Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Master V, στις 23 Μαϊου 2010.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Oh, yes...
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    βασει του "επιστημονικου" διαγραμματος του V η υποτακτικοτητα δεν εντιστροφως αναλογη του μαζοχισμου αλλα γραμμικα μεταβαλλομενη βασει της f(x)= -αx+c
    ομοιως και η κυριαρχια με τον σαδισμο
    ενω η κυριαρχια με τον μαζοχισμο ακολουθει την f(x)=ax+c
    ομοιως και η υποταγη με τον σαδισμο.

    συμπερασμα:

    ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ "ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ" ΠΛΗΘΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ , ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ, κλπ ) , ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΕΒΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ , ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΟΣ ΜΑΣ

    ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΥΒΡΙΣ ΠΛΕΟΝ .
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    Συμφωνώ.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    Εγώ πάλι... διαβάζοντας όσο πιο προσεκτικά μπορώ... - έχω μια αλεργία στα συμπεράσματα βασισμένα σε είτε σε πολύ προσωπικά βιώματα είτε σε πολύ γενικές βιβλιογραφίες που ίσως απλά ερμηνεύονται κατά το δοκούν - no pun intended (που λένε και στο χωριό μου)....

    Αδυνατώ να βρω τον εαυτό μου και τις καταστάσεις που έχω ζήσει και ελπίζω να ζήσω στο μέλλον... σε μια γραφική παράσταση, μια στατιστική εξήγηση και ένα κείμενο ενός βιβλίου... ειλικρινά... αν διαβάσω και βρω τον εαυτό μου εκεί "θα πεθάααανω" (που λέει και ο αντιπαθής γενικά, έξυπνος δε σε αυτό που κάνει, λαζόπουλος...)

    ΓΙΑΤΙ πρέπει να αναλύουμε τόσο άλλωστε, αυτό που ζούμε και θέλουμε να ζήσουμε; Είναι γεγονός ότι είμαι άτομο της πράξης πολύ περισσότερο... από της θεωρίας... και ναι μεν διαβάζεις το "manual" πριν "χρησιμοποιήσεις" κάτι... αλλά το manual είναι και λίγο φτιαγμένο για χαζούς... άσε που δε σου λέει και πως να ευχαριστηθείς, απλά πως να λειτουργήσεις μια "συσκευή"...

    Όχι, δεν έκανα τις σκλάβες συσκευές (εκτός από αυτές που ίσως το επιθυμούν ^_^ )... αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνετε... τι εννοώ... και ελπίζω να μην υπερ-απλουστεύω το νήμα και στεναχωρώ τους πιο "ψαγμένους"... αλλά στο δικό μου "απλό" μυαλό, δεν χωρούν ίσως οι πιο προχωρημένες θεωρήσεις του μπι-ντι-εσ-εμ... πως θα μπορούσαν άλλωστε... όταν επι του πρακτέου... όποτε έχω επιθυμήσει κάτι συγκεκριμένο μια συγκεκριμένη εποχή... το "timing" δεν ήταν σωστό ή αν αυτό ήταν, δεν υπήρχε το σωστό υ/Υ κλπ...

    Εν το μεταξύ, και λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω θέμα "τύχης" (επιθυμία/χρόνος/άτομο=1) μήπως απλά να θεωρήσω τον εαυτό μου "στραβάδι" και να αποσυρθώ; Μήπως υπάρχει "σύστημα"; Υπάρχει κάποιος συνδιασμός μυστικός που πραγματοποιεί επιθυμίες; Αν ναι, θα ήθελα να τον γνωρίζω; Βλέπετε... υπάρχει και ο ρομαντισμός (μη χέσω...) του "τυχαίου" τελικά... του "σπάνιου" και δε συμαζεύεται... που ενώ εμποδίζει να μάθεις ίσως, έρχεται ως μάνα εξ ουρανού (που λέει ο λόγος) να σου δώσει "κάτι"... από το οποίο ψίχουλα μεταφέρεις μαζί σου και παρακάτω...

