Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μερικές απορίες ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η πρώτη μου απορία…
    Ο σαδισμός είναι το απαραίτητο χαρακτηριστικό που πιστοποιεί τον Κυρίαρχο ; Δίχως σαδισμό δεν λογίζεται η έννοια του Κυρίαρχου ; Και στην αντίπερα όχθη ο μαζοχισμός πρέπει να υπάρχει σε κάθε υποτακτικό ;

    Η δεύτερη μου απορία…
    Σαδιστής αλλά όχι Κυρίαρχος υφίσταται ; Μαζοχιστής αλλά όχι υποτακτικός ;

    Πάντα μιλάω για τον χώρο μας .Θα επανέρθω…
     
  2. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Σαφώς και όχι Ηλία.
    Δεν είναι όλοι οι Κυρίαρχοι σαδιστές και φυσικά ο σαδισμός δεν τον πιστοποιεί.
    Ελάχιστοι είναι οι υποτακτικοί που είναι μαζοχιστές.


    [/QUOTE]Σαδιστή μη Κυρίαρχο, δεν έχω γνωρίσει, μαζοχιστές που δεν είναι υποτακτικοί, πολλούς.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Βασικά πιστεύω πως πολλές φορές η υπερβολική βία,οφείλεται στην αδυναμία επιβολής του Κυρίαρχου με άλλους τρόπους..

    Καλό θέμα Ηλία.θα επανέλθω και εγώ..
     
  4. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Μηπως πριν υπαρξει απαντηση θα επρεπε να δοθει ο ορισμος του σαδιστη?...Γιατι αν ορισθει ως σαδιστης αυτος που απλα ηδονιζεται προκαλωντας πονο τοτε φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καθε σαδιστης Κυριαρχος...μπορει να ειναι απλα perv...Ελπιζω ομως τουλαχιστον Κ/καποιοι να συμφωνησουν μαζι μου οτι ο Μαρκησιος ηθελε να διδαξει και κατι αλλο περα απο την προκληση πονου σαν απλη σεξουαλικη διαστροφη...οποτε αν καποιος κατατασει τον εαυτο του σαν σαδιστη με την πληρη διδαχη και φιλοσοφια του Μαρκησιου τοτε ναι εξ ορισμου ειναι Κυριαρχος
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Πιστοποίηση; Δεν ήξερα πως υπάρχουν Κυρίαρχοι με ¨βούλα¨(αστειεύεται)
    Δεν είναι ένα το στοιχείο που χαρακτηρίζει κάποιον Κυρίαρχο αλλά πολλά και πρώτα από όλα η επιθυμία και η ανάγκη για Κυριαρχία.
    Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει Κυρίαρχο που να μην έχει στοιχεία σαδισμού μέσα του.
    Δεν γνωρίζω αν η φύση Του Κυρίαρχου μέσα στο bdsm είναι η εξέλιξη του σαδιστή σε μια πιο πολύπλοκη και ολοκληρωμένη προσωπικότητα (αναρωτιέμαι).

    Πρέπει; Και πρέπει και δεν πρέπει να υπάρξει, στους υποτακτικούς όλα είναι ρευστά,

    μεταλλάσσονται και αυτή είναι η φύση τους να γίνονται μαζοχιστές αν ο Κυρίαρχος τους είναι Εκείνος που τους δίνει πόνο.
    Άρα το πρέπει γίνετε επιθυμία Του-ης


    Ναι υφίσταται. κάποιος μπορεί να δίνει ή να λαμβάνει πόνο και μόνο αυτό χωρίς να έχει την ανάγκη της Κυριαρχίας –υποταγής.
    Αυτό αν με την λέξη σαδιστή εννοούμε εκείνον που λαμβάνει ερωτική ικανοποίηση και εξιτάρετε από το να προκαλεί πόνο.
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2006
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η απάντηση μου είναι ότι ο σαδισμός δεν είναι το απαραίτητο χαρακτηριστικό που πιστοποιεί ένα Κυρίαρχο.
    Ένας σαδιστής δεν είναι απαραίτητο να είναι και Κυρίαρχος.
    Όπως ο μαζοχισμός δεν διακρίνει τον κάθε υποτακτικό και επίσης ο μαζοχιστής δεν είναι απαραίτητα υποτακτικός.

    Υπάρχει βέβαια και η εκδοχή ένας Κυρίαρχος να είναι και μαζοχιστής.
    Ο κάθε ένας από αυτούς τους τρόπους έκφρασης είναι ξεχωριστός και λειτουργεί ενίοτε και σε συνδυασμό αλλά και μεμονωμένα.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Για τον ορισμό του σαδιστή δανείζομαι την φράση της soft και αφαιρώ μια λέξη.

     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ένας σαδιστής ή ένας μαζοχιστής δεν είναι σκλάβος του πάθους του ;
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...

    Με αυτή την έννοια όλοι είμαστε σκλάβοι των παθών μας Ηλία.
    Και ότι αντανακλά αυτό το πάθος μας ακόμα και οι Κυρίαρχοι
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Γιατί κάποιος που δεν είναι σαδιστής θα θελήσει να είναι Κυρίαρχος;

    Ως υποτακτική ανακάλυψα κάποια στιγμή ότι είμαι και μαζοχίστρια, αν δεν ήμουν δε νομίζω ότι θα ήθελα να είμαι υποτακτική.
     
  11. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Θεμιτο και σεβαστο ολο αυτο tender_lilly, ο μαζοχισμος (πχ ο πονος) μπορει να ειναι η αρχη της συνειδητοποιησης ενος υποτακτικου....οχι απαραιτητα ομως.
    Εγω θα πω πως μπορει καλλιστα κι ενα απολυτα Κυριαρχικο ατομο να ειναι μαζοχιστης (πχ να του αρεσει ο πονος)....αυτο δεν τον/την κανει λιγοτερο Κυριαρχικο ατομο!
    .....οπως κι ενα υποτακτικο ατομο μπορει να αρεσκεται στο να λειτουργει σαδιστικα (πχ. υπο τις εντολες Καποιου) απεναντι σε καποιο αλλο υποτακτικο ατομο.
    ...... Ο σαδισμος και ο μαζοχισμος δεν ειναι χαρακτηριστικα που διεπουν το bdsm status, προσωπικη και ταπεινη μου αποψη 
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    zoyzoy_ μου ευτυχώς είναι δική σου προσωπική και ταπεινή άποψη!