Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 9 Μαϊου 2006.

?

Θα χρησιμοποιούσατε ένα τέτοιο μηχάνημα , έστω και για μία φορά ;

  1. Ναι

    34 vote(s)
    53,1%
  2. Όχι

    30 vote(s)
    46,9%
  1. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Φυσικά και ΟΧΙ !!!!!!!
    Με γουστάρω όπως ακριβώς είμαι και έλεγχο δεν δέχομαι ούτε από ανθρώπους ούτε από μηχανήματα !!!!!!!!!
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αν το πρόβλημα είναι τελικά θέμα ηθικής δεν με απασχολεί . Δε θα είχα κανέναν ενδοιασμό να το χρησιμοποιήσω και να προγραμματίσω ακόμα και αυτούς που δεν θέλουν να το θελήσουν ...
     
  3. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Μόλις άλλαξα την ψήφο μου και από όχι την έκανα ναι, γιατί;
    Γιατί μέχρι και πριν λίγο δεν σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να επέμβω στην προσωπικότητα κανενός. Δεν μου αρέσει να ελέγχω κανέναν έστω και αν έχω όφελος από αυτό. Όμως θα ήθελα πολύ να το κάνω σε μένα να ελέγχω τον εαυτό μου κάτι που είναι σχεδόν αδύνατον να το κάνω τώρα.
    Να τιθασεύσω τα συναισθήματα μου και την τάση που έχω να είμαι κυκλοθυμική, να επηρεάζομαι από συναισθήματα άλλων και από όλα αυτά που βλέπω γύρω μου σαν ο απόλυτος δέκτης.
     
  4. konman

    konman Regular Member

    Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας


    Προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις, ότι μια απόφαση που προέρχεται από ένα ελεύθερο άνθρωπο δεν έχει καμιά σχέση από τον εξαναγκασμό.
    Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ελευθερία βούλησης ενώ στη δεύτερη μιλάμε για ακραίο φασισμό
     
    Last edited by a moderator: 22 Μαϊου 2007
  5. konman

    konman Regular Member

    Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Και να είσαι χωρίς συναισθήματα; Είναι τρομακτικό αυτό που επιζητάς;
     
  6. konman

    konman Regular Member

    Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Τότε το πρόβλημα σου είναι άλλο.Και αυτό που λές θυμίζει εκείνο το παλιό:Πονάει το δόντι;κοψε το κεφάλι
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Το να κοντρολάρει κάποιος τα συναισθήματα του δεν είναι κάτι ακραίο όπως το να κόβει το κεφάλι ενώ πονάει το δόντι.
    Ακραίο θα ήταν ίσως να μην μπορεί κάποιος να κοντρολάρει καθόλου τα συναισθήματα και να είναι έρμαιο τους.
    Για πες μου όμως πιο πιστεύεις εσύ πως μπορεί να είναι το πρόβλημα αφού είναι άλλο.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Γι αυτή τη χρήση που σκέφτηκες soft_crystal, θα το ήθελα κι εγώ το μηχανάκι του Ηλία, καλή ιδέα μου φαίνεται  

    Μόνο να ελέγχουμε τις διαθέσεις μας και την εκδήλωση των συναισθημάτων, όχι να είμαστε χωρίς συναισθήματα απαραίτητα και όχι πάντα.

    Ωραίο θα ήταν να ελέγχουμε την κυκλοθυμικότητα, γίνεται πολύ μεγάλο βάσανο καμμιά φορά να ακούς τους άλλους να αισθάνονται γύρω σου.
     
  9. konman

    konman Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Ο Ηλίας μας έβαλε σε ναρκοπέδιο. Φανταστείτε ένα κόσμο όπου κάποιος με ένα μηχάνημα τέτοιο κάποιος ελέγχει τους υπόλοιπους. Δεν μπορούμε να κάνουμε εκπτώσεις με τέτοια θέματα ή με ελαφρά την καρδία να λέμε:
    -Εγώ θα το χρησιμοποιούσα λίγο.
    Σαν να λέμε ολίγον έγκυος δηλαδή; Και επειδή το θέμα-όσο και αν εμφανίζεται εδώ σαν υπόθεση εργασίας- είναι υπαρκτό θα πρέπει να μας προβληματίσει σοβαρά
     
  10. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Υπαρχουν σεμιναρια συναισθηματικης νοημοσυνης.. και με αυτα μπορεις να δεις πραγματα που αφορουν τον εαυτο σου.... αλλα καλως η κακως γινονται σε διοικητικα στελεχη 
    τα οποια μηχανηματα εχουν στοιχειο λαθους μια και υπαρχουν με ρευμα μπαταρια και λοιπα... τι γινετε λοιπον σε μια πτωση τασης.....
     
  11. Anatolikos

    Anatolikos Regular Member

    Λοιπόν, μοιάζει σαν κάποιοι συνομιλητές να θεωρούν ως κέντρο του κόσμου τον εαυτό τους, πως αλλιώς παίρνουν το δικαίωμα να σκέπτονται να επιβάλλουν αυθαίρετα σε άλλους τη θέλησή τους;

    Νομίζω υπάρχουν περισσότερες ενδείξεις απ’ όσες χρειάζονται, που δείχνουν σε όλους πως κανένας δεν είναι περισσότερο κέντρο του κόσμου από κανένα!

    Πολύ ενδιαφέρουσα η εφαρμογή της soft_krystal που θα δοκίμαζε να χρησιμοποιήσει εξωτερικά βοηθήματα για να ελέγξει τον εαυτό της. Άραγε, αυτή η επιδίωξη, να ελέγξει κάποιος τον εαυτό του, δεν είναι από πάντα ο μεγαλύτερος άθλος (ο νόμος που είμαι δε θα με καθυποτάξει); Τι άθλος είναι όμως, όταν ’κλέβουμε’ την επίτευξή του; Και ποιό το αντίτιμο της ’κλοπής’; Ίσως καλύτερη ιδέα για ένα απόλυτο δέκτη, είναι να μην ταυτίζεται με τα αισθήματά του. Αν είναι τόσο έντονα, όπως διαφένεται, θα σου έχει σίγουρα συμβεί να τα βλέπεις ’από πάνω’. Αν το κάνεις αυτό συστηματικά, θα δεις πως θα πάψουν να σε ταλανίζουν.
     
  12. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Μηχάνημα ελέγχου προσωπικότητας

    Όταν λες να τα βλέπω από πάνω εννοείς να τα βλέπω σαν παρατηρητής απλά χωρίς να τα νιώθω;
    Και πως μπορεί να γίνει αυτό αφού τα συναισθήματα τα νιώθεις απλά.