Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κορσέδες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 2 Αυγούστου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη Σ/σας για τη χρήση κορσέδων με μπανέλες σε υποτακτικές ως μέσο body modification, ταπείνωσης, πειθαρχίας αλλά και πρόκλησης πόνου.

    Στη Αγγλία και ίσως και σε άλλα μέρη έχει μεγάλη πέραση, πιθανά επειδή παραπέμπει στη Βικτωριανή εποχή που οι γυναίκες δεν είχαν το προνόμιο της κοινωνικής ισότητας που έχουν σήμερα.

    Σε Μ/μας στην Ελλάδα είναι κάτι σχετικά άγνωστο, νομίζω.

    Για μένα ένα μόνο είδος ντυσίματος θα ήταν πιό ερεθιστικό από έναν καλοφτιαγμένο κορσέ που θα έπρεπε να φοράω για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα (όχι τεράστια για να αποφύγω κυκλοφοριακά προβλήματα), και που συνεχώς θα έσφιγγε.

    Κατόπιν εντολής του Κυρίαρχου, και αφού θα είχα προσπαθήσει με δάκρυα στα μάτια, να κάνω το μαρτύριο πιό ελαφρύ. Που θα εμπόδιζε τις κινήσεις μου, που θα με πονούσε, που θα ήταν έτσι φτιαγμένος ώστε να είμαι πλήρως διαθέσιμη. Και που θα μου έδινε την ικανοποίηση να βλέπω το σώμα μου ως μία τέλεια κλεψύδρα.

    Το έχετε επιβάλει ως Κυρίαρχοι; Το έχετε βιώσει ως υποτακτικές; Ποιά είναι η άποψή Σ/σας;
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Χωρίς να το έχω βιώσει lilly πρεπει να ομολογησω πως στην σκεψη του με πιανει ασφυξία. Εχω φορεσει σπάνια σουτιέν για τον ίδιο λόγο και δεν είχα ποτε δυσκολια να αποχωριστω λοιπα εσωρουχα γιατι μου αρεσει η ελευ8ερια και η ανεση.
    Η αληθεια ειναι πως ο κορσες βοηθα στο body modification και μαλλον θα το χρειαζομουν αλλα για σκεψου την έρμη μεση ελληνιδα να πρεπει να τρεχει στο κέντρο της Αθηνας πχ μεσα στο κατακαλοκαιρο φορωντας αυτο το πραμα.
    Τελος θα συμφωνησω πως ειναι πολύ όμορφο ενδυμα η ακσεσουαρ και ναι εξαπτει φαντασιες αλλα ευχομαι Ο Κυριος μου να μην το θεωρησει απαραιτητο full time ενδυμα για την σκλαβα Του λολ
     
