις από τα δικά μου λάθη!