Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μερικές απορίες ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...

    Πλησίασα το κεφάλι μου προς την οθόνη και μύρισα . Άοσμη , ανάσα μου...
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Συμφωνούμε με την διαφορά ότι ως υποτακτική ίσως δε νιώθω την ανάγκη να προστατευτώ από τα πρότυπα των αλλων. Για μένα ο στόχος είναι αυτό που επιθυμεί ο Κυρίαρχος οπότε λίγο ή πολύ δεν με αφορά το σκούρο κομμάτι του ποστ σου.

    Τον σαδισμό δεν τον έχω μελετήσει ιδιαίτερα, αλλά στον ορισμό του μαζοχισμού κατά Γιωτάκο, τα νήματα που είχες ανοίξει το καλοκαίρι, θυμάσαι; περιλαμβάνεται η αποδοχή της άσκησης ελέγχου από άλλο πρόσωπο. Γενικά ο ορισμός του μαζοχισμού ήταν ακριβής χαρτογράφηση του ρόλου του υποτακτικού στοιχείου στο BDSM.

    Αυτό με είχε προβληματίσει πάρα πολύ ως προς το είδος του feedback που δίνει ο χώρος στους "ψυ". Δηλαδή τελικά εμείς πηγαίνουμε σ αυτούς, αν πάμε ή τους διαβάζουμε για να βρούμε κάποια άκρη στο τί διάολο είμαστε, κάποιους μας νοιάζει, και αυτοί έχουν διαβάσει εμάς για να μας πούνε τί διάολο είμαστε;

    Εξ ου και η αντιμετώπισή μου του λήματος της wikipedia που έφερε ο Sweet_Distress. Καλά να το διαβάζει πληροφοριακά κάποιος που τα βασικά του ενδιαφέροντα είναι π.χ. ο αθλητισμός και η πολιτική, εγώ όμως ή κάποιος σαν κι εμένα αν πραγματικά ξενυχτώ μόνη μου για να βρω άκρη στο τί είμαι, τί θα κερδίσω απ αυτό;
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Στην πορεία για τον ορισμό του μαζοχισμού χαρτογραφήθηκε όλο το υποτακτικό στοιχείο .
    Η ερώτηση η αρχική είναι , γιατί να θέλει κάποιος να πονάει ; Και για την απάντηση καταλήγουμε στην χώρα της υποταγής . Αν η ερώτηση ήταν , γιατί να θέλει κάποιος να πασάρεται ή να πλάθετε ή να καθοδηγείτε ή να γονατίζει κτλ , που λες να καταλήγαμε ;
     
  4. Έντάξει βρε tender_lilly...έγινες κατανοητή!!!
    Tόσο πολύ σε έθιξε η wikipedia???
    Μόνο ότι πεις εσύ είναι το συλλογικό σωστό (ώφελος για όλους κλπ)???
    Οι δικές σου πηγές είναι οι θεόσωστες και οι δικές μας, οι θεόστραβες???
    Εγώ αυτό εκλαμβάνω!!! Αν έχεις την καλοσύνη μην ξαναναφέρεις το nick μου σε ποστ μου.
    Επίσης να σου υπενθιμίσω ότι το αρχικό μου ποστ - που σε έκανε πυρ και μανία η wikipedia - δεν ανέφερε ΠΟΥΘΕΝΑ το nick σου.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Φίλε μου γλυκέ μου , η διαφωνία θέλει και ψυχραιμία   ...
     
  6. Hλιά μου καλέ μου, ψυχραιμία ναι (μέχρι ενός ορίου)
    αδιαφορία όχι!!!

    Να περνάς καλά!!!
     
