Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μερικές απορίες ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Αχμ, μονολεκτικές απαντήσεις και από τη μεριά μου................

    Ναι, είναι δυνατή η έλειψη του πόνου απ'τις D/s ή τις M/s σχέσεις που δημιουργούνται, να'ναι καλά η φαντασία του μυαλού μας   Όσο για τις τιμωρίες, αυτές μπορεί να είναι διαφόρων ειδών, και όχι αποκλειστικά σωματικές.
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Διαβαζω διαβαζω διαβαζω,και απορω μηπως εχω μπη σε λαθος σαιτ,ειμαι και ερασιτεχνης στο κομπιουτερ,λοιπον εγω παιδια τοις σκλαβες μου, μου αρεση αναλογα τι κλικ θα μου κανη η καθε μια, να τοις ποναω, να τοις ξευτιληζω, να τοις κανω να νιοθουν σκυλες, αντηκοιμενα, να τους κανω σεξ, να μην τους κανω σεξ αναλογα, να τοις ερωτευομαι, να μην τοις ερωτευομαι παλι αναλογα τι μου βγαζη η καθε μια,να τοις πηγενω σε σκλαβοπαζαρα το εχω κανη και αυτο στην γαλλια και χιλια αλλα πραγματα αναλογα το τι μου βγαζη η καθε μια απο μεσα μου, γιατι ποτε δεν κανω τα ιδια με ολλες. Λοιπον μπορηται να μου πηται τι ειμαι γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος με αυτα που διαβαζω ειμαι κυριαρχος ,σαδιστης, κυριαρχοσαδιστης,αναρχοκυριαρχος,η μηπως ειμαι ανωμαλος...........: [οχι αλλο καρβουνο] D  μπορηται να μου λησεται την απωρια μου............τοτε θα γηνω βανιλα πραγμα που δεν ειμουνα ποτε στην ζωη μου
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Σοβαρή ερώτηση:Πούλησες ελληνίδα σκλάβα στη Γαλλία;

    Αστεία ερώτηση(να ευθυμήσουμε και λίγο):στο τελωνείο τι δήλωσες;;;;  
     
  4. amira

    amira Regular Member


    Για να απαντήσουμε σε αυτές τις απορίες, πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουρη και για το τι σημαίνει και το καθετί…

    Κυρίαρχος: Αυτός που θέλει να Κυριαρχεί….
    Υποτακτικός: αυτός που θέλει να είναι υποταγμένος…
    Μαζοχιστής: αυτός που λαμβάνει ευχαρίστηση με το να του προκαλούν πόνο.
    Σαδιστής: Αυτός που λαμβάνει ικανοποίηση εν όσο επιβάλει στον άλλον, να μπει σε μια
    κατάσταση που δεν επιθυμεί να μπει…

    So, ας ξεκινήσουμε από κάτι πολύ απλό…
    Η σχέση Κυριαρχίας – υποταγής αποτελεί ένα δίπολο αλλά μια S/M σχέση κατά ποσό μπορεί να στεριώσει? Ο σαδιστής προσφέρει κάτι που ο μαζοχιστής επιθυμεί, αντίθετο από το ζητούμενο του σαδιστή… Άρα Ο σαδιστής προσφέρει πόνο στον μαζοχιστή.
    Μια άκυρη σχέση από την αρχή…

    Για εμένα λοιπόν οι έννοιες Κυριαρχία – υποταγή με τον σαδισμό και τον μαζοχισμό, είναι άσχετες μεταξύ τους άσχετα με την συχνότητα που συναντάμε τους συνδυασμούς τους ή από την εξέταση συγκεκριμένων περιπτώσεων. Μπορεί ένας Κυρίαρχος να είναι σαδιστής ή μαζοχιστής όπως και ένας υποτακτικός να μαζοχιστής ή σαδιστής.
     
  5. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Στον νήμα θα τοποθετηθώ άλλη βολά καθώς μετρώ τα λόγιά μου και χρήζει ανάλυσης.

    Ως τόσο, μου έκαμε εντύπωση το ανωτέρω παρανώμι.
    'amira' είναι το αντίστοιχο θυληκό όνομα του Amir, που στα αραβικά σημαίνει κυρίαρχος, πρίγκιπας ή διοικητής.
     
  6. amira

    amira Regular Member

    Έχεις δίκιο αλλά,προσωπικά προτιμώ το πριγκίπισσα, που είναι και ο λόγος που Το επέλεξε για μένα…
     
  7. amira

    amira Regular Member

    Εγώ ποτέ δεν ζήτησα από κανέναν να αποδεχτεί την άποψη μου, αλλά και εσύ θα πρέπει να μάθεις να κρατάς ένα επίπεδο….

    Υ.Γ. από ποτέ κάποιος πρέπει να είναι τελειόφοιτος για να πει την άποψη του?
     
