Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λάθος Σχέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_Dementia, στις 13 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Υπάρχει μια μεγάλη κατηγορία ανθρώπων που, σε κάποια φάση της ζωής τους, έχουν αναρωτηθεί, γιατί συνεχίζουν να...μένουν σε μια σχέση που φαινομενικά αφήνει ακάλυπτες τις ανάγκες τους.

    Σαν να πρόκειται για μια εκτός ελέγχου δύναμη που τους αναγκάζει να μένουν εκεί. Άλλοι την βαφτίζουν ανασφάλεια, άλλοι συνήθεια και άλλοι εξάρτηση, ενώ υπάρχουν χιλιάδες ακόμα ονόματα που μπορούμε να της δώσουμε και τα οποία περιγράφουν με σαφήνεια μερικές από τις μεγαλύτερες αλήθειες πάνω στις οποίες μια τέτοια σχέση έχει χτιστεί.

     ​


    Ποιά η γνώμη σας για τις "λάθος" σχέσεις;
    Έχετε υπάρξει το "θύμα" σε μια τέτοια σχέση; Αν ναι.. πως το αντιμετωπίσατε; Τι κατάληξη είχε;







    Πηγή: eportal.gr

     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Στο παρελθόν είχα τρεις σχέσεις που κράτησαν χρόνια. Η κάθε μία τώρα θα μπορούσα να πω ότι ήταν ένα λάθος. Τώρα όμως, που αυτός που είμαι γαλουχήθηκε σε ένα πολύ σημαντικό βαθμό από τις σχέσεις αυτές. Άρα είναι λάθος;
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    Δεν υπαρχουν λαθος σχεσεις,μονο λαθος επιλογη προσωπου.Υπαρχει γυναικα που να μν υπηρξε θυμα?να εχει δεθει με καποιον κ να μν μπορει να φυγει,το λεει και τελικα το πιστευει, λεγοντας οτι θα αλλαξουν τα πραγματα.Μηπως εχει τοσο αναγκη να μεινει σε μια τετοια σχεση?ποσο χαμηλα θα πεσεις:nag:...κ ετσι απλα εσυ πρεπει να προχωρησεις κ να πεις ''Θα γυρισει ο τροχος''. 
     
  4. Babylon

    Babylon Regular Member

    Τι σημαινει θυμα; Απο τη στιγμη που επιλεγω να παραμεινω σε μια σχεση, θες απο συνηθεια, απο αρνηση να δω πως εχει τελειωσει η οτιδηποτε αλλο, δεν ειμαι θυμα κανενος. Πολλες φορες οι λογοι που επιλεγουμε κατι, δεν ειναι εμφανεις ουτε στον εαυτο μας, αλλα παντα υπαρχουν και πιθανον να τους διακρινουμε καιρο μετα. Το να βαφτισεις τον εαυτο σου θυμα ειναι ευκολο, αλλα ετσι αρνεισαι να αναγνωρησεις ενα μεγαλο κομματι του εαυτου σου, καθως και οτι ευθυνη σου αναλογει.

    Φυσικα και εχω παραμεινει σε "λαθος" σχεσεις που εχουν ουσιαστικα τελειωσει, τις περισσοτερες φορες γιατι καθοτι ειμαι κατα βαθος ρομαντικη, πιστευα πως κατι θα διορθωθει η θα αλλαξει. Εχω μεινει μεχρι και 6 μηνες παραπανω σε σχεση γιατι ηλπιζα να αλλαξει. Δεν το μετανιωνω, το κανω απολυτα συνειδητοποιημενα, γιατι οταν φτανω στο σημειο τελικα να αποχωρισω, ειμαι 100/100 σιγουρη πως κανω το σωστο και πως εχω δωσει ολα τα απαραιτητα περιθωρια.

