Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λένε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 23 Οκτωβρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    ...ότι ο σκύλος σαν το αφέντη του θα γίνει. Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο και στις σχέσεις M/s.

    Ποια είναι η άποψη σας;
     
  2. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Λένε...

    Θα απαντήσω προσωπικά. Ναι!
    Σαν απόδειξη μετράω το ότι Όσο περνάει ο καιρός δέχομαι χαρακτηρισμούς που δεχόταν και δέχεται εκείνος συνέχεια.


    Αρχίζει να με φοβίζει αυτό… Μήπως μέσα σε όλα που αλλάζουν σε μένα και του μοιάζουν όλο και περισσότερο… μήπως… αλλάξει και η μύτη μου…      

    (σχώρνα μ' Αφέντη!  )

     
     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Δεν ξέρω τι λένε για τους σκύλους, πάντως στις ανθρώπινες σχέσεις, ανεξάρτητα από το είδος τους, οι άνθρωποι με τον καιρό, τείνουν να μοιάζουν μεταξύ τους. Από τα πιο απλά, όπως η χρήση κάποιων εκφράσεων ή κάποιες επιλογές που αφορούν τον τρόπο διασκέδασης, μέχρι τα πιο σύνθετα, όπως ο τρόπος σκέψης ή ο τρόπος που αντιμετωπίζονται κάποιες δύσκολες καταστάσεις, το ένα μέρος μιας σχέσης αποκτά στοιχεία από το χαρακτήρα του άλλου μέρους.
    Συνεπώς, φυσικά και ο σκλάβος θα μοιάζει στον Αφέντη του. Παράλληλα, όμως, και ο Αφέντης θα μοιάζει στο σκλάβο του.
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Πολύ σωστό.

    Στις ειδικές περιπτώσεις όμως όπου υπάρχει μεγάλος θαυμασμός προς το άλλο μέλος (όπως φαντάζομαι στις σχέσεις S/m), ο «θαυμαστής» τείνει να υιοθετήσει περισσότερα στοιχεία από τον τρόπο συμπεριφοράς και το χαρακτήρα του άλλου μέλους το οποίο θεωρεί ισχυρότερο.
     
  5. Σωστή η παροιμία του Ηλία αλλά μόνο για σκύλους ισχύει.
    Βλέπω ανθρώπους που είναι χρόνια μαζί και όσο περνά ο καιρός
    τόσο περισσότερο διαφέρουν μεταξύ τους.
     
  6. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ, θα ήθελα να σημειώσω ότι και ο/η κυρίαρχος/η μπορεί να θαυμάζει του υποτακτικούς/ες. Για την υπομονή τους, για την αντοχή τους και εν τέλει και εν κατακλείδι για το ίδιο το υποτακτικό ή μαζοχιστικό βίτσιο τους. Εγώ προσωπικά θαυμάζω όλους τους/τις υποτακτικούς/ες, άσχετα αν θα επέλεγα να "έπαιζα" μαζί τους, λόγο αυτού καθ' αυτού του βίτσιου τους. Διότι κάνουν κάτι, ή μάλλον τους κάνουν, το οποίο θα ήταν σχεδόν απίθανο να έκανα - υποστώ. Προφανώς συμπληρώνουν / προσφέρουν σε μία σχέση κάτι που δεν έχω και δεν μπορώ να προσφέρω εγώ, οδηγώντας την σχέση προς την ολοκλήρωση / ολότητα της.

    Συμφωνώ γενικά με τον Ηλία και τους προλεγόμενους, απλώς δεν νομίζω ότι ο κυρίαρχος είναι αναγκαστικά ο περισσότερο θαυμαζόμενος και συνεπώς αυτός που ο υποτακτικός αναγκαστικά τείνει να ταυτιστεί μαζί του σε επίπεδο αλληλεπίδρασης σε μία σχέση.
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Λένε...

    απόλυτα κατανοητό και αναμενόμενο, μια που η όποια βελτίωση κάνει ο Κυρίαρχος στη σκλάβα γίνεται με βάση τις δικές Του αρχές και θέσεις
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Λένε...

    Αν υπάρξει ταύτιση,σαφώς και ναι...είπαμε,αν όμως..
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Από την άποψη σας καταλαβαίνω ότι μάλλον συμφωνείτε πως ναι έτσι και στις M/s σχέσεις.

    Άρα οι σκύλοι είναι οι σκλάβοι αν κατάλαβα καλά;
     
  10. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Re: Λένε...

    Οι σκυλοι ειναι οι σκλαβοι ναι αλλα που θες να καταληξεις δεν καταλαβα,ομορφε...
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Λένε...

    Ό,τι αν όλοι αυτό πιστεύουν στο φόρουμ τότε, γιατί φοβούνται να το παραδεχθούν;

    Το φόρουμ ώρες ώρες νομίζω εκφράζει, είτε με την σιωπή του, είτε και με την αντίδραση του, ενοχικά συμπλέγματα σαδομαζοχιστών.
     
  12. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Λένε...

    Α δηλαδη μονο εγω το παραδεχθηκα;χμμμ η πολυ κουτη ειμαι η πολυ ειλικρινης