  3. Mr Aboriginal

    Mr Aboriginal New Member

    Γεια σας κορίτσια, χαίρομαι αφάνταστα που κάποιος άνοιξε το θέμα γύρο από τους κορσέδες. Ομολογώ που είναι κάτι αρκετά άγνωστο για τα Ελληνικά δεδομένα. Έχοντας ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και ειδικά στην Αγγλία είχα την ευκαιρία να έρθω σε επαφή με το θέμα.
    Νομίζω πως αρχικά έχετε προσεγγίσει το θέμα λάθος και το σίγουρο είναι πως αν κάποιος άπειρος διαβάσει τα λεγόμενα της carissa[LT] θα φύγει τρέχοντας.
    Πριν λοιπόν φτάσουμε στο κομμάτι της εκπαίδευσης πρέπει να πούμε πως ένας κορσές είναι ένα πολύ ιδιαίτερο ένδυμα με αρκετά υψηλό κόστός. Οι κορσέδες κατασκευάζονται από πολλά διαφορετικά υλικά και ενώ μπορεί να έχουν μπανέλες μπορούν ταυτόχρονα να είναι εξαιρετικά άνετοι και να μην προκαλούν δυσφορία.
    Επίσης διαφέρουν σε μήκος, ξεκινούν από ένα απλό μπούστακι και καταλήγουν ολόσωμοι! Από εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογής το επίπεδο περιορισμού που επιθυμεί ο καθένας να επιβάλει.
    Ένα πολυ σημαντικό θέμα που σχετίζεται με την άνεση του κορσέ είναι το αν έχει φτιαχτεί με βάση το σώμα μας ή είναι αγορασμένος από το ράφι. Οι κορσέδες που φτιάχνονται κατά παραγγελία είναι πολύ πιο άνετοι και έχουν υπολογισμένη κάθε τυχόν ανωμαλία του σώματος!
    Φορώντας τον κορσέ: ένα εξίσου σημαντικό στάδιο. Όλους τους καλούς κορσέδες πρέπει να τους σπάσουμε πριν αρχίσουν αυτοί να σπάνε εμάς. Για να γίνω κατανοητός πρέπει να φορέσουμε ένα κορσέ αρχικά αρκετά χαλαρά, για να πάρεί την μορφή του σώματος και για να ισχυροποιηθούν η ραφές του. Μετά από 10-15 φορές μπορούμε πλέον να αρχίσουμε να ψάχνουμε τα όρια μας.
    Εκπαίδευση : ένα μεγάλο κεφάλαιο. Εδώ τα πράγματα πρέπει να γίνουν πολύ πιο αργά και σταδιακά. Το υποτακτικό μέλος μπορεί να μειώσει σημαντικά και μόνιμα την περιφέρεια της μέσης αλλά μετα από πολύ χρόνο. Σε μια τέτοια μορφή εκπαίδευσης δεν αλλάζει μόνο το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό, πρέπει να δώσουμε χρονικό περιθώριο στα όργανα να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες.
    Βέβαια είναι πολλοί λίγοι αυτοί που φτάνουν σε τέτοιο σημείο. Σε προσωπικό επίπεδο χρησιμοποιώ τον κορσέ για να κάνω προσωρινά δύσκολη την ζωή της sub μου και για να ομορφαίνω το παρουσιαστικό της. Αγαπημένος τρόπος που θέλω να την βλέπω να κάνει της δουλείες της , ένας πολύ στενός κορσές μέχρι του γοφούς με την συνοδεία μιας hobble skirt (πολλή στενή φούστα μέχρι τους αστραγάλους που περιορίζει τη κίνηση και επιτρέπει πολύ μικρά βήματα) και ένα ζευγάρι αρκετά ψηλά παπούτσια! Ένα τέτοιο ντύσιμο αλλάζει πολύ τις κινήσεις του ατόμου και τον βάζει να σκεφτεί πολλές φορές τις κινήσεις του πριν τις υλοποιήσει. Πολλές φορές το σκύψιμο γίνεται απαγορευτικό και απαιτείται γονάτισμα, αλλά πως γονατίζεις αν και τα χέρια βρίσκονται σε κάποια μορφή περιορισμού?
    Νομίζω πως έδωσα αρκετή τροφή για σκέψη και κουβέντα!
    Παράκληση μην απορρίπτετε κάτι τόσο εύκολα χωρίς να το έχετε δοκιμάσει!
    Συμβουλή προς φίλους Dom k Masters τα αποτελέσματα ενός κορσέ είναι ευεργετικά
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν είναι τόσο τα κυκλοφοριακά προβλήματα, όσο προβλήματα παραμόρφωσης της κοιλιακής χώρας αυτά που πρέπει να προσεχθόυν tender_lilly. Βρίσκω την χρήση του κορσε άκρως ελκυστική οπτικά και πολύ χρήσιμη <s> για τους λόγους που ανέφερες (και ακόμη χρησιμότερη εν ελλάδει για τους λόγους που θα προτιμούσε να την αποφύγει η carissa <eg> ) και για μερικούς ακόμη που έχουν να κάνουν με την συνεχή αίσθηση της κυριαρχίας στην σκλάβα.

    Την έχω εφαρμόσει για σύντομες περιόδους με πολύ καλά αποτελέσματα οπτικά και μη.

    carissa: όσο και αν η μή χρήση εσωρούχων να βρίσκει εφαρμογή στην πλήρη διαθεσιμότητα της σκλάβας, τίποτε κατα την άποψή μου δεν μπορεί να προσφέρει το στήθος της και τα οπίσθιά της τόσο όμορφα και αποτελεσματικά όσο ένας σφιχτοδεμένος κορσές΄ . Όσον δε αφορά το θέμα της άνεσης αφ' ενός δεν νομίζω πως είναι τόσο σημαντικό για μια σκλάβα ιδιαίτερα σε σχέση με την γνώση της ευχαρίστησης που προσφέρει στον ιδιοκτήτη της και αφ' ετέρου ... αν δεν έχει ζορι δεν είναι D/s  

    Καλως ήρθες Mr Aboriginal
    Είδα το post σου μετά την συγγραφή του δικού μου (το γράφαμε την ίδια στιγμή) και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, επιπλέον δε δίνει μια ιδέα για το τι εννοώ με το "συνεχή αίσθηση κυριαρχίας στην σκλάβα"  
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ωφείλω να ομολόγήσω πως το θέμα αυτό μου ήταν σχετικά άγνωστο και ευχαριστώ την tender lilly που το έθεσε και ιδιαίτερα ευχαριστώ Τον Mr Aboriginal και Τον MasterJp για όλες τις πληροφορίες.

