Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 21 Δεκεμβρίου 2006.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Μεταφέρω αυτούσιο το ερώτημα, όπως τέθηκε σ' ένα άλλο thread όπου δεν μου απαντήθηκε, προφανώς επειδή το θέμα εκείνου του νήματος ήταν διαφορετικό:

    Θα ήθελα τις απόψεις σας επ' αυτού... Είναι ο εξευτελισμός του αποδέκτη της κυριαρχίας κάποιου, ζητούμενο γιά τον Κυρίαρχο; Είναι αποδεκτός ή επιθυμητός από τον υποτακτικό; Εννοείται βέβαια ότι μιλώ γιά ολοκληρωτικό εξευτελισμό και όχι γιά το οποιασδήποτε έντασης παιχνίδι ρόλων.
    Εννοείται ακόμη, ότι αν και στην παραπάνω παράθεση κάνω λόγο γιά το γυναικείο κορμί και τη γυναικεία ψυχή, εδώ αυτό δεν είναι δεσμευτικό. Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις όλων όσων επιθυμούν να τις καταθέσουν, ανεξαρτήτως φύλλου.
     
  2. Firebrand

    Firebrand New Member

    Ίσως είναι προσωπική άποψη, αλλά σε καμμία περίπτωση δε θα ταύτιζα αυτές τις δύο έννοιες. Βεβαίως και το humiliation μπορεί να είναι κομμάτι του προγράμματος, αλλά δεν νομίζω οτι ο ίδιος ο σκοπός της Κυριαρχίας είναι ο εξευτελισμός του άλλου. Ίσα ίσα, πιστεύω οτι ένας κυρίαρχος αντιμετωπίζει με μεγαλύτερο σεβασμό το γυναικείο σώμα απο πολλούς Vanillas. Ξέρει πως αντιδρά σε διάφορα ερεθίσματα, τι της αρέσει και τι απεχθάνεται, ποιος τρόπος bondage είναι καλύτερος και για ποιους λόγους. Ένας Κυρίαρχος γνωρίζει πολύ καλά τους τρόπους για να ωθήσει τον υποτακτικό του πέρα απο τα όρια, τόσο του πόνου όσο και της ευχαρίστησης, και αφιερώνει χρόνο, κόπο και φαία ουσία στην προετοιμασία και εκπαιδεύση του υποτακτικού για τον σκοπό αυτό. Αν λοιπόν η μελέτη, η φροντίδα και η κατανόηση δεν είναι οι θεμελιώδες αρχές του σεβασμού, τότε τι είναι;

    Θεωρώ λοιπόν πως η εξίσωση Κυριαρχία = Εξευτελισμός δεν είναι ορθή.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Ερώτηση: Κυριαρχώ = εξευτελίζω?
    Απάντηση: Όχι.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???



    Εγω δεν καταλαβαινω τι ενοεις MindMaster,
    λεγοντας '' εξευτελισμό του κορμιού '' .
    ουτε καν υποθεση δεν μπορω να κανω .

    θα ηθελες να μας εκανες μια διευκρινηση τι θεωρεις εσυ '' εξευτελισμο του κορμιου '' ,
    και τι '' ολοκληρωτικό εξευτελισμό ''
    γιατι πολλα μπορει να σκεφτομαστε διαβαζοντας αυτο ,αλλα
    δεν σημαινει πως ... σκεφτομαστε το ιδιο .

     
     
  5. month

    month Regular Member

    Όταν κυριαρχείς πάνω σε κάτι, έχεις την ευχέρια και την δυνατότητα να το εξευτελίσεις, αυτό είναι γεγονός. Μπορείς να ξευτιλίσεις κάτι και χωρίς να είσαι κυρίαρχος του. Στην τελική είναι θέμα ανθρώπου, κατα πόσο σέβεσαι τον άλλο, κατα πόσο σέβεσαι τον εαυτό σου.
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Θα συμφωνήσω σε αυτό.Η έννοια του εξευτελισμού του ανθρώπινου σώματος στα πλαίσια μιας D/s ,M/s σχέσης έχει μια διαφορετική χροιά από τη δεδομένη κυριολεκτική της σημασία ως λέξη.
    Κι όσον αφορά την κυριολεκτική της σημασία , εγώ δεν ξεφτιλίζω ποτέ την καλή μου.Μπορεί σε ορισμένους/ες έξωθεν να φαίνεται ότι αυτό κάνω , αλλά εγώ κι αυτή ξέρουμε ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει ποτέ.Κι όσο εμείς οι δυο έχουμε αυτήν την πεποίθηση νομίζω ότι είμαστε στο σωστό δρόμο και όλα βαίνουν ομαλώς.
     