    Γενικα, πιστευω πως στις σχεσεις του κανεις μενει, οσο μαθαινει πραγματα ακομα. Αν σου χρειαστει να υποφερεις και να τρως ξυλο για δυο μηνες ακομα για να καταλαβεις πως δεν πρεπει να μπλεκεις με "τετοιους" αντρες, τοτε αυτο ειναι το μαθημα που πρεπει να παρεις, και θα μεινεις εκει μεχρι να το μαθεις. Κι αν δεν το μαθεις, και να χωρισεις, θα πεσεις σε καινουργιο τετοιο τυπο.

    Για μενα, οταν νιωθεις "φυλακισμενος" σε μια σχεση, το πρωτο σταδιο για να ξεκολησεις ειναι το να προσπαθησεις να εντοπισεις τι σε κραταει εκει. Και να εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου, γιατι αλλιως δεν θα βγαλεις ακρη.
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ο (όχι και τόσο) σοφός ελληνικός λαός λέει μια παροιμία: όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει. Ή κάπως έτσι, τέλος πάντων. Κοινώς: όταν βλέπεις απ' έξω μια κατάσταση, ή στην προκειμένη περίπτωση εκ των υστέρων, μπορείς να βρεις εύκολα λύσεις, να κάνεις αυτοκριτική, να αναγνωρίσεις τι σ' εμποδίζει να βγάλεις άκρη. Τι γίνεται όμως τη στιγμή που το βιώνεις; Είναι όντως τόσο εύκολο; Έχεις την ψυχραιμία να διακρίνεις τι πραγματικά σε κρατάει σε μία τέτοια σχέση; Ή μήπως απλά το ζεις, πελαγωμένος από την αδυναμία σου να βελτιώσεις την κατάσταση, μέχρις ότου βρεις το κουράγιο να πεις τη λέξη "τέλος";

    Ίσως κι αυτός να είναι ένας από τους λόγους που αποφεύγω τις σχέσεις...
     
  6. Babylon

    Babylon Regular Member

    Ποτε δεν ειπα πως ειναι ευκολο.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    40 τρόποι για να απαλλαγείς από τον Mr . Λάθος

    Η σχέση σου σε κάνει να κόβεις φλέβες; Έχεις βαρεθεί αλλά δεν σου δίνει την αφορμή να τον χωρίσεις; Δες τους καλύτερους τρόπους για να του τη φέρεις χωρίς να πάρει είδηση ότι εσύ θέλεις να τον χωρίσεις!

