Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κατίσχυση - Ορισμός της λέξης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος D Q Juls, στις 1 Ιουνίου 2019.

  1. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Έχω διαβάσει πολλές φορές σε διάφορα νήματα τη λέξη "κατίσχυση" .

    Κι ενώ διαφορετικά άτομα μιλούν για τη λέξη κατίσχυση, στο μυαλό μου δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο ποιος είναι ο ορισμός της και συχνά-πυκνά μου δημιουργείται και η απορία εάν τα μέλη που τη χρησιμοποιούν έχουν στο μυαλό τους τον ίδιο ορισμό.
    Εάν δηλαδή χρησιμοποιώντας τη λέξη κατίσχυση όλοι όσοι τη χρησιμοποιούν εννοούν το ίδιο πράγμα.

    Δε μιλάω μόνο για τον ορισμό που μπορώ να βρω σε ένα λεξικό ή στο Wikipedia.

    Η απορία μου είναι η σύνδεση της κατίσχυσης στα πλαίσια του bdsm.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    * ο λόγος που δεν αναλύω πώς εγώ αντιλαμβάνομαι τη λέξη είναι πολύ απλά γιατί δυστυχώς με μπερδεύει.
     
    Last edited: 1 Ιουνίου 2019
  2. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Τι σου είναι οι συμπτώσεις καμιά φορά...

    Πριν δύο περίπου ώρες ένα φίλος και κάποτε εξέχον μέλος του forum, ανέβασε στον τοίχο του το παρακάτω σκίτσο:


     


    Με την εξαίρεση λοιπόν φαιδροτήτων του τύπου Κυρίαρχος κατά δήλωση ή Κυρίαρχος κατόπιν συμφωνημένης διανομής ρόλων αλλά και των wishful thinking προβολών των υ, η εν BDSM κατίσχυση είναι ό,τι περιλαμβάνει το ρήμα make.
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    @D Q Juls
    όχι, δεν εννοούμε όλοι το ίδιο και αυτό είναι ξεκάθαρο όταν ξετυλίγονται νήματα που αφορούν σε θέματα που εμπεριέχουν την συγκεκριμένη λέξη.

    Ο τρόπος που εγώ την αντιλαμβάνομαι και ο τρόπος που την έχω βιώσει περιγραφεται ως "take hold", δεν έχω έξοδο διαφυγής. Ακόμα πιο σωστά, δεν την βλέπω.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Πλήρης επικράτηση, το είχε αναφέρει και ο @MasterJp.

    Το πρόβλημα δεν είναι στην ερμηνεία της λέξης αλλά στο περιεχόμενο και το μπέρδεμα γίνεται όταν ο α μιλάει για την κατίσχυση ως αποτέλεσμα και ο β για τη διαδικασία που παράγει αυτό το αποτέλεσμα.
     
  5. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Σαν πλήρη επικράτηση ενός ατόμου σε ένα άλλο άτομο λοιπόν τι εννοούμε ακριβώς;
     
  6. Χμμμ βλέποντας τώρα προς τα πίσω αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν καταλάβαινα τι συνέβαινε. Ήταν ο θαυμασμός μου προς τον άνθρωπο και η σταδιακή παραδοχή της υπεροχής του σε διάφορους τομείς και επίπεδα.

    Για μένα είναι μια δυναμική διαδικασία η οποία βαθαίνει και σταθεροποιείται με το πέρασμα των χρόνων σε συνάρτηση των βιωμάτων. Δεν είναι κάτι στατικό, εγινε και τελείωσε.
     
  7. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Αν δεν είναι κόπος μια ανάλυση και των δύο θα βοηθούσε να κατανοήσω λίγο καλύτερα ίσως.
     
  8. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    το πλήρης επικράτηση ακούγεται πολύ πιο ωραία και καβλιδερά απ το κατίσχυση, το οποίο φέρνει σε κατήχηση και είναι μαλακία λέξη. προτείνω να το βγάλουμε...
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @lizard_ : απορρίπτεται η πρόταση, δεν θα μας επιβάλετε τις καύλες σας!
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

          
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η κατίσχυση είναι τελικό αποτέλεσμα αλλά δεν εμφανίζεται με παρθενογένεση. Το μπέρδεμα γίνεται όταν ο ένας μιλάει για το τελικό αποτέλεσμα και ο άλλος για τη διαδικασία που οδήγησε σε αυτό.
     
    Last edited: 2 Ιουνίου 2019
  12. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Αυτό αφορά εσένα ή αυτόν που κατισχύει (πάνω σου) ή ενδεχομένως και τα δύο άτομα που εμπλέκονται;

    *Δεν ξέρω αν το ερώτημα μου είναι κατανοητό αν όχι πες μου να το αναλύσω περαιτέρω.