Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κοινοκτημοσύνη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 1 Οκτωβρίου 2006.

  1. female

    female Contributor



    Έμαθα πρόσφατα για τρεις Masters (straight), καθηγητές πανεπιστημίου στη Αμερική που ζουν αρμονικότατα στην ίδια μονοκατοικία, έχουν παρόμοια σεξουαλικά και περισεξουαλικά γούστα και μοιράζονται μία σκλάβα, η οποία επίσης ζει μαζί τους.

    Στην περίπτωση που ένας από τους τρεις ή και οι τρεις συνολικά δεν είναι ικανοποιημένοι από αυτήν σε οποιοδήποτε πεδίο, της δίνεται μια περίοδος να δοκιμάσει την βελτίωσή της. Αν δεν το επιτύχει, θα διακόψουν τη σχέση μαζί της και θα αναζητήσουν μια άλλη.

    Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα;
    Στο εξωτερικό;

    Υπό ποιες προϋποθέσεις πιστεύετε ότι είναι εφικτός ένας ανάλογος τρόπος ζωής;

    Θα τον δοκιμάζατε;

     
  2. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Κοινοκτημοσύνη

    Εμένα προσωπικα δεν νομίζω οτι θα με χαλούσε να με μοιράζονταν στον ίδιο χώρο
    3 όμορφες Mistresses αλλα ειμαι και περίεργος να δώ αν θα είχα τις απαιτούμενες αντοχές
    για τριπλά καθήκοντα !
    Βεβαια οι αρχαίοι ελεγαν ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ οπότε ειμαι σίγουρος πως όλο και κάποιες
    παρενέργειες θα είχε αυτός ο τρόπος ζωής που αυτή τη στιγμή δεν εχω κάτσει να
    σκεφτώ.
     
  3. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Γνωστή ιστορία μου φαίνεται αυτή, το σίγουρο είναι οτι απ'τη στιγμή που είναι δυνατόν να γίνει μπορεί να γίνει, τώρα το αν θα το έκανα εγώ αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, ίσως αντί για 3 Masters να ήμουν με μια Αφεντρα και μια σκλάβα, αλλά πάλι δεν μπορώ να ξέρω πώς θα έβγαινε το όλο θέμα.
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Στο εξωτερικό γνωρίζω περιπτώσεις Μasters και Mistresses να μοιράζονται την ίδια σκλάβα/σκλάβο. Για την Ελλάδα έχω ακούσει αόριστες φήμες, τίποτα συγκεκριμένο.

    Υπάρχει κάποιο thread κάπου χαμένο στο BDSM discussion όπου είχε ξανασυζητηθεί το πως είναι εφικτή μια τέτοια σχέση.

    Αν εξαρτιόταν από μένα, όχι, δεν θα το δοκίμαζα γιατί με φοβίζει η πολυπλοκότητα μιας τέτοιας κατάστασης.
     
  5. female

    female Contributor

    Απ' ότι φαίνεται και από το σουξέ του νήματος, ένα τέτοιο σχήμα δεν εμφανίζεται ιδιαίτερα ελκυστικό στην Ελλάδα.

    (Παρομοίως έχω ακούσει για έναν σκλάβο και τρεις Κυρίες, αν και χωρίς συγκατοίκηση.)

    Αναρωτιέμαι τους λόγους.

    (Τα εφήμερα πολύπλοκα σεξουαλικά σχήματα, κοινώς παρτούζες, ακούω οτι είναι γενικά πολύ "in", αν και δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς στο χώρο.)

    Υποθέτω οτι κάποιοι απ' αυτούς είναι οι έντονες, ακόμα, επιρροές της παραδοσιακής δυαδικής οικογενειακής μορφής, η έντονη κτητικότητα, και ο, πραγματικά μεγάλος, κόπος και προσπάθεια που χρειάζεται για τον/την υπό.


     
  6. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Ολίγον οξύμωρος σε πρώτη ανάγνωση ο τίτλος του νήματος!

