Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καλές ή κακές συναναστροφές;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MasteR_PieR, στις 5 Ιουλίου 2006.

  1. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Θεωρείται πως το να συναναστρέφονται υποτακτικοί/σκλάβοι που βρίσκονται σε διαφορετικά στάδια εκπαίδευσης είναι θετικό ή αρνητικό; Ο ένας δηλαδή στα πολύ πρώιμα στάδια και ο άλλος σε πιο προχωρημένα είναι καλό να αλληλοεπηρεάζονται; Μήπως δημιουργεί πρόβλημα η απόσταση των απόψεων των Κυρίαρχων;

    Παρακαλώ μην το κάνουμε παιδική χαρά.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ναι   , δε θα αναλύσω την άποψη μου σε βάθος αυτή τη στιγμή λόγω χρόνου .
    Σαν συγκοινωνούντα δοχεία και η αλληλεπίδραση είναι εξαρτημένη από την ρευστότητα των θέλω . Όσο πιο συμπαγής η συνειδητοπίηση αυτών που θέλουμε , τόσο μικρότερος ο κίνδυνος για την διαφθορά τους.
     
  3. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Καλές ή κακές συναναστροφές;

    Όταν θέματα σαν αυτό και πολλά άλλα αξιόλογα που έχουν μπει κατά καιρούς μένουν αναπάντητα και θέματα κουτσομπολίστικα φτάνουν στο κόκκινο από συμμετοχή, αρχίζω να σκέφτομαι αν πρέπει να ασχολούμε με το φόρουμ σοβαρά ή να μπαίνω απλά για να κάνω την πλάκα μου. Μάλλον το 2ο πρέπει να κάνω. :alien:
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: Καλές ή κακές συναναστροφές;

    Υπομονη... σκεψου πως δεν δουλευε το forum τοσες μερες...
    Περιμενω να απαντησουν και αλλοι και μετα θα πω την γνωμη μου. Εχω σκεφτει καποια πραματα σχετικα αλλα θελω να δω πρωτα και τις γνωμες των αλλων.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν μπορώ να πω με τη μία, αν είναι καλό ή κακό μια και εξαρτάται πιστεύω από τα μεμονωμένα άτομα, στη συγκεκριμένη από τις σκλάβες.
    Προσωπικά, όταν μιλάω με καινούριες σκλάβες, περισσότερο ακούω, παρά μιλάω. Πέραν τούτου, πάντα όταν μιλάω για μένα, ξεκαθαρίζω πως αυτό αφορά εμένα και τον Κύριο μου και τις δικές Του άνάγκες. Όταν ζητάνε την συμβουλή μου, την δίνω πάντα προτρέποντας τις να μιλήσουν με Τον Κύριο τους πιο ανοιχτά, πιο ειλικρινά.
    Υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές κοινές σε όλες τις σκλάβες, αυτές νιώθω πως μπορώ να τις μοιράζομαι. Ξεκαθαρίζω πως ότι λέω αφορά το πως εγώ βλέπω κάποια πράγματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι.
    Είμαι φίλη με σκλάβες που η εκπαίδευση μας δεν έχει πολλά κοινά. Είμαστε όμως φίλες και συζητάμε γιατί έχουμε τη νοημοσύνη να αντιλαμβανόμαστε πως δεν είναι μόνο ο τρόπος του Κυρίου μας σωστός, σεβόμαστε τις ιδιαιτερότητες της σχέσης η μια της άλλης και συζητάμε έχοντας αυτό υπόψη.
    Με μια εντελώς φρέσκα σκλάβα, δεν θα μιλούσα για πολλά θέματα και πράγματα που δεν θα ήμουν και η ίδια έτοιμη να ακούσω όταν άρχισα, έτσι πάντοτε όταν με ρωτάνε, απαντώ με γενικότητες και φράσεις του είδους "Ο Κύριος σου ξέρει καλύτερα".
     
  6. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Έχοντας κατα νου οτι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί και οι σχέσεις που δημιουργούν μοναδικές .....τότε η συναναστροφή που περιγράφετε δεν έχει κάτι το αρνητικό.

    Αντίθετα μπορεί να δώσει πολλά θετικά στοιχεία σε ένα άτομο με περιορισμένη εμπειρία, όπως το οτι δεν υπάρχουν στερεοτυπα.
    Επίσης δίνεται η ευκαιρία να δει κανείς διαφορετικους ανθρώπους με διαφορετικές ανάγκες και θέλω.