    Δεν θα κρύψω πως κοιτώντας παλιά στο Net διάφορους κορσέδες, ιδιαίτερα εκείνους που αφήνουν ελεύθερο το στήθος,   ένιωσα την επιθυμία να το δοκιμάσω, αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ πως θα μπορούσε να είναι πολύ περισσότερα από ένα σεξυ εσώρουχο και οι πληροφορίες Σας με ενθουσίασαν.

    ευχαριστώ πολύ.
     
  6. eros_hermes

    eros_hermes Regular Member

    Ξέρετε που πρωτοαναφέρθηκαν κορσέδες στη ιστορία; Αν νομίζετε στη Βικτωριανή εποχή κάνετε λάθος.Αναφέρθηκαν στη Μινωική περίοδο μεταξύ 3000-1400 πχ.

    Απόσπασμα από το "History of Corsets" στο site:

    http://www.eucosy.org

    Εκεί μπορείτε να δείτε ιστορικά στοιχεία,διάφορους τύπους και συμβουλές πανω στο θέμα υγείας.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιά όσους ενδιαφέρονται πάνω στο θέμα και είναι γραμμένο στα Αγγλικά & Γερμανικά.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    H αλήθεια είναι eros hermes ότι η γενιά Μ/μας αλλά και οι προηγούμενες δεν έχουν εφεύρει απολύτως τίποτα στον έρωτα!

    Καμμιά φορά νομίζουμε ότι είμαστε οι πρώτοι που σκέφτηκαν να εφαρμόσουν κάτι, ίσα - ίσα για να ανακαλύψουμε ότι δεν είμασταν τελικά οι πρώτοι αλλά οι τελευταίοι!

    Δεν είναι διασκεδαστικό αυτό;  
     
  8. eros_hermes

    eros_hermes Regular Member

    Αν αναφέρεσαι γιά τους σύγχρονους Ελληνες και στις αμέσως προηγούμενες γενιές θα συμφωνήσω ότι είμαστε ουραγοί στο οτιδήποτε αφορά τον έρωτα. Βέβαια δεν θα ήθελα να επεκταθούμε σε αυτό το thread, ίσως αξίζει να αναλυθεί το γιατί σε κάποιο νέο.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Κορσέδες

    Απλά εννοούσα ότι στον έρωτα και στο σεξ, ότι μπορεί να φανταστεί κανείς ήδη υπάρχει και πολύ συχνά από αρχαιοτάτων χρόνων.

    Και ότι οι προσωπικές διαδρομές που διανύει κάποιος μέχρι να βρει τον εαυτό του στον έρωτα έχουν ήδη διανυθεί από πολλούς άλλους νωρίτερα.

    Οπωσδήποτε είμαι εκτός θέματος στο thread αυτό. mea culpa 
     
  10. eros_hermes

    eros_hermes Regular Member

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο κορσές δημιουργήθηκε σαν ένα μέσο καλλωπισμού και οι προσταγές της μόδας ,τις εποχές που ήταν σε έξαρση η χρήση του,επέτασσαν το τονισμό της λεπτης μέσης με αντίστροφο τονισμό του στήθους και της περιφέρειας.Ατόνησε η χρήση του κατά το μεσοπόλεμο με σχεδόν κατάργησή του μέχρι τη δεκαετία του 80 οπότε άρχισε σιγά-σιγά να επανέρχεται κύρια σαν φετιχιστικό αξεσουάρ και μάλιστα τώρα τελευταία άρχισε να φοριέται και εξωτερικά.
    Τώρα όσον αφορά τη χρήση του στο BDSM δεν κατέχει ένα πρωτεύοντα ρόλο ούτε μπορεί να θεωρηθεί body restraint. H επιλογή μεγέθους γίνεται
    σε 2 νούμερα (μετριούνται με ίντσες) μικρότερο της μέσης γιά απλό σφίξιμο και συγκράτηση που παρέχει πολύ άνετες κινήσεις μέχρι 4 νούμερα μικρότερο που είναι το πλήρες σφίξιμο με σχετικό περιορισμό κινήσεων.
    Προσοχή στη διάρκεια συνεχους φορέματος του κορσέ.Υπάρχει ο όρος 23/7 που σημαίνει ότι μία ώρα την ημέρα θα πρέπει να αφαιρείται μιά και συμπιέζονται και εσωτερικά όργανα που θα πρέπει να επανέρχονται σταδιακά.
     
