Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία και επιβολή της

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sklavina, στις 27 Ιουνίου 2010.



  1. Με βάση τα παραπάνω, αλήθεια εσείς κυρίαρχοι και υποτακτικοί, τι ονομάζετε κυριαρχία και ποια τα χαρακτηριστικά της κατά την άποψη σας? Επίσης με ποιο-ποιους τρόπους την θεωρείτε επιτεύξιμη και σε τι βαθμό την θέλετε- έχετε ανάγκη? Πως πιστεύετε ότι μπορεί να επιβληθεί?
     
  2. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Εχει βαθμο η Κυριαρχια? ειναι μετρησιμη?
    θα επανελθω....
     
  3. Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της


    Ανέπτυξε τη σκέψη σου zoyzoy... 
     
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Οταν καποιος σε κυριαρχει, δε σε κυριαρχει πολυ ή λιγο.
    πραγματικη κυριαρχια για μενα ειναι να καταφερει ο εκαστοτε Κ να καταλαβει το μυαλο, το κορμι και κατα συνεπεια ολο μου το ειναι.
    Δεν μιλω για περιπτωσεις που κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας και επειδη γουσταρουμε καποια παιχνιδια Κυριαρχιας -υποταγης, βαφτιζουμε το ολο σκηνικο Κυριαρχια!!!
    οταν λοιπον κυριαρχεισαι κατ'αυτον τον τροπο, δεν μπορει να ειναι μετρησιμο γιατι εισαι εκει 100%.
    Η μονη άποψη που μπορω να εχω σε αυτο , ειναι στην αρχη. Αν πραγματικα θελω να κυριαρχηθω. Αν συνεναισω σε αυτο τοτε κυριαρχουμαι καθολικα.
    Όσο για τα υπολοιπα ερωτηματα... το τι και το πως, αυτα δεν μπορω να τα απαντησω εγω, αλλα ενας Κυριαρχος. Και θα ηταν και ξενερωμα να τα γνωριζω απο την αρχη, δεν θα ειχε ενδιαφερον....για σκεψου το 
     
  5. DeviantLord

    DeviantLord New Member

    Απάντηση: Κυριαρχία και επιβολή της

    Θα συμφωνήσω με την Ζουζου. Η κυριαρχία είναι μόνο 100%... Οτιδήποτε άλλο είναι ημίμετρο/παιχνίδι...

    Χαρακτηριστικά: Υποταγή, υπακοή, ανάγκη να υπηρετήσει, πνευματική εξάρτηση.

    Επιβολή κυριαρχίας δεν υπάρχει... επιβάλεις συνεργασία, υποταγή, προσωρινή και φαινομενική υπακοή, αλλά όχι το σύνολο.

    Είναι θέμα χημείας... και πάνω από όλα μυαλού. Δεν μπορείς να κυριαρχήσεις σε ένα άτομο πολύ πιο έξυπνο... δεν μπορείς να υποταχθείς σε κάποιον που θεωρείς χαζό (ή τουλάχιστον όχι για πάντα)... Χρειάζεται σεβασμός για τις σωματικές και νοητικές ικανότητες κάποιου για να κυριαρχήσει. Επίσης, η αυτοπεποίθηση βοηθάει στο να κυριαρχήσεις...
     
    Last edited: 30 Ιουνίου 2010
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    Διαφωνώντας με τους προλαλήσαντες, η κυριαρχία δεν θεωρώ οτι είναι δίπολο, αλλά φάσμα. Θεωρώ την προσέγγιση του όλου ή του ουδενός παραμυθοπληγείσα. Η ίδια η καθημερινότητα έρχεται να μετριάσει πάσα απολυτότητα.

    Ο βαθμός που την θέλω εξαρτάται από το υλικό που έχω στα χέρια μου, το πόσο με εμπνέει και από την διάθεση/χρόνο που έχω στην διάθεσή μου. Εξαρτάται επίσης από διαδικαστικές, πρακτικές παραμέτρους.

    Δεν χρειάζεται να επιβληθεί. Ξέρεις και ξέρει. Όλα μπαίνουν στην θέση τους από μόνα τους.

    Διαφωνώ με τον DeviantLord. Φυσικά και μπορείς να κυριαρχήσεις σε άτομα πιο έξυπνα. Και πιο εμφανίσιμα. Πιο μορφωμένα/καλλιεργημένα. Ταξικώς/οικονομικώς ανώτερα. Και φυσικά και αυτά μπορούν και ζητούν να υποταχθούν. Εκεί να δεις γλύκα.
     
    Last edited: 29 Ιουνίου 2010
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία και επιβολή της

    Η κυριαρχια ,οσον αφορα τον χωρο του βδσμ ουσιατικα ειναι οιονει κυριαρχια,αρα δεν επιβαλλεται.
     
  8. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Γιατί έχω την εντυπωση πως συγχεεις την καθολικη κυριαρχια με το 24/7?
    αν οχι γινε πιο συγκεκριμενος.
     
  9. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Εκ των ωριμοτέρων τοποθετήσεων.
    Ανάσα στην πλήξη και την Αχρειότητα που επιπλέουν τελευταία.
    Άξιος!
    Εδώ θα κρατήσω μια πισινή.
    Εξαρτάται, (π)ου λες.. εξαρτάται…
    (παραφράζοντας τη Χαρούλα).
     
  10. thanasis

    thanasis Contributor

    Παρόλο που η απάντησή μου ήταν σε μεγάλο βαθμό βασισμένη σε 24/7 βιώματα (όπου και είδα όλα αυτά σε όλο τους το μεγαλείο), ακόμα και "βολική" απόσταση να υπάρχει, δεν μπορείς να κυριαρχείς (ή κυριαρχείσαι) σε όλα, σε φουλ βαθμό και συνεχώς. Αν έχεις τέτοιες προσδοκίες, η καθημερινότητα επιφυλάσσει διαγαλαξιαξές ματαιώσεις. Ακόμα και η καθολικότερη των καθολικοτέρων κυριαρχιών μπαλατζάρει.

    Ευχαριστώ, συνάνθρωπε.  
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία και επιβολή της

    Οποιος εχει αναγκη να επιβαλει την κυριαρχια του, κατι εχει καταλαβει λαθος.
    Θα επανελθω.
     
  12. spectrum

    spectrum Regular Member

    Δεν υπαρχει κατ εμε επιβολη Κυριαρχιας σε ειτε σε D/s ειτε σε M/s σχεση..Απλα υπαρχει αποδοχη της απο το υ μερος της σχεσης..Ειναι μια αποδοχη εκ των ουκ ανευ μια και οταν αποφασισει καποιος/α
    να υποταχτει τοτε αυτοματα καποιος απλα θα κυριαρχησει πανω του/της...Οι κανονες του "παιχνιδιου¨ ειναι ξεκαθαροι και δεν υφισταται κανενα θεμα επιβολης...