Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 16 Ιουλίου 2008.

?

Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

  1. Είμαι μονογαμικός/ή.

    207 vote(s)
    36,7%
  2. Είμαι πολυγαμικός/ή.

    143 vote(s)
    25,4%
  3. Δηλώνω μονογαμικός/ή αν και συχνά η ιστορία με διαψεύδει.

    82 vote(s)
    14,5%
  4. Δηλώνω πολυγαμικός/ή αλλά όταν ερωτεύομαι ξεχνώ τί είχα δηλώσει.

    77 vote(s)
    13,7%
  5. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

    55 vote(s)
    9,8%
  1. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

    Ψηφισα το 1ο, παντα ετσι ημουν. Δεν εχω βρει καποιο σοβαρο λογο που θα μπορουσε αυτο να αλλαξει.

    Δε νομιζω να ειναι θεμα ηθικης. Πως συνδεεις την ηθικη με τη μονογαμικοτητα? Εαν καποιος δηλωσει πολυγαμικος, δε θεωρηται ανηθικος, κατα τη γνωμη μου, αν βρει και καποιο παραλληλο ερωτικο συντροφο.
     
    Last edited: 16 Ιουλίου 2008
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

    capeway, Master Pier, πιστεύω ότι ο Lost boy μιλάει γιά το προσωπικό του αίσθημα ηθικής
    (φίλε, αν έχω άδικο, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που προέτρεξα).

    Επειδή και εγώ γιά κατά μία έννοια ηθικούς λόγους δηλώνω μονογαμικός,
    θέλω να διευκρινίσω ότι αυτό φυσικά δεν συνεπάγεται καμμία μομφή καθ' όσων δηλώνουν το αντίθετο.
    Εφ' όσον τουλάχιστον τηρούνται οι προϋποθέσεις του "δεν ψεύδομαι και δεν απατώ",
    που ανέφερε νωρίτερα η lara [E-p]...
     
  3. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

    Καλα τα λες μωρο μου, φανταζεσαι.. 
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Η προσωπική ηθική μερικές διαφέρει από την κοινωνική σε διάφορα σημεία.

    Η πολυγαμία θεωρείται κοινωνικά ανήθικη σήμερα. Νομίζω πως αυτό είναι κοινά αποδεκτό.
    Σε προσωπικό τώρα επίπεδο, το να έχει κάποιος πολλούς ερωτικούς συντρόφους (συνήθως δίχως να γνωρίζει ο ένας για την ύπαρξη του άλλου) δεν ταιριάζει επίσης με την προσωπική μου ηθική.

    Από εκεί και πέρα μια κοινωνικά ανήθικη πράξη δεν κατατάσσει έναν άνθρωπο στους ανήθικους. Είναι σα να πιστεύουμε πως ένα οποιοδήποτε έγκλημα (π.χ. παράβαση του ερυθρού σηματοδότη) μας κατατάσσει στους εγκληματίες της κοινωνίας.
    Νομίζω είναι σαφές αυτό.

    Υ.Γ. MindMaster έγραφα έχοντας υπόψη την κοινωνική και την προσωπική μου ηθική.
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Μονογαμική.
    Είναι θέμα αισθητικής.
     
  6. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

    Ειμαι πολυγαμικη και ειμαι καλα 
    Ο εκαστοτε συντροφος μου γνωριζει εξ'αρχης πως δεν κατεχει την αποκλειστικοτητα στη ζωη μου. Αν του αρεσει εχει καλως, αν οχι.. ο δρομος ειναι ανοιχτος και τα σκυλια δεμενα! Απο τη στιγμη που ειμαι ειλικρινης και ξεκαθαρη, μπορει κανεις να με κατηγορησει για ανηθικοτητα? Ρητορικη η ερωτηση.

    Τα σεβη μου
     
  7. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

    Ψηφισα το 3....

