Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κριτήρια επιλογής status

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 23 Ιουνίου 2007.

?

Τι σας ώθησε να επιλέξετε το status σας;

  1. Η κλίση μου προς κάποιο/α φετίχ που θεωρώ πως δηλώνει/ουν την θέση μου

    8 vote(s)
    16,3%
  2. Η επιθυμία μου για έλεγχο ή απώλεια ελέγχου

    25 vote(s)
    51,0%
  3. Δεν έχω συγκεκριμένη επιλογή, θα πειραματιστώ και θα αποφασίσω

    3 vote(s)
    6,1%
  4. Κάτι άλλο

    13 vote(s)
    26,5%
  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η πορεία ένταξης στον χώρο που καλείται σαδομαζοχισμός ποικίλλει από άτομο σε άτομο. Εικάζω πως υπάρχουν κάποιες κοινές παράμετροι που μας ώθησαν προς κάποια κατεύθυνση και οφείλονται για την επιλογή του status που μας εκφράζει. Όμως, θα ήθελα να δω σχηματικά πόσο τα φετίχ ή οι φαντασιακές εικόνες λειτούργησαν καταλυτικά προς την ένταξη και την επιλογή αυτή.
    Σε περίπτωση που η επιλογή είναι η 4η "Κάτι άλλο", θα ήθελα να αναφέρετε τι είναι αυτό.
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    το 2ο...
     
  3. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Κριτήρια επιλογής status

    Το δεύτερο και όχι μόνο στην σεξουαλική μου ζωή.

    Ενίοτε όμως με κουράζει η "τεμπελιά" των υποτακτικών. Γιατί, άλλο να είσαι τεμπέλης και άλλο υποτακτικός. Αλλά, τα συγχέουν μέσα στο μυαλό τους
     
  4. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Κριτήρια επιλογής status

    Το 2ο. Απλά!
     
  5. tangerine

    tangerine Regular Member

    Απάντηση: Κριτήρια επιλογής status

    Εγω δεν ειμαι ετσι.

    Εγω θελω να ειμαστε σαν δυο πεταλουδιτσες και να πεταμε ελευθερα και χαριτωμενα απο λελουδι σε λελουδι, απο κλαρι σε κλαρι και απο παντζουρι σε παντζουρι!

    Θελω να μην υπαρχει βιαση σε οτι κανουμε αλλα να παμε οπου φυσει ο ανεμος... ενιοτε και προς τον τοιχο, ενιοτε εκει που ψεκαζουν ντι ντι ντι! Ας ειναι...

    Και θελω, οταν θα ειμαστε στην προηγουμενη κατασταση μεσα στα κουκουλια, δωρο ντι βι ντι για να βλεπω τσιτσιολινα και να φτιαχνομαι και μια γραμμη ιντερνετ για να σας γραφω...
     
  6. naida

    naida Regular Member

    Η επιθυμία μου για απώλεια ελέγχου.Να μην μπορώ να ελέγχω εμένα ή οτιδήποτε άλλο.
    Δεν ήταν εύκολη η επιλογή status, πολλές φορές η συμπεριφορά μου και οι αντιδράσεις μου
    με έκαναν να το σκέφτομαι.
    Στην αρχή μάλιστα δήλωνα switch μα μετά απο λίγο βαριόμουν αφόρητα  
    Υποθέτω πως επιλέγεις ως status αυτό που σε γεμίζει,αυτό που σου δείχνει καινούρια χρώματα,
    που σου δείχνει οτι ζείς, αυτό που προτιμάς να σου βγάζουν
    (οχι πως δεν υπάρχουν-δεν έχεις κι άλλα).
    Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα, συγχωρέστε με  
     
  7. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Κατι αλλο: Η φυση μου
     
  8. Feng

    Feng Regular Member

    Απάντηση: Κριτήρια επιλογής status

    το 4.

    με ορισμενους ανθρωπους ειμαι sub του κερατα, και με τους ιδιους σε τριο ειμαι domme προς το τριτο ατομο.

    σε αλλες περιπτωσεις ειμαι παλι sub αλλα εχω σαφες οριο και πολυ εγωισμο, πραγμα που σημαινει οτι δεν ειμαι γνησια sub γιατι μεχρι τωρα τουλαχιστον, δεν εχω υποταχθει πληρως.
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Ανωμαλάρα που λένε.
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την συμμετοχή σας στο poll.
    Θα επιθυμούσα να κατατεθούν απόψεις και από άλλα μέλη, ανεξαρτήτως status, ώστε να περάσω στο δεύτερο σκέλος του προβληματισμού μου.
     
  11. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Re: Απάντηση: Κριτήρια επιλογής status

    Ενα μερεμετι ισως να ηταν ιδανικο.
     
  12. Kah

    Kah Guest

    Ενστικτωδώς το 2.
    Ομως αν ο ορισμός:

    "D/s is often referred to as the "mental" side of BDSM. Physical contact is not a necessity, and can even be conducted anonymously over telephone, email or (more recently) instant messaging services. In other cases it can be intensely physical, sometimes traversing into sadomasochism. In D/s, one takes pleasure or erotic enjoyment out of either dominating or being dominated. Those who take the superior position are called dominants, doms (male) or dommes (female), while those who take the subordinate position are called subs or submissives (male or female)."

    είναι σωστός, τότε είναι ένα βαθύτερο αίτιο, το οποίο απλά δεν γνωρίζω. Η λέξη "superior" του ορισμού συνεπάγεται ευθύνης επειδή πρέπει να γνωρίζω πως να χειριστώ το δώρο της "subordinate". Δεν μπορώ - ακόμη - να κατανοήσω για πιο λόγο ένας dom θα πρέπει με το ζόρι να θεωρείται (σε ατομικό επίπεδο) πιο "superior" από μία sub, που συνειδητά την ελευθερία της, την κάνει σκλαβιά. Και επειδή θα μπλέξουμε, διαλέγω την κουρτίνα 4!

    *Πηγή ορισμού http://en.wikipedia.org/wiki/Domination_and_submission_(BDSM))