    * Παρακάλεσε τον να σου φέρνει το αγαπημένο σου γλυκό ή παγωτό κάθε μέρα στο κρεβάτι.
    * Κάνε αρνητικά σχόλια για τις σεξουαλικές του επιδόσεις. Σχόλια όπως «Πολύ πεσμένο τον βλέπω τελευταία» τον τσακίζουν.
    * Σπάσε τα νεύρα του με τη γκρίνια σου.
    * Ζήτα του επανειλλημένα χάρες.
    * Μίλησε του για τους πρώην σου και πόσο υπέροχα περνούσατε.
    * Γύρισε του την πλάτη στο κρεβάτι όταν αυτός είναι αναμμένος και πες του κάτι άσχημο για το πέος του(«Ξύπνησε επιτέλους;»)
    * Στον παραμικρό τσακωμό, ρίξε μία μπιχτή για τα ελλατώματα που σου έχει εξομολογηθεί(«Άντε πήγαινε να κλάψεις στη μανούλα σου»)
    * Σε κάθε του αστείο μπορείς να απαντάς απλά «Πολύ αστείο. Κρύωσα»
    * Αν σου κάνει ένα δώρο μπορείς να αηδιάζεις με χαμόγελο ή να αδιαφορείς αλλάζοντας συζήτηση («Φαίνεται ότι δεν ταλαιπωρήθηκες για να το βρεις». «Συμπαθητικό είναι»). Μίλησε του για το καλύτερο δώρο που σου πήρε ο πρώην σου.
    * Άρχισε να βγαίνεις και με άλλους στην παρέα. Αν αντιδράει μπορείς να μιλήσεις για τα δικαιώματα των γυναικών και την αφόρητη καταπίεση που αισθάνεσαι από τις πατριαρχικές αντιλήψεις του και από την έλλειψη εμπιστοσύνης που έχει στη σχέση σας.
    * Δουλεύει και γυρίζει κουρασμένος; Δεν μαγειρεύει για τους δυο σας; Μάλλον δεν δίνει αρκετή σημασία στη σχέση σας.
    * Διεκδίκησε την αποκλειστικότητα στο τηλεκοντρόλ. Είναι δυνατόν να μην παρακολουθεί το αγαπημένο σου σήριαλ; Μάλλον δεν είναι αρκετά αισθηματίας.
    * Κάνε σχέδια για το μέλλον. Επιβάλλεται ένα ταξίδι στον Άγιο Μαυρίκιο ή την Ισπανία για την επέτειο σας. Αν δεν σε πάει, μπορείς άνετα να ξεσπάσεις σε λυγμούς.
    * Μίλησε του για τις σχέσεις φίλων σας και πόσο πολύ της ζηλεύεις(«Η Έλενα είναι πολύ τυχερή. Ο Σπύρος έχει φοβερό αυτοκίνητο» ή «Ποτέ δεν έχω δει τόσο ρομαντικό σύντροφο»)
    * Άρχισε να κλαις μετά το sex .
    * Ακόμα καλύτερα, άρχισε να κλαις κατά τη διάρκεια του sex !
    * Πες ελεύθερα τη γνώμη σου για τη μητέρα του.
    * Δανείσου 1500 ευρώ για τα ψώνια σου.
    * Τη στιγμή που βλέπει τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και σε κρίσιμη στιγμή του αγώνα, ρώτησε τον τι νιώθει για τη σχέση σας.
    * Μήπως αγχώνεται για το πόσο σοβαρή γίνεται η σχέση σας; Ρώτησε τον τι πιστεύει για το γάμο γενικά.
    * Πες του ευγενικά: «Ή το ηλίθιο σκυλί σου θα φύγει από εδώ ή εγώ»
    * Αντέχεις χωρίς sex για δύο εβδομάδες; Και ο χωρισμός θέλει θυσίες.
    * Έχει γνωρίσει τους δικούς σου; Πρότεινε του. Αν αντιστέκεται επέμεινε. Αν δεν θέλεις φυσικά δεν τον γνωρίζεις απλά δοκίμασε τα όρια του.
    * Δοκίμασε να οδηγήσεις το αυτοκίνητο του.
    * Φόρεσε το αγαπημένο του μπλουζάκι και ρίξε κατά λάθος λίγο καφέ επάνω.
    * Συζήτησε τα σεξουαλικά του προβλήματα με τους φίλους του.
    * Σταμάτησε για λίγο διάστημα να ξυρίζεις τα πόδια σου(προσπάθησε το χειμώνα).
    * Πες ότι οικογενειακά έχετε τάση παχυσαρκίας και ότι είναι κληρονομική.
    * Μην λες ποτέ πόσο ευτυχισμένη είσαι μαζί του.
    * Ποτέ μην του μαγειρεύεις, ιδίως το αγαπημένο του φαγητό.
    * Κάλεσε τις πιο όμορφες φίλες σου στο σπίτι.
    * Κάντον ρόμπα μπροστά στους φίλους του.
    * Ακόμα να σε γνωρίσει στους γονείς του;
    * Πλέον δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς το πορτοφόλι μαζί σου.
    * Κάντον να περιμένει στο αυτοκίνητο όσο εσύ φτιάχνεις τα μαλλιά σου. Δεν σε θέλει όμορφη ;
    * Μάθε να αρχίζεις να ετοιμάζεσαι για το ραντεβού πέντε λεπτά πριν την καθορισμένη ώρα.
    * Αντιμετωπίζει προβλήματα στη δουλειά; Φρόντισε να του τονίσεις ότι δύσκολα θα βρει άλλη δουλειά αν χάσει την υπάρχουσα.
    * Αν έχεις κάνει κάτι καλύτερο από τον ίδιο(π.χ. επαγγελματικά) μην ξεχνάς να του το υπενθυμίζεις.
    * Αν κερδίζεις περισσότερα χρήματα από τον ίδιο, άφηνε τον επιδεικτικά να πληρώνει τα πάντα.
    * Θύμιζε του ότι κάθε μέρα κρίνεται ο ίδιος από τη συμπεριφορά του.

