Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κηνύγι ανεμόμυλων?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος potty65, στις 12 Οκτωβρίου 2005.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: RE: Κηνύγι ανεμόμυλων?

    Διαφωνώ potty65, γινεσαι προσβλητικός όταν γενικεύεις όσον αφορά "(όλες) τις ενδιαφέρουσες υποτακτικές", τον "κάθε κυρίαρχο", "τον μόνο σωστό τρόπο", όπως θεωρείς την επιλεκτικότητα δικαίωμά σου, με τον ίδιο τρόπο την θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμά του ο κάθε ένας από εμάς και όπως δεν δέχεσαι να σου πούν τι να κάνεις και τί να επιλέξεις με τον ίδιο τρόπο δεν το δέχεται κανένας από εμάς. Δεν είμαι εγώ αυτός που έχει αναρωτηθεί πλειστάκις σε αυτό το φόρουμ "μα γιατι αρπάζεσται όλοι;" ή "μα δεν ήθελα να προσβάλω μου συμβαίνει τακτικά και στο τέλος μένω μόνος." Αν λοιπόν σου συμβαίνει τακτικά potty65, φρόντισε να είσαι πιό προσσεκτικός στις εκφράσεις σου ιδιαίτερα, όταν αναδέφεσαι σε θέματα που δεν αποδέχεσαι, δεν ασπάζεσαι, δεν καταννοείς και όμως επιμένεις να αναφέρεσαι σε αυτά με τρόπο απόλυτο και προσβλητικό, όπως φαίνεται από τις πολλες αντιδράσεις μελλών, που έχουν επιλέξει ως τρόπο ζωής όλα αυτά που εσυ δεν κατανοείς και που παρ'όλα αυτά σου έχουν δώσει βήμα να πείς την άποψή σου ελεύθερα σε ένα χώρο φτιαγμένο για αυτά που δεν αποδέχεσαι, δεν ασπάζεσαι, δεν καταννοείς ανάμεσα σε πολλά άλλα.

    Δεν με αφορούν ούτε οι λόγοι που παντρεύτηκες, ούτε οι λόγοι που χώρισες και δεν πρόκειται να σε κρίνω εγώ για το αν σκόπρισες ή όχι δυστυχία. Είναι δικός σου γολγοθάς και θα τον ανεβείς μόνο σου πράγμα που δεν κάνεις, όπως μόνοι μας αντιμετωπίζουμε τις όποιο γολγοθά μας και οι υπόλοιποι.

    Μην κρίνεις λοιπόν τους άλλους, και μετά δικαιολογείσαι με "δεν είχα πρόθεση να κατακρίνω" εφ' όσον δεν είχες την πρόθεση παρακαλώ μην το κάνεις
     
  2. potty65

    potty65 Regular Member

    Αγαπητέ MasterJp λόγω αναχώρησης θα είμαι σύντομος. Υπάρχει ένα λογικό άτοπο εδώ. Αν αποδεχόμουν, ασπαζόμουν, κατανοούσα, αυτό θα σήμαινε ότι η κριτική θα ήταν περιττή. Τι να κρίνεις, κάτι που συμφωνείς? Η κριτική πηγάζει από την διαφωνία, και από την ανάγκη να υπάρξει μία διαλεκτική ανάμεσα σε δύο αντικρουόμενες θέσεις. Η κακοπροαίρετη κριτική εξελίσσεται σε κοκκορομαχία, η καλοπροαίρετη κριτική σε γόνιμη συζήτηση. Εγώ θεωρώ ότι η κίνηση που έχετε κάνει εδώ είναι αξιόλογη, δεν υπάρχει και άλλη. Τώρα εσείς έχετε το μαχαίρι, εσείς και το καρπούζι. Αν θεωρείτε ότι θέλετε να ακούγονται μόνο οι φωνές των συμφωνούντων, εγώ δεν έχω αντίρρηση, απλά πές τε το. Και δεν χρειάζονται ούτε διαγραφές ούτε hard feelings. Κάτι τελευταίο, δεν δικαιολογούμαι, ούτε απολογούμαι σε κανένα, και κρίνω και κατακρίνω και θα συνεχίσω να το κάνω στο μέλλον. Αυτό που λέω και ξαναλέω είναι ότι δεν έχω την πρόθεση να προσβάλλω κανένα, και το εννοώ. Τελικά δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά οι πιό open minded εδώ πέρα είναι οι vanilla, αυτοί που κανονικά έπρεπε να είναι πίσω...
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Παιδια, βλέπω πολυ λαδι και τηγανιτες τίποτα..
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: RE: Κηνύγι ανεμόμυλων?

