Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 18 Ιανουαρίου 2018.

?

Μέντορας;

  1. Ναι θα το ήθελα. Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει πολύ στην πορεία μου.

    14 vote(s)
    51,9%
  2. Όχι δεν πιστεύω οτι χρειάζομαι κάποιον να με καθοδηγεί/συμβουλεύει

    4 vote(s)
    14,8%
  3. Δεν είχα την τύχει να συναντήσω κάποιον.

    5 vote(s)
    18,5%
  4. Είχα αλλά δεν με βοήθησε απόλυτα.

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Είχα/έχω Μέντορα, νιώθω καλά με αυτό και τον ευχαριστώ.

    4 vote(s)
    14,8%
  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Δεν γνωρίζω την βιογραφία τους.... θα την διαβάσω...

    Ευχαριστώ πολύ για την απαντήση σας.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    να αποκλείσουμε την πιθανότητα να συμβουλεύει, τότε.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ένα "δες το" αρκεί, θα έλεγα...
    Διγιότι ένα σένιο παιδί δεν θέλει συμβουλαί, ξέρει να κάνει λάθη και μόνο του...
     
  4. skia

    skia Contributor

    Μέντορας/Ξεμέντορας, αυτός που έχει επιλέξει να ''κάνει'' αυτή τη δουλειά, επιβάλλεται να έχει σώας τα φρένας και τη λογική του, να μην είναι τρία πουλάκια κάθονταν, να μπορεί να συμβουλέψει χωρίς να επιβάλλει, να δείχνει το μονοπάτι χωρίς να δίνει απαντήσεις εκείνη την ώρα, να μη ζητά αναλλάγματα και να μπορεί να κρατά τις ισορροπίες. Σε πολλές περιπτώσες, αν είναι διαφορετικού φύλου οι συμμετέχοντες παίζει και λίγο στον αέρα μια ερωτική αύρα.
     
  5. brenda

    brenda FU very much


    Nα αρωτήξω κι εγώ κάτι τις, ολίγον προβοκατόρικα ομολογώ, μιας που συμφωνώ γενικά με αυτά που λες.
    Γιατί να το κάνει αυτό τελικώς ο Μέντωρ -αρχαϊστί- ?
    Να βάλει δηλαδή το κεφάλι του στον ντορβά για κάποιο άτομο που δεν ξέρει πως θα αφομοιώσει αυτά που έχει να μοιραστεί μαζί του.
    Να διακινδυνεύει δηλαδή να τού την πει κι όλας το μεντορευόμενο μέλος. Ωιμέ?
    Πορκέ indeed?
    Αμοιβή δεν παίρνει, πέρα από την ηθική ανταμοιβή της υστεροφημίας του και την αίσθηση πως κάτι πρόσφερε σε κάποιον που το χρειαζόταν.
    Άρα ο Μέντορας (και η Μέντορας, να μην ξεχνιόμαστε), είναι ο καλός Σαμαρείτης του bdsm? Oέο? 
    Αν βέβαια υποθέσουμε ότι υπάρχουν και δεν είναι άλλο ένα είδος μονόκερων του bdsm?
     
  6. skia

    skia Contributor

    Κοίταξε, αν κάποιος υιοθετεί το χρακτηρισμό αυτό, με απώτερο σκοπό να μπιπ, τι να σου πω δε ξέρω. Εμένα αλλιώς μου τα μαθαν, κι ομολογώ με καλύπτει αυτή η γνώση που πήρα.
    Αν πάλι θέλει αμοιβή, ας ανοίξει σχολή, ''45 λεπτά μέντορινγκ, 5 γιούρα, κοπχιάστεεεεεεεεεεε''.
    Αν από την άλλη θέλει υστεροφημία, πάλι ιδιοτελές το κόβω. Για μένα, αυτό που έχει πρωταρχική σημασία, αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν αληθινοί μέντορες, είναι μόνο η επιθυμία να βοηθήσουν κάποιον/α χωρίς το οποιοδήποτε συμφέρον.
    Αν τώρα το μεντορευόμενο μέλος δεν συμφωνεί με τις απόψεις του κυρία/κυρίας Μέντορα (αν έχει) και πάει να τη πει, ας πρόσεχε κι ας ρώταγε που έμπλεκε. Μπορεί πολύ άνετα να βρει κάποιον/α ''μέντορα''/αφέντη/φίλο/γκόμενο/εραστή να του κάνει τα χατήρια.
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    αυτά συν το ότι μπορεί να συνέβαλε καθοριστικά στο να αλλάξει η ζωή κάποιου... δεν είναι και λίγα.
     