    Φρόντισε όταν τον κάνεις να αισθάνεται τύψεις να μην κινδυνεύσεις να τον κάνεις να κολλήσει περισσότερο προκειμένου να σε ικανοποιήσει. Αν ο ίδιος δεν λέει να ξεκολλήσει, τότε αφού τα έχεις δοκιμάσει όλα μπορείς να πεις ότι η σχέση δεν βρίσκεται στο καλύτερο στάδιο(Εξάλλου, ο ίδιος θα πρέπει να το έχει διαπιστώσει!).



    Onlylove.gr-Διώξε τον Mr Λάθος-fnkmedia.com  
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    Καταλαβαίνεις όταν μια σχέση έχει τελειώσει ,
    πολύ πριν τελειώσει και σε αυτό είμαι πολύ σίγουρη ,
    και όσοι ανατρέξετε στις σκέψεις σας και μπορείτε να δείτε ξανά τα γεγονότα ,
    συμπεριφορές , αλλαγές των τελευταίων εβδομάδων η και μηνών καθαρά πια και έξω από αυτήν ,
    τα σημάδια ήταν εκεί , φωνάζανε .

    Κάποιοι βλέπουν , θέλουν να δούνε ,
    κάποιοι για τους όποιους λόγους τους δεν θέλουν και …
    συνεχίζουν να τραβάνε κάτι από τα μαλλιά για όσο ,
    λέγοντας , - δικαιολογώντας - , στον η τον εαυτό τους …. ‘’ τον / την αγαπάω ‘’ .

    Θύμα ? θύμα του εαυτού του είναι ο κάθε ένας ,
    όχι θύμα μιας σχέσης η ενός άλλου ανθρώπου είναι η γνώμη μου .

    Δεν υπήρξα ποτέ σε ‘’ λάθος σχέση ‘’ .
    Κατά ένα τρόπο το καμπανάκι σε μένα λειτουργούσε ,
    και τότε εξωθούσα τα πράγματα εκεί ώστε να τελειώσει ακόμα πιο νωρίς
    ( μερικές φορές και ασυνείδητα ) , και έφευγα .

    Όχι δεν είναι θέμα αξιοπρέπειας , εγωισμού κλπ ,
    Είναι που είμαι των άκρων .Τίποτα μισό δεν μπορώ να ζήσω εγώ ,
    τίποτα λιγότερο από αυτό που θέλω και όταν πια δεν υπάρχει είτε από την δική μου πλευρά ,
    είτε από την άλλη πλευρά , απλά σέβομαι εμένα και τον άλλο που έζησα μαζί του και αγάπησα
    και θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορώ να μας κάνω .
     
  9. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Πως μπορειτε να μιλατε για τον ερωτα και να λετε οτι ειναι λαθος?Δεν ειναι ο ερωτας λαθος λοιπον,ειναι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ λαθος ο καθε ενας απο την μερια του.Αν το καταλαβουν εγκαιρως εχει καλως.Αν οχι παμε στους 40 τροπους εκδικησης για να διωξουμε τον αλλον αντι να του πουμε με μια προταση : Ξερεις κατι?Δεν παει αλλο πραγματικα δεν μπορω να ειμαστε μαζι.Χρειαζεται βεβαια θαρρος αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.Οσο ευκολα δενεσαι με καποιον το ιδιο ευκολα θα πρεπει και να χωριζεις απο την στιγμη που υπαρχοθν αλυτα και μη συζητησιμα προβληματα
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    Βαρεθηκα να σε νταντευω

    Βαρεθηκα να σε πιανει δυσπνοια οταν δεν το κανω

    Βαρεθηκα να ειμαι εκει κι εσυ να μην εισαι ποτε εδω

    Βαρεθηκα να ακουω και να μην ακουγομαι

    Βαρεθηκα να προσπαθω να καταλαβω

    Βαρεθηκα να σ'ακουω να λες "ΕΓΩ"
    Βαρεθηκα να λεω φευγω και να μην το κανω.ΤΩΡΑ εχω φυγει-και χαιρομαι πολυ γι'αυτο.
     