    Δεν ξέρω. Ελπίζω όλα αυτά σαν σκέψεις να μην είναι τόσο άσχετα που να σας εκτρέψουν τη συζήτηση σε δικά μου "προβλήματα"... αλλά να, αυτά σκέπτομαι εγώ... διαβάζοντάς σας... και μπορεί να είναι εγωιστικά (αφού ασχολούμαι με το τομάρι μου)... αλλά πάντα έτσι δεν είναι μια ταύτιση (ή μη) του εαυτού μας με τα γραφόμενα;  


    Ανδρ(ε)ας
     
  5. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

     
     
  6. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    Περί ιδεοληψίας το ανάγνωσμα..

    Είτε υποτακτικότητα είτε Κυριαρχικότητα, αμφότερες δύνανται να είναι ή να ΜΗΝ είναι ιδεοληψίες.
    Δεν είναι, όταν –με δύο λόγια- αυτό που Ε/είμαι ή νομίζω πως Ε/είμαι
    (αν μη τι άλλο έχω δικαίωμα στην αυτοδιάθεση),
    εκτός από το να το μελετώ και να κατεβάζω κάτω τις βιβλιοθήκες, το ασκώ και στην πράξη.
    Ας μην αναλωθούμε -και εδώ - περί του τι εστί πράξη.

    Είναι, -με δύο λόγια- εάν και εφ’ όσον σχολαστικίζω αλλά πέρασα και δεν ακούμπησα,
    ή δεν πέρασα καν απ΄έξω, ή Ή/ήμουν κάποτε και έχω κάτι να θυμάμαι,
    κάτι που Μ/μου επιτρέπει κιόλας να έχω άποψη.

    Για να μην κάνουμε Ο/ορισμένοι και Ο/ορισμένες τους Τζάμπα Μ/μάγκες και Μ/μαγκίτισσες,
    -βάζω και την Αφεντομουτσουνάδα Μου μέσα-
    ο καθείς γνωρίζει για τον εαυτό του τι απ’ όλα αυτά είναι ή δεν είναι
    και δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν άλλον εκτός από την πάρτη του.
    Απλά, πολύ απλά, είναι καλό να γράφουμε ανάλογα με το λογαριασμό που έχουμε δώσει
    από πριν στην πάρτη Μ/μας και όχι άλλα αντ’ άλλων.
    Η τοποθέτηση είναι γενική και ουδόλως έχει στοχεύσει προσωπικά επ΄ουδενός.

    Περί επιστημοσύνης το ανάγνωσμα.

    Κατέθεσα άποψη στο πρώτο Μου ποστ στο νήμα.
    Με δυο λόγια πάλι και σταράτα.
    Εάν πρόκειται (προσωπικά μιλώντας) να Κυριαρχώ με τον όποιο Σίζεκ στο χέρι
    και να χύνω με αλγόριθμο, να τη χέσω την Κυριαρχία.
    Πάω καλύτερα να πουλήσω κουλούρια, που Μ’ αρέσει και το σουσάμι.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Σύντροφος V, ή ο κάθε V, δεν δικαιούται να ομιλεί και να μεθοδεύει.
    Αφού βρίσκει πρόθυμα υποκείμενα για τους πειραματισμούς και τα projects του,
    Μπράβο του και Ζήτω Του!
    Τώρα, (καλή Μου thaleia), όσον αφορά το τι αποτελεί ή δεν αποτελεί ύβρη εδώ μέσα,
    έχω να σου πω το εξής.
    Από τη στιγμή που έχουν υπάρξει μέχρι και δημόσιες εκφράσεις λόγου του είδους
    «τις ενόχλησες, τις κακομεταχειρίστηκες, σε καταγγείλανε και «Ε»σύ σφυράς κλέφτικα
    και συνεχίζεις το βιολί σου, αλλά …
    Λάθος πόρτες χτύπησες! Έλα σε μένα!»,
    η ύβρις του V μας μάρανε τώρα;!
    (Δεν φαντάζομαι κανένας να πιστεύει ότι τα παραπάνω αναφέρονται στον V.)
    Να διευκρινίσω ότι ΔΕΝ αναφέρονται στον V, μιάς κι’ εδώ μέσα
    υπάρχει και η τάση να μαθαίνονται μισά τα κουτσομπολιά και όχι ολόκληρα.