    Δεν πιστεύω η απόσταση απόψεων των Κυρίαρχων να δημιουργεί πρόβλημα στην επικοινωνία και την σχέση των υποτακτικών αφου η σχέση/φιλία που δημιουργέιται δεν έχει ως στόχο να αποδείξουμε οτι ένας Κύριος είναι καλύτερος/πιο σωστος κλπ απο τον Άλλο.....

    Αυτό τουλάχιστον μπορώ να πω με σιγουριά μέσα απο την επαφή μου με σκλάβες και υποτακτικές.
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor


    Η συναναστροφή των σκλάβων μεταξύ τους έχει υπάρξει για πολλούς Κυρίαρχους εργαλείο αλλά και τροχοπέδη όταν τα πράγματα αφήνονται ανεξέλεγκτα.

    Είναι γνωστό νομίζω πως οι υποτακτικές ειδικά κατά την εκπαίδευση τους αποζητούν συνεχώς απαντήσεις, επιβεβαίωση, κάπως να καθησυχαστούν ή ακόμα και να εκτονωθούν. Ο Κυρίαρχος εκ των πραγμάτων δεν είναι πάντα διαθέσιμος αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις δεν πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμος. Μια πιο έμπειρη σκλάβα θα βοηθήσει την νεότερη για παράδειγμα, σε «κρίσεις» άγχους με το να την ακούσει ή να δώσει μια συμβουλή γενικού περιεχομένου. Άλλωστε μια πιο έμπειρη σκλάβα γνωρίζει μέχρι που είναι τα επιτρεπτά όρια «παρέμβασης» της ή τουλάχιστον θα έπρεπε να τα ξέρει.
    Έχω διαπιστώσει επίσης πως και η επικοινωνία με λιγότερο έμπειρες υποτακτικές και σκλάβες είναι πολύ εποικοδομητικές και για τις εμπειρότερες μια και λειτουργούν ως υπενθύμιση σε πολλά πράγματα αλλά και ενίσχυση της ταπεινότητας που πρέπει να έχουν.

    Υπάρχουν δυστυχώς και οι λανθασμένες συμβουλές, οι συγκρίσεις, οι τρομακτικές περιγραφές, οι άχρηστες υπερβολές, κριτική κλπ, που δρουν αρνητικά, κάτι που μπορεί να αποφευχθούν εάν και εφ’ όσον Ο Κυρίαρχος λαμβάνοντας γνώση διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο πάνω στην υποτακτική Του.

    Σε αρκετές περιπτώσεις Οι Κυρίαρχοι κρίνουν απαραίτητη την απομόνωση της εκπαιδευόμενης για κάποιο διάστημα ως αποτελεσματικότερο μέσο την επικέντρωση της σε Εκείνον και σε αυτά που θέλει να της μάθει. Για κάποιες περιπτώσεις πράγματι έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, σε άλλες η απομόνωση δεν είναι απαραίτητη. Αυτό εξαρτάται από την κρίση Του Κυρίαρχου για τις δυνατότητες της εκπαιδευόμενης.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Νομίζω ότι είναι σημαντικό τόσο για τις έμπειρες όσο και για τις άπειρες υποτακτικές / σκλάβες του χώρου να έχουν θετική και ανοιχτή επικοινωνία μεταξύ τους, να ανταλλάσουν απόψεις, ίσως πρακτικές συμβουλές, να δίνουν και να παίρνουν συναισθηματική στήριξη και να αποκτούν ευρύτερη εμπειρία του χώρου.

    Το πόσο ουσιαστικές μπορεί να είναι αυτές οι σχέσεις, φαίνεται και από την προσφώνηση sis - αδελφή δηλαδή, που χρησιμοποιούν πολύ συχνά οι σκλάβες μεταξύ τους.

    sis δεν σημαίνει απαραίτητα υπερθετικό του "φίλη", σημαίνει όμως μοίρασμα κάποιων σκέψεων, συναισθημάτων, προβληματισμών που με άλλες δεν θα μπορούσε να μοιραστεί κάποια, σημαίνει αλληλεγγύη, δείχνει ίσως μία κοινή πορεία.

    Αυτές οι συναναστροφές, απ ότι γνωρίζω είναι ελεγχόμενες από τους αντίστοιχους Κυρίαρχους και συνήθως, αν ξέρω καλά, απαιτείται η άδεια και των Δύο προκειμένου να επικοινωνούν δύο femsub συστηματικά και επί της ουσίας και το περιεχόμενο της επικοινωνίας συχνά το γνωρίζουν οι Κυρίαρχοι και μπορούν, αν το κρίνουν σκόπιμο να απορρίψουν κάποιες από τις απόψεις της άλλης femsub και να κάνουν παρέμβαση στα ερεθίσματα που παίρνει η εκπαιδευόμενη ή η σκλάβα Τους.

