Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και επιδ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 5 Φεβρουαρίου 2007.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor


    Όσα χρόνια βρίσκομαι σε αυτόν τον χώρο
    έχω παρατηρήσει και εγώ κάτι παρόμοιο
    Όσον αφορά το σχεσιακό κομμάτι και την
    συμπεριφορά Των Κυρίαρχων.
    Δεν το βάζω το θέμα αυτό για να πούμε ποιος
    είναι σωστός και ποιος όχι όμως για μια συζήτηση
    για το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας Τον Κυρίαρχο μέσα στο bdsm..
     
  2. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    Ένας "ιδιαίτερος" Άντρας, που έχει ανάγκη απο μια "ιδιαίτερη" γυναίκα για να μπορέσει να νοιώσει ελεύθερος να εκφράσει την σεξουαλικότητα και τις ανάγκες Του και μέσα απο την ισορροπία που αυτό επιφέρει να νοιώσει οτι μπορεί να ζεί ουσιαστικά, τουλάχιστον με έναν άνθρωπο, και όχι να κρύβει απο το σύνολο αυτών που συναναστρέφεται το ποιός είναι πραγματικά. Τι τον κάνει χαρούμενο και ολοκληρωμένο.
    Ζώντας αυτό, δεν πρέπει κανονικά να έχει στόχο μονάχα την κάλυψη των προσωπικών Του αναγκών, αλλά και του συντρόφου Του. Γιατι είναι ανάγκη και της "ιδιαίτερης" γυναίκας ένας "ιδιαίτερος" Άντρας.....
     
  3. astrologman

    astrologman Regular Member

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και


    Απο τα πιο ωραια σε νοημα αλλα και διατυπωση που εχω διαβασει εδω μεσα !
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    δεν ειναι απολυτα ξεχωριστα κομματια οι προσωπικες αναγκες με εκεινες του συντροφου ....
    οταν ειμαι μονος αντλω ενεργεια απο τον κινδυνο και ζω παιζοντας τζογο την ασφαλεια μου , οταν ομως την εχω διπλα μου , η επιθυμια του ρισκου καταστελεται και μου γυριζει σαν μια αναγκη επιτηρησης του χωρου και προστασιας της ... αυτο που μου δινει η αναμετρηση με τον χρονο , την ταχυτητα , το κυμα .. το παιρνω οταν κατορθονω να την προφυλαξω ή να την εξυπηρετησω σε μια αναγκη της να της ειμαι δηλαδη και πρακτικα χρησιμος .... εαν τα καταφερνει ολα μονη της , χανω την αισθηση αυτη και αναζητω και παλι την φυγη στην αναμετρηση με τις προκλησεις .....
    Νομιζω οτι δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε την φυση των αναγκων σε αυτες που ειναι για μας και σε αυτες που απευθυνονται σε αλλους ...
     
  5. ju_L

    ju_L New Member

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    Ο ορισμός και η εξήγηση της pleasing... really pleased me...

    Και με κάλυψε...
     
  6. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και


    Συμφωνώ και επαυξάνω...
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    εγώ πάλι θυμήθηκα το ανέκδοτο.
    Γιατί οι γυναίκες υποκρίνονται οργασμό;
    Διότι νομίζουν ότι μας νοιάζει! ...
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    Δημιουργώντας μια σχέση, κύριο μέλημά μου έιναι να ικανοποιηθώ, τόσο με αυτά που θα λάβω όσο και με την αίσθηση της προσφοράς όσων δίνω. Το αν θα διαρκέσει σε χρόνο η σχέση εξαρτάται (κατά κύριο λόγο) από το ποσοστό αλληλοκάλυψης. Συμπερασματικά, η αλληλοσυμπλήρωση δεν είναι ο αρχικός στόχος, αλλά ένα κριτήριο.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    Για ό,τι αφορά στη δεύτερη περίπτωση, καταρχήν, στο βαθμό που η έννοια της κυριαρχίας περιλαμβάνει την έννοια της κυριότητας, επομένως και αυτή της ιδιοκτησίας, δεν είναι έχει νόημα ο κυρίαρχος να μην στοχεύει και στην κάλυψη των θεμελιωδών αναγκών του υποτακτικού του, εκτός και αν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει τον υποτακτικό άπαξ (ή έστω μέχρι ο τελευταίος να δυσανασχετήσει αρκετά). Σε διαφορετική περίπτωση, αν ο κυρίαρχος επιθυμεί μία μακροχρόνια σχέση δεν μπορεί να μην έχει στο μυαλό του ότι θα πρέπει και ο υποτακτικός να αισθάνεται μέσα σε αυτήν καλά, και να μην φροντίζει έμπρακτα γι αυτό.

    Αν εξαιρέσουμε αυτή τη λεπτομέρεια, θα έλεγα πολύ χονδρικά πως όλοι ανεξαιρέτως δημιουργούμε σχέσεις με κύριο στόχο την κάλυψη των προσωπικών μας αναγκών/επιθυμιών/επιδιώξεων. Η διάκριση του/της Saint Agriel, όπως γίνεται από εμένα αντιληπτή, έγκειται στο ότι ανάλογα με την (πνευματική και συναισθηματική) ευαισθησία του καθενός, υπάρχουν άνθρωποι που σκέπτονται έτσι:
    Και άλλοι, λιγότερο αναπτυγμένοι πνευματικά και συναισθηματικά, που αντιλαμβάνονται το όφελος μόνο σε ό,τι εισπράττουν.
    Δεν θα έλεγα όμως ότι οι μεν είναι περισσότερο ή λιγότερο εγωιστές/αλτρουιστές από τους δε.

    Ακόμη και στην περίπτωση των υποτακτικών που εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι επιθυμούν κυρίως την ικανοποίηση του Αφέντη τους, με μία δεύτερη σκέψη, διαφαίνεται ξεκάθαρα πως ο αυτοσκοπός είναι η δική τους ευχαρίστηση, η οποία προκύπτει από την προσφορά υπηρεσιών, και αυτή η ανάγκη για προσφορά υπηρεσιών είναι, αυτοαναφορική. Σπάνια ένας άνθρωπος υπηρετεί έναν άλλον άνθρωπο επειδή τον αγαπά περισσότερο από τον εαυτό του. Ακόμη και παιδιά, κάνουμε για να νιώσουμε εμείς την πληρότητα της μητρότητας/πατρότητας, και επειδή εμείς έχουμε την ανάγκη να νιώσουμε ότι προσφέρουμε, και επειδή εμείς έχουμε την ανάγκη να αγαπήσουμε έναν άλλο άνθρωπο (την προέκταση του Εγώ μας) τόσο απέραντα.
     
  10. latexduck

    latexduck Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    Κατά την γνώμη μου είναι ένας άντρας που δεν μιλάει αλλα σκέφτεται πολύ, κλειστός στον εαυτό του, ο οποίος έχει αυτήν την ιδιαιτερότητα και την ξεδιπλώνει μόλις δεί το πράσινο φώς απο μία υποτακτικιά...
     
    Last edited: 28 Ιουλίου 2007
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    Jim_Jailor δεν βγαίνει κάποιο νόημα αν δεν χρησιμοποιήσεις ρήμα στην κύρια πρόταση.
     
  12. latexduck

    latexduck Contributor

    Re: Κύριο στόχο αλληλοκάλυψη αναγκών? ή κίνητρο καθαρά κάλυψη προσωπικών αναγκών και

    καλύτερα έτσι ?