    Κλείνοντας τα περί επιστημοσύνης,
    Σύντροφε, το ενδεχόμενο της τιμωρίας που απολαμβάνει ο μαζοχιστής υποτακτικός
    είναι γνωστό παλαιόθεν, τουλάχιστον από τότε που βγήκανε τα ρηχά τα πιάτα.
    Ομοίως παλαιό είναι και το δεδομένο του Κυρίαρχου που έχει τον τρόπο Του
    να το αντιμετωπίσει κατάλληλα.
    Μία από τις πολλές εναλλακτικές:
    When you doubt,…Fuck!” (Scent of a woman)


    Και το αγαπημένο Μου σπορ. Κεφαλαία!

    Ο Αγώνας Για τα Κεφαλαία ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ !!

    Πάντα ένας dj σώζει την κατάσταση.
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Σωστά. Όπως ανέφερα πρόσφατα και σε ένα φιλικό μου άτομο Μάστερ, οι σκλάβες είναι λίγο σαν τα πρόβατα. Τον ρώτησα λοιπόν εάν ευσταθεί η αναλογία αυτή και μου είπε πως ναι. Here it goes:

    Οι προβατίνες του BDSM.

    Ένας φίλος μου πήγε κάποτε, πολύ παλιά, και κατασκήνωσε σε μια παραλία σε ένα κάπως έρημο νησί, νομίζω στη Λήμνο. Ήταν εκεί κοντά ένας βοσκός με πρόβατα και γνωρίστηκαν. Μια μέρα ο βοσκός έπρεπε να φύγει για κάτι δουλειές. Πήγε λοιπόν τα πρόβατα στον φίλο μου κι αυτά κάθισαν εκεί γύρω του και τον κοίταζαν με τα ήρεμα μάτια τους. Του είπε ο βοσκός, "φύλαγέ τα σε παρακαλώ, μέχρι να γυρίσω". "Μα δεν ξέρω τί να κάνω" είπε αυτός. "Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, βάζε τους μόνο λίγο νερό. Αυτό που πραγματικά χρειάζονται είναι ένα άτομο αναφοράς". Τα πρόβατα έμειναν εκεί κοντά στον φίλο μου και έκαναν τη δουλειά τους, αυτό που κάνουν τα πρόβατα δηλαδή, βοσκούσαν, έπιναν νεράκι, κοιμόντουσαν κλπ, και πότε πότε τον κοίταζαν.

    Όλα πήγαν καλά.

    Σωστά και πάλι. Ελπίζω να μην ενοχλείται κανένας που δεν τον ονομάζω βασιλιά, αλλά βοσκό. The Lord is my shepherd...and I shall not want...Τα θυμάστε.

    Το πρώτο βέβαια που παρατηρούμε όλοι μας εδώ, είναι ότι αυτό που κάνει έναν βοσκό, βοσκό, είναι η υπευθυνότητά του. Δεν παύει ποτέ να Είναι. Έστω και by proxy, όπως στην βουκολική ιστορία μου.

    Διαφωνείτε;
     
    Last edited: 26 Μαϊου 2010
  8. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    Βοσκος...προβατα  
    Τι αξια δινει ο βοσκος στα προβατα; Την ιδια αξια εχουν τα προβατα στα τεφτερια του βοσκου, την ιδια εχουνε και στα τεφτερια του Πλαστη τους;

    Το προβατο καθεται λογω του μαζοχισμου του, λογω συνηθειας η λογω της φυσης του; Που ειναι ενας Dr Dolittle οταν τον χρειαζεσαι;
    Αν δεν οδηγησει ο βοσκος τα προβατα, και αφησει στη φυση να τα αναλαβει, ειμαι αρκετα σιγουρη πως αυτα θα βρουνε το δρομο τους και το χορταρι...δεν ξερω βεβαια αν θα βρουνε την ηδονη, αλλα οτι χρειαζονται θα το βρουνε.

    Κανενας δεν ανηκει σε κανενα. Απλα συμβιωνει.  
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    @dora_salonica,

    ...just plain grass, please



    Δυστυχώς δεν βρίσκω το φινάλε με το woolite  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    "Τι συμβαίνει λοιπόν; Πρόκειται για μια συμβιβαστική σχέση προσομοίωσης; «Θα παίζουμε εγώ τον βασανιστή κι εσύ το θύμα για να ξεκαυλώσουμε;». Εν πολλοίς ναι."