  7. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Σεβομαι, σεβεται, σεβομασται,πολλη σεβασμος παιδια και εγω ειδη ξενεροσα.Ηταν καποτε ενας βανιλα φιλος μου παντρεμενος με μια κουκλα βανιλα,καποτε τον ειδα με μια αλλη γκομενα,τον ρωταω λοιπον Κωστα αφου εχεις μια κουκλα γυναικα τι θες απο αυτην, που δεν ελεγε και τιποτε στην εμφανιση.Και η απαντησι του?Κανη ενα απιθανο τσιμπουκιιιιιι.Και γιατι δεν το ζητας απο την γυναικα σου?Απαντησι.Τι λες ρε φιλε , τι ειναι η γυναικα μου πουτανα, εγω την γυναικα μου την ΣΕΒΟΜΑΙ. [Για συνελθεται λιγο μπιντιεσεμντζιδες μου και ειδικα οι εσεμτζιδες,γιατι σε λιγο θα καταντισουμε βανιλα, και εγω σεβομαι την τρυφερη μου σαν ανθρωπο, αλλα σαν σκλαβα και οταν το *θ ε λ ω *εγω και θα την ταπηνοσω, και θα την ξευτιλησω, και θα την πονεσω,και γενικα θα της κανω οτι θελω,αλοστε χωρις αυτα τη διαολο bdsm παιχνηδι κανουμε, τοτε να το γυρισουμε σε βανιλα,αγαπες λουλουδια και αλλα συναφη, βεβαια και αγαπη μου θα την πης αμα την αγαπας, αλλα ταυτοχρονα θα της τραβας και το λουρι της για να μην ξεχναη την θεσι της. Αυτες φυσικα ειναι δικες μου αποψεις ,και κατοπιν απομακρησεως εκ του ταμειου.........σορυ, εκ του bdsm ηθελα να πω, ουδεμια ευθηνη φερομεν.   
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Επειδή κοιτάζω κυρίως την φωτεινή πλευρά της ψυχής του Κυρίαρχου, από την σκοτεινή βλέπω αυτά που επιθυμεί, όταν και όπως επιθυμεί να μου δείξει ο Ίδιος και επειδή η εμπειρία μου από σχέση ΒΔΣΜ είναι πολύ καλή, δεν πιστεύω ότι όσοι θέλετε να εκφραστείτε ερωτικά με σκληρότητα απέναντι στη γυναίκα έχετε ως απώτερο στόχο τον εξευτελισμό της.

    Ούτε και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα θέλατε να υποτάξετε ερωτικά μία γυναίκα που δεν θα θέλατε αντάξιά Σας.

    Οπότε λέω κι εγώ ότι η εξίσωση Κυριαρχία = εξευτελισμός (κατ αρχήν) δεν ισχύει.

    Αλλά...

    ...είναι λογικό ότι το σύνδρομο μαντόνας - πόρνης θα ισχύει και στο ΒΔΣΜ. Θεωρώ δηλαδή ότι πολλοί Κυρίαρχοι προκειμένου να κάνουν σε μία υποταγμένη σ Αυτούς γυναίκα αυτά που επιθυμούν θα έχουν την ανάγκη να την θεωρούν και ανάξια, φτηνή, ευτελισμένη, εξευτελισμένη. Για να νιώσουν πιό άνετα έτσι.

    ...απαιτείται παιδεία, δηλαδή αυτοεκπαίδευση για Κάποιον για να μη βλέπει ως φτηνή την υποτακτική που Τον παρακάλεσε ίσως να την ταπεινώσει, να την πονέσει, να την κατουρήσει ακόμα. Δε νομίζω να είναι δεδομένο ότι την έχουν όλοι οι Κυρίαρχοι αυτήν την παιδεία.