    Το λογικό άτοπο potty65 βρίσκεται στην συνύπαρξη των όρων κρίνω/κατακρίνω και open minded στην ίδια φράση. Η καταννόηση ενός θέματος δεν οδηγεί στην απουσία κριτικής αλλά στην απουσία κατάκρισης. Η καλοπροαίρετη κριτική δεν πηγάζει απο την διαφώνία αλλά από την αναζήτηση του βέλτιστου. Κρίνω σημαίνει έχω διαμορφώσει άποψη, πως μπορεί να διαμορφώσει κανείς άποψη για κάτι που δεν καταννοεί;

    τα πολλά λόγια είναι φτώχια

    Ουκ έγνως

    Για τες θρησκευτικές μας δοξασίες -
    ο κούφος Ιουλιανός είπεν «Ανέγνων, έγνων,
    κατέγνων». Τάχατες μας εκμηδένισε
    με το «κατέγνων» του, ο γελοιωδέστατος.

    Τέτοιες ξυπνάδες όμως πέρασι δεν έχουνε σ' εμάς
    τους Χριστιανούς. «Ανέγνως, αλλ' ουκ έγνως· ει γαρ έγνως,
    ουκ αν κατέγνως» απαντήσαμεν αμέσως.

    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
     
  5. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    potty65 τι κόλλημα έχεις φάει με τις διαγραφές και τις καρέκλες ? ποιός σου είπε ότι κάνουμε διαγραφές ? μέσα σε 6 μήνες μόνο 3 κάναμε γιατί έπρεπε, συνέχεια υπονοείς οτί και καλά οι moderators είναι για να κάνουν διαγραφές και ότι βρίσκονται σε καρέκλες και περνάς αυτήν την άποψη η οποία είναι τελείως λάθος. όποιος θέλει να λέει την γνώμη του και να διαφωνεί χωρίς να βρίζει. δεν καταλαβαίνω την μανία σου για τις διαγραφές
     
  6. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Κυνήγι ανεμόΜΥΑΛΩΝ!

    σόρι για το λογοπαίγνιο, δεν απευθύνεται σε κανέναν προσωπικά, αλλά έχω αρχίσει να τα "παίρνω", ώσπου να επεξεργαστώ μια απάντηση σε ένα thread - ναι, τις γράφω από πριν, και τις ξανασκέφτομαι, αυτό δεν είναι το όφελος του ότι επικοιωνούμε γραπτά;- έχετε αλλάξει 5 φορές θέμα στο ίδιο thread! Έλεος...

    Διαβάστε τα παρακάτω με διάθεση χιούμορ, για να αποφορτίσουμε...

    MasterJp, σε βρίσκω λίγο .. αδιάβαστο! Δεν έχεις ακούσει την εξαιρετική ρήση "Opinions are like assholes, everybody has one!" (είναι Κλιντ Ιστγουντ, για να μη μου βγει το όνομα ότι διαβάζω μόνο Μπατάιγ και Γκόγκολ και βλέπω Αγγελόπουλο!)

    Φυσικά και μπορούν να ακουστούν οι γνώμες όλων, αλλιώς δεν θα είμασταν σε φόρουμ, θα γράφαμε μανιφέστο. Καμμιά φορά βέβαια μπερδεύουμε το "γνώμη" με το "γνώση" γιατί είναι ομόρριζα. Δεν έχω και καμμιά τρέλα για την βιωματική γνώση - ας πούμε δεν έχω κάνει πιάτσα στη Συγγρού, αλλά μπορώ να γνωρίζω ότι δεν θα μου άρεσε.