    Πραγματι.Αυτο συμβαινει σ'ενα διπολο σαδιστη - μαζοχιστη.Εκ των πραγματων ενυπαρχει εδω και η κυριαρχια και η υποταγη.Σ'ενα πλαισιο συμβιβαστικο και εδω,αναγκαστικα,αν ο στοχος ειναι να καυλωνουμε και να ξεκαυλωνουμε μεσω του παιχνιδιου.Και οι δυο...
    Αυτος δεν ειναι εν τελει ο στοχος συντροφοι;Υπαρχει κα'νας αλλος που να μας οδηγει σ'αυτα τα μονοπατια;

    Καθε εν δυναμει μελος ενος m/s η/και d/s διπολου επιδιωκει την συναψη του... διπολικου δεσμου με αυτον τον στοχο.Προσερχεται με ενα ηδη διαμορφωμενο Εγω.και "διαπραγματευεται" το ειδος του δεσμου που θα οδηγησει στο ποθητο αποτελεσμα.
    Οταν η σχεση επικεντρωνεται στο πεδιο της κυριαρχιας- υποταγης η συναψη του διπολικου δεσμου συναντα απειρως περισσοτερα προβληματα απ'οτι μια επικεντρωμενη στο σαδομαζοχιστικο πεδιο.Ο συμβιβασμος ειναι δυσκολοτερος,καθ'οτι δυσκολοτερη ειναι και η συναρμογη των Εγω.Σ'αυτο το σημειο επεμβαινει η θεωρια του Ορθου Βδσμισμου συνεπικουρουμενη απο τον ορθολογισμο και μας λεει:Ο υποτακτικος δεν εχει θελω,θελει μονο το θελω του κυριαρχου και ειναι πολυ χαρουμενος γι'αυτο,διοτι εξαλλου τι σοϊ υποτακτικος θα ητο αν ηθελε τα δικα του θελω;Παλιοκινκυς και τοπης εκ των μποττομ θα ητο ο απαισιος.
    Οποτε προκυπτει η αναγκη της εκπαιδευσης της αποδομησης , της αναδομησης η της εκμηδενισης του Εγω του υποτακτικου ωστε να εξομοιωθει με το Εγω ενος εκπαιδευμενου σκυλου.

    Παρενθεση: εχω μια φιλη που ο γυιος της ειχε φαγωθει να του παρει σκυλο.Τι να κανει η χριστιανη,υπεκυψε και πηγε και πηρε ενα συμπαθεστατο λαμπραντορ,πανεμορφο ,αλλα το'στειλε προηγουμενως για εκπαιδευση.Δεν αρκεστηκε δε στην αρχικη εκπαιδευση,οταν ο Αρης (ετσι τον βαφτισε ) της εφαγε κα'να δυο ζευγαρια καλτσες,κατι παντοφλες και το τραπεζακι του σαλονιου τον ξαναστειλε για μεταπτυχιακα.Κυριος γυρισε ο Αρης.Κατε-κατσε ,σηκω-σηκω.Ουτε ακουμπουσε,ουτε πειραζε τιποτα. Φαϊ μονο απο χερι της και κατοπιν διαταγης φυσικα. Η μονη πρωτοβουλια που ανελαμβανε ηταν να σου σκουνταει με τη μουσουδα του το χερι για να τον χαϊδεψεις και να σε γλυφει πατοκορφα.Ωσπου τις προαλλες,εκει που καθοτανε η φιλη μου στον καναπε κι'εβλεπε τηλεοραση με τον Αρη στα ποδια της τσουπ,δινει ενα σαλτο ο μουργος και κατσικωνεται διπλα της στον καναπε...Βρε καλε μου ,βρε χρυσε μου ,βρε κατεβα,τιποτα αυτος! Ανταρσια....ωσπου τον πλακωσε στα χαστουκια (κυριολεκτω) και εδεησε να ξαναπαρει την θεση που του αρμοζε,στα ποδια της κυρας του.
    Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πως ο Αρης ειναι μαζοχακος,αυτο που μπορω να πιθανολογησω με βαση την λογικη μου ειναι ο,τι κατι δεν πηγε καλα με την αποδομηση -αναδομηση του Εγω του σκυλου.Ελλειμμα εκπαιδευσης; Ισχυρη σκυλισια προσωπικοτητα; Δεν ξερω.Κλεινει η παρενθεση.Ηταν ασχετη;Μμμμ...εκτιμω πως οχι,εσεις ομως θα κρινετε καλυτερα.

