Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυρίαρχοι/ες - υποτακτικοί/ες ---> Α.Μ.Ε.Α.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zoyzoy_, στις 16 Νοεμβρίου 2006.

  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Με αφορμή μια αναφορά που έκανε η Princess_Of_Pain για άτομα με ειδικές ανάγκες στο Off topic, θα ήθελα να θέσω τα εξής ερωτήματα:

    - Κατά πόσο μπορεί ένας/μια Κυρίαρχος/η με ειδικές ανάγκες να εμπνεύσει εμπιστοσύνη, σιγουριά σε έναν υποτακτικό/η;
    - Ή στη αντίθετη περίπτωση ένας/μια υποτακτικός/η με ειδικές ανάγκες κατά πόσο είναι ικανός/ή να ακολουθήσει τις εντολές Του/Της;
    Τι κινήσεις πρέπει να γίνουν ώστε να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα και από πρακτικής πλευράς (session) αλλα και από ψυχολογικής πλευράς!
    Παρακαλώ παραθέστε τις απόψεις σας και θα επανέρθω κι εγώ καταθέτοντας τη δική μου. Το θέμα είναι ανοιχτό για όλους  
     
  2. gaby

    gaby Guest

  3. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    ναι το ειδα κι εγώ αυτό το θέμα πριν ανεβάσω το thread αλλά δεν εχει αναλυθεί τπτ και πέρα από αυτό μιλάει μονο για Κυρίαρχους και όχι για υποτακτικούς που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. Παρόλα αυτά αν ως Moderator θεωρείς πως πρέπει να μεταφερθεί εκεί έχεις την άδεια να το κανεις  
     
  4. Το να πω ότι ένα άτομο με ειδικές ανάγκες ΔΕΝ έχει δικαίωμα να ανήκει σε αυτό το χώρο θα ήταν ρατσιστικό. Άτομα με ειδικές ανάγκες έχουν αποδείξει ότι μπορεί να έχουνε απίστευτες ικανότητες (αθλήματα θες, δεξιότητες θες you name it) - πρώτα θέλοντας να το αποδείξουνε στον εαυτό τους, γιατί από εκεί ξεκινάνε όλα - και βάζουνε τα γυαλιά σε πολλούς απο εμάς τους "Υγιεις" και "Ακέραιους". Ένα από αυτά που είχα την τιμή να γνωρίσω στην ζωή μου είχε και Ψυχάρα. Ο ερωτισμός (γιατί αυτό πρεσβεύει για μένα το BDSM) είναι δικαίωμα όλων και δεν πρέπει να κοιτά αν είσαι ακέραιος (σωματικά) ή αν έχεις τσέπη και Κοινωνική θέση (Στείλε στο διάολο όσους υποστηρίζουνε τις ΕΛΙΤ). Γνώμη Μου.
     
  5. savra

    savra Guest

    Ερώτηση: Tι είναι ΑΜΕΑ?
     
  6. Άτομα Με Ειδικές Ανάγκες
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Γνωμη μου ειναι, οταν ανοιγονται θεματα που απασχολουν καποια ατομα εστω και αν αυτα τα θεματα εχουν ξανασυζητηθει σε παλαιοτερα νηματα, καλο θα ειναι να παραμενουν ως νεα.
    Πολλοι θετουν ερωτηματα, προβληματισμους, η αποψεις, κατω απο νεο πρισμα, αναθεωρωντας η υποστηριζοντας και παλι τα ιδια..
    Σαφως και ας υπαρχει η παραπομπη σε παλαιοτερα thread.
    Χρησιμο ειναι.
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ενας original (φυση) Κυριαρχος δεν εξαρταται το ποσο Κυριαρχος είναι απο τις κινητικες του ικανοτητες.
    Αυτες δεν τον περιοριζουν στο να ειναι ηγετης και να επιβαλλει την παρουσια του και το Εγω του.
    Οι Κυριαρχικες του ικανοτητες μπορουν, να εμπνευσουν εμπιστοσυνη και σιγουρια σε εναν/μια υποτακτικο ατομο, οταν αυτες ειναι αποδεκτες και σεβαστες και φυσικα εχουν τροπο στο να επιβάλλονται.
    Τιποτε δεν τον κανει, να υστερει σε δυναμη εναντι Αλλων.
    Αντιθετα θεωρω οτι εχει περισσοτερη ψυχικη δυναμη, αφου θα ειναι Κυριαρχος της ζωης και εχει και ένα λογο παραπανω να μιλα.
    Η ψυχικη δυναμη ειναι στα συν και αυτη που μας προσδιοριζει σαν Κυριαρχους.
    Μη ξεχναμε οτι η επιβολη και η Κυριαρχια, δεν εξαρταται απο τις κινητικες μας ικανοτητες, η απο τις τεχνικες για την επιβολη του πονου και μονο.
    Δεν κερδιζουμε τον σεβασμο και την αποδοχη του/της υποτακτικου μας επειδη ειμαστε καλοι χρηστες των παιχνιδιων και μονο.
    Αν καποιος Κυριαρχος με κινητικα προβληματα θελει να κανει κατι, θα το κανει αρκει να ειναι ευρηματικος και οχι μονο.

