Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος sklava_epi8ymiwn, στις 26 Οκτωβρίου 2005.

  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Lost Boy προσωπικα θα ελεγα πως ειναι πιο ασφαλες για ενα νεο ατομο στο χωρο να βρισκεται διπλα σε καποιον που γνωριζει τις δυσκολιες. "Αναγκαιο" ειναι λιγο αυστηρη λεξη ομως γιατι πρεπει να λαβουμε υπ'οψιν μας δεν ειναι ολοι οι "Μεντορες" καταλληλοι 
    παρολα αυτα σιγουρα η συναναστροφη με ατομα παλαιοτερα του χωρου και η σωστη κριτικη σκεψη του νεου ατόμου φερνουν τις περισσοτερες φορες το επιθυμητο αποτελεσμα.
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm

    Προσωπικά εγώ δεν έχω βρει κάποιον Μέντορα σε αυτόν τον χώρο να ασχοληθεί μαζί μου και να με καθοδηγήσει με ασφάλεια μέσα σε αυτόν τον χώρο με ανιδιοτέλεια.
    Όσο και αν το αποζητούσα αυτό πάντα υπήρχε ένα τίμημα να θέλει να με χρησιμοποιήσει με κάποιο τρόπο για προσωπική ικανοποίηση Του.
    Δεν μπορώ να θεωρήσω βέβαια Μέντορα κάποιον η κάποια που μου έχει δώσει μια η δυο συμβουλές για τον χώρο αυτό γιατί Μέντορας είναι αυτός που αναλαμβάνει να καθοδηγήσει σοβαρά κάποιον .
     
  3. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm

    Όσο και αν το αποζητούσα αυτό πάντα υπήρχε ένα τίμημα να θέλει να με χρησιμοποιήσει με κάποιο τρόπο για προσωπική ικανοποίηση Του.


    Το ενα δεν αναιρει το αλλο γλυκια μου soft_crystal. Γιατι αν το σκεφτεις καλυτερα ποιος ο σκοπος της υποταγης? Υποτεσσεσαι = αφηνεσαι. Χρησιμοποιεισαι=Ευχαριστεις τον ανθρωπο που εμπιστευεσαι. Μεσα απο ολο αυτο δινεις μυαλο , ψυχη και σωμα σε Εκεινον να το δουλεψει. Αυτο ειναι ανιδιοτελεια 
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm

    Μέντορας είναι αυτός που στέκετε δίπλα σου zouzou_ και σε καθοδηγεί μέσα σε ένα φιλικό επίπεδο και όχι προσπαθώντας να βοηθήσει με το να αποβλέπει στο προσωπικό του συμφέρον .
    Δεν είναι ο ρόλος Του να σε χρησιμοποιεί στον ερωτικό τομέα ούτε να σε εκπαιδεύει σαν σκλάβα. 
     
  5. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm



    δεν θα ερθω αλλο σε αντιπαραθεση μαζι σου γιατι μετα θα γεμισουμε με ανταπαντησεις..χαχαχαχαχα
    απλα πιστευω πως χρειαζονατι ολα (περα απο το φιλικο περιβαλλον) παρολα αυτα ομως ειμαστε ανθρωποι με διαφορετικες αναγκες και διαφορετικη οπτικη απεναντι σε ιδιες καταστασεις  οποτε ευχομαι κουκλα μου ( και το ξερεις οτι το εννοω γιατι σου εχω αδυναμια ατιμο κοριτσι) να βρεις αυτο ακριβως που θελεις!
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm

    Μανάρι μου γλυκό εσύ έλα και μην μου χαλάς το χατίρι πάμε άλλο ένα γύρο σήμερα έχω όρεξη για ένα ματς λολ.
     
  7. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm


    χαχαχαχα.. να'σαι καλα soft_crystal! αλλα εμεις τα εχουμε καλα.... 
    οτι και να κανεις οτι και να πεις αντε το πολυ πολυ να αρχισω να σε τραβαω απο τα μαλλια
    χαχαχαχα!
    μακια κουκλιτσα 
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Επειδή τελευταία ψάχνω πολύ στο net, μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που έπεσε στα χέρια μου από το Castle Realm: http://castlerealm.com/library/masterjohn.shtml

    Η μετάφραση σύντομα δική σας...
     
  9. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Αγαπητέ μου Master_Spiler, πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που ανακάλυψες...  

    Θα ξεκινήσω με τα "κακά νέα", μια μικρή ένσταση που έχω: Προσωπικά βρήκα αρκετά Old Guard τις ερμηνείες που δίνουν οι συνομιλητές (απλά δεν συμφωνώ και τόσο αισθητικά με το Old Guard). Κοινώς θεωρώ πως οι ερμηνείες που δίνονται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι πολύ επίσημες, τελικές και κάπως απόλυτες, ενώ η εγκυρότητα τους είναι συνυφασμένη με το status. Οι συνομιλητές δίνουν τις δικές τους ερμηνείες και απαντήσεις, χωρίς να αφήνουν πολλά περιθώρια για περαιτέρω συζήτηση ή διερεύνηση. Προσωπικά βρίσκω εμπόδιο μια τέτοια μέθοδο στο να βγάλει κάποιος χρήσιμα συμπεράσματα...