    Εχω προσπαθησει ειληκρινα να το αλλαξω στην μονογαμια αλλα δεν μου βγενει.....και η ιστορια με διαψευδει
     
    Last edited: 17 Ιουλίου 2008
  8. female

    female Contributor






    Βρίσκω το θέμα αρκετά πολυδιάστατο. Τελικά ποιος ακριβώς οφείλει να είναι ο προβληματισμός επί του θέματος;




    -- Εδώ δεν καταφέρνω καλά-καλά να τα βρω με έναν σύντροφο και γι' αυτό περνάω τον περισσότερο καιρό μόνος/μόνη , που να μπλέκω με περισσότερους...

    -- Επειδή τελικά θέλω να είμαι το μοναδικό αντικείμενο λατρείας, και αδυνατώ να δεχτώ πως ο οποιοσδήποτε σύντροφός μου θα ασχολείται με άλλον/άλλη, θα δηλώσω μονογαμία ώστε να απαιτώ το ίδιο και από τον/τη σύντροφο.

    -- Εγώ δικαιούμαι να έχω πολλές σχέσεις, ο/η σύντροφος όμως απαιτώ να είναι μόνο μαζί μου!

    -- Αυτό έμαθα πως είναι σωστό, η μονογαμία, αυτό είναι το πρέπον σ' αυτή την κοινωνία, ποιος είμαι εγώ να το αμφισβητώ;

    -- Η καρδιά μου χωράει μόνον έναν σύντροφο. Δεν μπορώ να αγαπήσω δεύτερο σε καμία περίπτωση.

    -- Η καρδιά μου χωράει μόνον έναν σύντροφο. Δεν μπορώ να αγαπήσω δεύτερο σε καμία περίπτωση. Μπορώ όμως να πηδάω/πηδιέμαι και με άλλους, αρκεί να μην μάθει τίποτα ο σύντροφος και ανατραπούν οι ισορροπίες. Εξ' αλλου, η παρανομία είναι αυτή που με φτιάχνει. Αν ήταν όλα νόμιμα θα ήταν όλα το ίδιο βαρετά.

    -- Η καρδιά μου χωράει μόνον έναν σύντροφο. Δεν μπορώ να αγαπήσω δεύτερο σε καμία περίπτωση. Μπορώ όμως να πηδάω/πηδιέμαι και με άλλους, είτε μαζί με το σύντροφο, είτε απλώς εις γνώσιν του/της. Άμα δεν αγαπάω άλλον/άλλην, στην τελική δεν νοιώθω πως τον/την απατώ.

    -- Μπορώ να αγαπώ και να πηδάω/πηδιέμαι με περισσότερους του ενός συντρόφους. Αγαπώ ειλικρινά τον καθένα/την καθεμία διαφορετικά και γι' αυτό που είναι. Αν τους είναι εφικτό σαν προσωπικότητες, τους/τις συνδιάζω και μαζί.

    -- Δεν με αφορά η αγάπη πολύ-πολύ ή και καθόλου. Ένας- ένας, όλοι μαζί, απλώς μ' αρέσει η ποικιλία γιατί βαριέμαι εύκολα.

    -- Μόνο αν έχω χαρέμι είμαι ευτυχής.

    -- (Άλλο...)



    Σε τελική ανάλυση, γιατί είναι κανείς το ένα ή το άλλο; Μήπως γίνεται να είναι και τα δύο; Μήπως εξαρτάται άμεσα από τις συνθήκες; Μήπως είμαστε απλώς ανίκανοι για άλλη εναλλακτική; Μήπως ενδύουμε ιδεολογικά κατόπιν εορτής τις επιλογές μας;



    @Syrah - Μπορείς να αναλύσεις περαιτέρω τι εννοιείς πως η μονογαμία σου είναι θέμα αισθητικής;




