Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία και υποταγή εντός και εκτός προσωπικών σχέσεων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος seirhna, στις 15 Ιανουαρίου 2007.

  1. seirhna

    seirhna New Member

    Υπάρχουν πολλά άτομα που ενώ είναι υποτακτικής ψυχολογίας στις προσωπικές τους σχέσεις, εντούτοις δηλώνουν ότι στην υπόλοιπη επαγγελματική και κοινωνική ζωή τους φέρονται ως κυριαρχικοί: επιτυχημένοι στην εργασία τους, σε διευθυντικές θέσεις, ικανοί να επιλύουν προβλήματα, να λαμβάνουν πρωτοβουλίες, να ηγούνται άλλων.

    (Πολλάκις έχει λεχθεί δε ότι οι σκλάβοι/ες επ’ ουδενί δεν είναι άτομα άβουλα και αδύναμα, ενώ υπάρχουν και πολλοί εξ αυτών που υιοθετούν την υποτακτική συμπεριφορά και εκτός των προσωπικών τους σχέσεων.)

    Σπάνια όμως, αν όχι ποτέ, δεν έχει αναφερθεί περίπτωση ατόμου, το οποίο ενώ είναι κυριαρχικής ψυχολογίας στις προσωπικές του σχέσεις, αντιθέτως στην υπόλοιπη κοινωνική και επαγγελματική ζωή του να δηλώνει υποτακτικής ψυχολογίας: χαμηλών τόνων, χωρίς ιδιαίτερο δυναμισμό, με έντονη διάθεση για αποφυγή συγκρούσεων και αντιπαραθέσεων.

    Για ποιο λόγο πιστεύετε ότι συμβαίνει η παραπάνω διαφοροποίηση;
     
  2. phosebound

    phosebound New Member

    Καπου ειχα διαβασει δε θυμαμαι που οτι αυτοι που παιρνουν συνεχεια αποφασεις για αλλους και εχουν ταυτοχρονα και μεγαλη ευθυνη ,χρειαζονται να παιρνουν και αυτοι διαταγες που και που !
    Λογικο το βρισκω!
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν πιστεύω ότι ένας άνθρωπος είναι μόνο κυριαρχικός σε όλους τους τομείς, ή μόνο υποτακτικός. Γιατί η συμπεριφορά μας, δεν καθορίζεται μόνο τον χαρακτήρα μας (έστω ο χαρακτήρας μας σταθερός), αλλά και από τη διάθεσή μας και από αυτούς που έχουμε απέναντί μας. Οποιοσδήποτε άνθρωπος δηλώνει ότι το status του τον ακολουθεί και εκτός κρεβατιού, προκαλεί τη δυσπιστία μου.

    Το ότι συνήθως κυρίαρχες/οι υποστηρίζουν αυτή τη θέση, οφείλεται (κατά τη γνώμη μου πάντα) στο ότι εν γένει ψεύδονται περισσότερο από τους σκλάβους.
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor


    Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη Dame.
    Σε τί όμως οφείλεται για εσένα αυτό;
     
  5. MasterTheo

    MasterTheo Regular Member

    Η άποψη μου επί του θέματος είναι, ότι κανένας/καμία Κυρίαρχος/χη δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχθεί ότι στην υπόλοιπη ζωή του/της δεν είναι κυρίαρχος/χη. Για τον λόγο ότι κάτι τέτοιο δεν ταιριάζει με το immage του κυρίαρχου στην προσωπική του ζωή...
    Τι θα πει η σκλάβα του..χα..χα..
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Είναι πολύ δύσκολη η ερώτησή σου Lost boy. Μπορώ να αντιληφθώ άμεσα πότε κάποιος ψεύδεται. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί ψεύδεται γιατί δεν μπορώ να μαντέψω την αλήθεια.
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία και υποταγή εντός και εκτός προσωπικών σχέσεων

    Ίσως γιατί η ζωή μας αναγκάζει να είμαστε έτσι ώστε να επιβιώσουμε δηλαδή όσο το δυνατόν πιο Κυριαρχικοί.
    Πιστεύω δηλαδή πως έξω από τις σχέσεις παίζουμε και λίγο θέατρο.
    Επειδή όμως ξέφυγα από το ερώτημα του θέματος θα πω πως υπάρχουν άτομα Κυριαρχικά σε σχέσεις που είναι χαμηλών τόνων και στην δουλειά τους αλλά και στην υπόλοιπη κοινωνική ζωή, είναι θέμα τακτικής, εγώ θα έλεγα πως έχουν μια ήρεμη δύναμη δεν θα το χαρακτήριζα αυτό ως υποτακτικότητα.
     