    Αυτό που προσπαθούμε μερικοί εδώ μέσα είναι να μην είναι ανακόλουθα επιθετικές κάποιες γνώμες που εκφέρονται. Μια στοιχειοθετημένη γνώμη, που εξηγεί το πώς και το γιατί, έστω το πώς και το γιατί τα βλέπει τα πράγματα ο εκφέρων, μπορεί να κατακλίνει: "Δια ταύτα, αει σιχτίρ!" (βλασφημώ τουρκικά εις μνήμην του .. σφαγιασθέντος Πασά Βλογιοκομμένου του Α'  (*)

    Κατά τα άλλα, ο καθείς μπορεί να γράφει τις προτιμήσεις του (μ΄αρέσει η τάδε σκλάβα και ο δείνα αφέντης) αλλά με μέτρο γιατί δεν μας βοηθάει και πολύ (εκτός αν μας πει γιατί ή για τί).

    Ειδικότερα οι γνώμες (και οι ερωτήσεις) των vanilla είναι πολύτιμες γιατί επιτρέπουν να ξεκαθαριστούν μερικά πράγματα που και σε μακρόχρονα εμπλεκόμενους με το BDSM δεν είναι ξεκάθαρα. Και "μεις" τις γνώμες μας λέμε, τίποτα παραπάνω, καμμιά σοφία. Προσπαθούμε απλώς να είναι "αιτιολογημένες γνώμες", όπως της Κομισιόν όταν μας ρίχνει πρόστιμα.

    Μια προσέγγιση του στυλ, "ρε παιδιά, εγώ απέξω το βλέπω έτσι αυτό, εσείς τί λέτε;" είναι πολύ εξυπηρετική και καλοδεχούμενη. Φαντάζομαι οι vanilla είναι εδώ γιατί έχουν μια περιέργεια ή και έλξη για το χώρο και θέλουν να δουν τί 'ν' τούτο. Αλλιώς, έχουν άλλα πράγματα να κάνουν.

    potty65, η παρατήρηση που θα σου έκανα εγώ έχοντας διαβάσει νομίζω τα περισσότερα ποστ σου, με πολύ ωραία θέματα, είναι ότι ή σύντομα καταλήγουν στο "όλα είναι ατμός και ο άνθρωπος ύδωρ, μες στα σκατά θα ζούμε έτσι κι αλλιώς" ή στο "όλα είναι ένα ψέμμα, μια ανάσα, μια πνοή". Τελεία.

    Έγκυρες και βαθιές ίσως αλήθειες. Το γιατί το βλέπεις έτσι ίσως να μας ενδιέφερε περισσότερο. Δεν μπορείς να έχεις απέναντι σου, λέμε τώρα, μια γυναίκα που έχει καμμένα στίγματα από σβησμένα τσιγάρα με τη θέλησή της και να της λες (απλώς) "όλα είναι ψέμμα". Και τσιτάτα για το "η υποταγή για την υποταγή είναι βλακεία". Ρώτα την: πώς έφτασες να κάνεις κάτι τέτοιο; είναι ο τρελλλλός έρως (δεν κάνω οικονομία στα 'λ') ή κάτι άλλο; Δεν έχεις σε πολλά σημεία του κόσμου την ευκαιρία να "μιλήσεις" με ανθρώπους σαν εμάς. Άκου μας. Πες μας, αλλά άκου μας κιόλας. Δηλ. ρώτα μας.

    Αυτά περί αυτών, να ξαναδώ τις σημειώσεις μου για το αρχικό θέμα του thread - και μην τολμήσετε και το ξαναλλάξετε ώσπου να έρθω 

    Dream


    (*) Βλογιοκομμένου, γιατί εμείς οι ίδιοι τον ευλογήσαμε, εμείς και τον κόψαμε  
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αγαπητέ Dirty Harry aka DreamMaster αναφέρθηκά σε κρίση και όχι σε γνώμη οπότε ... μάλλον το διάβασα το μάθημά μου  , ίσως η υπομονή και η ελαστικότητα ελλατώνονται με τα χρόνια <s>, ιδιαίτερα σε έργο που έχει ξαναδεί κανείς.

