Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κόψιμο μαλλιών .

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 3 Νοεμβρίου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ως μέτρο τιμωρίας ή ως σαδιστική απόλαυση . Ποια είναι η άποψη σας ;

    Ως μέσο αυτομαζοχισμού ;

    Με ψυχραιμία να απαντάτε . Οι μικρές προτάσεις καμιά φορά λένε περισσότερα…
     
  2. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Έχουμε και οι δύο μακριά μαλλιά και μας αρέσουν ιδιαίτερα. Μάλλον δε θα το κάναμε, και δε δεχόμαστε να μας το κάνουν. Είναι μία από τις δραστηριότητες όπου έχουμε 'NO' στο BDSM checklist.

    Άλλωστε αν κόψεις τα μαλλιά του υποτακτικού σου χάνεις την εξαιρετικά απολαυστική εμπειρία του τραβήγματός τους (κι αυτό μπορείς να το κάνεις όποτε θέλεις, όχι μόνο μια στις τόσες).
     
  3. Mistress_Despoina

    Mistress_Despoina Regular Member

    ‘Aν και εμένα μου αρέσουν τα μακριά μαλλιά και οι τρίχες δεν είναι ένα από τ΄ αγαπημένα μου παιχνίδια με τον τροπο που το γραφει ο Ηλιας, θα σας έλεγα σε όσους το σκέφτεστε να βάλετε χέρι στα δικά σας μαλλιά η σε άλλα ότι υπάρχουν και extentions και ποστίς.
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Ποτέ μα ποτέ δεν έχω βάλει ψαλίδι μόνη στα μαλλιά μου.
    Γιατί να αυτοτιμωρηθώ;;;
    Είπαμε είμαι ανώμαλη, αλλά η ανωμαλία μου έχει και τα όριά της  
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    χμ ..το κοψιμο των μαλλιων συμβολιζει κι ευνουχισμο..(βλ. Σαμψων και Δαλιδα)

    Διαπομπευση...(θυμηθειτε τις γυναικες επι κατοχης που πηγαιναν με Γερμανους κι Ιταλους και την τιμωρια τους)

    Επισης σε πολλα μερη σημαινε ταπεινωτικη πραξη. Και συνεβαινε ειτε για να εξαναγκασθει η κοπελα να παντρευτει αυτον που της τα κοψε γιατι μια γυναικα με κομμενα μαλλια ηταν ατιμασμενη και δεν ευρισκε αλλον αντρα, ειτε σαν πραξη εκδικησης προς την οικογενεια της..

    Επισης ηταν ενδειξη πενθους για την απωλεια καποιου αγαπημενου

    Αλλα ας μη ξεχναμε και την εποχη που οι γυναικες κοβαν κοντα τα μαλλια τους αμεσως μετα τον πρωτο παγκοσμιο, μια πραξη χειραφετησης κι ελευθεριας..και ισως για να χαρουν σαν τους ανδρες την ελευθερια τους.
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    Κι εγω ποτε δεν θα τα κοβα μονη μου (ουτε σε στιγμες μεγαλου θυμου προς εμενα)

    Ειναι μια πραξη ευνουχισμου στον ιδιο σου τον εαυτο ..
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Δεν είμαστε καλά....ή μάλλον, σε μένα δεν ταιριάζει ο μεσαίωνας ούτε το σκότος.

    Πριν από αρκετό καιρό μια κοπέλα είχε γράψει εδώ πως έκοψε τα μαλλιά της για να δείξει τη αγάπη της που ήταν σε αμφισβήτηση . Το βρήκα θεατρικότατο, αλλά ωραίο.

    Το μόνο κόψιμο τριχών που έχω επιβάλει είναι η αποτρίχωση του αιδοίου. Επίσης στη διαδικασία ανάδειξης γυναικών έχω καθοδηγήσει προς άλλη κόμμωση (μεταξύ άλλων). Φυσικά δε χρειάστηκε να ποτέ επιβάλλω ποτέ αποτρίχωση ποδιών.
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κανέναν λοιπόν δεν τον εκφράζει ;
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Κόψιμο μαλλιών .

    Στο gay BDSM το κόψιμο του μαλλιού και το ξύρισμα του κεφαλιού δε χρησιμοποιείται σαν τιμωρία,αλλά σαν επιβεβαίωση και πιστοποίηση της κτήσης του σκλάβου και αποδοχής του Αφέντη.Γίνεται περισσότερο στα πλαίσια και την αφετηρία ενός ειδικότερα έντονου session και φαίνεται σαν τιμωρία χωρίς να είναι όμως.

    Επίσης συνηθιζεται στην προετοιμασία του σκλάβου (και όχι υποτακτικού) για "gang session"..

    Σπανιότερα ,γίνεται με "τελετουργικό" τρόπο ,χωρίς να υπάρξει παράλληλη επιβολή βίας από τον Αφέντη.Ο όλος συμβολισμός είναι ο ίδιος με την πρώτη περίπτωση,με τη διαφορά πως γίνεται σε έντονα σιωπηλά συναισθηματικό κλίμα.Το τι ακολουθεί διαφέρει ανάλογα με το λόγο επιλογής των συνθηκών κουρέματος από τον Αφέντη.
    Ο "τελετουργικός" τρόπος κουρέματος του σκλάβου απαντάται κυρίως στη Γερμανία και λιγότερο σε σκανδιναβικές χώρες..
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Να κάτι που δε γνώριζα . Ευχαριστώ Incomplete , τώρα καταλαβαίνω το νόημα μιας φράσης που μου είχες πει κάποτε  
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Κόψιμο μαλλιών .

    Πλάκα δεν είχε ;    
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Καλά σε είπα Δαίμονα εγώ τότε . Δεν γνώριζα αλλά το ένστικτο μου δεν με πρόδωσε