  8. MasterK77

    MasterK77 Regular Member


    Μπορει να ειναι εκ φυσης περιεργο ατομο και να το εξιταρει η ιδεα του διαμοιρασμου γνωσεων / ιδεων και πως τις αντιλαμβανονται και χρησιμοποιουν αλλα ατομα.Μπορει να βαριεται ή ναχει αρκετο ελευθερο χρονο. Μπορει να βλεπει τον εαυτο του σαν καλο Σαμαρειτη στην κυριολεξια και ναναι και βιτσιοζακι. Αν βαλει το κεφαλι του στον ντορβα για ενα ατομο, επιλογη του.Αν του την πει και κανενα απο αυτα, δεν νομιζω να το απασχολει ιδιαιτερα γιατι και αυτο αναμενομενο ειναι.
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Καλλιεργεί. Επώδυνα κι ενοχλητικά. Ξυνός τύπος γενικά.
     
  10. rea..

    rea.. Contributor


    Δίνω σημασία και χώρο στις συμβουλές, τις υπολογίζω και τις δουλεύω μέσα μου, γιατί θεωρώ χρήσιμη τη "γενική θέαση" και με έχει βοηθήσει πολύ. Αλλά δεν ταυτίζονται πάντα οι κατευθύνσεις.

    Για μένα ο Μέντορας καθοδηγεί σε μια ορισμένη κατεύθυνση που υπάρχει ταύτιση με το ζητούμενο του μαθητευόμενου.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    η συμβουλή παρέχεται ολόκληρη κι αφήνεται στην ευχέρεια του λαμβάνοντος, αδιάφορα της αξιοποίησής της, αδιάφορα της ικανότητας του λαμβάνοντος να την επεξεργαστεί ή να την ενσωματώσει. είναι αυτοτελής.

    η καθοδήγηση έχει δυναμικές, σκαλίζει και κλαδεύει. αναδεικνύει και περιορίζει. συχνά είναι χρήσιμο ο ακόλουθος να ανασκευάζει τα ζητούμενά του ή να μπορεί να το κάνει. παράγει απόλαυση, ικανοποίηση και προκλήσεις και στις δυό πλευρές. δεν εξαργυρώνεται με επιβεβαίωση.  
     
  12. Σε ευχαριστώ πολύ @Queen87 για την απάντηση σου . Νομίζω συμφωνώ με αρκετά από όσα είπες . Κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου σε γενικές γραμμές .

    Άλλη μια ερώτηση σε όποιον θέλει και μπορεί να απαντήσει .(και ειλικρινά χωρίς διάθεση για τρολινγκ !)
    Εγώ προσωπικά δεν έχω γνωρισει κανέναν μέντορα , υποθέτω πως υπάρχει για να το λέτε . Αυτα που δεν καταλαβαίνω είναι δύο πράγματα . Πρώτον ποιος του δίνει αυτό τον ρόλο ? Τον υιοθετεί μόνος του? Η αν κάποιος διακρίνει όλα αυτά τα θετικά" χαρακτηριστικα " του λέει "ρε συ ? Δεν γίνεσαι μέντορας αφού το χεις ρε μάστορα?
    Δεύτερον ποια η διαφορά του μέντορα από τον φίλο .Είναι ενας άνθρωπος που σε νοιάζεται ,ας υποθέσουμε έχει την κατάλληλη εμπειρία ,δεν σε συμβουλεύει μόνο αλλά θέλει πραγματικά και ανιδιοτελώς το καλό σου . . Άρα μπορεί έναν φίλο να τον ονομάσουμε τιμητικά μέντορα ? Μπορεί ένας μέντορας να είναι και φίλος με τη ευρύτερη έννοια ?