     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες πολλές απόψεις και μου γεννήθηκαν κάποιες σκέψεις.
    π.χ. μπορεί να θεωρώ τη φύση μου πολυγαμική, γιατί όταν δεν είχα σχέση, μπορούσα να κάνω σεξ με άτομα χωρίς να θεωρώ την ύπαρξη έρωτα απαραίτητη.
    Όταν ένιωθα τρελλό έρωτα, δεν μπορούσα ούτε να φαντασιωθώ άλλο άτομο.
    Όσο ήμουν παντρεμένη, σε κείνα τα 10 χρόνια δεν έκανα σεξ κρυφά με άλλο, κάναμε μόνο σαν ζευγάρι σεξ με άλλη, αλλά ακόμη κι όταν ήμουν προς το τέλος απίστευτα δυστυχισμένη και είχα απίστευτη ανάγκη από μια αγκαλιά, η ιδέα να μπλέχτώ σε ένα κυκεώνα ψέματος δεν μου το επέτρεπε. Προτίμησα να χρησιμοποιήσω την ενέργεια μου να κάνω ότι είναι ανθρωπινως δυνατό να φτιάξω το γάμο αν μπορούσε να φτιαχτεί, κι αν ότι τότε να χωρίσω και να είμαι ελεύθερη να κάνω ότι γουστάρω και αυτό ήταν θέμα προσωπικής ηθικής.
    Όταν αργότερα έγινα σκλάβα Του, ακόμη και σε περίοδο που με είχε διώξει, δεν είχα την παραμικρή επιθυμία να κάνω σεξ για χάρη του σεξ και πλέον αυτό αφορούσε την αισθητική μου και όχι την ηθική μου.
    Όντας λοιπον πολυγαμικής φύσης, μπορώ να περάσω από α-γαμικες (ty chemical), μονογαμικές περιόδους και να είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.

    Εκείνο που ήταν κοινό όμως στις περιοδους πολυγαμίας (πριν Τον Κύριο μου) ήταν οι έντονες ενοχές που είχα στη συνέχεια, επειδή αυτό που έκανα ερχόταν σε αντίθεση με την κοινωνική ηθική. Αρχικά νικούσε η προσωπική μου ηθική, αλλά όταν με "έφτασε" η λογοκρισία, οι ενοχές δημιούργησαν την επιθυμία να καταστρέψω την ίδια μου την σεξουαλικότητα -που ήταν τοσο "κακή" - καταστρέφοντας με σαν γυναίκα. Η αυτοκαταστροφή μου δηλαδή άρχισε με την σύγκρουση ανάμεσα στο ποια είμαι και ποια "επιτρέπει" η κοινωνία(οικογένεια, εκκλησία κ.τ.λ.) να είμαι.

    Εδώ ακριβώς βρίσκεται είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος της λύτρωσης που επιφέρει σε μια σκλάβα η μεταφορά ελέγχου και ευθύνης της σεξουαλικότητας της στον Άφέντη της.
     
  10. G_E

    G_E Contributor

  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Ανάλογα. Όταν αποφασίζω να μπω σε σχέση είμαι μονογαμική, έχω επιλέξει το σύντροφό μου και δεν πιεζόμαι καθόλου. Σε κάθε άλλη περίπτωση πολυγαμική....
     
  12. cider

    cider Kitchen master

    Μπορώ να είμαι ερωτευμένος με περισσότερες από μία γυναίκες, μπορώ να τις αγαπώ και να τις φροντίζω και να τις νοιάζομαι, και παράλληλα να κάνω έρωτα και με αυτές και με άλλες με τις οποίες δεν είμαι ερωτευμένος. Δεν με νοιάζει αν θα πάνε με άλλους, αρκεί να μη μου το τρίβουν στη μούρη. Δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να πω ψέματα στους παρτενέρ μου που κάνουν τη μονογαμία σημαία, μερικές φορές μπορεί να με εξιτάρει κιόλας.

    Αλλά αν βαριέμαι τα παιχνίδια, και είμαι καλά, δεν γυρίζω να κοιτάξω άλλον άνθρωπο.

    Υποθέτω πως είμαι το 2.