  7. (Από μέρους μου το ζήτημα έχει λήξει, δεν επιθυμώ να συνεχίσω μια ανούσια μικροκοντρούλα)
    Να παροτρύνω δε άπαντες να επικεντρωθούν στην άποψή τους και μόνο και στα ποστ τους και να μην επεκταθούν πέραν του θέματος που όρισε ο Ηλίας εξαρχής.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Αν η ερώτηση ήταν αυτή που λές, τότε θα καταλήγαμε στην υποταγή και εκεί θα σου έλεγα ότι αυτός που θέλει να πασάρεται, να πλάθεται, να καθοδηγείται, να γονατίζει κλπ κάποια στιγμή, αν δεν το θέλει ήδη, θα θελήσει και να πονέσει, όταν θα αφήσει ελεύθερο τον εαυτό του.

    Στο γιατί να θέλει κάποιος να πονάει εξ αρχής να είναι μόνο αυτό ή κυρίως αυτό το ζητούμενό του, δηλώνω αναρμόδια   Μπορεί να είναι χημεία εγκεφάλου, μπορεί να είναι ψυχολογική η ώθηση, μπορεί χίλια δυό. Δεν το γνωρίζω γιατί δεν είναι η περίπτωσή μου.

    Αλλά αυτό που ζητάς γενικά στο νήμα τούτο είναι νομίζω, τί γίνεται όταν η ψυχοδυναμική κάποιου τον οδηγεί στο να ασκεί τον έλεγχο επί κάποιου άλλου για την ερωτική του εκπλήρωση και συγχρόνως επιζητά τον πόνο; Και αντίστροφα.

    Είναι ένα σεβαστό θέμα και πολύ κατανοητές οι αναζητήσεις όσων το αντιμετωπίζουν προσωπικά και ενδεχομένως να έχει να κάνει με τους switch.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αυτό που ρώτησα έτσι απλά και ξεκάθαρα , είναι το εξής :
    Είναι υπο-χρεωτική η ύπαρξη του πόνου , για να υπάρχει μια σχέση D/s ή M/s ;
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    AΠΛΑ και μονολεκτικά θα απαντήσω στο ερώτημα σου Ηλία...προς απογοήτευση των μαζοχιστών υποτακτικών ....
    ΟΧΙ, δεν είναι υπο-χρεωτική η ύπαρξη του πόνου , για να υπάρχει μια σχέση D/s ή M/s!

    Με λυπεί να διαβάζω παγιωμένες απόψεις.
    Κάποιοι εδώ σιωπούν επιδειχτικά επειδή κάποιοι άλλοι δεν συμφωνούν με τις δικές τους απόψεις.
    Κάποιοι άλλοι μιλούν για τον ίδιο λόγο μιλούν για χαμηλό επίπεδο και εννοούν να μας πετάνε στα μούτρα ότι η νοημοσύνη μας είναι χαμηλή.

    Θα ήταν όλα τόσο πληκτικά αν τα οριοθετούσαμε όλα....θα είχαμε χαθεί στα πρέπει.
    Θα ήμασταν όλοι σκλάβοι των κανόνων.
    Προτιμώ να είμαι σκλάβα των επιθυμιών μου παρά μια δυστυχισμένη γυναίκα των απόψεων σας.

    ΒDSM σημαίνει πρωτίστως Ελευθέρια.
    Κάποιοι νομίζουν ότι οι απόψεις τους λειτουργούν σαν κανόνες.
    Οι κανόνες με κάνουν να πλήττω αφόρητα.

    Αλίμονο Εγώ να ήμουν Ε/εσείς η και Ε/εσείς να ήσασταν Εγώ.
    Που θα υπήρχε ομορφιά και που το ενδιαφέρον?

    Ας δεχτούμε λοιπόν τις διαφορετικές απόψεις του καθένα ξεχωριστά εδώ μέσα.
    Απλά να είναι αληθινές...να είναι ο καθένας ο εαυτός του. Ο καθένας είναι μοναδικός!!
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...

