Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κατίσχυση - Ορισμός της λέξης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος D Q Juls, στις 1 Ιουνίου 2019.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Σαματις καταλαβαν οι άλλοι?
    Κουβέντα, ντόρος να γίνεται,
    Σοβαροφανες να δείχνει...
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Θα
    Θα θελα να χα οκτώ χέρια, να χειροκροτώ μεχρι να ματωσουν.

    Απλα, λογικά, δομημένα και κατανοητά.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    η αναλυτική λογική, καθώς και η λεκτική περιγραφή, συνηθέστατα είναι ελλειπείς ή και μονόπλευρες, όπως η απόδοση του πολυδιάστατου σε δυό διαστάσεις.
    στην καθημερινή τέχνη, στην καθομιλουμένη, αποδίδεται (προσεγγιστικά ίσως) με την έκφραση "άνετα μ' έχει".
     
  4. κατίσχυση δεν είναι όταν ένας master έχει μια slave. με ότι σημαίνει το "έχει".
     
  5. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι πολλές φορές όταν σε μια συζήτηση διαβάζω για την "κατίσχυση" χάνομαι και ψάχνω να βρω το νόημα.

    Δεν έχω εμπλακεί σε ντιες και ενδεχομένως να φταίει κι αυτό για την αδυναμία μου να κατανοήσω.

    Μου αρέσει να διαβάζω διάφορα νήματα στο φόρουμ και πολλές φορές σε διάφορα θέματα είτε μου έχουν λυθεί απορίες είτε έχει αλλάξει η οπτική μου είτε καλύπτω κάποια κενά που έχω.
    Πιστεύω κι εγώ ότι η πράξη είναι αυτή που ξεδιαλύνει τα πράγματα και μας κάνει να κατανοούμε καλύτερα.

    Παρ' όλα αυτά εμένα προσωπικά μου αρέσει και να διαβάζω. Ενδεχομένως και κάποια πράγματα να μη φτάσω να τα ζήσω.

    Οι απορίες μου δεν έχουν να κάνουν με τα πρόσωπα που εκφράζουν τη γνώμη τους περί κατισχύσεως.
    Δε θα μπω στη διαδικασία να ανάλυσω το ποιος έχει πιο σωστή άποψη.

    Αυτό που έγραψα είναι ότι σε πολλές απαντήσεις (νήματα) όταν εμφανίζεται η λέξη "κατίσχυση" η νοημοσύνη μου πάει περίπατο.

    Προσπαθώ να κατανοήσω λοιπόν τι είναι αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι.

    Το παρόν νήμα δε γράφτηκε με σκοπό να κάνουμε ανάλυση ποιανού η κατίσχυση είναι καλύτερη, απλά για να κατανοήσω τη λέξη και τον τρόπο που συνδέεται με το bdsm.

    Αν και προς στιγμήν έχω περισσότερες απορίες από πριν θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2019
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Again my 0.02€

    Σε μια ασύμμετρη σχέση η κατίσχυση συμβαίνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Επικρατεί ο Κ.

    Σε τι?

    Σε όλα όσα έχουν νόημα μέσα σε αυτή τη σχέση.

    Είτε "Σε πετάω στα βαθιά και αν ζήσεις, έζησες" είτε "Σε πάω σταδιακά εκεί που θέλω" το υ μέσα από την διαδικασία της εκπαίδευσης πρέπει να φτάσει εκεί που ορίζει το Κ.

    Μπορεί αυτό να είναι μακρυά ή κοντά και μπορεί ακόμα και αυτό να είναι αποτέλεσμα κάποιας διαπραγμάτευσης αλλά ο στόχος είναι αυτός που συμφωνήθηκε και το υ πρέπει να τον πιάσει με το ρυθμό που υπέδειξε το Κ και το υ συμφώνησε να ακολουθήσει.

    Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει ή γίνει αλλά προκαλεί μη διαχειρίσιμη δυσφορία υπάρχει και το release και πάνε αμφότεροι για άλλα.
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2019
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Το κατισχυσαμε... 
     
  8. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ...και ψόφησε!
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    ...και που λες @D Q Juls   ...

    σε σχετικά πρόσφατο νήμα, αναφέρθηκε μια λέξη που προκάλεσε τρικυμία : αφανισμός, ήταν η λέξη - νομίζω την έγραψε ο @Libertine SD.
    Προσωπικά, διάβασα τη λέξη ως μια πολύ τρυφερή, πολύ γλυκιά, πολύ όλα, λέξη.

    Έτσι αντιλαμβάνομαι την κατίσχυση. Συμβαίνει σε βάθος χρόνου, το οποίο δεν ξέρω να το προσδιορίσω. Μπορεί να είναι είτε μεγάλο είτε μικρότερο. Ωστόσο, αυτό που γνωρίζω βιωματικά πολύ καλά, είναι οτι οτι αντιλαμβάνεσαι από τις πρώτες ώρες τι πρόκειται να σου συμβεί. Κι εκείνες " οι πρώτες ώρες" είναι και οι μοναδικές που μπορείς να προσφέρεις στον εαυτό σου την εναλλακτική διαφυγής. Αν το χάσεις εκεί, μετά δεν θέλεις να μπορείς.

    Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει στον κατισχύσαντα. Δε χρειάστηκε ποτέ να μάθω.
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μια διευκρίνιση: διαβάσατε ως τρυφερή την λέξη αφανισμός με την έννοια που της απέδωσε στο συγκεκριμένο νήμα η @Seras Victoria, και που ανέπτυξε στη συνέχεια ο @Libertine SD;
    Δεν νομίζω, δεδομένης της συνέχειας τηε ανάρτησης, αλλά είπα να ρωτήσω  

    ¹η υπογράμμιση δική μου.
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2019
  11. lexy

    lexy .ti.va.

    @estelwen
    ούτε το ένα ούτε το άλλο.
    Η δική μου ανάγνωση ήταν "εξαφανίζομαι μέσα του".
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Διασαφηνιστικό και όμορφο. Ευχαριστώ.