  8. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Θα ηθελα να επισημανω οτι ο σαδισμός εχει πολλές εκφάνσεις με κυριότερες α)την προκληση σωματικού πόνου , β)την προκληση ψυχικού πόνου και γ)την Κυριαρχία. Η κυριαρχία είναι η επιθυμία για απόλυτο ελεγχο της προσωπικότητας της υποτακτικής και περιορισμού της ελευθερίας της. Ομως ο ορισμός αυτος περιγράφει μια κατασταση χωρίς να ασχολείται με το γιατί να υπάρχει αυτή η επιθυμία.Περιγράφει το αποτέλεσμα μα οχι την αιτία Η αιτία της επιθυμίας για Κυριαρχία ειναι ο σαδισμός. Ειναι μια εκλεπτυσμένη μορφή σαδισμόυ που εμφανίζεται μεσα απο την στέρηση της ελευθερίας και την δημιουργία μιας εικονικής φυλακής. Ο σαδισμος μπορεί να έχει οποιαδήποτε απο τις τρέις εκφανσεις του ολες μαζί , δυο απο αυτές η μονο μια. Ειναι καθαρα υποκειμενικό αναλογα με την προσωπικότητα του καθε ατόμου.
    Σχετικα με το ποστ της amira, ο σαδιστής παιρνει ικανοποίηση απο την προκληση πόνου χωρίς να μειώνει την ευχαρίστηση ουτε στο ελάχιστο αν το η υποτακτική απολαμβάνει τον πονο αυτόν. Αν ο σαδιστής απολαμβάνει τον πονο που προσφέρει αν και μονο αν το θύμα του δεν τον απολαμβάνει , τοτε εχουμε μια ψυχοπαθολογική προσωπικότητα.
    Περιπτώσεις Κυριάρχων μαζοχιστών ή σαδιστών υποτακτικών είναι σπανια , και ειναι τυπικα παραδείγματα σαδομαζοχιστικής συμπεριφοράς , με αλλα λογια switch.
    Αλλωστε ο μαζοχισμός ειναι εσωστρεφής σαδισμός που στρεφεται εναντια στο ιδιο το ατομο συνεπώς ο Μαζοχιστής Κυρίαρχος ειναι σαδιστής που στρεφεται εναντια στο ιδιο του τον εαυτο και αναλαμβάνει την πρωτοβουλία για την ικανοποίηση αυτού του εσωστρεφούς σαδισμού του.
    Οι σαδιστές υποτακτικοί εκδηλώνουν τον σαδισμό τους μονο κατοπιν επιβολής- σαδισμού απο αλλο άτομο. Δηλαδή ενεργοποιέιται ο σαδισμός τους προς ενα τρίτο ατομο μονο αν αντανακλα τον σαδισμό καποιου άλλου. Η υποτακτικότητα ειναι εκφραση μαζοχισμού η με αλλα λογια εσωστρεφούς σαδισμού . Συνεπώς οι σαδιστες υποτακτικοι ειναι σαδιστες τοσο εξωστρεφέις οσο και εσωστρεφέις με πιο ισχυρή πλευρά τους αυτη της εσωστρέφειας. Ενας σαδισμός που παλλεται και παλέυει να βρέι διέξοδο οσον αφορα το που θα απευθυνθέι , στον ιδιο τον εαυτο η στους άλλους.Μαλλον ποτισμένος με ενοχες ο σαδισμος των ατομων αυτών καταλήγει συχνότερα ανάντια στους ίδιους
    Ο σαδισμος ειναι παντου.....
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η διαφορά είναι οι συνθήκες που κάποιος έβγαλε τα σαδιστικά του ένστικτα στην επιφάνεια και σε αυτά θα μείνω.
    Υπάρχουν άτομα γύρο μας που έδρασαν ως σαδιστές και εν αγνοία τους και για συγκεκριμένους λόγους.
    Αυτούς τους κατατάσσουμε στην ίδια κατηγορία?
    Αν είναι δυνατόν!
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Συμφωνώ με το DeSade ότι σαδισμός κατά αυτόν που του χάρισε και το όνομα , είναι η θέληση του να διαχειρίζεσαι την ελευθερία του άλλου . Σε διαφορετικά επίπεδα έκφρασης από άτομο , σε άτομο . Στην κοινωνία μας όπως είχε πει και σε παλιότερο νήμα νομίζω ο LordDragonal , έχει επικρατήσει έννοια του σαδιστή ως το ψυχοπαθολογικά άρρωστο και επικίνδυνο ατόμο , που ως σκοπό έχει απαραίτητα την πρόκληση σωματικής ή ψυχικής βλάβης . Ακόμα και σε πολλούς εδώ μέσα το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό , όταν ακούνε την λέξη σαδιστής , είναι αυτό .
    Άρα με τον πρώτο ορισμό , ναι ο Κυρίαρχος είναι σαδιστής . Με τον ορισμό της πρόκλησης του πόνου , όχι απαραίτητα .
     
  11. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Ειλικρινα αναρωτιεμαι ...... γιατι ολοι πρεπει να συμφωνουν με ολους!!!!
    Βλεποντας το ποστ της amiras (στο οποιο συμφωνω αναφεροντας οτι και στο δικο μου ποστ ο σαδισμος και ο μαζοχισμος δεν διεπουν το bdsm status) με στεναχωρησε πολυ η μετα - αντιμετωπιση.
    Ναι ειναι σεβαστη η αποψη του καθενος οπως συνηθιζω να λεω , αλλα απο κει και περα νομιζω πως τετοιες συμπεριφορες ειναι αξιες λυπησης 
    Λυπαμαι πολυ γιατι υποτιθεται οτι απο τους "εμπειρους του χωρου" (ο Θεος να τους κανει), περιμενουμε εμεις οι "ασχετοι" (οπως εχει υπονοηθει πολλες φορες) πιο καθοδηγητικες διαφωνιες ωστε να βγαινει καποιο νοημα στην ολη αναζητηση!!!!!

    .......αυτα τα ολιγα .... rolleyes:
     
  12. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Ψυχραιμία παιδιά. Και μην στεναχωρείτε τη zoyzoy γιατί της έχω αδυναμία.