Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 18 Ιανουαρίου 2018.

?

Μέντορας;

  1. Ναι θα το ήθελα. Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει πολύ στην πορεία μου.

    14 vote(s)
    51,9%
  2. Όχι δεν πιστεύω οτι χρειάζομαι κάποιον να με καθοδηγεί/συμβουλεύει

    4 vote(s)
    14,8%
  3. Δεν είχα την τύχει να συναντήσω κάποιον.

    5 vote(s)
    18,5%
  4. Είχα αλλά δεν με βοήθησε απόλυτα.

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Είχα/έχω Μέντορα, νιώθω καλά με αυτό και τον ευχαριστώ.

    4 vote(s)
    14,8%
  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @sokolata

    Φαντάζομαι δεν ταιριάζει σε όλους κάτι τέτοιο... παίζει επίσης ρόλο η ηλικία έτσι δεν είναι;... ένας μικρός Dom θα ακούσει κάποιον μεγαλύτερο και έμπειρο πιο εύκολα...

    Κάποιοι απο εδωμέσα είχαν και έχουν μέντορα... εύχομαι να εκφραστούν και να ακούσουμε κάποιες εμπειρίες...
     
  2. Δεν νομίζω να αναφέρθηκα σε ηλικία η αν ταιριάζει σε όλους ! Άλλη απορία εξέφρασα ! Αν ένας μέντορας είναι κάτι Γενικό .Δηλαδή μπορεί(=έχει την ικανότητα ) να είναι (θεωρητικά πάντα) μέντορας για όλους τους ανθρώπους ασχετου προσανατολισμού , ρόλου, φύλλου γνωρίζοντας όλες τις καταστάσεις θεωρητικές(πρωτόκολλα , γενικές γραμμές και βάσεις του βδσμ) ή πρακτικές (από την πιο απλή τεχνική μέχρι την πιο επικίνδυνη ) καθώς και σύμβουλος σχέσεων και συμπεριφοράς . Ένας Γενικός παντογνώστης Τέλος πάντων ! Η αν μιλάμε καθαρά για συγκεκριμένα θέματα και πρακτικές που έχει βιώσει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες με συγκεκριμένους ανθρώπους .
     
  3. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Ο Μέντορας δεν είναι παντογνώστης... όπως κανένας άνθρωπος... Είναι ένας άνθρωπος πιο έμπειρος απο τον "νέο" έχει ζήσει καταστάσεις...
    Κάποιοι σκουντουφλάνε στην πορεία του πάνω σε έναν Μέντορα εκεί που δεν το περιμέναν... κάποιοι τον αναζητούν και δεν τον βρίσκουν ποτέ...

    Τώρα αν κάποιος αναζητάει γνώσεις σε συγκεκριμένο θέμα... ανατρέχει στην πηγή...
     
  4. Άρα μέντορας είναι κάποιος που απλά έχει κάποιες εμπειρίες παραπάνω ?Δεν έχει όμως όλες τις εμπειρίες του κόσμου .Δεν έχει ζήσει κάθε περίπτωση που υπάρχει στο σύμπαν !Άρα έχει ζήσει συγκεκριμένα γεγονότα ! Λοιπόν ?τι τον καθιστά μέντορα ? Η εμπειρία μόνο ? ! Αφού δεν είναι παντογνώστης δεν μπορεί να βοηθήσει σε όλες τις περιπτώσεις !

    Τι εννοείς πηγή ?
     
  5. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Τσικουλάτες κατά προτίμηση πικρές διγιότι έχουνι αποδειχτεί ξεσπασαρχιδικές  
    Τσεκαρισμένα πράματα   
     
  6. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δύο ερωτήσεις,
    πόσο αυτοεπαληθευόμενη προφητεία να περιλαμβάνει άραγε η αλληλεπίδραση μεταξύ μέντορα και συμβουλευόμενου;
    πόσο προβολή επιθυμίας για μάθηση ή αντίστοιχα επιθυμίας για επιρροή να είναι μια δηλούμενη ή συνδηλούμενη ως τέτοια αλληλεπίδραση;
     
  7. Dapom

    Dapom Contributor

    Κι επειδή η απορία το αν το ασπρο είναι ασπρο του κωλόχρατου ή ασπρο του πάγου σπάει αρχίδια....ο Μέντορας είναι αυτός που οταν σου μιλήσει για το άσπρο ξεχνάς για πάντα οποιες αλλες αποχρώσεις είχες στο μυαλό σου.

    Επίσης Μέντορας είναι και αυτός που αν μετα αντιπαραθέσεις το άσπρο του αυγού θα σου πει με τον τρόπο του...ρουφα το αυγό σου.
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αν αυτό είναι ο Μέντορας τότε η σχέση μεταξύ μέντορα και συμβουλευόμενου είναι μια σχέση ανεκπλήρωτης ερωτικής επιθυμίας και από τις δύο πλευρές.
     