    ~ βιαστηκες ~


    Ο λόγος που έβαλα αυτά τα ερωτήματα
    και επίσης ο τόνος που τα έβαλα ,
    ήταν εσκεμμένος και όχι φυσικά για να διαφωνήσω
    ( κάτι που δεν με ενδιαφέρει να κάνω και δεν έχω λόγο φυσικά ) ,
    με σένα Ηλία η με οποιονδήποτε άλλο.
    Ηθελα να δείξω πόσο εύκολο είναι να αμφισβητήσεις τα γραπτά κάποιου
    και να μπορείς και να επιχειρηματολογήσεις και από πάνω,
    όπως μόλις έκανες εσύ .
    Με απλά λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ,
    πως ο κάθε ένας έχει φτιάξει το δικό του bdsm εδώ μέσα
    και με αυτό πορεύετε και αυτό μεταβιβάζει εδώ .
    Η αλήθεια είναι πως εγώ όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι
    και είναι πολλά ,
    γνωρίζω ένα bdsm που έχει μια βάση , όρους , ορολογίες κλπ,
    και που φυσικά δεν μπορούν να ακολουθήσουν όλοι
    και σε όλες του τις μορφές ,για τους λόγους που ο κάθε ένας έχει ,
    αλλά τα βασικά υπάρχουν και με αυτά φτιάχνουν τον δικό τους τρόπο ζωής,
    αλλά εδώ μέσα εδώ και καιρό , δεν υπάρχει ούτε καν αυτό .
    Το bdsm που ζει ο κάθε ένας
    έχει και άλλη βάση και άλλους όρους
    ακόμα και οι ορολογίες σε πολλές περιπτώσεις
    άλλο σημαίνει για μένα και αλλο για κάποιον άλλο .
    Μπάχαλο με λίγα λόγια , αλλά όχι μόνο μπάχαλο , και απογοήτευση ,
    γιατί δεν έχουμε πια τι να συζητήσουμε Ηλία ,
    οι διαφορές μεταξύ των μελών είναι πολλές και σε κάποιες περιπτώσεις τεράστιες .
    Θεωρώ πλέον επιτακτική την ανάγκη δημιουργίας ομάδων .

    Αν εγω τωρα απαντησω πως ο πονος ( οπως ρωτας ) ,
    ειναι υπο-χρεωτικος σε μια σχεση D/s ή M/s ,
    θα γραψει καποιος αλλος , πως δεν ειναι ,
    και μετα θα γραψω εγω παλι πως , ναι ειναι , κλπ κλπ

    Ακρη δεν βγαινει , και εχει σταματησει να βγαινει εδω και καιρο !

    Υ.Γ
    Κοιτα τι γραφει μονο η Ευα ...
    μην παμε πιο περα ...
    '' ΟΧΙ, δεν είναι υπο-χρεωτική η ύπαρξη του πόνου , για να υπάρχει μια σχέση D/s ή M/s! '' ,

    και εγω μπορω οπως ειπα να γραψω ,
    ''ΝΑΙ, ειναι υπο-χρεωτική η ύπαρξη του πόνου , για να υπάρχει μια σχέση D/s ή M/s ''

    Τι θα πουμε πιο κατω τωρα ?
    Ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο ?

    Ο καθε ενας λοιπον εχει το δικιο του γι αυτον !
    Ναι ,
    αλλα δεν παμε πιο κατω ετσι και δεν εχουμε και λογο για να συζηταμε!
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Αν και διαφωνώ με αυθεντίες και στεγανά,συμφωνώ αόλυτα με το παπί(anasia)..

    Δε μπορεί να μπαίνει κάτω από την ίδια σκεπή αυτός που απλά ακουμπάει και αυτός που βουτάει στην όποια κατάσταση (πχ στη gay ορολογία bisexual με curiοus ταυτίζονται αλλά είναι διαφορετικά)..

    Αν δλδ θεωρήσουμε πως υπάρχουν δύο κατηγορίες οι οποίες σχετίζονται με τη χρήση βίας ή μη,όσοι εντάσσονται στη δεύτερη(μη χρήση βίας) καστηγορία,οφείλουν να προβληματιστούν πιο πολύαπό όσους εντάσσονται στην πρώτη.Οι λόγοι πολλοί ...