    Το δίκιο δίκιο και έχεις δίκιο άσχετα αν

    "ενθάδε κείται ο Willliam Stykio,
    που πέθανε έχοντας πάντα δίκιο,
    πέθανε όπως έζησε,
    έχοντας πάντα δίκιο ο καυμένος,
    αλλά κι αν είχε άδικο
    το ίδιο θα ήταν πεθαμένος"
     
  8. potty65

    potty65 Regular Member

    DreamMaster σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως για το σχόλιο σου, είναι γραμμένο χωρίς εμπάθεια, με καλή διάθεση και χιούμορ. Επαναλαμβάνω ότι πρόθεση μου δεν είναι να κατακρίνω ανθρώπους, ο καθ' ένας κάνει τις επιλογές του και σε κάποια στιγμή πληρώνει τον λογαριασμό. Εχω κι εγώ μία ηλικία και μην νομίζεις ότι δεν έχω κάνει τις διαδρομές μου στο bdsm, ότι είμαι αδαής ή άσχετος. Γενικώς δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες διότι όλοι εσείς που διαφοροποιείστε από τους 'βανίλα", τελικά φυσιολογικοί άνθρωποι είστε, είτε το θέλετε είτε όχι, και όλοι εμείς οι υποτιθέμενοι "βανίλα", έχουμε την σκοτεινή πλευρά που εκδηλώνεται πολλές φορές πολύ πιό απρόβλεπτα και πολύ πιό βίαια απ΄όλων των υπολοίπων.

    Ισως καμιά φορά μιλάω απαξιωτικά, δεν το αρνούμαι. Αυτό όμως δεν γίνεται τυχαία, γίνεται γιατί εκφράζω μία άποψη, και αισθάνομαι την ανάγκη να την καταθέσω. Παράδειγμα: Διαβάζω για την περίπτωση της χ υποτακτικής που κοιμάται στο πάτωμα, που παίρνει άδεια για να κάνει τις φυσικές της ανάγκες, που μιλάει στον σύντροφο της στον πληθυντικό, κι όλα αυτά όχι στα πλαίσια ενός ερωτικού παιχνιδιού, αλλά στα πλαίσια ολόκληρης της ζωής της. Και ερωτώ, αυτή η γυναίκα δεν απαξιώνει η ίδια τον εαυτό της? Δεν τον υποβιβάζει σε επίπεδο ζώου που ακόμα και για τα αυτονόητα περιμένει την άδεια του 'ανώτερου' όντος? Δεν καθίσταται η ίδια με την συμπεριφορά της κατώτερη, άβουλη και έμβιο "αντικείμενο"? Δεν μου δίνει κι εμένα το δικαίωμα να πω την γνώμη μου, εφ' όσον δημοσιοποιεί την συμπεριφορά της αυτή?

    Επαναλαμβάνω δεν μιλάω για την ανάγκη για πόνο, υποταγή και εξευτελισμό στα στενά πλαίσια του ερωτικού παιχνιδιού. Φυσικά και δεν μπορώ να μπω στο κεφάλι της και να ερμηνεύσω τα παραγωγικά αίτια της βούλησής της. Εν πάσι περιπτώσει πολλά ειπώθηκαν και εγώ θα μπορούσα να είμαι πολύ πιό βάσιμα διαμαρτυρόμενος για τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς κάποιων που εκτοξεύτηκαν εκτός των άλλων χωρίς πραγματικό έρρισμα. Εσείς μου "κλείνετε το μάτι", μου λέτε να πες μας την γνώμη σου, εφ' όσον μοιράζεστε εκτός των άλλων και μαζί μου αυτήν την πλευρά του εαυτού σας, και μετά προσβάλεσθε. Είναι σαν να βλέπω ένα άνθρωπο να γαυγίζει, και να τον ρωτώ εαν είναι σκύλος, και αυτός να προσβάλλεται. Εγώ τουλάχιστον όταν γαυγίζω, δηλώνω σκύλος, έστω κι αν δεν είμαι.
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    RE: RE: Κηνύγι ανεμόμυλων?

    potty, νομίζω ότι μάλλον δεν καταλαβαίνεις γιατί ξεσηκώνεις τέτοιες αντιδράσεις. Ελπίζω να σε βοηθήσω να συνειδητοποιήσεις γιατί ορισμένα πράγματα χτυπούν άσχημα σε κάποια αφτιά.