    Μία άπειρη femsub που επικοινωνεί με περισσότερο έμπειρες σκλάβες έχει στο νου της ότι αυτή η σχέση δεν είναι ακριβώς ισότιμη. Εκτός του ότι η πιό έμπειρη της διαθέτει τον χρόνο της, προσπαθεί και να την βοηθήσει να μάθει με πιό εύκολο τρόπο, αυτά που η πρώτη έμαθε ίσως με κόπο και δυσκολίες. Η πιό άπειρη ρωτάει στο βαθμό που δεν γίνεται αδιάκριτη, ακούει, μαθαίνει, ανοίγεται, δεν βιάζεται να κρίνει την πρώτη, δεν βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα. Δίνει στην πιό έμπειρη την ευκαιρία να μιλήσει γι αυτά που την απασχολούν, αν έχει τη δυνατότητα λέει την άποψή της που μπορεί ίσως να είναι χρήσιμη.

    Είναι επίσης σημαντικό να μην κρίνει η έμπειρη σκλάβα είτε την πιό άπειρη, είτε τον Κύριο της δεύτερης, είτε την σχέση Τ/τους.

    Με την ευκαιρία, αυτό που λέει πιό πάνω η lara[E-p]

    το κάνει πάντα πάρα πολύ καλά και την ευχαριστώ ιδιαίτερα που έχει την διάθεση να συμπαρίσταται σε όχι εύκολες στιγμές   και έχει πολύ καλό αισθητήριο για το πότε θα πει "πες Του το" και πότε θα πει "συγκρατήσου, ηρέμησε".

    Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε τέτοια θέση και είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει η carissa[L_T], που έχει πολύ μεγάλη υπομονή και ελπίζω πράγματι να αποκομίζει κάτι από την επικοινωνία με κάποιαν απείρως πιό άπειρη 

    Προσωπικά όταν επικοινωνώ με κάποια περισσότερο άπειρη από μένα φροντίζω κυρίως να μην ωραιοποιώ καταστάσεις, αλλά και να μην γίνομαι αχρείαστα σκληρή. Συμβουλές αποφεύγω να δίνω γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο γνώστη του θέματος ώστε να κάνω κάτι τέτοιο.
     
    Last edited by a moderator: 10 Ιουλίου 2006
  9. slv_lina[T-W]

    slv_lina[T-W] New Member

    Πολλές φορές στη διαδρομή μου μέχρι εδώ έχω χρειαστεί έναν άνθρωπο που σε γενικές γραμμές έχει βιώσει τις ίδιες καταστάσεις και τις ίδιες εμπειρίες με μένα. Τον έχω χρειαστεί για να εξωτερικεύσω πράγματα που ήταν ίσως δύσκολα να τα αντιληφθώ και εγώ η ίδια, να συμβουλευθώ, να αποφορτιστώ. Οι συμβολή τους στην πορεία μου ήταν καθοριστική και το αποτέλεσμα θετικό τις περισσότερες φορές, μου στάθηκαν πολύ περισσότερο από μία αδελφή.

    Έχει απόλυτο δίκιο η tender lilly αναλύοντας τον όρο "sis"
    Θεωρώ ότι όλες οι συζητήσεις μεταξύ των υποτακτικών από τις πιο ασήμαντες μέχρι τις πιο σημαντικές μέχρι εκείνες που ανοίγουμε την ψυχή μας η μία στην άλλη και εξωτερικεύονταν συναισθήματα, πόνος, χαρά, απορίες, ερωτήσεις, προβληματισμοί ένα μεγάλο σχολείο.

    Σ' αυτό το σημείο θα ήθελα να πω και ένα μεγάλο ευχαριστώ στις δύο αυτές σκλάβες που στάθηκαν δίπλα μου και ήταν μαζί μου και στην χαρά και στις πιο δύσκολες στιγμές ακόμη κι όταν έγω δεν ήμουν τίποτε άλλο παρα μόνο "pain in the ass". Τις αγαπώ πολύ και μου λείπουν ακόμη περισσότερο.
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Πιστευω οτι η συναναστροφή μεταξυ σκλαβων διαφορετικου επιπεδου οσον αφορα την εμπειρια και την συνειδητοποιση τους δεν ειναι αναγκαια. Καθε σκλαβοσ/σκλαβα πρεπει να έχει άμεση επαφή με τον/την Αφεντη/ντρα για οτιδηποτε τους απασχολει. Διαφορετικα θα δημιουργηθουν παρεμηνειες. Η συμβουλη μου ειναι: αμεση επαφη με τον Κυριαρχο και τιποτα παραπανω..
     