  11. zulu

    zulu New Member

    Διαβάζοντας το συγκεκριμένο post διαπίστωσα πως το θέμα έχει αγγιχτεί περισσότερο εγκυκλοπαιδικά και δεν έχουν καταχωρηθεί πολλές προσωπικές εμπειρίες.
    Υπηρετώ σαν σκλάβος τα τελευταία 10 χρόνια της ζωής μου και ίσως να είμαι το τελευταίο άτομο από το οποίο κάποιος θα περίμενε να γράψει τις εμπειρίες του πάνω σε κορσέδες.
    Η πρώτη επαφή μου ήταν πριν ακριβώς 8 χρόνια όταν η τότε Κυρία μου στο Λονδίνο αποφάσισε πως ήταν η κατάλληλη στιγμή για να με μετατρέψει σε σκλάβα. Όλο αυτό ξεκίνησε σαν μία προετοιμασία για ένα fetish party στο οποίο θα πηγαίναμε μερικές εβδομάδες μετά.
    Μου δήλωσε πως ο κορσές θα με βοηθούσε εγκεφαλικά να μπω περισσότερο στον ρόλο μου ενώ παράλληλα θα βελτίωνε και το οπτικό αποτέλεσμα.
    Οφείλω να πω πως και οι δυο αποστολές του εκτελέστηκαν στο έπακρο. Η διαδικασία προσαρμογής στον κορσέ ήταν αρκετά κουραστική και επώδυνη όμως με συνεπήρε η αλλαγή που έβλεπα στην εμφάνιση σου. Όλα έγιναν τόσο σταδιακά που τη ημέρα του πάρτι δεν μπορούσα να πιστέψω πως η μέση μου ήταν 6 ίντσες στενότερη από ότι συνήθως.
    Ομολογώ πως απο τότε όποτε φοράω κορσέ αισθάνομαι πολυ διαφορετικά και περνάω σε ένα εντελώς ιδιαίτερο state of mind!!!!
    Η διαφορά με οποιαδήποτε άλλη μέθοδο περιορισμού είναι η διάρκεια. Και πιστέψτε με ο περιορισμός με τον κατάλληλο κορσέ μπορεί να γίνει πολύ έντονος και επώδυνος ειδικά όταν δυσκολεύει την αναπνοή διότι δεν υπάρχει χώρος για να πάρεις μεγάλες ανάσες.
    Ελπίζω να έδωσα μια καλή εικόνα της εμπειρίας του να φοράς ένα κορσέ!
     
  12. she_Dragon

    she_Dragon Regular Member

    Πολύ ενδιαφέρον το thread που άνοιξε η tender lilly καθώς κ οι αναφορές των υπολοίπων μελών στο θέμα του κορσέ κ της χρήσης / χρησιμότητας του.
    Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με το θέμα σε κάποιο κρατικό κανάλι κ ομολογώ ότι μου είχε αρέσει πολύ, εκτός από τις ιστορικές αναφορές (ανέφερε κ την Μινωική εποχή στην Ελλάδα) έδειχνε περιπτώσεις γυναικών που το είχαν εφαρμόσει (στη σημερινή εποχή) θέλοντας να αλλάξουν, να βελτιώσουν το σώμα τους.
    Τα αποτελέσματα στο γυναικείο σώμα με εντυπωσίασαν ήταν πραγματικά πανέμορφα! κ άκρως ερωτικά!!
    Οι συγκεκριμένες κοπέλες ανέφεραν ότι στην αρχή ήταν κάπως δύσκολο να το φορούν σχεδόν νυχθημερόν όμως το συνήθισαν κ δεν το αλλάζουν μετά από τα αποτελέσματα που είδαν στο σώμα τους, όχι μόνο στο σχήμα αλλά κ με αρκετά κιλάκια που έχασαν αφού δεν μπορούσαν να φάνε μεγάλες ποσότητες τροφής. Χμμμμμ…….. αρχίζω να το σκέφτομαι σοβαρά