Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μεταστροφή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 15 Οκτωβρίου 2006.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Πιστεύετε ότι ένα υποτακτικό άτομο (σκλάβος ή σκλάβα) μπορεί να κάνει ένα Κυριαρχικό (Αφέντη ή Αφέντρα) να γίνει τελικά σκλάβος ή σκλάβα; Και, ακόμη, θα μπορεί να γίνει σκλάβος ή σκλάβα αυτού του υποτακτικού (άτυπα ή όχι);
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Δεν το έχετε σκεφτεί; Ποτέ;;
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Μεταστροφή

    Σίγουρα οχι με αυτο που έχουμε στο μυαλό μας...αν το παθος κυριαρχήσει στον Αφεντη-συμβαινει και αυτο- τοτε μπορει...με την εννοια αυτη να πραγματοποιει καποια καπριτσια του σκλαβου...για να μην παμε μακρυα γνωρισα προσφατα μια σκλαβα που την εκπαιδευω-οσο μπορω- και δεν κρυβω οτι περναει λιγες επιθυμιες της σε μενα..μη φανταστεις τιποτα σπουδαιο..απλα θελει να με βλεπει πιο συχνα και εγω υποκυπτω..την αγαπαω..ειμαι καυλωμενος μαζί της, και δεν μπορω να αντισταθω...
     
  4. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Το θέμα όμως αγαπητέ Maley δεν είναι αυτό, να κάνει κάποια καπρίτσια, αλλά να καταφέρει να κυριαρχίσει εντελώς του Κυρίαρχου και αυτός να γίνει υπό της. Έχω ακούσει, μερικές φορές, ότι οι υποτακτικοί είναι πολύ επίμονοι και, άφηναν να εννοηθεί, ότι γίνεται το δικό τους. Αυτό το πράγμα το έχει κάποιος αντιμετωπίσει; Είναι σύνηθες; Επειδή δεν ήταν σαφές το πρώτο μου post, εδώ μπορούν να τοποθετηθούν όλοι, υποτακτικοί και Κυρίαρχοι.
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Μεταστροφή

    Εκτιμώ πως μια μεταστροφή όπως την περιγράφεις john_slave96 θα πήγαινε κόντρα στη φύση μιας/ενός πραγματικού slave. Για μένα η απάντηση είναι κατηγορηματικά "όχι".
     
  6. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει μαζί μου ,αυτός θα μετανιώσει και όχι εγώ χεχεχεχχεχεχε
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Μεταστροφή

    Πιστευω John πως δεν υφίσταται θεμα τετοιο όπως τελικα το θέτεις...μπορει οι υποτακτικοί που το καυχώνται αυτο να έχουν λάθος αντιληψη η να ερμηνευουν μερικά πραγματα λανθασμενα...η απαντηση λοιπον ειναι κατηγορηματικά ΟΧΙ (ΣΑΝ της 28 Οκτωβριου)...
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Εξαρτάται τι εννοείς john, κατ'εμέ ο Κυρίαρχος είναι ο σκλάβος του υποτακτικού... just think about it  
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Μεταστροφή

    Αν μηλας για πραγματικους ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣ και οχι δηθεν, η γνωμη μου john εινε ΟΧΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ . Και να σου πω και κατι αλλο, αν μια/ ενας σκλαβα/ος θελη να γινη Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ της/του υπο η σκλαβος/α τοτε δεν εινε πραγματικη/ος σκλαβα/ος
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Πιστεύω ότι πολύ εύκολα μερικοί υποτακτικοί μπορούν να φέρουν τα "πάνω κάτω" είτε εσκεμμένα, είτε κατά λάθος (λόγο αδυναμίας του Κυρίαρχου).
    Το θέμα δεν είναι αν μπορεί ο υποτακτικός να κάνει ένα Κυρίαρχο άτομο υποτακτικό αλλά το θέμα είναι το πόσο Κυρίαρχο είναι αυτό το άτομο.
    Μη ξεχνάμε ότι τα υποτακτικά άτομα έχουν ιδιαίτερες "απαιτήσεις"- επιθυμίες.
    Υποκινούμενα από αυτές τις επιθυμίες τους που θέλουν να τις ικανοποιήσουν με κάθε τρόπο, μπορούν να κατευθύνουν τις κινήσεις ενός Κυρίαρχου αν αυτός είναι "χαλαρός."
    Πιστεύω ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει κατά κόρον.
    Έτσι φθάνουμε στο συμπέρασμα που όπως σωστά διατύπωσε ο φίλος μου Master_Spiler ....
     
  11. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο σε kinky σχέσεις, όχι σε πραγματικές σχέσεις Κυριαρχίας / υποταγής (D/s).

    Δεν μπορεί να αλλάξει η δυναμική μιας σχέσης D/s, ακόμα και σε switch άτομα, όπως η αφεντομουτσονάρα μου, από την μια στιγμή στην άλλη. Δεν μπορείς να αντιληφθείς αλλιώς ένα άτομο στο οποίο αφοσιώνεσαι, παρδίδεσαι και υπηρετείς, σαν υποτακτικός ή σκλάβος και ξαφνικά να βρεθείς να διεκδικείς την δική του υποταγή. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο, γιατί σου προσφέρει αυτό που επιθυμείς να βιώσεις, σαν υποτακτικός.

    Από την άλλη, προσωπικά, δεν βρίσκω καμία ηδονή στο να "εκδικηθώ" μια Mistress με το να την υποτάξω, για να κερδίσω πίσω αυτό που έχω "χάσει" ή παραδώσει οικιοθελώς σε Εκείνη. Αν θέλω να βιώσω την Κυριαρχική μου πλευρά, απλά το βρίσκω αλλού, με τις ευλογίες Της κιόλας!

    Από την άλλη, αν μιλάμε για μια kinky σχέση Top / bottom, ανάμεσα σε δύο switch, που μεταβάλεται ανάλογα με την διάθεση και την περίσταση, τότε αυτό μπορεί να συμβεί και είναι πολύ όμορφο για όσους το επιθυμούν να το ζήσουν έτσι. Όμως αυτό δεν είναι μια σχέση D/s και το στοιχείο της υποταγής υπάρχει μόνο κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά το τέλος αυτού του παιχνιδιού, παραμένουν δύο ισότιμα άτομα, που απλά παίζουν κάποια πολύ όμορφα παιχνίδια BDSM μεταξύ τους.  
     
  12. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Μεταστροφή

    Από τις πιο σοφές κουβέντες που έχω ακούσει, την έχω ενστερνιστεί από τα πρώτα βήματά μου, αλλά σαφώς δεν είναι αυτό που εννοεί ο john_slave96.