    Από την άλλη, το καλό ("τα καλά νέα"   ) με την συζήτηση εκείνη είναι πως μετά από ένα σημείο και πέρα αρχίζουν και αγγίζουν επιτέλους την ουσία του θέματος, που εδώ πιστεύω την χάσαμε στην εξέλιξη της συζήτησης...

    Για εμένα θα ήταν πιο χρήσιμο να συζητούσαμε πιο πρακτικά θέματα: π.χ. τι θα πρέπει να περιμένουμε από ένα Μέντορα, αν είμαστε κάτω από την καθοδήγησή του, τι μπορεί εκείνος να προσφέρει σε έναν νέο υποτακτικό ή ένα Κυρίαρχο, ή πως ένας έμπειρος στο χώρο μπορεί να αναλάβει το ρόλο αυτό για ένα άτομο που θα πάρει κάτω από την καθοδήγηση του.

    Αυτό θα το προτιμούσα από το να κάνουμε τόση ανάλυση για το τι αποτελεί ένας Μέντορας και ποια είναι τα όρια του. Θεωρώ πως δεν έπρεπε να δοθεί στο thread αυτό τόση βάση στο ορισμό καθεαυτού (το έκαναν και στην συζήτηση που μας παραθέτεις το ίδιο, πράγμα που βρίσκω ενδιαφέρον. Φαίνεται αποτελεί κομμάτι της δυσκολίας του θέματος). Το πρόβλημα είναι πως με την εξάντληση του ορισμού, χάθηκε η ουσία του θέματος. Το ζουμί...

    Μερικές φορές, ένας Μέντορας είναι απλά ένας Μέντορας!  
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Είναι Old Guard η προσέγγιση και γι αυτό εμένα μου άρεσε, οπωσδήποτε είναι θέμα οπτικής και με ποιόν Δάσκαλο έχεις μάθει τί  

    Σίγουρα δεν είναι νέο ότι στις υποτακτικές συνήθως αρέσει ιδιαίτερα ότι βρίσκουν στο Castle Realm   και ότι δεν είναι απαραίτητα θέσφατα όσα γράφονται εκεί.

    Πάντως ο συγκεκριμένος διάλογος διασαφήνιζε πάρα πολλά πράγματα για τον ρόλο του Μέντορα και του Εκπαιδευτή και για τις αρμοδιότητες των δύο αυτών Κυρίαρχων που έχουν αναλάβει αυτόν τον ιδιαίτερο ρόλο ως προς μία υποτακτική.

    Αν κατάλαβα καλά, από τον διάλογο έβγαινε ότι Ο Μέντορας είναι ένας έμπειρος Κυρίαρχος που έχει μία φιλική σχέση εμπιστοσύνης με μία υποτακτική και της λύνει απορίες που προκύπτουν κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής της. Και επίσης ότι ο Μέντορας μπορεί να επικοινωνήσει με τον Εκπαιδευτή ή τον Κύριο της υποτακτικής για θέματα που κρίνει ότι την αφορούν.

    Πάνω - κάτω έτσι το ξέρω κι εγώ. Ότι ο Μέντορας είναι Κάποιος στον οποίο βασίζεται η υποτακτική για να την καθοδηγήσει, ή για να την βοηθήσει να βγει από κάποιο αδιέξοδο δικό της ή στη σχέση της με τον Κύριό της. Ο Μέντορας δεν είναι μόνο για άπειρες υποτακτικές ούτε και μόνο για υποτακτικές που ήδη τις έχει αναλάβει κάποιος Κυρίαρχος είναι και για υποτακτικές με πείρα και για υποτακτικές χωρίς Κύριο σε αυτή τη φάση.
     
  11. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Αχ, αν πώ τώρα οτι προτιμώ το "Old Guard" απ'το "New Guard" περισσότερο θα πειράξει; Phoenixxx, ξέρεις τα κονέ μου κάτω στην Αθήνα, ξέρεις με ποιούς κυρίως θέλω να βρίσκομαι, άρα μην απορρείς γιατί βγάζω κάποια κομμάτια... tender στα περισσότερα πράματα εδώ έχεις ένα δίκιο, προσωπικά το Castle Realm είναι απ'τα αγαπημένα μου sites κυρίως λόγω του πολύ πλούσιου εκπαιδευτικού ηλικού που έχει, από κει και πέρα, το Old Guardιλίκι μ'αρέσει και προσπαθώ να το ενστερνίζομαι, συνδιάζοντάς το όμως με πράγματα που αρέσουν σε μένα. Ξεφύγαμε όμως πάλι, οπότε ας επανέλθουμε   η μετάφραση αργεί λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας.
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εγω ενα Μεντορα ξερω...  
    Τον ^Μentor!!!!  
    ...Να του δωσεις τους φιλικους Μου χαιρετισμους...Master Spiler