Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μετά το pop μπορεί να υπάρξει, όχι stop αλλά, pause?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 17 Νοεμβρίου 2023.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Έχετε αισθανθεί/νιώσει/διαισθανθεί πως λόγω μεγάλης πληρότητας/ κορεσμού χρειάζεστε αποστασιοποίηση/παύση/ να κάνετε ένα βήμα πίσω είτε από το σαδισμό σας είτε από τον μαζοχισμό σας;

    Αναφέρομαι καθαρά στο τεχνικό κομμάτι του bdsm χωρίς να διαχωρίζω και τον ψυχολογικό παράγοντα δηλαδή το ψυχολογικό σαδομαζοχισμό.

    Κι αναρωτιέμαι, όταν έχουν ξεκλειδωθεί κουτάκια του ηδονισμού μέσα στον εγκέφαλο, υπάρχει παύση;

    Το δεύτερο ερώτημα είναι ρητορικό αλλά αν θελήσει κάποιος να το απαντήσει είναι ευπρόσδεκτη η όποια προσέγγιση.  
     
  2. slave32

    slave32 Regular Member

    Δεν ξερω, ειναι ζωτικο στοιχειο σαν την ανασα.
    Ομως καταλαβαινω πως οι συνθηκες καθημερινοτητας φερνουν κορεσμο.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ναι και ναι.

    Αλλά για μένα είναι σαν το αλκοόλ και το τσιγάρο, κόβεται μεν, αλλά πάντα θα είσαι ένα τσιγάρο μακριά, ένα ποτήρι μακριά, από το να το ξαναρχίσεις.
     
  4. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Όταν περάσεις το κατώφλι συνειδητά, δεν υπάρχει επιστροφή. You can check-out any time you like, but you can never leave.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Η αλγολαγνική, Σαδομαζοχιστική επαφή,«σκέτη» μια χαρά ξεπερνιέται. Ενίοτε και ξεχνιέται.
    Δεν δημιουργεί εξαρτημένους από αυτήν ανθρώπους, γιατί σπάνια είναι προσωποποιημένη και δεν αποτελεί παράγοντα σχέσης διαρκείας.
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ούτε ξεπερνιέται ούτε ξεχνιέται.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τις προάλλες μου λέγει ένας partner μου: "Πόση ώρα κάνεις να τελειώσεις για να δω πόση ώρα θα πονάω;!"
     
  8. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Θεωρώντας πως δεν μιλάμε για τις περιπτώσεις όπου το άτομο προσπαθεί συνειδητά -για τους οποιουσδήποτε λόγους- να αποκοπεί/απομακρυνθεί από τον χώρο, ναι, θα έλεγα ότι στην πλειονότητα των γνωριμιών μου έχω παρατηρήσει μία άμβλυνση της επιθυμίας/εκδήλωσης, σε βαθμό αδιαφορίας (η "παύση" που χρησιμοποιείτε, εδώ, το περιγράφει μια χαρά), τουλάχιστον μία με δύο φορές. Μία αποξένωση από αυτά τα χαρακτηριστικά του εαυτού μας, η οποία εμφανίζεται τόσο out of the blue, που προκαλεί εντύπωση και προβληματισμό σε αυτούς που την βιώνουν.

    Σχεδόν πάντα, είναι κάτι που διαρκεί από μερικές εβδομάδες έως κάποιους μήνες, και εξαφανίζεται περίπου όπως εμφανίστηκε...


    Επίσης: πιστεύω ότι αν μπείτε στον κόπο να διευκρινίσετε λίγο περισσότερο το παρακάτω, θα βοηθήσετε αρκετά τους συμμετέχοντες στην συζήτηση
     
  9. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Σε μένα λειτουργεί αντίστροφα από αυτό που ρωτάς.
    Δηλαδή όσο μεγαλύτερη η πληρότητα τόσο περισσότερο αυξάνει η ένταση και η επιθυμία για διάδραση.
    Όπως ο αλκοολικός αυξάνει την ποσότητα, ο χρήστης την δόση, έτσι και αυτο
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δεν είμαι μαζοχίστρια είμαι κατισχυμένη υποτακτική. Για μένα τον πρώτο λόγο έχει ο Κ. Σίγουρα έχει διαφορά η συμπεριφορά μου όταν είμαι πλήρης σε σχέση με όταν είμαι αναγκεμένη, αλλά δεν έχει καμία διαφορά στο πώς αντιλαμβάνομαι τη θέση μου σε ό,τι ζω και στο πώς αντιλαμβάνομαι τι συνεπάγεται αυτή η θέση.

    Πώς ξέρετε αν έχουν ξεκλειδωθεί κουτάκια τόσα που δεν μένουν άλλα να ξεκλειδωθούν, που τώρα αγνοείτε την ύπαρξή τους; Και πώς ξέρετε εκ των προτέρων ότι θα είναι παύση και όχι τέλος; Και, τελικά, εσείς τι θέλετε; Θέλετε να μείνετε σε αυτά τα κουτάκια; Θέλετε έστω να δείτε αν υπάρχουν και άλλα και ανάλογα να πράξετε; Θέλετε την παύση; Ή θέλετε το τέλος;

    Από εσάς εξαρτάται  
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    Ετσι όπως καταλαβαίνω αυτήν την πρόταση, αυτό που περιγράφετε μου κάνει ως αποτέλεσμα της ρουτίνας.
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ωραίο θέμα   Όπως πάντα  
    Θέλουμε να αναφερθούμε σε σαδομαζοχισμό εντός σχέσης Κ/υ;