Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 18 Ιανουαρίου 2018.

?

Μέντορας;

  1. Ναι θα το ήθελα. Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει πολύ στην πορεία μου.

    14 vote(s)
    51,9%
  2. Όχι δεν πιστεύω οτι χρειάζομαι κάποιον να με καθοδηγεί/συμβουλεύει

    4 vote(s)
    14,8%
  3. Δεν είχα την τύχει να συναντήσω κάποιον.

    5 vote(s)
    18,5%
  4. Είχα αλλά δεν με βοήθησε απόλυτα.

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Είχα/έχω Μέντορα, νιώθω καλά με αυτό και τον ευχαριστώ.

    4 vote(s)
    14,8%
  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Όλα είναι δυνατά...
    Γενικότερα θα έλεγα, πως οι όποιες ιδεοληπτικές/στερεοτυπικές αντλήψεις συμπεριφοράς/προσέγγισης εννοιών, που εκφράζονται με δεν/μη/πρέπει/τζιζ, μόνο ελλείμματα σε κάθε επίπεδο δημιουργούν. Και όταν λέω γενικότερα εννοώ παντού γενικότερα.
    Θα έλεγα επίσης πως μια εύκολη προσέγγιση για το πώς λειτουργεί μια σχέση μεντορική θα ήταν η αναφορά παραδειγμάτων από την ιστορία.
    Κάτι τέτοιο όμως είναι έργο αυτών που δυνητικά θα ήθελαν να προσεγγίσουν κάποιο άτομο που θα λειτουργούσε μαζί τους ως μέντορας.
    Το σύνολο των ως τώρα αναρτήσεων καταδείχνει με σαφήνεια το γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων δεν αντέχει να βρεθεί σε μια τέτοια δυναμική.
    Ή αντιλαμβάνονται ά λα καρτ ή ψάχνουν εγχειρίδια χρήσης και λειτουργίας ή ψάχνουν ενέργεια σε τιμή ευκαιρίας.
    Γενικότερα ο μέντορας είναι άνθρωπος, δεν είναι υπεράνθρωπος, όμτι κι αν σημαίνει αυτό για όποιους μπορεί να σημαίνει κάτι...
    Ή αλλιώς ...
    Το ότι από τον 15ο αιώνα τρώγαμε πατάτες, δεν σημαίνει πως δεν υπήρχαν πατάτες πριν...
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Στο συγκεκριμένο νήμα η απορία είναι τι είδους Mentoring μπορεί να κάνει ένας Dom (ως τρίτος) σε έναν άλλο Dom. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το συσχετισμό με την ερωτική επιθυμία ή έλξη που θα σήμαινε αλλαγή σε βασικά life choices και των δύο αυτών ανδρών.
    Εκτός κι αν το νήμα έχει ξεφύγει από τον αρχικό προβληματισμό οπότε πάω πάσο.

    Κι εγώ είχα την τύχει να γνωρίσω την σχέση μου ο οποίος είναι και ο άνθρωπός μου, μέντορας, φίλος μου και μου έδειξε πως να σκέφτομαι λίγο πιο έξω από τον μικρόκοσμό μου. Αλλά αυτό δεν υπόκεινται στον προβληματισμό που προβάλλει το νήμα οπότε είναι
    a story for another day...
     
  3. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Ενώ είναι η πρώτη φορά που οι λέξεις που χρησιμοποιείτε διαβάζονται καθαρά ωστόσο δεν βγάζω νόημα...

    Αναφέρει κάπου η ιστορία ότι οι μέντορες είχαν ερωτική σχέση με τους μαθητευόμενους τους;

    Τι καταλαβαίνετε εσείς που δεν το καταλαβαίνω εγώ; Σαφώς πάντα σε μια συζήτηση υπάρχει και η αντιπαράθεση αλλά δεν εκλαμβάνω οτι δεν είναι ¨έτοιμοι" για μια τέτοια δυναμική... ίσα ίσα απο το poll βλέπω οτι είναι αρκετοί αυτοί που θα ήθελα να βρεθούν σε μια τέτοια κατάσταση...

    Επειδή το έγραψε ένας δεν σημαίνει οτι όλοι συμφωνούν με τον έναν... επίσης το νήμα διαπραγματεύεται το αν υφίσταται η έννοια ''Μέντορας'' στα ελληνικά δεδομένα και όχι το να βρεί κάποιος μέντορα μέσα απο το νήμα...
     
  4. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Το έθεσες πάρα πολύ σωστά... ωστόσο δεν έχω πρόβλημα να ακούσω και αυτήν την εκδοχή όπως και άλλες εκδοχές π.χ με slaves κτλπ... αρκεί να υπάρχουν επιχειρήματα και να είναι τεκμηριωμένα για να έχουμε μια σφαιρική αντίληψη περί του θέματος....