  11. Kits

    Kits Contributor

    Πιστευω ειναι αναγκη για μια σκλάβα να επικοινονησει με καποια αλλη.. και αυτο γιατι καμια φορα η ψυχικη συμφοριση πρεπει καπου να εκτονοθει, και εφοσον ειναι αδυνατον να γινει προς τον Αφεντη της τοτε πρεπει να βρεθει ενα ατομο ''ομοιο'' ωστε να μπορεσει να την καταλαβει.. Οσο για εκπαιδευτικους λογους καλο θα ειναι μια σκλαβα που εχει ζησει καποιες εμπειριες παραπανω και ειναι γνωστης του αντικειμενου να την προτινει καποια πραματα χωρις βεβαια να την συμβουλεψει η να την καθοδηγησει σε καποιο αποτελεσμα.
    Βεβαια τα παντα ειναι μεταβλητα αναλογα με την ωριμοτητα και την εμπειρια ακομα και την αυτογνωσια που εχουν οι σκλαβες...οποτε τιποτα δεν ειναι απολυτο η κανονας!
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα ήθελα να προσθέσω, πως υπάρχει και το αντίστροφο. Όταν δηλαδή μια πιο "έμπειρη" σκλάβα, (αν και θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσα το πιο εκπαιδευμένη από το έμπειρη) μπορεί να πάρει απίστευτα πολλά η ίδια μέσα από τη συναναστροφή με μια πιο καινούρια.
    Έχω βοηθηθεί από γυναίκες που τώρα μπαίνουν και ανακαλύπτουν την φύση τους, με γυναίκες που είναι στην αρχή ή όχι της εκπαίδευσης τους και ειλικρινά από όλες παίρνω πολλά. Δεν είναι μόνο η στήριξη. Είναι το ότι 2 μυαλά είναι καλύτερα από 1 και συζητώντας για θέματα που τις απασχολούν βλέπω την προσέγγιση τους και κάποια πράγματα μου θυμίζουν τον τρόπο που εγώ εξελάμβανα πολλά πράγματα, τις αντιδράσεις μου, αλλά και ταυτόχρονα ίσως βλέπουν κάτι που εμένα πάνω στη συναισθηματική πίεση εκείνης της στιγμής να ήμουν ανίκανη να δω και να εκτιμήσω ανάλογα.
    Και είναι πραγματικά καλό να είσαι ανοιχτός στη μάθηση, χωρίς να έχεις παρωπίδες και την αλαζονία της "εγώ τα ξέρω όλα" σκλάβας. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, όλοι μπορούμε να μάθουμε από όλους. Και πραγματικά καλό είναι να θυμόμαστε όλοι πως ξεκινήσαμε, τι λάθη κάναμε και πόσο ακατανόητα και τρομακτικά έμοιαζαν πολλά, γιατί η αλαζονία της γνώσης δεν είναι τίποτα παρά ένα ακόμη εμπόδιο στο μονοπάτι της γνώσης.

    Προβληματικό θεωρώ μόνο όταν ένα άτομο χωρίς αποκρυσταλλωμένες και δυνατές απόψεις σχετικά με τις επιλογές του, επηρεάζεται από άτομα που μπορεί να δηλώνουν οτιδήποτε, χωρίς ο αυτοπροσδιορισμός τους να είναι ορθός, π.χ. παιδιά που παίζουν bdsm, και ανάλογα τα κορίτσια που δηλώνουν σκλαβάρες! και μάλιστα ιδιοκτησία και μιλάνε για απαιτήσεις, μιλάνε για όρους που θέτουν και όρια, και τους αντίστοιχους κυριαρχικούς που κάνουν υποχωρήσεις, υπακούνε(!) στους όρους και τα όρια των σκλάβων(?) τους, όπου εκτός από παιγνιδάκια τιμωρίας για να την βρίσκουν ερωτικά, η μοναδική ανταλλαγή εξουσίας είναι αυτή του "νομίσματος"-μουνιού.
    Αυτά τα παιδιά όμως θα μπορούσαν να δώσουν λανθασμένη εντύπωση για το τι πραγματικά είναι το Ds σε άτομα που δεν έχουν όπως ανέφερα πιο πάνω, ξεκάθαρη άποψη για το τι είναι το Ds και τι παιγνίδι.