    Ερχεται τωρα ομως η camera και ισχυριζεται πως..."Αναφορικά με το πολύπαθο και πολυσυζητημένο Εγώ, εκτιμώ ότι ένα είτε εκμηδενισμένο, είτε αποδομημένο Εγώ, δεν οδηγεί παρά στη βαριά ψυχοπαθολογία".Αλλη μια εκτιμηση,που εκτιμω και γω με τη σειρα μου πως 5% εστω να επαληθευεται, η ευθυνη και το βαρος του προκυπτοντος αποτελεσματος που επωμιζεται ο αποδομων εκπαιδευτης η εκπαιδευων αποδομιστης Κυριαρχος οφειλει να μετρα πολυ περισσοτερο απο την καυλα της Απολυτης Κυριαρχιας που επιδιωκει.(αν επιδιωκει τιποτ'αλλο πεστε μου και μενα σας παρακαλω να το ξερω).

    Που καταληγουμε λοιπον; Μα... εκει απ'οπου ξεκινησαμε νομιζω:

    . "Τι συμβαίνει λοιπόν; Πρόκειται για μια συμβιβαστική σχέση προσομοίωσης; «Θα παίζουμε εγώ τον βασανιστή κι εσύ το θύμα για να ξεκαυλώσουμε;». Εν πολλοίς ναι."

    Στην προκειμενη περιπτωση ελαφρα προσαρμοσμενο:

    "Τι συμβαίνει λοιπόν; Πρόκειται για μια συμβιβαστική σχέση προσομοίωσης; «Θα παίζουμε εγώ τον αφεντη κι εσύ το σκλαβο για να ξεκαυλώσουμε;». Εν πολλοίς ναι."
    ..."οπουι και οσο μας παιρνει" ,θα συμπληρωσω, "αδιαφορωντας αν αυτο το σημειο συναντησης της καυλας μας (που ειναι δυναμικο , το διευκρινιζω) μας κανει συνεπεις,πραγματικους,αυθεντικους βδσμερς, σαδιστες , μαζοχιστες ,αφεντες η σκλαβους"
     
  11. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    Αν δεχτούμε ότι η Κ/υ περιστρέφεται αποκλειστικά γύρω από την καύλα,
    πρέπει να αποκαθηλωθούν τουλάχιστον τα 3/5 των νημάτων και δημοσιεύσεων
    του εν λόγω ιδεοδρομίου και να παραδοθούν στην πυρά.

    Ασφαλώς και η καύλα και ο οργασμός έχει πρυτανεύοντα ρόλο
    και δικαίως έχει διαπραγματευτεί κατ’ επανάληψη
    η ύπαρξη ή η απουσία των σε M/s σχέσεις.
    Πέραν αυτού όμως διακρίνω μία μετατόπιση του κέντρου βάρους
    των συλλογισμών προς το «αισθησιακό» μέρος του M/s
    σε βάρος της ανταλλαγής ισχύος / ελέγχου.

    Είναι δεδομένο ότι υπάρχουν Π/πολλοί και Π/πολλές
    που ζουν και αναπνέουν για να εξουσιάζουν
    και να εξουσιάζονται κατά περίπτωση.
    Υπάρχει περισσή πελατεία στο μαγαζί που όσο κι’ αν ξενίζει κάποιους «βιβλιοφάγους»,
    οι ανάγκες και επιθυμίες τους εκτείνονται παρασάγγας πέραν του
    «χύσε για να χύσουμε-για να συνεχίσουμε».
    Αυτούς τι θα τους κάνουμε
    (εκτός από το να τους κουρεύουμε στη στάνη για το μαλλί τους);

    Εάν όλα είναι ένα παιχνίδι, τότε αυτό το παιχνίδι κοστίζει πανάκριβα κάποιες φορές…
     
  12. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Mικρή θεωρία για τον σαδομαζοχισμό και την κυριαρχία - ξανά.

    Αυτο δεν θα πρεπει να συμβει σε καμια περιπτωση, εαν το βαρος μετατοπιστει στο αισθησιακο μερος του M/s τοτε σταματαμε να μιλαμε για ανταλλαγη ισχυος ελεγχου και θα ηταν προτιμοτερο να μιλαμε για shared kinks ή tops και bottoms. (Τιποτα κακο με τιποτα απο τα δυο απλα ειναι μακραν διαφορετικα απο ενα power exchange)