    Ενας υποτακτικος με κινητικα προβληματα....
    Τι ειναι αυτο που θα τον σταματησει να ειναι υποτακτικος?
    Το οτι δεν μπορει να γονατισει ισως?
    Ε, και?
    Ενα σκυψιμο του κεφαλιου του δεν προσδιοριζει την υποτακτικοτητα του?
    Δεν δειχνει τον σεβασμο του κλπ?

    Εχω κανει session με δυο υποτακτικα ατομα, που ειχαν κινητικα προβληματα.
    Το ενα απο τα δυο ειχε σαν φετιχ του το Catfighting.
    Ναι, αυτο που ειναι για μενα, απο τα δυσκολοτερα φετιχ και θελουν δυναμη, τεχνικη και φυσικα κινηση.
    Mου εκανε φοβερη εντυπωση οταν μου το ειπε, και μαλιστα τονιζοντας μου, οτι δεν θα ηθελε να επηρεαστω απο το προβλημα του τοσο ωστε να μην ειναι αυτο η αιτια ειμαι "χαλαρη" μαζι του.
    Ετσι και εγινε....
    Περιττο να σας πω οτι εμεινα καταπληκτη, οταν ανακαλυψα πανω στο session, οτι επρεπε να καταβαλλω ιδιαιτερα μεγαλυτερη δυναμη, απο αυτην που κατεβαλλα σε σχεση με αλλους που δεν ειχαν κανενα προβλημα.
    Επρεπε να αναπτυξω περισοτερες τεχνικες στην κινηση προκειμενου να τον κρατω κατω, και ένα με το εδαφος,
    Ξεμεσιαστηκα…. 

    Τα οσα προσεφερε σε Μενα, ο αλλος υποτακτικος με κινητικο προβλημα, δεν ηταν καθολου ευκαταφρονητα.
    Μου προσεφερε τις πολυτιμες υπηρεσιες του σαν "μπατλερ". Τιμωρηθηκε αρκετες φορες (παντα υπαρχει λογος και τροπος) οταν αυτος δεν εκανε σωστα την δουλεια του, και φυσικα μου εδειξε οτι σε τιποτε δεν διεφερε απο καποιον αλλον.... και ετσι τον αντιμετωπισα ( χωρις οικτο   )
    Ειλικρινα ηταν από τους καλυτερους υποτακτικους στο service.

    Ας σταματησουμε λοιπον να ξεχωρισουμε και να βλεπουμε η και να αντιμετωπiζουμε δυσπιστα, η με καχυποψια και αρνηση τα ατομα με κινητικα προβληματα (δεν υπαρχουν ατομα με ειδικες αναγκες).
    Θεωρω οτι ειναι αδικο από Ε/εμας τους υπολοιπους (με ειδικες αναγκες στο μυαλο) να εχουν ξεχωριστη αντιμετωπιση.
    Για μενα ειναι τα δυνατοτερα, πιο εξυπνα και πιο αξια σεβασμου απο Ο/ολους, μια που ξερουν να κερδιζουν την ζωη κατω απο πιο ασυνηθιστα δυσκολες συνθηκες.
     
