Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μα δεν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες στην Ελλαδα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 12 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Υπάρχουν γυναίκες Κυριαρχικες που τα καταφέρνουν περίφημα στη δουλειά τους, στο σπίτι τους, στις σχέσεις τους , έχουν ηγετικό χαρακτήρα, τους αρέσει να τις ακολουθούν,άξιες!
    Υπάρχουν γυναίκες υποτακτικες που τα καταφέρνουν περίφημα στη δουλειά τους, στο σπίτι τους, στις σχέσεις τους, έχουν χαμηλών τόνων χαρακτήρα, τους αρέσει να ακολουθούν τον "ηγέτη" , άξιες κι αυτές!
    Οι άνθρωποι διαφέρουμε για να καλύπτονται όλα τα γούστα.
    Και για να απαντήσω και στο ερώτημα:
    Υπάρχουν πολλές γυναίκες Αφεντρες στην Ελλάδα, θα έλεγα μάλιστα πως υπερισχύουν των υποτακτικών, κρίνοντας από το περιβάλλον που κινούμαι , απλά δεν έχουν bdsm γούστα  
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κι υπάρχουν και γυναίκες υποτακτικές, που τα καταφέρνουν περίφημα στη δουλειά τους, στο σπίτι τους, στις σχέσεις τους, έχουν ηγετικό χαρακτήρα, μια και υπαρχει και το ηγουμαι μεσω παραδειγματος και αναπτυξη δεξιοτητων, όσους τους ακολουθούν και επιλέγουν να ακολουθήσουν οι ίδιες Κάποιο, γιατί αυτός είναι ο αποτελεσματικότερος και απολαυστικότερος τρόπος σχετίζεσθαι γι αυτές.

    20 χρόνια ακούω αυτό το "χαμηλών τόνων" και κόντεψε να είναι η αιτία να μην αναρωτηθώ καν, κατά πόσο είμαι υποτακτική back then. lol
     
    Last edited: 2 Νοεμβρίου 2018
  3. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Έτσι ακριβώς είναι, απλά δεν ήθελα να μακρυγορησω  
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Να μακρυγορείς! Χρειάζεται!   <3
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η επικοινωνία είναι σαφής μόνο όταν οι έννοιες που χρησιμοποιούμε εντάσσονται στο σύστημα αναφοράς στο οποίο ανήκουν.

    Έτσι, εφόσον εδώ συζητάμε για γυναικεία κυριαρχία στο bdsm, είναι άτοπη η διατύπωση "Υπάρχουν πολλές γυναίκες Αφεντρες στην Ελλάδα, θα έλεγα μάλιστα πως υπερισχύουν των υποτακτικών [...] απλά δεν έχουν bdsm γούστα".
    Με τον ίδιο τρόπο, είναι άτοπο να μιλάμε για κυριαρχικότητα ή υποταγή όσον αφορά το περιβάλλον εργασίας ή αόριστα "το σπίτι".

    Κατά τα άλλα συντάσσομαι με τη @lara.
     
    Last edited: 2 Νοεμβρίου 2018
  6. Μετα απο 32 σελιδες καταληξαμε αν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες ή οχι ακομα;
     
  7. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Η δική μου μικρή εμπειρία λέει ότι υπάρχουν πολλές που λένε ότι είναι Αφεντρες, χωρίς να ειναι.

    Α, έχω μια απορια. Κάποια που έχει σοβαρά παθη,είναι δηλαδή δουλα των παθων της, μπορει να είναι Αφεντρα;
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    δούλα και κυρά.
     
  9. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Η καλη νοικοκυρα.. εξου κι ορισμος της οικοδεσποινας  
     
  10. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Σήμερα στην ελληνική πραγματικότητα που γνωρίζω εγώ, περισσότερο οι γυναίκες έχουν το πάνω χέρι στις σχέσεις-γαμους τους.
    Υπάρχουν αυτές που αναγκάστηκαν να το πάρουν λόγο αδυναμίας του έτερου, υπάρχουν όμως κι αυτές που το αποζητουσαν και το απολαμβάνουν.
    Μου 'ρχονται δύο τρεις γνωστές στο μυαλό.
    Αυτό τις κάνει "Αφέντρες" ?
    Εν δυνάμει ίσως.
    Μπορεί να μην έχουν εκφράσει ή και ψάξει βαθύτερες επιθυμίες τους.
    Κι εγώ για χρόνια πίστευα πως δεν είναι φυσιολογικό να έχω τις επιθυμίες που έχω , ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα και τις καταχωνιαζα.
    Αγνοουσα δε παντελώς πως είμαστε " μεγάλη παρέα".
    Στον βανιλλα κόσμο τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και σίγουρα οι άνθρωποι που πνίγουν τα σεξουαλικά θέλω τους είναι πααρα πολλοί.
    Με το "δεν έχουν bdsm γούστα" εννοώ πως ενώ έχουν εντάξει το Κ/υ με τον σύντροφό τους στη ζωή τους, λείπουν ή δεν έχουν εκδηλωθεί τα παρελκόμενα του bdsm.
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Όχι.
     
  12. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    δε νομιζω οτι αυτο που περιγραφεις ειναι σχεση Κ/υ, κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2018