    Λες ότι δεν σου αρέσουν οι ταμπέλες, όμως με την παραμικρή αφορμή τις "φοράς" σε κάποιους εδώ μέσα:

    Αμέσως αμέσως, αυτός ο "τελικά φυσιολογικός άνθρωπος" φοράει την ταμπέλα που του έδωσες και απαξιώνει τον εαυτό του, γίνεται ζώο, κατώτερη, άβουλη και αντικείμενο.

    Έχεις ποτέ αναρωτηθεί αν η ίδια δεν το βιώνει έτσι? Πριν της χαρίσεις τους χαρακτηρισμούς σου, δεν θα έπρεπε να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί επιλέγει να κάνει αυτά που κάνει? Το να προσπαθήσεις να καταλάβεις μια συμπεριφορά δεν νομίζω να απειλεί τη διαφορετικότητά σου με κανέναν τρόπο, ίσα ίσα σου χαρίζει μια πιο διευρυμένη οπτική γωνία και σε κάνει να στηρίζεις χωρίς προκαταλήψεις αυτό που τελικά επιλέγεις για τον ίδιο σου τον εαυτό.
    Άραγε βοηθάς κανέναν με το να τον χαρακτηρίζεις με διάφορα ουσιαστικά, ή μήπως το να στέκεσαι μόνιμα απέναντί τους βοηθάει τελικά εσένα τον ίδιο να αισθάνεσαι διαφορετικός?
     
  10. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    RE: RE: Κηνύγι ανεμόμυλων?

    Κανείς δεν έχει εμπάθεια, potty65, πίστεψέ με.

    Γι αυτό η γνώμη σου μετράει δυό φορές και θέλουμε να ακούμε ποιές όψεις του bdsm βρίσκεις λάθος και ΓΙΑΤΙ.

    Σε αυτό το ποστ σου βάζεις τουλάχιστον 3 εξαιρετικά θέματα:

    α) Αν διαφέρουν ουσιαστικά οι του BDSM με τους vanilla
    β) Πώς είναι δυνατόν κάποιοι / κάποιες να κάνουν 24/7 και ΤΡΕ χωρίς να νιώθουν υπάνθρωποι
    γ) Αν όποιος γαυγίζει δηλώνει σκύλος

    Το (γ) δεν είναι αστείο, γιατί κρύβει το αν δίνει το δικαίωμα σε άλλους να τον μεταχειρίζονται, λεκτικά ή αλλέως πως, έτσι.

    Αν νομίζεις ότι δεν τα έχουμε οι περισσότεροι αναρωτηθεί, γελιέσαι.

    Και ξέρεις γιατί αυτό το ποστ σου είναι εξαιρετικό; Γιατί ΔΕΝ δίνει τις απαντήσεις, ούτε καν τις δικές σου.

    Και επίσης, επειδή το ανεβάζεις Παρασκευή απόγευμα και θα έχουμε όλο το γουίκεντ να σκεφτούμε όλοι και να πούμε τις, σχετικά τεκμηριωμένες, απόψεις μας σε ξεχωριστά threads 

    humour=ON
    MasterJp, δίκιο Ιμαλάια έχεις για το "κρίση/γνώμη", αλλά μου χρωστάς: στον επόμενο, όταν "φορτώσω" εγώ και τον αγριέψω, να μου τον καλμάρεις εσύ!
    humour=OFF
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    DreamMaster: accepted (w/ & w/o humor) <s>
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    το ξερω πως ειμαι εκτος θεματος...

    αλλά μου ρθε στο μυαλο ενα αλλο role playing... αυτο του καλου και του κακου...

    συνειρμοι ειναι αυτοι..πως να τους περιορισω...