    Last edited: 6 Μαρτίου 2007
  8. τα πράματα είναι και με βάση όπως θέλουμε να τα δούμε μερικές φορές.
    Πόσες φορές δεν έχω ακούσει τα άτοπα αν η δουλειά που κάνεις είναι Κυριαρχική αν το αμάξι που έχεις είναι Κυριαρχικό κλπ...δηλ. μια παραφιλολογία (ανοησίας το ανάγνωσμα) που πηγάζει κατά τη γνώμη μου από την διαρκή ημι-μάθεια σχετικά με το χώρο και την εμμονή σε vanilla ονειροπολήσεις (από προ-εφηβικά μυαλά σε ενήλικα σώματα)...
    Και μετά ξύπνησαν!
     
  9. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Κυριαρχία και υποταγή εντός και εκτός προσωπικών σχέσεων

    Θεωρώ πως δεν υπάρχει αυτό που πολλοί λένε δουλειά κυριαρχική!!
    Τι σημαίνει αυτό? Υπάρχει εργοδότης και εργολήπτης επαγγελματικά καθαρά.
    Δεν πιστεύω πως το BDSM φέρει ταυτότητα εργασίας και έχει να κάνει με αυτό.
    Όσοι το κάνουν θεωρώ πως έχουν κόμπλεξ τραγικό. Το να βγάζεις τα σωθικά σου στην σχέση σου για να καλύψεις άλλους παράγοντες αυτό είναι άρρωστο.
    Το να το κάνεις γιατί έτσι γεμίζεις και έτσι σου αρέσει αυτό είναι ορθό.

    hermis
     
  10. savra

    savra Guest

    Re: Απάντηση: Κυριαρχία και υποταγή εντός και εκτός προσωπικών σχέσεων

    Η τελευταία πρόταση για πολλούς είναι ουτοπία...

    Και επειδή πολλοί είναι αυτοί που είτε βαρέθηκαν την δουλειά που κάνουν, είτε εξ' αρχής δεν μπόρεσαν να ασχοληθούν με αυτό που ήθελαν ψάχνουν να βρουν διεξόδους εκτόνωσης. Τα έχουμε ξαναπεί!

    Εξάλλου το κάθε τι (δηλαδή το επόμενο) είναι συνέχεια του προηγούμενου...
     
  11. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Re: Κυριαρχία και υποταγή εντός και εκτός προσωπικών σχέσεων

    Αγαπητε MasterTheo,η υπαρξη μου ερχεται να αντικρουσει τον ισχυρισμο σου  Αν και κυριαρχος στις προσωπικες μου στιγμες,στη ζωη μου ακολουθω πολυ ηπιους τονους,αποφευγω συγκρουσεις,οι πρωτοβουλιες ειναι μακρινα ξαδερφια κλπ κλπ( ειμαι ντροπαλο παιδι,τι να κανουμε..το εχω παλεψει,δε γινεται τιποτα )...Και οσο για το τι θα πει ο σκλαβος μου,προς εκπληξη μου μού ειχε παραδεχτει οτι αυτη μου η αντιθεση του αρεσε περισσοτερο.
    Επιθετικος στη ζωη μου θα γινομουν μονο αν τον προσβαλαν ή του φεροντουσαν ασχημα μπροστα μου...Εκει θα γινομουν τουρκος 
     
  12. MasterTheo

    MasterTheo Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και υποταγή εντός και εκτός προσωπικών σχέσεων

    Αγαπητέ perfect_number, όπως πολύ καλά ξέρεις πρέπει να υπάρχει και η εξαίρεση που θα επιβεβαιώνει τον κανόνα.
    Δεν μου κάνει εντύπωση ότι δεν είσαι κυρίαρχος στην επαγγελματική σου ζωή...αλλά το ότι το αναφέρεις...
    αυτό σημαίνει ότι είσαι συνειδητοποιημένος και τα έχεις καλά με τον εαυτό σου...
    ότι καλύτερο δηλαδή...
    θα μου επιτρέψεις λοιπόν να σου εκφράσω το συγχαρητήριά μου...