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    μένουμε σε κάτι μη λειτουργικό από ανασφάλεια.... είτε δεν αντέχουμε την ιδέα να είμαστε μόνοι μας

    βέβαια το μεγάλο ερώτημα παραμένει-ποιος είναι σίγουρος ότι αυτά που αναζητά(και δεν νοιώθει ότι καλύπτονται) έχουν λογική βάση ή είναι έξωπραγματικά?
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν έχω ανάγκη κανένα πρόσωπο. Πιστεύω ότι ανάγκη είναι η κοινωνικοποίηση καθεαυτή. Κοινωνικοποίηση για κάθε άνθρωπο ορίζεται ένα διαφορετικό σύνολο συσχετίσεών του με άλλα πρόσωπα. Όπου "σχέση" (βλ. ερωτική σχέση, συζυγική σχέση, φιλική σχέση, γονεϊκή σχέση κλπ) ορίζει καθείς εξ ημών και έναν διαφορετικό τύπο συσχέτισης/σύνδεσης με τους άλλους.

    Ως από τα παραπάνω θεωρώ πως καταρχήν πρέπει κανείς να αποσαφηνίζει τί σχέση επιθυμεί και συναρτήσει αυτής να ορίζει το target group του, και όχι το αντίθετο, δηλαδή να επιλέγει καταρχήν ανθρώπους και κατόπιν να προσπαθεί να τους αλλάξει σε αυτό που θα έπρεπε εκείνοι να είναι για να συνδεθεί μαζί τους με τον τρόπο που επιθυμεί. Δηλαδή, οι σχέσεις πρέπει να εξυπηρετούν τις ανάγκες των ανθρώπων για κοινωνικοποίηση, και όχι οι άνθρωποι να προσαρμόζονται σε προκατ σχέσεις.

    Με αυτό το σκεπτικό θα συμφωνήσω με την madlene, πως δηλαδή δεν υπάρχουν λανθασμένες σχέσεις (ως σχεσιακά μοντέλα) αλλά λανθασμένες επιλογές προσώπων.

    Προσωπικά εντοπίζω το "λάθος" στον προσωποκεντρικό τρόπο με τον οποίο κάποιοι άνθρωποι θεωρούν τις σχέσεις τους με τους έτερους. Αυτοσκοπός τους γίνεται η διατήρηση σύνδεσης με ένα συγκεκριμένο πρόσωπο (το πρόσωπο θεωρείται εξ αρχής δεδομένο), και κατόπιν γίνεται η προσπάθεια μεταβολής του τύπου συσχέτισης προς τον επιθυμητό. Ό,τι δαπανάται για την προσπάθεια αυτή, λαμβάνεται υπόψη σαν «επένδυση» στη σχέση, και ό,τι θα μπορούσε να επιτευχθεί ως καρπός της επένδυσης αυτής, επί άλλης σχέσης (με άλλο πρόσωπο) "χρεώνεται" στο πρόσωπο αυτό. Ουσιαστικά το κόστος ευκαιρίας των ανθρώπων αυτών, καλείται να αποπληρωθεί από τους άλλους (σαν οι άλλοι να το είχαν εξ αρχής εγκρίνει).

    Κατά τα λοιπά η απάντησή μου στο ερώτημα μοιάζει αρκετά με εκείνη του Ηλία. Τώρα αντιλαμβάνομαι λάθη, αλλά τη στιγμή που αυτά έγιναν ήταν οι καλύτεροι δυνατοί χειρισμοί.