    Last edited: 18 Νοεμβρίου 2006
  9. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ τη φράση "άτομα με ιδιαίτερες ανάγκες", γιατί αν το σκεφτούμε καλύτερα όλοι έχουμε ιδιαίτερες ανάγκες και η κάθε ιδιαιτερότητα μας κάνει ξεχωριστούς και διαφορετικούς.
    Ναι σίγουρα και σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν πρακτικά προβλήματα και από τη μεριά των Κυριάρχων αλλα και των υποτακτικών Α.Μ.Ε.Α.
    Το σημαντικό όμως είναι , όπως έγραψε και η SM_Art_Lady, πως η ιδιότητα του Κυρίαρχου δεν αλλάζει γιατί στο να εκπαιδεύει κανείς και να μανιπιουλάρει το μυαλό ενός υποτακτικού, βρίσκεται όλη η ουσία!!!
    Κατά τον ίδιο τρόπο και ο υποτακτικός αν πραγματικά θέλει και νιώθει ολα όσα αγαπά στο χώρο μπορεί να ανταπεξέλθει.
    Η δυσκολία πολλές φορές βέβαια είναι στο θέμα εμπιστοσύνης..... για τους Κυρίαρχους - πρώτα στον εαυτό τους για να μπορέσουν να υποτάξουν, για τους υποτακτικούς να αποκτήσουν εμπιστοσύνη απέναντι στον Κυρίαρχο ώστε να αφεθούν ολοκληρωτικά και να αισθανθούν πραγματικά όμορφα με τον εαυτό τους! Εκεί θέλει λίγο προσοχή γιατι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι καταλληλοι να αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο και φυσικά ειναι απόλυτα λογικό. Πολλοί φοβούνται μιν προκαλέσουν κακό στα ατομα Α.Μ.Ε.Α., άλλοι τα λυπούνται, άλλοι δεν έχουν απλά τη διάθεση να ασχοληθούν και να αναλωθούν σε κάτι τέτοιο...κλπ
    Δεν έχει σημασια, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
    Αυτό που έχει σημασία και είναι άξιο θαυμασμού ειναι πως πολλά άτομα με ιδιαίτερες ανάγκες που αγαπούν το χώρο του bdsm έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν τις επιθυμίες τους - να υποταξουν και να υποταχθούν !!!!
    Και τέλος να πω πως γι'αυτά τα άτομα η υλοποίηση των όποιων επιθυμιών τους είναι άξια συγχαρητηρίων !!!
    "άπλωσε το χέρι και άγγιξε τον ουρανό
    ζήσε το!!!!"​
     
     
  10. paraple

    paraple Regular Member

    Απάντηση: Κυρίαρχοι/ες - υποτακτικοί/ες ---> Α.Μ.Ε.Α.

    there is not disabled but differently abled..
     
  11. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Απάντηση: Κυρίαρχοι/ες - υποτακτικοί/ες ---> Α.Μ.Ε.Α.

    Παρατηρώ την κουβέντα σας εδώ και μέρες και στο άλλο νήμα αλλά δεν βλέπω καμία ουσία.
    Διακρίνω μια εξαιρετικά έντονη τάση ωραιοποίησης από αυτούς που είναι "έξω από το χορό". κι εδώ θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του vautrin.
    Δεν μπορεί ένα άτομο με αναπηρία να κάνει τα πάντα. Αλλά πραγματικά... ποιος από όλους εμάς μπορεί να κάνει τα πάντα?
    Επίσης παρατηρώ πως γίνεται μία ανάλυση για τους ανάπηρους Κ σε πρακτικά θέματα. Δεν με ενοχλεί αλλά τι γίνεται όταν η αναπηρία υπάρχει στην υποτακτική πλευρά?
    Μου κάνει εντύπωση που τόσα χρόνια στο χώρο όσα άτομα με αναπηρία έχω γνωρίσει είναι Κυριαρχικής φύσεως.
    Ισως να υπάρχουν αλλά να μην έχουν το θάρρος να μιλήσουν φοβούμενοι την απόρριψη...Θα μιλήσω εγώ λοιπόν εκ μέρους τους.
    Για όσους δεν με γνωρίζουν προσωπικά, ή ακόμα και για αυτους που με έχουν γνωρίσει αλλά δεν το έχουν αντιληφθεί γιατί δεν φαίνεται εξωτερικά,
    είμαι ακρωτηριασμένη κάτω από το γόνατο του αριστερού μου ποδιού. Είμαι πολλά χρόνια στο χώρο,
    και λέγοντας χώρο δεν εννοώ το φόρουμ, αλλά τις πραγματικές διαπροσωπικές σχέσεις έξω από αυτό. Σήμερα λοιπόν,
    και έχοντας πάρει πολλές απαντήσεις στα αρχικά ερωτήματα του νήματος,
    έχοντας πραγματοποιήσει πολλά από όσα επιθυμούσα να κάνω έχω να πω πως τίποτα που έχει ουσία δεν είναι εύκολο να αποκτηθεί.
    Σφαλιάρες από τη ζωή και τους ανθρώπους όλοι έχουμε φάει και θα φάμε κι αλλές, είτε υπάρχει αναπηρία είτε οχι!
    Η ουσία είναι αλλού. Πότε μην κάνετε το λάθος, υποτακτικοί και Κυρίαρχοι, να ταυτίσετε την αναπηρία σας με το στατους σας! .
    Αν καταφέρετε αυτό, τότε ίσως να καταφέρετε να αισθανθείτε στο ζενίθ όλα όσα σας χαρίζονται!
    Εν κατακλείδι, ένας ανάπηρος άνθρωπος δεν είναι μόνο ανάπηρος, είναι και πολλά άλλα ακόμα.
    Αποδεχόμαστε λοιπόν ένα γεγονός και από εκεί και πέρα επιλέγουμε τι είναι καλύτερο για μας και τον σύντροφό μας,
    γιατί όπως έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ μέσα .....δεν είναι όλα για όλους. 

