Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία / υποταγή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 13 Ιουνίου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    Η υποταγή είναι ο γενικός τρόπος που επιθυμώ να θύω στον έρωτα. Η υποταγή είναι η πλήρης υπαγωγή της ατομικότητάς μου στην ατομικότητα του Έτερου. Το γκρέμισμα των εσωτερικών μου τοίχων από τον Άλλο, ίσως με τα εργαλεία που Του δίνω τη στιγμή που τα χρειάζεται. Υποταγή είναι η μη - άμυνα, η τρωτότητα, η επιθυμία απλά να μπορώ να λαβαίνω ότι Αυτός έχει να μου δώσει. Ηδονή, πόνο, γέλιο, στοχασμό, ζόρια, πικρίλες, ταπείνωση.

    Η Κυριαρχία μου φαίνεται ότι είναι η εσκεμμένη παρέμβαση στα (παλιά) δικά μου, το μέτρο στις εντάσεις μου, η ώθηση πέρα από τις αναστολές μου, η υποστήριξη, οι απαίτησεις από μένα, οι αποστάσεις (διατηρεί την ατομικότητά Του), ο ορισμός των δεδομένων που θα ισχύουν για μένα, η πλήρης έκφραση των θέλω Του.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Η κυριαρχία και η υποταγή είναι η αναζήτηση της ειρήνης μέσα μου, της εσωτερικής ηρεμίας και γαλήνης, της αίσθηση ύπαρξης σκοπού πέρα από την καθημερινότητα.
    Η αίσθηση πως είμαι "σπίτι μου", ασφαλισμένη, προστατευμένη κι ευτυχισμένη.
     
  3. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Υποταγή: Η παράδοση πνεύματος και σώματος. Εμπιστοσύνη της τύχης σου σε κάποιον άλλο

    Κυριαρχία: Εγώ πάω προς τα έδω και θέλω να έρθεις μαζί μου. Εγώ διαλέγω τις τύχες μας (leadership skills).
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Άλλο ένα νήμα που έχει αρκετό δρόμο ακόμα...
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Κυριαρχία είναι η κατάσταση κατά την οποία (τείνω να) έχω τον έλεγχο του έτερου τόσο, όσο και τον αντίστοιχο του εαυτού μου. Υποταγή είναι η κατάσταση κατά την οποία η αυτενέργεια του έτερου τείνει στο μηδέν.
     
  6. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Μου αρέσουν αυτοί οι ορισμοί. Περιεκτικοί και σύντομοι.
     
  7. Emma

    Emma Contributor

    Χμμμ... interesting.
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Η Κυριαρχία είναι σαν το κύμα της θάλασσας που λειαίνει την πέτρα, την χαϊδεύει και την χαίρεται, επίμονα, αργά και σταθερά, γρήγορα και παθιασμένα, χαρίζοντάς της τη λαμπερή, τέλεια και μοναδική μορφή που πηγάζει από την ορμή του. Και συνεχίζει να εναλλάσει τα χάδια του, τα βάρβαρα και τρυφερά, εις τον αιώνα τον άπαντα. Καθορίζεται από το χτύπημα και το χάδι πάνω στην πέτρα, είναι το αποτέλεσμα και ο σκοπός της ζωής του. Το μέτρο της ύπαρξής του.

    Υποταγή είναι η αντοχή της πέτρας να δέχεται το ορμητικό χάδι του κύματος, να το καλωσορίζει, να αλλάζει μορφή σύμφωνα με την ορμή του και σύμφωνα με το υλικό της, να μην χάνει την υπόστασή της, να μην διαλύεται στο χάδι και στο χτύπημα, να καθορίζεται από την αέναη προσμονή του αγγίγματός του, μαθαίνοντας να δέχεται την οργή του ή το αγαπημένο ψιθύρισμά του, απολαμβάνοντας την απώλεια της αρχικής της μορφής και το λαμπύρισμα της αεί νεογέννητης και συνεχώς μεταβαλλόμενης μορφής της. Είναι το παιδί του κύματος, η πιο όμορφη πέτρα, στο φεγαρόφωτο.
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Κυριαρχια:η επιβολη της θελησης μου στον αλλο στο μετρο που αυτη με ερεθιζει και με ικανοποιει σεξουαλικα.

    Υποταγη: η υπακοη στην θεληση του αλλου στο μετρο που αυτη με ερεθιζει και με ικανοποιει σεξουαλικα.
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    [nomedia=""]YouTube - Equus the Movie, 1977[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία / υποταγή

    Κυριαρχια: η ικανoτητα που εχει Αυτος να εξουσιαζει το σωμα μου, τη σκεψη μου, το μυαλο μου. Οχι μεσω της ελεω θεσης επιβολης των θελω του, αλλα με την πειθω του, το λογο του. Η δυνατοτητα του να με κατανοει, να σκεφτεται τα ορια και τις αναγκες μου. Η ικανοτητα του να με κανει να ξεπερνω αυτα τα ορια, τους φοβους μου, να με κανει να θελω να δινομαι ολοενα και περισσοτερο.
    Υποταγη: Η θεληση, ισως και η ικανοτητα που εχω, να ικανοποιω τις επιθυμιες και τις αναγκες του Κυριου μου. Οχι ομως σαν ενα αβουλο ον, αλλα σαν ενα ωριμο ατομο, που συνειδητοποιει πως τα θελω του Κυριου της γινονται και δικα της θελω. Η προσπαθεια που κανω να διευρυνω τα ορια μου, προκειμενου να τον ικανοποιω οσο γινεται περισσοτερο. Η θεληση μου να ειμαι διπλα του.
     
  12. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Ερώτηση δύσκολη.
    Ίσως την ερώτηση στο τι είναι Κυριαρχία και τι υποταγή, να την έδινε "πλησιέστερα" ο έτερος του καθενός απ την πλευρά του.
    Δηλαδή:
    Ίσως τον ορισμό του τι είναι Κυριαρχία, να τον αποτύπωνε δυνατότερα ένας υποτακτικός. Γιατί συνειδητοποιοντας το τι είναι Κυριαρχία, τι δύναμη, επιρροή έχει, να έβρισκε και την συνειδητοποίηση στο γιατί έλκεται από εκείνη.
    Προσεγγίζεις τις ερωτήσεις τους και τα γιατί τους κι αφού το κάνεις τις ξαναδιαβαζεις και μελετάς.