Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κοβει το ματι σας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Kaveiros, στις 9 Ιουνίου 2008.

  1. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Κοβει το ματι σας;

    Πιο πολυ απο το ματι μου, "κοβει" τ'αυτι μου. Πολυ παραμυθι με μεγαλο κοινο κιολας.
    Τοχουν κανει επιστημη.
    Εχω πλεον πιστεψει οτι υπαρχουν ανθρωποι που ζουν για να παραμυθιαζονται.
     
  2. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Παιρνω καποια δειγματα και ευελπιστω να μην κανω λαθος.Εδω και 6 μηνες δικαιωνομαι μερα με την ημερα.Τυχη?Εκοψε το ματι μου?Δεν καθομαι να το αναλυσω τοσο.Απλα το ζω...  
     
  3. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Κοβει το ματι σας;

    Εγω Tσιρικαουα μιλαει τετοια γλωσσα....εσυ αγγελακι με βελος στην πλατη ποια φυλη...;;;;; 
     
  4. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Κοβει το ματι σας;

    Καυκάσια.  
    Υ.Γ. Μπλιέτ.
     
  5. Lady_in_Red

    Lady_in_Red Regular Member

    κόβει το ρημάδι αλλά όταν εθελοτυφλούμε τι να το κάνουμε?

    μήπως αυτό σημαίνει οτι έχει κλειδώσει το μυαλό ή μήπως η ψυχή είναι ανάπηρη?

    ουφφφ δεν ρωταγες για τον καιρο?
     
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    Κόβει εξαιρετικά, αλλά συνήθως κάνω της κούτρας μου...
     
  7. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Κοβει το ματι σας;

    Τα μηνυματα που παιρνουμε απο τις πρωτες επαφες κατα τη γνωμη μου ειναι τα πιο
    σημαντικα,οι ανθρωποι φωναζουν αρκει να μπορεις να τους ακουσεις.Αργοτερα μπαινει
    κ το συναισθημα κ περιπλεκονται τα πραγματα...
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    You can't tell a book by its cover (τα φαινόμενα απατούν). Η άποψή μου είναι ότι αν και αυτό είναι εν μέρει αλήθεια, συνήθως αποφασίζουμε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αν κάποιος μας αρέσει ή όχι. Βασίζουμε αυτή την συναισθηματική απόφαση πάνω σε πάρα πολλά ερεθίσματα που παίρνουμε από τον άλλον. Από τον τρόπο που χτενίζει τα μαλλιά του, από τα ρούχα του, από την μυρωδιά του, από το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί, από τον τρόπο που μας κοιτάζει. Πολλά από αυτά είναι στερεότυπα και ίσως αποδεικνύονται λάθος στην πορεία. Τότε εκπλησσόμαστε που ο χεβιμεταλάς είναι τελειόφοιτος της οδοντιατρικής, ότι ο τύπος με το κάμπριο και το άψογο ντύσιμο δεν ξέρει να γράψει το όνομά του, ότι η ξαθιά bimbo είναι κάτοχος Ph.D., ότι ενας πιτσιρικάς είναι Κυρίαρχος της μοίρας του (εν δυνάμει).

    Άλλα είναι ορθά. Αν κάποιος αποφεύγει το βλέμμα μας όταν μας μιλάει και κοιτάζει το ταβάνι, ίσως λέει ψέμματα. Ή προσπαθεί να προβάλλει ψεύτικο image. Κάποιος που γέρνει προς τα εμάς όταν μας μιλάει δείχνει ενδιαφέρον για μας, κλπ. Το body language είναι συνήθως πιο σίγουρο για τέτοιες εκτιμήσεις. Υπάρχει και το θέμα της έλξης που βασίζεται στις φερομόνες αλλά τίποτα τέτοιο δεν έχει αποδειχθεί. Υπάρχει επίσης σύγκρουση ανάμεσα σε όσους πιστεύουν ότι τα ετερώνυμα έλκονται και σε όσους πιστεύουν ότι όμοιος ομοίω αεί πελάζει.

