Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καμια διαφορα ....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Καμια διαφορα ....

    τι να κανουμε sapfw !

    η δυναμη της συνηθειας βλεπεις ,
    γι αυτο βγαινουν και καλα ρεπορταζ και ειμαστε πρωτη σε κυκλοφορια !

     

    την καλημερα μου να εχεις , αλλα τελειωσε αυτο το θεμα ,
    παραδεχτηκα πως αλλα εγραφα και εννοουσα και αλλα κατανοουσες εσυ ,
    και πως το λαθος ηταν η δικη μου γραφη .

    οτι πιο περα ειναι ... βαρετο για ολους !
     
  2. female

    female Contributor

    Για να κάνω την ερώτηση ακόμα πιο δύσκολη, να προσθέσω οτι συχνά στην ελληνική επαρχία έπεφτε και ξύλο, και το θεωρούσαν από φυσικό έως επιβεβλημένο ακόμα και αι σύζυγοι.

    Βουκολικό bdsm ;

    Θα υπενθυμίσω οτι τίποτα δεν γεννιέται ξαφνικά και εκ του μηδενός, και άρα τα σημερινά bdsm-ικά δεδομένα στην ελληνική κοινωνία δεν είναι εκ του μηδενός μεταφερμένα από το εξωτερικό - τουλάχιστον ως προδιάθεση. Ο ορισμός καθαρότητας τους ως τέτοια ασφαλώς δεν είναι της δικαιοδοσίας μου.

    Έχω όμως την αμυδρή εντύπωση οτι κάπου το θέμα έχει ξαναθιχτεί.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Καμια διαφορα ....

    Από που πηγάζει όμως και πως διαμορφώνεται η συγκεκριμένη αντίληψη;

    Oλοκληρωτικά δεν ασπάζονται εννοείς;Αν ασυνείδητα και μη αντιληπτά αντιλαμβάνονται και λειτουργούν υπό τις αρχές αυτές ,ίσως σε μικρό βαθμό,δεν παίζει ρόλο ο παράγοντας "ένστικτο" ;



    Όχι,όχι!Γράφε εδώ χαρά μου..(μη μας πάθεις και τίποτα..)
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Προσωπική μου άποψη βέβαια αλλά πάντα το BDSM πρέπει να ήταν αποκλίνουσα ερωτική συμπεριφορά. Είτε αναφερόμαστε στον ερωτικό σαδομαζοχισμό, σχεδόν το BDSM όπως το γνωρίζουμε στον 19 και 20 αιώνα, στον σαδομαζοχισμό του Ντε Σαντ παλιότερα, ή σε παμπάλαιες εποχές στην σαδιστική ερωτική έλξη που γεννούσαν στους κατακτητές οι εξανδραποδισμένοι αιχμάλωτοι.

    Αν έφταναν σε οργασμό με το ξύλο και οι δύο, αν ήταν η ερωτική τους επικοινωνία μέσα από την κυριαρχία και την υποταγή, ας δεχτούμε ότι υπήρχε το βουκολικό bdsm αλλά κάτι μου λέει ότι ανέκαθεν ο ερωτικός σαδομαζοχισμός ήταν είτε συνήθειο των ελίτ των αυτοκρατοριών είτε τουλάχιστον αστικός. Τώρα πιά έχει μαζικοποιηθεί όπως τα πάντα ο ερωτικός σαδομαζοχισμός, αναφέρομαι σε εποχές που κυρίως, δεν είχε γίνει κοινή γνώση ότι υπήρχε.

    Όταν μία ομάδα πληθυσμού έχει βιοτικά δεδομένα τροφοσυλλέκτη δε νομίζω να είναι στις προτεραιότητές της το BDSM.

    Για μένα προσωπικά δεν είναι θέμα καθαρότητας αλλά ελκυστικότητας. Με απωθεί αισθητικά οτιδήποτε μπορεί να είναι παρεμφερές με οικογενειακή βία ή εξαναγκασμό, σεξουαλικό ή μη σε θεσμικά ανυπεράσπιστη γυναίκα, είτε γίνεται σιωπηρά αποδεκτό είτε όχι.

    Για άλλους δεν είναι έτσι και βρίσκουν κοινά στις δύο καταστάσεις.

    Το έχουμε συζητήσει λίγο στο Ο θεσμός της μεσογειακής οικογένειας σύμμαχος ή ανταγωνιστής των D/s και M/s σχέσεων?

    Και είχα φέρει εδώ μία συζήτηση για BDSM με άρωμα μπελ επόκ στο Μία συζήτηση γύρω από την "Ο" ή αλλιώς το χάσμα των γενεών
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Καμια διαφορα ....

    Βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον κομμάτι από ένα παλιό ποστ και πιστεύω πως δίνει και μια άλλη οπτική στο θέμα μας εδώ.