Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μισογυνισμός Φετίχ ή ρατσισμός;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Apo _M89#, στις 12 Δεκεμβρίου 2018.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Υπάρχουν και χειρότερα...
    Ξέρω άτομο που 8 χρόνια προσπαθεί να καταλάβει την διαφορά της ανωτερότητας από την υπεροχή, λέμε τώρα...
    Ξέρω κι άλλο που ισχυρίζεται πως άρχει με την πούτσα του...
    Άλλο που δεν έγλειφε μ'νί, διγιότι ήταν μάστουρας (ο τόνος στο α)...
    Ένα άλλο πάλι χρησιμοποιεί την πολιτικορεκτίλα για να στιγματίσει την άρνηση του ετεροπροσδιορισμού των φύλων ...
    Και κάμποσα άλλα, αλλά είναι σόκιν...
    Τα παιδγιά, όσο χρονώ κι αν είναι, παιδγιά είναι, τι να πεις..?
    Πιάνουν μια γωνιά το καθένα και πετάει στο άλλο τις ίδιες πέτρες...
    Πώς πετάνε τα ΜΑΤ τις πέτρες που τους πεταν' οι άλλοι..? Έτσι..!
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

  3. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Η αρχική ερώτηση και το αντικείμενο της συζήτησης, άσχετα από το ποιόν της έκφρασης στην πρώτη φάση, δεν είναι πολιτικό και κοινωνικό. Γιατί το διαχειριζόμαστε έτσι; Τι νόημα έχει να λέμε για ισονομία, ισοτιμία και λοιπά; Δεν ψάχνουμε για δουλειά, ούτε προτάσσουμε νομικές διεκδικήσεις σε τέτοια κουβέντα.

    Εξ αρχής ο άνθρωπος το θέτει το θέμα σε στενό, διαπροσωπικό πλαίσιο. Ρωτά αν είναι εφικτό. Ναι, είναι. Γιατί; Διότι οτιδήποτε είναι εφικτό υπό συνθήκη, και για καλό και για κακό. Αν ήταν να σταθώ κάπου, θα ήταν στη βασική χρησιμότητα του ερωτήματος πάντως. Διότι με οτιδήποτε σχεδόν να είναι εφικτό, με το να αναρωτιόμαστε ακόμη για αυτό χάνουμε χρόνο που μπορούμε να αφιερώσουμε σε επόμενο, βαθύτερο στάδιο. Ενδεχομένως τουλάχιστον.
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Αν το θέσουμε στο ερωτικό πλαίσιο στις περισσότερες των περιπτώσεων μέσω της ασυμμετρίας δημιουργείται η ποθητή απόσταση. Οσο πιο ξεφτιλισμενη, δαρμένη, αντικείμενο, "μικροσκοπική" είναι η γυναίκα τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες να φτάσει σε οργασμό καθώς μεγαλώνει η αποσταση και ο άντρας/Κυρίαρχος/alpha male αποκτά μεγαλύτερη δύναμη στα μάτια της υποταγμένης θηλυκιάς. Για να διατηρηθεί η αίσθηση αυτή, και να μην είναι απλά φαντασίωση, σε καταστάσεις D/s η απόσταση συντηρείται και στα υπόλοιπα κομμάτια πέραν του ερωτικού.
    Αν θέλουμε η αίσθηση επομενως να μην είναι ψαυδαισθηση τότε έχουμε και έναν "άξιο" Κυρίαρχο/alpha male του οποίου την ανωτερότητα αναγνωρίζει η υποτακτική και σε άλλα επίπεδα πέραν του ερωτικού. Εξυπνότερος; Πιο μορφωμένος; Πιο αποτελεσματικός; Πολλά. Κάτι για να θαυμάσεις πολύ και να νιώσεις και πάλι την απόσταση. Χωρίς να θεωρείς τον εαυτό σου κάτι κατώτερο γενικά στην ζωή σου παρα μονο σε σύγκριση με το συγκεκριμένο άτομο. Γι'αυτό και δεν είναι πάνω πάνω στη λίστα σου το να είναι ερωτευμένος ο Κυρίαρχος μαζί σου. Πάνω από όλα θέλεις να κυριαρχηθείς.

    Η κοπέλα μπορεί να απαλλάσσονταν των περιττών ενοχών της αν κάποιος της εξηγούσε αυτα το πραγματα και να ευχαριστιόταν αυτό που θέλει να βιώσει χωρίς τεχνάσματα, καθώς όσο και αν το επιθυμει δεν είναι όλα τα αρσενικά αξια Κυριαρχικά και το να ορίζεις Κυρίαρχο κάποιον μόνο επειδή έχει κάτι ανάμεσα στα πόδια του που κρέμεται είναι απλά ένας ευσεβής πόθος ο οποιος δεν έχει να κάνει με την πραγματικότητα.
     