    Η αρχική ερώτηση όμως είναι αυτή που είπες... καλοδεχούμενο αν αναπτυχτεί και άλλο...
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    ο μεντορας καθοδηγεί ή συμβουλεύει;
     
  6. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Μπορει οι διδαχες του να καταπιανονται και με το σεξουαλικο χωρις απαραιτητα να υπαρχει κατι σεξουαλικο μεταξυ των δυο. Πχ ο ελεγχος των ορμων για αποφυγη αφελων παρορμησεων, ιδεες και γνωμες για καλυτερη συντηρηση / βελτιωση των λειτουργιων του σωματος με την παροδο του χρονου (γιαυτο το παραδειγμα, σιγουρα η ηλικια παιζει καθοριστικο ρολο μιας και ενας 25χρονος μετριας ευεξιας δεν θα μπορουσε να συμβουλεψει ενα 45χρονο υψηλης ευεξιας για... θεματα ευεξιας),τροποι χειρισμου καταστασεων με ερωτικους συντροφους, τροποι βελτιωσης φυσικης καταστασης για τα ερωτικα παγνιδια κλπ . Το να σου ερεθισει καποια εγκεφαλικα κυτταρα ενα ατομο και να σε βοηθησει στν κατανοηση οποιουδηποτε θεματος, να σε κανει να σκεφτεις εξω απο τον κοσμο σου οπως λες ή να σου δειξει μια αλλη οπτικη γωνια /αντιληψη για ενα θεμα, χωρις να σου επιβαλλει οτι αυτο ειναι σωστο ή λαθος εαν γινει καποιες φορες μπορει να θεωρηθει σαν απλες συμβουλες.Το ποτε περνα στην φαση του μεντορινγκ, ή αν πρεπει να ειναι κατι σταθερα ή μη συνεχομενο και για ποσο καιρο θα πρεπει να γινεται για να ονομαστει ετσι, ειναι κι αυτο a story for another day.
     
  7. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Σε μια ερευνα, τo 97% των ανταποκρισεων ηταν θετικες στο οτι η γυμναστικη ειναι απαραιτητη για την υγεια και θα ηθελαν να το κανουν σαν καθημερινη συνηθεια.Ενα μεγαλο ποσοστο ειχε επισης απαντησει θετικα στην ερωτηση εαν θαθελαν σε καποια φαση της ζωης τους να ελεγξουν το βαρος τους μεχρι το αναγκαιο σημειο για να φανουν οι κοιλιακοι τους.Μονο το 3-5% καταφερνει ομως το πολυποθητο 6pack και ενα 10-12% καταφερνει να διατηρησει αυτη την συνηθεια περαν των 3 μηνων.
    Γιατι αυτο το φερνω σαν παραδειγμα? Ειναι κατι που η συντριπτικη πλειοψηφια θαθελε να κανει, ειναι απλετα διαθεσιμοι οι 'μεντορες' σαυτο τον κλαδο και ομως τα αποτελεσματα ειναι φτωχα (δεν μιλω για το 6pack αλλα για την ασκηση για διατηρηση υγειας σαν μια καθημερινη συνηθεια). Ποσο πιο δυσκολο γινεται το θεμα ευρεσης μεντορα στο κοματι τις ανθρωπινης σεξουαλικοτητας?

    Σαν πρωτο ακουσμα/διαβασμα αρκετοι θα πουνε 'ναι, θα με βοηθουσε κατι τετοιο'. Στην πραξη ομως ειναι ισως δυσκολο γιατι δεν μαθαμε να 'ξεμπροστιαζουμε' τις γνωσιακες μας προκαταληψεις, ουτε επενδύουμε χρονο σε θεματα που απαιτουν μεθοδευμενη προσεγγιση για να τα μαθουμε και να τα εφαρμοσουμε.Ερχεται και πολλες φορες ο εγωισμος στην εξισωση σαν κερασακι στην τουρτα. Δυσκολο για αρκετο κοσμο το να παραδεχθει οτι οι γνωσεις, εμπειριες και τροπος σκεψης του μπορει να περιεχουν σφαλματα ή να επιδεχονται βελτιωσης.
     
    Last edited: 20 Ιανουαρίου 2018
  8. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Frida Kahlo-Diego Rivera
     
  9. Dapom

    Dapom Contributor

    Συμφωνώ και προφανώς δεν το εξέφρασα τοσο καλά εγω....η διάθεση μου δεν ηταν να πω οτι "απαγορεύεται" αλλα χρησιμοποιώντας "υπερβολή" να δείξω τη γενική ιδέα.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @Dapom

    Νο προμπ... Μπάι ολ μινζ οφ κορς...
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είναι συνομιλητής.
    Παρουσιάζει.
    Δείχνει και καταδείχνει...
    Μπορεί να πάρει όποια θέση είναι ενοχλητική για τον άλλονα...
    Μπορεί να είναι η θέση αυτή...
    Μπορεί και όχι...
    Δουλειά τ' αλλουνού...