    Χρόνια πολλά σε όλους σας.
     
    Last edited: 25 Απριλίου 2011
  12. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Κυρίαρχοι/ες - υποτακτικοί/ες ---> Α.Μ.Ε.Α.

    Όντας έξω από το χορό, αλλά με μια καλή εικόνα σε ότι αφορά θέματα ανθρώπων με ειδικές ανάγκες (οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον) και μετά από πολλές συζητήσεις που είχα μαζί τους (όχι για θέματα BDSM), θα ήθελα να εκφράσω μερικούς προβληματισμούς που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας τα παραπάνω.

    α) Ένας παραπληγικός, ειδικά κάποιος σε καροτσάκι, που βιώνει μια καθημερινή "κόλαση" στα θέματα αυτοεξυπηρέτησης και μόνο, κατά πόσο θα ήταν "χρήσιμος" σαν υποτακτικός;

    Όταν υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν αγώνα να πάνε μέχρι την τουαλέτα, να ντυθούν ή ακόμα και να φάνε, ποιος λογικά σκεπτόμενος - και υγιής - άνθρωπος θα είχε την απαίτηση να τους χρησιμοποιεί ως υποτακτικούς (αναφέρομαι σε D/s σχέσεις), αξιοποιώντας τους, τουλάχιστον σε πρακτικά θέματα. Μήπως επειδή απλά δεν υπάρχει "ζήτηση", δεν υπάρχει και "προσφορά";

    β) Από την άλλη, δεν είναι αναμενόμενο άνθρωποι που ήδη νιώθουν "χτυπημένοι" από τη μοίρα να μη διαθέτουν το απαραίτητο ψυχικό σθένος για να μπουν σε μια τέτοια κατάσταση υπακοής και ελέγχου, πόσο μάλλον τιμωρίας, εξευτελισμού κ.ο.κ;

    γ) Προσωπική μου άποψη, που έχω εκφράσει και παλιότερα, είναι οτι οι πραγματικοί Κ σε μια σχέση είναι πάντα οι υ, αφού αυτοί με την στάση τους "τροφοδοτούν" την εξουσία των Κ, "σηκώνοντάς τους" στην πλάτη και τους ώμους τους. Αν δεν υπήρχαν υ, δε θα υπήρχαν Κ. Το ανάποδο δεν ισχύει, εξ' ορισμού. Εδώ μιλάμε για τη γνωστή πυραμιδική μορφή εξουσίας.

    Με αυτό ως γνώμονα, δεν είναι λογικό, κάποιος που είναι παραπληγικός να αναζητά έναν άνθρωπο υποτακτικής φύσεως που θα μπορεί να τον "υπηρετεί", βοηθώντας τον παράλληλα ουσιαστικά κατά τη διάρκεια της ζωής του; Όσοι έχουμε φίλους, γνωστούς ή συγγενείς ΑΜΕΑ, γνωρίζουμε πολύ καλά πόση ενέργεια χρειάζεται να αφιερώνουμε, προσφέροντας τα απαραίτητα σε αυτούς τους ανθρώπους. Κάποιοι από εδώ μέσα ίσως μας αποκαλούσαν "σκλάβους" εξαιτίας αυτού. Είναι τελικά "σκλαβιά" το να είναι κάποιος φιλεύσπλαχνος;

    δ)Επίσης, δεν είναι λογικό τα ΑΜΕΑ να νιώθουν μεγαλύτερη ανασφάλεια εξαιτίας της αναπηρίας τους και να επιλέγουν να εξελλίσουν (ενσυνείδητα ή υποσυνείδητα) τις σχέσεις τους σε σχέσεις Κ/υ, που ως επί το πλείστων θεωρούνται πιο "ιδανικές" και "αξιόπιστες", εξαιτίας των προαναφερθέντων λόγων;

    ε) Τέλος, επειδή ΑΜΕΑ δεν υπάρχουν μόνο με σωματικές αναπηρίες αλλά και με πνευματικές. Πόσο θεμιτό και ανθρώπινο θα ήταν να μπει σε μια σχέση Κ/υ, στο ρόλο του υ ένας άνθρωπος με διανοητικά προβλήματα, προβλήματα κρίσης ή μη υγιή προσωπικότητα (π.χ. βαριά κατάθλιψη);

    Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάποιες απαντήσεις.

    Με εκτίμηση και σεβασμό, ιδίως προς όλα τα ΑΜΕΑ.

    Χρόνια πολλά και σε σας.