    Όμως όλα αυτά είναι λίγο επιφανειακά. Αν προσεγγίσουμε το θέμα λίγο βαθύτερα θα πρέπει να μιλήσουμε για την ελεύθερη βούληση και την μοίρα. Κατ’ αρχάς, ίσως αυτό που λενε διάφοροι ψυχολόγοι ότι δεν υπάρχει ο παράγοντας τύχη στις γνωριμίες μας να είναι αλήθεια. Από τους εκατοντάδες ανθρώπους που συναντούμε στη ζωή μας υπάρχουν μερικοί που τραβούν την προσοχή μας περισσότερο από άλλους. Γίνονται μοναδικοί για μας. Ότι μας συμβαίνει ενεργοποιείται από μη συνειδητούς παράγοντες. Και άρα οι φιλίες μας, οι έρωτές μας, οι γνωριμίες μας δεν είναι τυχαίες αλλά τις δημιουργούμε εμείς. Εάν πρόκειται για μη συνειδητές επιλογές, πού είναι η ελεύθερη βούληση; Από την άλλη, αν τίποτα δεν είναι τυχαίο και αν μη συνειδητά κίνητρα καθορίζουν τις αποφάσεις μας, τότε είμαστε τελικά εμείς οι αρχιτέκτονες της μοίρας μας (“Fabrum esse suae quemque fortunae,” Appius Claudius Caecus). Και άρα δεν υπάρχει προκαθορισμένη μοίρα.

    Αν φαίνεται ότι ξεφεύγω από το θέμα, απλά φαίνεται έτσι. Γιατί αν ισχύουν τα ανωτέρω τότε πρέπει να πούμε ότι ο καθένας από εμάς ζει σε κάποιο ψυχολογικό πεδίο που είναι είτε θετικό είτε αρνητικό. Και άρα αντιλαμβανόμαστε ίσως σε μη συνειδητό επίπεδο το ψυχικό πεδίο του άλλου. Και ενστικτωδώς λέμε, αυτός μου αρέσει ή όχι. Πάνω σε αυτό βασίζεται η αρχική εκτίμησή μας για κάποιον άλλον. (Carotenuto, The difficult art, A critical discourse on psychotherapy, σελ. 88).
     
  9. loreato

    loreato Regular Member

    Απάντηση: Κοβει το ματι σας;

    Κόβει; Σιγά μην κόβει! Συνήθως το ξεγελάνε τα στηθάκια, πόσο μάλλον όταν είναι λαλίστατα...Αλλά που θα πάει; Θα μεγαλώσω, θα πάω σχολείο κι εκεί θα μάθω να τα βλέπω όλα! Κι αν μάλιστα η κυρία με διδάσκει σκυμένη στοργικά πάνω μου, με το ντεκολτέ γεναιόδωρο, τότε τα ξαναλέμε!
     
  10. Δεν ξέρω εάν εσάς κόβει το μάτι σας...
    Ένα μόνο γνωρίζω για μας σε τούτον το μαχαλά, αγαπητοί:
    Το μάτι μας γυαλίζει, ολονών.

    Αλλού το μάτι σου κι αλλού η κούτρα σου;  


    Υ.Γ.: Όταν ο Αλλάχ έριχνε τις πετριές, κάποιοι τρέχανε να μαζέψουν κι άλλες
     
  11. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Εμένα το μάτι μου κόβει τόσο πολύ που ξυρίζομαι χωρίς να κοιτάω καθρέφτη για να μην κοπώ.

    Dream
     
  12. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Re: Κοβει το ματι σας;

    Γιατι το ψυχολογικο πεδιο να ειναι θετικο η αρνητικο κ οχι απλα προσωπικο.Ισως να αναφερεσαι
    στην επιδραση του πανω μας.Η ελευθερη βουληση δεν προυποθετει καποιο βαθμο αυτογνωσιας για να ειναι ελευθερη;