    Θέλω να πω, μια άσκηση σαν αυτή που περιγράφεται ακυρώνει την έννοια της ιδιοκτησίας, όχι; Εκτός αν η παραπομπή σε "κτήμα" αναφέρεται στο όργωμα, το θέρισμα και την .. σπορά του - εξ αδιαιρέτου πάντα!

    Επειδή δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με την ιδιοκτησία, ιδίως από τότε που συνειδητοποίησα ότι μέλη του κατ΄επίφασιν "ιδιόκτητου" σώματός μου κάναν του .. κεφαλιού τους, δεν (θα) είχα ποτέ πρόβλημα για κάτι τέτοιο.
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    Καλο ακούγεται και καθόλου απιθανο..αφου τη βρίσκουν οι 4 τους εμας δεν μας πεφτει λογος...όσο για την Ελλάδα...αν συμβει κατι τετοιο θα πρεπει να μπουν και οι 4 στο βιβλιο Giness..
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    Δε δουλεύει μακροπρόθεσμα. Αλλά όσο κρατάει έχει πολύ ενδιαφέρον.
     
  9. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Γιατί όχι?
    Μία χαρά μου ακούγεται  
    Στην Αμερική έχω ακούσει πολλά τέτοια, εγώ ευελπιστώ να έχω 2-3 και γιατί όχι και 4 σκλάβους μαζί όταν θα μετακομίσω Αθήνα.
    Εγώ σίγουρα θα περνάω καλά, όσο για τα σκυλάκια?
    Ας απαντήσουν τα ίδια αν και δεν με ενδιαφέρει η άποψή τους καθόλου
     
  10. female

    female Contributor

    Εύχομαι ολόψυχα να γίνει πραγματικότητα!

    Παρ' όλ' αυτά, αγαπητή Princess_of_Pain, εδώ το ερώτημα είναι αντεστραμμένο -- όχι ένας ή μία κυρίαρχος και πολλοί / πολλές υπό, αλλά περισσότεροι του ενός ή της μιας κυρίαρχου να μοιράζονται, να έχουν κοινή "ιδιοκτησία" ή "χρησικτησία" σε έναν ή μία υπό.

    Αυτό θα ήταν επιθυμητό;

     
  11. Dreamaster wrote:
    "Θέλω να πω, μια άσκηση σαν αυτή που περιγράφεται ακυρώνει την έννοια της ιδιοκτησίας"

    Aσφαλώς!!!


    KyriosG
    "Δε δουλεύει μακροπρόθεσμα....."

    Θα συμφωνήσω με αυτό.
    Οπότε ποιό το νόημα να κάνω κάτι που έχει σύντομη ημερομηνία λήξης. Για να την λέω ότι το έχω κάνει (ωραία ομολογώ το έχω κάνει). Μy opinion μόνο προβλήματα επιφέρει. Άλλο σχέση αλλο παρτούζα. Σαφέστατα δεν συμφωνώ με την ενοια της κοινοκτημοσύνης ειμαι τόσο κτητικός που μου είναι αδιανόητο να μοιράζομαι κάτι για το οποίο έχω ιδρώσει και αγωνίστει με έναν άλλο. Έχω αποδεχτεί ότι στην βάση μου έχω ζωωδη ένστικτα και δεν τα αποτάσομαι γιατί θα πάψω να είμαι άνθρωπος (λογική μέσα στο ένστικτο ένστικτο μέσα στη λογική). Εσείς θα δεχόσασταν άυριο το όμορφο διαμερισματάκι σας να το μοιραστήτε με άλλους 10 (έστω ότι τους εμπιστεύεσται). Γιατί να δεχτώ να μοιραστώ εναν άνθρωπο. Εκτός αν πρόκειται για άλλους σκοπούς. Με τίποτα. Στην Αμερική μπορεί ο καθένας να πει την αρχιδία του δεν πάει να πει ότι εγώ θα την αφομοιώσω για να χαρακτηριστώ "προοδευτικός".
    Χαιρετίσματα.
     
  12. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    όχι για μένα αυτό.
    Είμαι ατομίστρια και ποτέ δεν θα μοιραζόμουν κάτι