    ΥΓ. Οπωσδήποτε η έννοια του εξευτελισμού διαφοροποιείται από την έννοια της ΒΔΣΜ ταπείνωσης ως μορφή εκπαίδευσης, ως παιχνίδι ρόλων, ως τιμωρία ή ως σύμπτωμα αποβανιλλοποίησης  
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Μι του. σκέτο κατηχητικό
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Διευκρίνιση:

    Αρχική Δημοσίευση από MindMaster:

    "...Πιστεύεις όμως, ότι όσοι από μας επιθυμούμε να αγγίζουμε το γυναικείο κορμί ή τη γυναικεία ψυχή με πράγματα σαφώς σκληρότερα από ένα φτερό ή ένα λουλούδι, επιθυμούμε ταυτόχρονα τον εξευτελισμό
    του κορμιού, της γυναίκας, του ανθρώπου;"


    Φίλη anasia, όπως έγινε ίσως σαφέστερο τώρα, στην πιό πάνω φράση υπάρχει μιά ανιούσα κλίμακα. Το βάρος λοιπόν της έννοιας δεν είναι στο "κορμιού", αλλά στο "ανθρώπου".
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???


    μενει το ... '' ολοκληρωτικός εξευτελισμός '' και πως αυτο προσδιοριζεται και ποιος το προσδιοριζει και αν ειναι ντε φακτο η οχι .

    αυτη ηταν η απορια μου , την οποια και δεν θα λυσουμε φυσικα εδω ,
    γι αυτο και σου εστειλα πμ.


    Υ.Γ

    ακουω και με μικροτερα γραμματα !

     
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η Κυριαρχία για μερικούς Κυρίαρχους/ες είναι συνυφασμένη με τον ολοκληρωτικό εξευτελισμό στα πλαίσια μιας D/s η M/s σχέσης και δυστυχώς.
    Είναι λάθος, είναι άρρωστο, είναι απωθημένο, είναι απαράδεκτο.

    Δεν δέχομαι ότι Κυρίαρχος είναι αυτός, που δεν τιμά τον άνθρωπο που του έχει δοθεί ψυχή και σώμα.

    Για Με ο υποτακτικός/η είναι ένας άνθρωπος γενναιόδωρος, δυνατός μέσα από ευαισθησίες του, με πολλά ψυχικά χαρίσματα και ψυχοσωματικές αντοχές.

    Για κάποιον τυχερό Κυρίαρχο που έχει υποτακτικό/η – σκλάβο/α σημαίνει ότι Αυτός-η κρατά στα χεριά του ένα μοναδικό δώρο της ζωής. Ένα διαμάντι. Τα διαμάντια είναι ακριβά, πολύτιμα και σπάνια. Τα αγαπάμε, τα προσέχουμε, τα φροντίζουμε τα συντηρούμε για να τα καμαρώνουμε.

    Δεν αξίζει και δεν είναι σωστό λοιπόν να κάνουμε τον υποτακτικό/η - που είναι ολ΄αυτά τα υπέροχα μαζί-, να νοιώθει ολοκληρωτικό εξευτελισμό. Πρέπει να αισθάνεται την ολοκληρωτική του παράδοση μέσα από την ασφάλεια που του παρέχει η σχέση και την εμπιστοσύνη.

    Σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι το Κυριαρχία = Εξευτελισμός

    Ο εξευτελισμός μπορεί να υπάρξει σε μια δεδομένη στιγμή από τον Κυρίαρχο στην σχέση. Μπορεί να είναι εκείνη ην στιγμή αποδεκτός η μπορεί και όχι από ένα υποτακτικής ψυχολογίας άτομο… αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Πρέπει να είναι παροδικό. Δεν στεκόμαστε σε αυτό. Είναι φτηνό είναι απάνθρωπο.
    Απάνθρωπος δεν είναι σε καμία περίπτωση ένας Κυρίαρχος/η.
    Δεν σημαίνει με τίποτε, ότι ο υποτακτικός είναι ένας ολοκληρωτικά ξεφτιλισμένος άνθρωπος, είτε αυτός είναι άντρας, είτε γυναίκα.

    Κυριαρχία, πάνω απ΄όλα σημαίνει Σεβασμός στην υποταγή.
     
    Last edited: 22 Δεκεμβρίου 2006