Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 9 Μαρτίου 2007.

  1. skia

    skia Contributor

    Δε νομίζω ότι είναι απόλυτο ο πρώτος κυρίαρχος ή σκλάβος να είναι και ο μέντορας. Κατά το μεγαλύτερο ποσοστό μπορεί να συμβαίνει αλλά δεν αποκλείεται να είναι και κάποιος άλλος εκτός του ζευγαριού.
     
  2. slaveonios

    slaveonios New Member

    ακομα και ανα δεν θες να την/τον ονομασεισ μεντορα η πρωτη ή ο πρωτοσ επιρεαζουν πολυ σημαντικα την πορεια σου.....
     
  3. gaby

    gaby Guest

    μάλλον όχι. Η διαδικασία καθοδήγησης με Μέντορα διαφέρει από αυτά που μαθαίνεις μόνος μέσα από μία σχέση που λειτούργησε ικανοποιητικά αφού εξελίχθηκες αλλά δεν ήταν mentoring.
     
  4. και 7 χρονια αργοτερα ερχομαι να ξαναζωντανεψω το θεμα και να πω οτι η συμβολη ενος μεντορα ειναι απαραιτητη στα πρωτα βηματα καποιου κυριως αν εχει δισταγμους για τη νεα ζωη που ξανοιγεται μπροστα του στο χωρο αυτο!Η αληθεια ειναι οτι και γω χρειαζομαι ενα μεντορα για να ενταχθω ομαλα στο χωρο ομως μεντορας δν μπορει να γινει οποιοσδηποτε πρεπει να χει κπ χαρακτηριστικα!Αραγε μπορει να βρει κανεις ενα μεντορα <<γνησιο>>?
     
  5. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

     
  6. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Αγαπητή yourslave, κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι εύκολο αυτό.
    Ακόμα και ο κάθε Μέντορας με τον άλλο διαφέρει αφού ο καθ' ένας έχει διαφορετική κλήση (π.χ. υπάρχει ο γιατρός παθολόγος γενικής κατεύθυνσης, μετά ο γιατρός ειδικότητας π.χ. καρδιολόγος, οφθαλμίατρος, γυναικολόγος κ.ο.κ., μετά υπάρχουν οι διάφοροι χειρούργοι και τέλος οι αυθεντίες στο στενό πλαίσιο της ειδικότητά τους.)
    Ίσως λοιπόν πρέπει να εσύ να επιλέξεις προσεκτικά ποιός θα είναι ο μέντορας σου, γενικός στην αρχή και αργότερα τον ειδικότερο ανάλογα με την κατεύθυνση που αισθάνεσαι ότι σε αντιπροσωπεύει.
     
  7. Σιγουρα αλλωστε ο καθεενας που ψαχνει για μεντορα βαζει καποια κριτηρια στο νου του,δηλαδη καποια χαρακτηριστικα που πρεπει να χει ο λεγομενος μεντόρας του!Αλλα ακομα κι αν εχει αυτα τα χαρακτηριστικα πρεπει να αποδειχθει οτι ειναι ατομο εμπιστοσυνης κ υστερα θα το δεχθει κανεις ως καθοδηγητη
     
  8. thanasis

    thanasis Contributor

    Εγώ έχω για παράνομο παρκάρισμα, ο άλλος για υπερβολική ταχύτητα, λογικό...

    ξύνοντας το θανασσοκαύκαλο
    Τι είναι γενικός μέντορας; Τι μεντοροκατευθύνσεις υπάρχουν;
     
  9. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Θανάση μου τις απορίες σου δεν θα σου τις λύσω.... Ευτυχώς αυτά που θέλω να πω, πάνε εκεί που θέλω να τα πω και αισθάνομαι ότι πιάνουν τόπο....  
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Έλα μου ντε! Με την ίδια απορία φαίνεται ότι θα μείνω κι εγώ επ'άπειρον.
    Το σίγουρο πάντως είναι ότι υπάρχει υπερπροσφορά  
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Κάποτε δεν υπήρχαν τα σχετικά fora  
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Η παρουσία Μέντορα στη ζωή ενός ατόμου του χώρου, είτε πρόκειται για Κυρίαρχο είτε πρόκειται για υποτακτικό έχει νόημα ότι αυτό το άτομο πρόκειται να λάβει τις οποιεσδήποτε αποφάσεις.

    Προκειμένου για αποφάσεις, ο Μέντορας συμβουλεύει. Αυτό σημαίνει ότι έχει προσλαμβάνουσες από τον χώρο έχει άποψη για τον χώρο που αποδέχεται και κανένας άλλος πλην του ιδίου, έχει τη δύναμη και την ικανότητα να είναι αντικειμενικός και όπως είπε ο @MasterJp παραπάνω, είναι, φυσικά, χορτάτος.

    Ο Μέντορας διαφέρει από τον κολλητό / κολλητή και επιπλέον έχει τελείως αλλιώτικη αποστολή. Δεν διαφέρει και τόσο πολύ από τον Εκπαιδευτή, εξαρτάται από την κάθε περίπτωση.

    Μιας και ρωτάει η παλιά συμφορουμίτισα, εγώ είχα προσωπική εμπειρία Μέντορα στα πρώτα μου βήματα μετά που έπαψα να είμαι εκπαιδευόμενη σκλάβα. Οι συμβουλές που έλαβα ήταν εξαιρετικές και θα με είχαν γλιτώσει από μερικά άθλια και τετριμμένα δράματα, αν τις είχα ακολουθήσει. Ήμουν ένα μουλάρι και μισό όμως όσον αφορά την ικανότητά μου να αποδεχτώ μια αντικειμενική συμβουλή. Ή μάλλον οι επιθυμίες μου εκείνη την εποχή ήταν τόσο επιτακτικές που ούτε τη δική μου φωνή λογικής δεν θα μπορούσα να ακούσω, πόσο μάλλον του Μέντορα, όσο και να τον σεβόμουν. Δεν πειράζει. Τουλάχιστον εμένα δεν με πειράζει. Η συντριπτική πλειονότητα των εν διαστροφή συνοδοιπόρων νομίζω ότι είναι κάπως σαν κι εμένα και το διαλαλεί κιόλας, σε αντίθεση μ εμένα. Μετά όμως έμαθα να κάνω το κουμάντο μου, σταδιακά. Είχα φτιάξει κάποια εργαλεία ανάλυσης, είχα καταγράψει τα συμβάντα και τα σκεφτόμουν και τα ξανασκεφτόμουν, δεν δίσταζα να σφαλιαρώσω τον εαυτό μου εκεί που χρειαζόταν, άλλωστε μόνοι μας είμασταν, εγώ και ο εαυτός μου. Μετά οι σχέσεις έγιναν πολύ προσωπικές, οι κώδικες πολύτιμοι και χώρος για mentoring δεν υπήρχε. Αλλά δεν υπήρχαν και θέματα που μια αντικειμενική κουβέντα γνώστη θα τα έλυνε πριν καλά καλά ξετυλιχτούν...