  9. Dapom

    Dapom Contributor

    Προσωπικη μου αποψη....μεταξύ μέντορα και μαθητευόμενου ΔΕΝ πρεπει/μπορει να υπάρχει ερωτική επιθυμία ή έλξη ή οτιδηποτε αλλο.
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η βάση για την σχέση είναι η περιέργεια. Η περιέργεια γεννά και τον έρωτα, σύμφωνα με τον Πλάτωνα. Πλατωνικός έρως, θυμίζει τίποτα;

    Προσθέστε και το άλλο, η σχέση μεταξύ μέντροα και συμβουλευόμενου ΠΡΕΠΕΙ να είναι απολύτως αληθής σε αυτό που είναι, αλλιώς δεν μεταδίδεται ούτε η απορία ούτε η γνώση πάνω στην απορία, γιατί ο μέντορας δεν μεντοράρει με το παράδειγμα πχ μεντοράρει με την απάντηση που δίνει σε συγκεκριμένες ερωτήσεις.
     
  11. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Πολλές ερώτησεις... μου αρέσεις  

    Καλό θα ήταν να μην βγάζεις συμπεράσματα απο τα δικά μου γραφόμενα διότι ούτε μέντορας έχω υπάρξει ούτε θέλω να γίνω ποτέ. Καλό θα ήταν τα όποια συμπεράσματα βγάλουμε (και εγώ μέσα στο βγάλουμε) να προκύψουν απο άτομα τα οποία 1. είναι μέντορες... 2. θα μοιραστούν κάποια εμπειρία μαζί μας...

    Αν ωστόσο ζητάς την αποψή μου και πως το αντιλαμβάνομαι εγώ θα προσπαθήσω να τα βάλω στην σειρά.

    Για μένα λοιπόν ένας Μέντορας καταρχάς πρέπει να ώριμος ηλικακά... δεν μπορώ να φανταστώ έναν 30άρη Μέντορα π.χ
    Πρέπει να είναι αξιόπιστος, ακέραιος, ντόμπρος χωρίς να φοβάται να μιλήσει ευθέως και η πορεία της ζωής του να έχει φέρει στον ίδιο κάποια καλά αποτελέσματα.Και επίσης και βασικότερο να έχει γνώση και εμπειρία...Όχι γνώση γενικά και αόριστα... αλλά ειδικά πάνω στο BDSM.


    ** Όταν λέω η πορεία της ζωής του εννοώ οι επιλογές που έχει κάνει...


    Θα αναλύσω αυτή μου την πρόταση με μια ερώτηση.

    • Ποιά η διαφορά σε έναν άνθρωπο ο οποίος είναι χρόνια στον χώρο απο έναν Μέντορα;
    Άλλωστε και οι δύο δεν έχουν γνώση;

    Ακόμη και εγώ η ίδια που έθεσα την ερώτηση δυσκολεύομαι να βρώ την σωστή απάντηση... Είναι πρωί όμως και τα γρανάζια του μυαλού λειτουργούν καλύτερα οπότε θα κάνω μια προσπάθεια να βρώ τις διαφορές...

    Για μένα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας, το ήθος, η μεταδοδικότητα που έχει ως άνθρωπος και θα έλεγα και ο σεβασμός που μου εκπέμπει προς το προσωπό του.
    Κάποιος ανέφερε πριν οτι συνήθως ο Μέντορας είναι ένας άνθρωπος που είναι αποδεκτός απο τον χώρο και απολαμβάνει τον σεβασμό όλων... τείνω να συμφωνήσω με αυτό...

    Ο άνθρωπος που είναι αρκετά χρόνια στον χώρο σαφώς και έχει γνώσεις και εμπειρίες αλλά λειτουργεί καλύτερα ως συμβουλάτορας γενικά και αόριστα και δεν εμβαθύνει σε έναν συγκεκριμένο άνθρωπο όπως κάνει ο Μέντορας... επίσης μια μεγάλη διαφορά ο Μέντορας νοιάζεται για το αποτέλεσμα και την καλή πορεία του μαθητευόμενου... ο συμβουλάτορας όχι...

    Το ανέλυσα με πολύ απλά λόγια... όποιος μπορεί να το αναπτύξει παραπάνω ευχαρίστως να τον διαβάσουμε...

    Τώρα όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση περί πηγής...

    Δεν υπάρχει παντογνώστης Μέντορας... Αν π.χ θέλεις να μάθεις δεσίματα και ο Μέντορας ξέρει ναυτικούς κόμπους και όχι shibari δεν θα απευθυνθείς σε κάποιον πιο ειδικό;
    Αυτό εννοώ πήγη.

    Ελπίζω να σε κάλυψα.
     
    Last edited: 20 Ιανουαρίου 2018
  12. espimain

    espimain Contributor

    Γιατί;