    Last edited: 16 Δεκεμβρίου 2018
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Γιατί αυτός ο όρος αποδίδεται σε κυριαρχικούς; Είμαι η μόνη που θωρώ ως τεφαρίκι(alpha) τον, εκάστοτε, υποτακτικό μου;  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Όχι, όχι και ναι. Διάκριση εξαιτίας του φύλου υποδεικνύει φυλετική ανωτερότητα που είναι σεξιστική, απ΄όποια μεριά και να γέρνει η ζυγαριά. Να σε τιμωρεί ο άλλος/ή άλλη για το φύλο σου? Μόνο και μόνο γιατί είσα άνδρας ή γυναίκα; Moυ φαίνεται κουλό, τραβηγμένο και επίσης σεξιστικό.
    Η κάθε μαλακία δεν μπορεί να θεωρείται φετίχ, αλλά εδώ υπάρχει το πρόβλημα των ορισμών του τι είναι μαλακία. Η δική μου η μαλακία μπορεί τον άλλον να τον καυλώνει, να τον τρελαίνει, οπότε ναι, γουοτέβα, τι να κάνουμε, έχει και τέτοια χαζά φετίχ.
    Και εφόσον μιλάμε για την «αίσθηση» και όχι για την πραγματική ανωτερότητα.

    Μήπως σε έπαιζε για να καυλώνει; Mήπως είχε πολλά θέματα το κορίτσι; Δεν μπορεί να το πίστευε αυτό κανονικά αν δεν συνέτρεχε ένας από τους δύο λόγους...
    Άτσα, νάτο και το topping from the bottom.
    Τι τραβάτε κι εσείς οι Κυρίαρχοι. Να σάς υποχρεώνουν να τις αντιμετωπίζετε ως κατώτερες.
    Βαρέα κι ανθυγιεινά, καλά το λέω εγώ τόσα χρόνια!

    Δεδομένο δεν είναι τίποτα σ΄αυτήν την ζωή εκτός από τον θάνατο.
    Παμ παρακάτω. Όχι, δεν είναι δεδομένη η ανωτερότητα του/της Κ, δεν το γράφει σε κανένα manual. Άμα θέλουν αυτοί να καυλώνουν έτσι βέβαια, αυτό είναι εντελώς δικαίωμά τους, όπως και να το κάνουμε.
    Να την δούμε την ανάγκη του/της υ, μέσα σε ερωτικό/σεξουαλικό πλαίσιο ή εκτός?
    Να ξέρουμε αν θα κατευθυνθούμε σε dungeon ή σε θεραπεία (υπάρχει το αντίστοιχο σύμπλεγμα, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ, κλπ κλπ...)
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Alpha γενικά ονομάζουμε, από όσο ξερω, αυτό που κυριαρχεί με την έννοια ότι έχει τις περισσότερες και πιο προνομιακές επιλογές σε μια αγέλη και οι υπόλοιποι τους ακολουθούν. Alpha υποτακτικός/η με ποιο τρόπο;
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Μπορεί να κυριαρχεί στην αγέλη των υποτακτικών... 
    Εγώ πάντως την Alpha slave την έχω ακούσει πολλές φορές. Εσύ? 
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Δεν γράφτηκε όμως αυτό. Γράφτηκε ότι σε μια κατάσταση Κυριαρχικης/υποτακτικού μπορούμε να ονομάσουμε τον υποτακτικό alpha. Και απαντώ ότι εφόσον δεν έχει τη δυνατοτητα των επιλογών και προνομιων τότε, κατά την άποψη μου, όχι.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Alpha female δεν έχω ακούσει πάντως ως όρο.
    Θα πρέπει να εξετάσεις την προέλευση του όρου σε διεθνή κλίμακα και τότε θαρρώ πως θα τον αποδοκίμαζες, έτσι όπως είθισται να χρησιμοποιείται.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Mεταξύ μας, το σκεπτικό alpha male, όσον αφορά στους άρθρωπες, έχει πεθάνει προ πολλού, χρόοοονια τώρα...
    Με το μπαρδόν, που σάς τη χαλάω, αλλά έτσι είναι αυτά τα πράματα...
    Συνιστώ υπομονή, μέχρι να σκάσει μύτη κανά καινούργιο φρούτο παραμυθίας...
     
  12. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Sigma male, γενετικά τροποποιημένο, υπάρχει αμέεε. Το Γάμα(τα) male βρίσκεται σε φάση πιλοτικής.